Big Ben — wizytówka Londynu: kiedy zakończy się restauracja?

,
Big Ben

Każdy kraj ma swój punkt orientacyjny, który jest jego wizytówką, a każdy turysta chce go zobaczyć. W Wielkiej Brytanii za taki symbol uważany jest Big Ben — północna wieża londyńskiego Pałacu Westminsterskiego.

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Londynie w 1 dzień — trasa i mapa

Ważna wiadomość!

Big Ben jest zamknięty na rekonstrukcję od 2017 roku

Big Ben

21 sierpnia 2017 roku o godzinie 12:00, przed rozpoczęciem poważnej rekonstrukcji, został wydany ostatni dźwięk.

Wyremontowana tarcza północna jest otwarta

21 marca 2019 r. otwarto nowo odrestaurowaną północną ścianę Wieży Elżbiety.

Tarcza, z widokiem na Whitehall i nabrzeże, jest teraz całkowicie widoczna, ponieważ lasy wokół niej zostały całkowicie usunięte. A Wschodnia tarcza, która wcześniej była otwarta, zostanie zakryta rusztowaniem i rozpocznie się praca.

Nowy wygląd Północnej tarczy różni się od tego, do czego przywykliśmy, ale nie jest do końca nowy: w rzeczywistości jest to powrót do oryginalnego projektu Charlesa Barry’ego i samego A.W. Pugina.

Wskazówki dużego zegara i powierzchnia żeliwnej ramy zostały całkowicie oczyszczone i pomalowane na ciemno niebieski berliński lazur. Ściana została pozbawiona również czarnej farby, a narożniki tarczy pomalowane zostały na jasnoniebieski kobaltowy ze złotem.

Dawna czarno-złota farba na tarczach została naniesiona już w latach 30-tych XX wieku.

Big Ben

To nowy kolor tarczy Big Bena.

Big Ben Bell świętuje swoją 160. rocznicę

11 lipca 2019 roku Big Ben, wielki dzwon Wieży Elżbiety, obchodził 160. rocznicę swojego istnienia i był pośrednim etapem w przebudowie. Pozostał on na miejscu podczas całego remontu, a zespół doświadczonych zegarmistrzów żmudnie zdemontował duży zegar i wymienił mechanizmy.

Jakie inne zmiany są planowane?

Podczas remontu architekci debatowali nad ważnym punktem technicznym — brakiem windy. Przez cały ten czas wieża była prowadzona tylko jedną spiralną klatką schodową o 334 stopniach, która nie spełniała norm bezpieczeństwa w razie pożaru lub wypadku. Winda została zbudowana w jednym z istniejących szybów wentylacyjnych właśnie w tym celu. Nie będzie ona przewozić pasażerów (ze względu na jej niewielkie rozmiary), wyjątkiem są osoby niepełnosprawne, które wcześniej nie miały dostępu do atrakcji. Winda nie zmieni wyglądu wieży, ponieważ jest ona wbudowana w istniejący szyb.

Kiedy prace zostaną zakończone i będzie można zobaczyć Big Ben?

Zakończenie zaplanowanych na szeroką skalę prac restauratorskich planowane jest na rok 2021.

London

Opis zabytku

Big-Ben (oficjalna nazwa Elizabeth Tower) to wieża ze znanym na całym świecie zegarem na szczycie, który jest międzynarodowym standardem czasu. To właśnie ich bicie, dokładnie o północy od 31 grudnia do 1 stycznia, wraz z ich pierwszym uderzeniem, zwiastują Nowy Rok. Ten 96-metrowy punkt orientacyjny majestatycznie wznosi się nad wodami Tamizy. Wieńczy go ogromny dzwon, który nawiasem mówiąc nazywany jest Big Benem, choć większość turystów zwykła nazywać tym imieniem nie jego.

Najciekawsze jest to, że dokładność zegara reguluje moneta — stary angielski grosz. Znajdując się na 4-metrowym wahadle, spowalnia jego ruch o około 0,4 sekundy. Wszystko to jest obserwowane przez specjalnego opiekuna, który w zależności od warunków pogodowych wpływających na prędkość wahadła, dodaje lub usuwa grosik.

Co jest wewnątrz zegara?

W dzwonnicy znajduje się duży dzwon The Great Bell (oficjalna nazwa), który gongiem obwieszcza nową godzinę, a czterema czwartymi każdy kwadrans. Tworzona przez nich melodia składa się z 20 kolejnych gongów Cambridge. I każdy kwadrans ma swój własny skład: pierwsze 15 minut — od pierwszej do czwartej, pół godziny – od piątej do dwunastej, 45 minut – od trzynastej do dwudziestej, potem znowu od pierwszej do czwartej. 25 sekund przed nową godziną, od piątej do dwudziestej dzwoni, a po pierwszej sekundzie następuje najważniejszy z nich — Big Ben.

Jak zwiedzić wieżę Big Bena?

Obecnie, ze względu na prace remontowe, wycieczki po Big Benie zostały wstrzymane. Zgodnie z obietnicami Parlamentu, zostaną one wznowione, gdy tylko zakończona zostanie ich odbudowa. Bilety na inne brytyjskie punkty orientacyjne znajdziecie tutaj.

Zwiedzanie Big Bena i innych głównych symboli miasta jest bardzo wygodne w ramach zwiedzania autokarem z osobistym przewodnikiem audio. Zawiera ono również rejs po Tamizie, który dodaje więcej miejsc do Twojej podróży! Cena biletu wynosi £35,10. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o wycieczce.

Nie zapomnij kupić pamiątek przedstawiających Big Bena!

» Czytaj takżeCo przywieźć z Londynu? 16 pomysłów

Jak dojechać do Big Bena?

London Bus

Adres: Palace of Westminster, Old Palace Yard, London SW1.

Można się tam dostać autobusem do Parliament Square lub do przystanku Whitehall (Trafalgar Square). Ci, którzy wolą metro, powinni wysiąść na stacjach Westminster (Linia District) lub Victoria (Linia Jubilee).

Sprawdź oferty hotelowe w pobliżu głównych atrakcji i zaoszczędzić czas na drodze.

Big Ben, London: Wybierz hotel

Przyjemnego wypoczynku! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *