Irlandzka whisky: gdzie jej spróbować w Dublinie?

,
Irlandzka whisky

«Mówią, że zakupy podnoszą na duchu, dlatego zawsze kupuję w sklepie butelkę whisky».

Whisky to elegancki napój dla koneserów mocnych trunków. I chociaż produkowana jest w wielu różnych krajach, to Irlandia jest jej królestwem. Irlandzka kultura jest nieodłącznie związana z whisky.

Historia Whisky

Pierwsza pisemna wzmianka o whisky pochodzi z XVI wieku. Oficjalny patent na jej produkcję był udzielany już w XVII wieku. O początkach whisky można usłyszeć kilka legend. Mistyczna wersja głosi, że napój zawdzięcza swoje narodziny św. Patrykowi. Drugi mówi nam, że whisky była pierwotnie lekiem i sprzedawana w aptekach.

Wspaniały smak napoju przyczynił się do tego, że jego produkcja wzrosła w niespotykanym tempie. Pod koniec XVIII wieku Irlandia mogła pochwalić się posiadaniem ponad 1200 destylarni. Jednak rząd brytyjski, widząc taką popularność irlandzkiej whiskey, postanowił zwiększyć podatek od jej produkcji. W rezultacie w ciągu czterech dekad liczba destylarni zmniejszyła się 13-krotnie.

Po okresach wzrostu branży następowały poważne spadki, a przyczyniły się do tego trudne stosunki międzynarodowe, działania wojenne między Irlandią a Anglią, a także kryzys gospodarczy i wprowadzenie prohibicji w Stanach Zjednoczonych.

Irlandzka whisky czy szkocka whisky?

Która whisky jest lepsza: irlandzka czy szkocka? Jest to odwieczna debata wśród wszystkich koneserów i smakoszy. Oto prosty przewodnik po zasadniczych różnicach między tymi dwoma napojami, ale warto pamiętać, że o gustach się nie dyskutuje.

 • Potrójna destylacja jest stosowana tylko w Irlandii. W ten sposób nie robi się whisky w Szkocji.
 • Słód w Szkocji jest suszony torfem. Daje to bogaty smak, z aromatami dymu i wędzenia. Irlandzki słód jest suszony w zamkniętych piecach, dzięki czemu jego smak jest delikatniejszy i subtelniejszy.
 • Szkocka whisky może dojrzewać przez co najmniej trzy lata. W Irlandii okres dojrzewania szkockiej whisky wynosi od 9 do 12 lat.
 • Litera «e» na etykiecie informuje, skąd pochodzi szkocka whisky. W Szkocji zawsze pisze się whisky, a w Irlandii tylko Irish whiskey. Rozróżnienie jest sformalizowane, ale media dopuszczają stosowanie obu wariantów.

zarezerwuj hotele w Dublinie tutaj

» Czytaj takżeMuzeum Piwa Guinnessa i Muzeum Whisky Jameson

Jakich whisky można spróbować w Irlandii i gdzie?

Irlandzka whisky

Najpopularniejszy typ nosi nazwę Single Malt, który powstaje ze słodu jęczmiennego w klasycznej beczce destylacyjnej. Whisky, a właściwie whiskey ta ma status elitarnej.

Cechą charakterystyczną whisky Single Grain jest to, że do jej produkcji wykorzystuje się niefermentowane ziarna. Stosuje się je do tworzenia różnych mieszanek.

Pure Pot Still to wyjątkowa whisky występująca tylko w Irlandii. Do produkcji potrzebna jest specjalna mieszanka kiełkującego i niekiełkującego jęczmienia.

Producenci whisky w Irlandii

W całym kraju znajdują się trzy główne destylarnie whisky. Destylarnie whisky o mniejszej skali uzupełniają tę trójkę. Prawie każdy szanujący się zamek będzie miał w ofercie lokalnie produkowaną whisky.

 • Tullamore Dew. Nazwa destylarni pochodzi od miasta, w którym została zbudowana na początku XIX wieku. W destylarni znajduje się niewielki bar, w którym można spróbować nie tylko oryginalnej whisky tej marki, ale także wybór whisky eksperymentalnych.
 • Bushmills. Kluczem do wspaniałego smaku tej whisky jest to, że w procesie produkcji wykorzystuje się zarówno słód, jak i cały jęczmień. Miejscem produkcji jest hrabstwo Antrim, kilka godzin jazdy od stolicy, w którym znajduje się najstarsza irlandzka destylarnia. Tutaj również można spróbować napojów za symboliczną cenę. Biletów na wycieczkę szukajacie tutaj!
 • Jameson. Ten brand zbiera najlepsze opinie. Produkcja powstała pod koniec XVIII wieku w stolicy Irlandii – Dublinie. Potrójna destylacja, suszenie słodu za pomocą zamkniętych pieców, długi czas leżakowania – te zasady tworzenia whisky nigdy nie są tu naruszane. Destylarnia dostępna jest w ramach zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. Tutaj odwiedzisz stare i odnowione części destylarni, dowiesz się jak i kto przygotowuje whisky, a także jakie są drinki z tym alkoholem. Można spróbować lokalnie produkowanej whisky prosto z beczki, w której dojrzewa albo w przytulnym barze. Zwiedzanie trwa niespełna godzinę, a bilety należy rezerwować.
 • Teeling zajmuje się produkcją whisky od 230 lat. To właśnie ta firma jest właścicielem nowych destylarni whisky, które zostały otwarte w Dublinie w ciągu ostatnich 125 lat. Niech cię nie zwiedzie jej wiek. Wśród single malts, Teeling Whiskey została uznana za najlepszą w 2019 roku. Zarezerwuj zwiedzanie produkcji z degustacją pod tym linkiem.
 • Pearse Lyons to młoda, rodzinna destylarnia. Niewielki, prywatny zakład produkcyjny mieści się w budynku dawnego kościoła, który jest bardzo irlandzki. Właściciele zapraszają wszystkich zainteresowanych na wycieczkę i obiecują degustację czterech wyjątkowych napojów jednocześnie. Zarezerwuj swoje miejsce z wyprzedzeniem tutaj.
 • Powerscourt jest znany przede wszystkim ze swojego starożytnego dworu i bujnego ogrodu. Pisaliśmy o nich tutaj. Ale Powerscourt ma też własną destylarnię. Zarezerwuj tutaj wycieczkę produkcyjną, aby rozgrzać się po zwiedzaniu ogrodu i wodospadu.

Interesujące fakty o whisky

 • Co minutę na świecie sprzedaje się nieco ponad 1,5 tys. butelek whisky.
 • Najdroższa butelka whisky kosztuje 100 tys. funtów i została wyprodukowana w 1800 roku w destylarni, która została zamknięta na początku XX wieku. Nazywa się Pure Pot Still Whiskey i dojrzewa przez ćwierć wieku.
 • Whisky zachowuje swój smak i aromat przez 100 lat, a otwarta butelka może być przechowywana do 5 lat.
 • Whisky należy podawać w określony sposób, a ściślej mówiąc w odpowiedniej temperaturze. Temperatura musi wynosić 20 stopni, z tolerancją 1-2 stopni w jedną lub drugą stronę.
 • Od ponad trzech wieków whisky produkowana jest wyłącznie ze słodu jęczmiennego. Obecnie obok jęczmienia stosuje się żyto, kukurydzę, owies i pszenicę.
 • Latem 1875 r. w Dublinie spłonął magazyn przewożący beczki z whisky. Ulice stolicy zamieniły się w rzeki ognia. Pożar zniszczył ponad 250 tysięcy litrów napoju.
 • Kawa po irlandzku została wymyślona czysto przypadkowo. Pasażerowie z Ameryki długo czekali na lotnisku na start swojego samolotu, a zła pogoda też nie wprawiała ich w dobry nastrój. Barman postanowił dodać do kawy odrobinę whiskey, aby nadać jej trochę pikantności. Ludzie byli zaskoczeni tym smakiem i pytali, co to za kawa. Barman odpowiedział, że to kawa po irlandzku. W grupie był pisarz, który zapisał ich dialog i zrelacjonował to zdarzenie w swoich notatkach.

» Czytaj także10 najlepszych pubów w Dublinie: gdzie się znajdują i z czego są znane

 

Opowieść o whisky chciałbym zakończyć irlandzkim żartem:

— Jaka jest różnica między alkoholem a whisky?

— Alkohol można pić.

— A whisky? 

— A whisky trzeba.

Koniecznie spróbuj tradycyjnej irlandzkiej whisky, ale mierz siły na zamiary!

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *