Słynne ogrody i parki Irlandii

Słynne ogrody i parki Irlandii

Irlandia słynie ze starożytnych zamków, pysznego piwa i oczywiście krajobrazów. Miłośnicy piękna przyrody i spacerów docenią naszą listę najpiękniejszych ogrodów i parków Irlandii.

Ogrody Powerscourt

Adres: Powerscourt Estate, Enniskerry, Co. Wicklow

Koszt wejścia: 11,50 euro

Czas pracy: od 9:30 do 17:30

Magazyn National Geographic uznał ogrody krajobrazowe Powerscourt Manor za jedne z najlepszych na świecie. Przeplatające się aleje wyłożone kwietnikami i liczne stawy z fontannami czynią z niego arcydzieło irlandzkiej architektury krajobrazu.

Zarezerwuj tutaj ekscytującą jednodniową wycieczkę do hrabstwa Wicklow z Dublina. Częścią wycieczki jest wizyta w posiadłości Powerscourt.

» Czytaj takżeOgrody Powerscourt: jak dojechać i co zobaczyć na terenie posiadłości

Park Narodowy Killarney

Zamek Ross, Killarney

Adres: Killarney National Park, Muckross, Killarney

Koszt wejścia: bezpłatny

Czas pracy: całodobowo

Park położony jest w hrabstwie Kerry w południowo-zachodniej Irlandii, nad brzegiem jeziora Killarney o tej samej nazwie. Połączenie gór, jezior, lasów i wodospadów fascynuje nawet najbardziej wyrafinowanego turystę. W parku znajduje się Zamek Ross, zbudowany w XV wieku oraz Ogrody Muckross. Borsuki, wiewiórki, drozdy, gęsi i sokoły można zobaczyć przechadzając się po lasach i polach. Park jest również domem dla jedynych w Irlandii jeleni szlachetnych.

Killarney jest punktem wyjścia dla pieszych szlaków Pierścienia Kerry. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Parku Narodowym Killarney, górach, jeziorach, niesamowitej scenerii i spektakularnych widokach, zarezerwuj jednodniową wycieczkę Pierścienia Kerry z Dublina pod tym linkiem.

» Czytaj takżeKlify Moheru w Irlandii: jak dojechać i co zobaczyć

Dolina Glendalough w Parku Narodowym Gór Wicklow

Adres: Glendalough, Bray, Co. Wicklow

Koszt wejścia: bezpłatny

Czas pracy: całodobowo

Glendlough, Wicklow

Góry Wicklow to ogromny park narodowy położony tuż na południe od Dublina. Polecamy wizytę w jego sercu. Glendalough to polodowcowa dolina w hrabstwie Wicklow, znana ze średniowiecznej osady klasztornej założonej na jej terenie w VI wieku. Większość zachowanych budynków pochodzi z X–XII wieku. Oprócz starożytnej historii, Glendalough słynie również z krajobrazów: dwa duże jeziora otoczone górami zapadają w pamięć wszystkim odwiedzającym. Przez park przebiega kilka szlaków turystycznych, o różnej długości i trudności.

Zarezerwuj wycieczkę autobusową do Glendalough z Dublina tutaj.

» Czytaj takżePlan podróży samochodem po Irlandii. Mapa

Park Narodowy Connemara

Adres: Letterfrack, Co. Galway

Koszt wejścia: bezpłatny

Czas pracy: codziennie od 9:30 do 17:00

Tereny Connemary były kiedyś wykorzystywane do wypasu, ale w 1980 roku obszar ten został wyznaczony jako park narodowy, aby chronić unikalny krajobraz. Większość Connemary to torfowiska i wrzosowiska. Nie brzmi to jak wiele, ale w rzeczywistości jest bardzo malownicze. Jeśli oglądałeś „Grę o tron”, widziałeś zielone pola Connemary jako Morze Dothraków. Miejsca te są szczególnie piękne podczas kwitnienia wrzosów.

Na terenie Connemary znajduje się kilka szlaków turystycznych oraz specjalnie wyposażone kempingi. Podróżnicy mogą podziwiać surowe piękno tego niezwykłego krajobrazu, a przy odrobinie szczęścia dostrzec lokalną faunę i florę – małe ptaki, króliki, gronostaje i unikalne kuce Connemara. Zarezerwuj jednodniową wycieczkę do Connemary z Dublina tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEConnemara w Irlandii: jak tam dojechać i co zobaczyć?

Gdzie odpocząć w Dublinie?

Narodowy Ogród Botaniczny Irlandii

Adres: National Botanic Gardens, Glasnevin, Dublin 9

Koszt wejścia: bezpłatny

Czas pracy: od marca do października od poniedziałku do piątku: 09:00–17:00, Weekendy: 10:00–18:00; zimą zamykany o 16:30.

Ogrody Botaniczne Irlandii zostały założone w 1795 roku. Miłośnicy pięknych kwiatów chętnie spędzą czas pod szklanymi sklepieniami szklarni, poświęcając czas na obejrzenie kolekcji roślin tropikalnych. Szczególną sławą cieszą się storczyki, które były nominowane do różnych międzynarodowych nagród. Znajdziesz tu również różnorodną irlandzką florę, w tym kilka rzadkich i zagrożonych gatunków.

» Czytaj takżeDublin w 1 dzień: co warto zobaczyć?

Ogrody Botaniczne Irlandii

St. Stephen’s Green

Adres: St Stephen’s Green, Dublin 2

Koszt wejścia: bezpłatny

Czas pracy: zamyka się 20 minut przed zmrokiem.

Położony w samym sercu Dublina zielony park St. Stephen’s Green jest oazą relaksu po pracowitym dniu. Zainaugurowany w 1880 roku park odegrał ważną rolę w historii kraju: był miejscem obozów i barykad rebeliantów podczas rewolucji w 1916 roku. Wejście do parku ma formę łuku triumfalnego, a wewnątrz ozdobione są kwietnikami, alejkami, rzeźbami i popiersiami wybitnych irlandzkich postaci. Szczególnie piękne jest duże jezioro wypełnione wodą, otoczone altankami i domkami letniskowymi.

Phoenix Park

Adres: Phoenix Park, Dublin 8

Koszt wejścia: bezpłatny

Czas pracy: całodobowo

Phoenix Park, tuż za centrum Dublina, zajmuje 707 hektarów i jest zdecydowanie największym parkiem w Europie. Miłośnicy krajobrazu nie będą zachwyceni irlandzką stylistyką parku, na którą składają się rozległe pola poprzecinane okazjonalnymi drzewami. Są za to olbrzymie stada jeleni, które nie boją się ludzi i nie są od nich odgrodzone. W parku znajduje się również Dublin Zoo.

Życzymy niezapomnianych wrażeń w ogrodach i parkach Irlandii!

 

» Czytaj takżeCo warto zobaczyć w Dublinie: 10 głównych zabytków

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *