Skellig Michael w Irlandii: miejsce kręcenia filmu «Gwiezdne Wojny»

Skellig Michael w Irlandii: miejsce kręcenia filmu „Gwiezdne Wojny”

Moc będzie dosłownie potrzebna podróżnikom chętnym do odwiedzenia tej fantastycznie malowniczej skalistej wyspy — Skellig Michael. Fanów sagi «Gwiezdne wojny» nie zniechęca niedostępność miejsca, w którym kręcono ostatnie odcinki. Trudno znaleźć ziemską scenerię tak spójną z krajobrazem wyimaginowanej planety, na której Luke Skywalker ukrywa się od dziesięcioleci na przymusowym wygnaniu. Znaleziono ją jednak u wybrzeży Irlandii.

» Czytaj takżePlan podróży samochodem po Irlandii. Mapa

Mity o wyspie

Około 12 km od wioski rybackiej Portmagee znajduje się enigmatyczny Skellig Michael, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to strome urwisko nazwane na cześć słynnego chrześcijańskiego świętego, archanioła Michała, który wsławił się triumfem nad diabłem. W VI wieku w tym odległym, niedostępnym miejscu osiedlili się mnisi i zbudowali na szczycie wczesnochrześcijański klasztor. Pierwsi asceci, którzy bronili się przed atakami wrogów, mieszkali w kamiennych celach przypominających ule. Aby dotrzeć do pustelni, która ma 180 metrów wysokości, musieli pokonać 620 stopni w skale, które zachowały się do dziś.

Jednak historia wyspy sięga znacznie dalej, do czasów pogańskich. Mitologia irlandzka opowiada o zdobywcach wyspy, plemionach bogini Danu. Starożytne źródła historyczne podają, że król Munster schronił się tu przed swoim prześladowcą Cashelem. Uczeni doszukują się podobieństw między irlandzką legendą o św. Patryku a historią Michała Archanioła.

Wczesnochrześcijański klasztor

Mała wspólnota monastyczna, składająca się z zaledwie 12 ascetów i opata, oparła się najazdom Wikingów w IX wieku, a później zdołała nawet rozbudować klasztor, który stał się centrum życia chrześcijańskiego.

W XII wieku surowe warunki klimatyczne zmusiły mnichów do opuszczenia osłoniętego miejsca i przeniesienia się do klasztoru augustianów na wybrzeżu Irlandii. Wyspa nie była jednak bezludna, a budynki zachowały się w doskonałym stanie przez kilka stuleci. Skellig Michael przyciągał kochające się pary, które przybywały tu, aby zawrzeć zakazane małżeństwo na stałym lądzie. W XIX wieku wybudowano tu dwie latarnie morskie, w których dyżurowali strażnicy.

» Czytaj takżeIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

Miejsce kręcenia filmu «Gwiezdne wojny»

Miejsce kręcenia filmu „Gwiezdne wojny”

Skellig Michael to rezerwat przyrody i miejsce pielgrzymek fanów kosmicznej epopei. Od czasu premiery 7. odcinka filmu klif stał się popularny wśród turystów z całego świata. Panoramiczny widok na wyspę w finałowych scenach sequelu «Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy» podpowiada nam, że kluczowe sceny kolejnej części «Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi» również będą miały miejsce w tym tajemniczym krajobrazie.

Reżyser uważał, że to miejsce jest cudowne. Hollywoodzcy aktorzy byli zachwyceni, że mogli kręcić zdjęcia przez półtora miesiąca w tak niezwykłych warunkach. Mark Hamill, który grał Luke’a Skywalkera, wspominał ten czas jako nieopisanie piękną podróż.

Luke, szkoląc Jedi w odbudowanej akademii, po tym, jak jego siostrzeniec i uczeń przeszedł na Ciemną Stronę, a cała akademia została zniszczona, dobrowolnie udaje się na wygnanie na planetę Ahch-To. Na tym stromym klifie, jakby wyrzeźbionym przez gigantyczną falę, jeden z głównych bohaterów filmu spotyka Rey, bohaterkę trylogii z planety Jakku, która w finale serii przyłączyła się do walki Ruchu Oporu z Najwyższym Porządkiem. W filmie «Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi» na wyspie Luke Skywalker przekazuje jej wiedzę i umiejętności związane z Mocą Świetlną.

» Czytaj także«Gra o tron»: plan filmowy w Irlandii

Przyrodnicze cechy wyspy

Przyrodnicze cechy wyspy

Ze względu na wspaniały, surowy krajobraz wyspa jest gęsto zaludniona przez ptaki morskie, takie jak kormorany, gavie, urie i burzykowate. Ważną rolę w filmie odegrał jeden z gatunków ptaków, a mianowicie maskonur. Pierwotnie reżyser planował zaludnić planetę Ahch-To innymi mieszkańcami, takimi jak foki, ale gdy zobaczył, jak liczne są stada ptaków na skale, zdał sobie sprawę, że usunięcie ich z kadru jest po prostu niemożliwe.

Nawet cały zespół najlepszych specjalistów od efektów specjalnych nie poradził sobie z tym zadaniem. W związku z tym postanowiono przekształcić prawdziwe ptaki w przedstawicieli lokalnej fauny fantastycznej planety. Bajeczne ptaki morskie porgy, zaprojektowane z wykorzystaniem animacji i grafiki komputerowej, okazały się bardzo uroczymi stworzeniami z głębokimi, słodkimi oczami i paskami wokół nich. Małe porgy wywierają na widzach niezapomniane wrażenie. Ich wizerunki w formie zabawnych zdjęć zalały internet.

» Czytaj takżeDroga olbrzymów w Irlandii

Wycieczki na Skellig Michael

Wycieczki na Skellig Michael

Wycieczki na wyspę, które trwają około półtorej godziny, są dozwolone tylko w okresie letnim — od maja do września. Liczba rejsów jest ograniczona do 15 łodzi z 12 pasażerami dziennie. Limit ten został ustalony ze względu na chęć zachowania w jak największym stopniu wyjątkowości tego starożytnego miejsca, tak aby liczni zwiedzający nie niszczyli zabytkowych schodów i wielowiekowych cel klasztornych. Ponadto wejście po stromych schodach na wysokość 180 metrów jest trudne i niebezpieczne dla nieprzygotowanych turystów. W przypadku złej pogody chodzenie po wyspie jest zabronione, więc wycieczki często są odwoływane.

Zarezerwuj hotele w Portmagee

Od czasu premiery filmu «Gwiezdne wojny» liczba turystów przybywających na wyspę rośnie z roku na rok. Z Portmagee do Skellig są zazwyczaj dwie opcje wycieczek.

Eko-wycieczka to wycieczka łodzią wokół wyspy. Wycieczka trwa 2,5 godziny i umożliwia poznanie osobliwej przyrody i zabytków bez wysiadania na wyspie. Wypłynięcie łodzi planowane jest na godzinę 8:30, a powrót na godzinę 14:00, ale godziny mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe i morskie. Koszt wycieczki wynosi 40 euro dla dorosłych, 35 euro dla studentów i 30 euro dla dzieci. Dla wycieczek grupowych przewidziana jest zniżka.

Wycieczka z wysiadką na lądzie wyrusza z Portmagee raz dziennie o godz. 8:30, o ile pozwala na to pogoda. Dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą wziąć w niej udziału. Wycieczka może zostać odwołana z dowolnego powodu lub czas jej rozpoczęcia może zostać przesunięty. Koszt za rodzinę składającą się z 2 osób dorosłych i 2 dzieci wynosi 130 euro, za każde dodatkowe dziecko — 25 euro.

———————

Wycieczka na tę malowniczą skalistą wyspę będzie niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla fanów Gwiezdnych Wojen. Oszałamiający krajobraz, nieprzebyte klify, populacje ptaków i kamienne cele przypominają o bogatej historii Irlandii i chrześcijańskich pielgrzymach. A Moc jest zdecydowanie potrzebna!

Życzymy niezapomnianej podróży!

» Czytaj także10 miejsc Harry’ego Pottera w Londynie

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *