Irlandia w sierpniu: pogoda, święta, rekomendacje

Irlandia w sierpniu: pogoda, święta, rekomendacje

W Irlandii zawsze można miło spędzić czas, niezależnie od pory roku. Szczególnie w sierpniu. Ostatni miesiąc lata to świetny czas, by odwiedzić „Szmaragdową Wyspę”, by poczuć prawdziwą irlandzką atmosferę i skorzystać z atrakcji przyrodniczych, podczas gdy pogoda wciąż sprzyja podróżującym.

» Czytaj takżeIrlandia w czerwcu: pogoda, atrakcje, porady

Pogoda w Irlandii w sierpniu

Temperatury w sierpniu wynoszą zazwyczaj około +18–19°C w ciągu dnia i +11°C w nocy. Można powiedzieć, że w takich warunkach na zewnątrz mogą pływać tylko osoby zahartowane. Ale woda nagrzewa się nawet do +18! W sierpniu plaże i brzegi jezior są pełne wczasowiczów.

Od czasu do czasu z nieba spada deszcz, a dni słonecznych jest niewiele. Zalecamy zabranie ze sobą parasola lub nieprzemakalnego płaszcza oraz ciepłego ubioru (sweter, spodnie, wiatrówka). Zabierz ze sobą wygodne pełne buty, zwłaszcza jeśli zamierzasz chodzić po klifach.

» Czytaj takżeIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

Święta i wydarzenia w Irlandii w sierpniu

W pierwszym dniu sierpnia obchodzone jest święto plonów żniw — Lughnasadh («wesele Lugha»). Pochodzi z czasów starożytnych i jest związany z pogańskimi obrzędami dziękczynienia za plony. W tym dniu zwyczajowo piecze się chleb z nowego ziarna. Na stole nie może zabraknąć tradycyjnego irlandzkiego placka z jagodami. Na wzgórzach zwyczajowo rozpala się ogniska i bawi się przy nich. Pamiątką z wakacji są słomiane lalki.

6 sierpnia jest dniem wolnym od pracy (święto bankowe). Jest to poniedziałek, który zgodnie z prawem uznawany jest za dzień wolny od pracy. Dni wolne od pracy są rozłożone na różne miesiące, w sumie jest ich 8. Dni wolne od pracy zbiegają się z niektórymi świętami.

Słynny festiwal uliczny Waterford Spraoi

Słynny festiwal uliczny Waterford Spraoi odbywa się w Irlandii w dniach od 4 do 6. Tradycja ta ma już ponad 80 lat. Centralnym punktem obchodów jest Waterford, na południu kraju. Tysiące entuzjastów streetartu zjeżdżają się do miasta. Przez trzy dni miasto żyje koncertami, teatrem, instalacjami i innymi formami pobudzania wyobraźni zespołów twórczych i artystów. Punktem kulminacyjnym festiwalu jest barwny korowód, który wije się w stronę nabrzeża, gdzie rozpoczyna się zabawa.

» Czytaj także10 najlepszych pubów w Dublinie: gdzie się znajdują i z czego są znane

Co warto zobaczyć w Irlandii w sierpniu?

Zamek Blarney

Irlandia obfituje w stare zamki, zarówno w imponujących ruinach, jak i w dość dobrze zachowanym stanie. Do tych ostatnich należy Blarney. Główną atrakcją dla turystów jest Kamień Elokwencji wmurowany w mury obronne zamku. Legenda głosi, że jeśli pocałujesz ten kamień, zyskasz dar elokwencji i przekonywania. Zamek otoczony jest wspaniałym parkiem. Zarezerwuj wycieczkę tutaj.

Małe miasteczka i przytulne wioski nad oceanem chętnie zapraszają turystów. Wybierz się na przejażdżkę, aby podziwiać wody Atlantyku. A jeśli boisz się ruchu lewostronnego, zarezerwuj wycieczkę autokarową bezpośrednio z Dublina.

Zwiedzanie doliny Killarney z trzema wspaniałymi jeziorami oraz zamku Ross (XV w.). Równie piękna jest dolina Glendalough, z dwoma jeziorami oraz kilkoma zabytkowymi ruinami i klasztorami.

Co warto zobaczyć w Irlandii w sierpniu?

Przy złej pogodzie, jeśli nie masz ochoty brodzić w deszczu, wybierz się do muzeum. W Irlandii jest ich mnóstwo. Albo posiedź w pubie, których jest jeszcze więcej. Można też wziąć udział w degustacji prawdziwej irlandzkiej whisky.

Przyjemnej podróży!

» Czytaj takżePlan podróży samochodem po Irlandii. Mapa

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *