«Gra o tron»: plan filmowy w Irlandii

„Gra o tron”: plan fimowy w Irlandii

W poszukiwaniu idealnych miejsc twórcy «Gry o tron» podróżowali po całym świecie. Jako miejsce kręcenia większości «północnych» scen wybrano tereny Irlandii Północnej. Dlatego nawet jeśli planujesz wycieczkę do zabytków Siedmiu Królestw prosto z Dublina, nie zrażaj się faktem, że jest to część Anglii; po drodze nie ma kontroli celnej ani paszportowej.

» CZYTAJ TAKŻEJednodniowe wycieczki z Dublina

Planując trasę wycieczki, należy pamiętać, że transport publiczny na wyspie jest rzadkością, dlatego wynajęcie wycieczki (kliknij tutaj, aby zarezerwować) jest najlepszym sposobem na dotarcie do miejsc, w których kręcona jest Gra o tron, szczególnie przy ograniczonym budżecie. Można również wypożyczyć samochód — pod tym linkiem można porównać oferty różnych firm i zarezerwować samochód, ale należy pamiętać, że trzeba będzie pokonać znaczne odległości. Jeśli zdecydujesz się jechać samochodem, znajdź miejsce na nocleg i zrób zapasy jedzenia. Oferty hoteli i pensjonatów w Irlandii możesz sprawdzić tutaj.

Żelazne Wyspy — zatoka Ballintoy

Ballintoy Harbour

Żelazne Wyspy — zatoka Ballintoy

Sceny przyjazdu Theona Greyjoya do ojca i jego rozmowy z siostrą Yarą zostały nakręcone w zatoce Ballintoy. To tutaj odbyła się również ceremonia chrztu Theona w imię Utopionego Boga.

» Czytaj takżeIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

Krainy Burz — Kamieniołom Larrybane

Larrybane Quarry

Krainy Burz — Kamieniołom Larrybane

Obóz Renly’ego Baratheona został rozbity w malowniczym kamieniołomie. Warto odwiedzić pobliski most linowy, łączący dwa klify — pod warunkiem, że nie masz lęku wysokości i pragniesz nowych doświadczeń.

Narodziny cienia — jaskinie Cushendun

Caves of Cushendun

Narodziny cienia — jaskinie Cushendun

Miejsce to stało się sławne podczas kręcenia drugiego sezonu Gry o tron. W tej jaskini Czerwona Kapłanka Lady Melisandre na rozkaz Stannisa Baratheona spłodziła potwora, który zabił Renly’ego Baratheona, jednego z pretendentów do Żelaznego Tronu.

» Czytaj takżeDroga olbrzymów w Irlandii

Morze Dothraków — Dolina Shillanavogy

Shillanavogy valley, Slemish Mountain

Morze Dothraków — Dolina Shillanavogy

Fani z łatwością rozpoznają tę dolinę jako miejsce, przez które Khal Drogo i jego narzeczona Daenerys przeszli w drodze do Vaes Dothrak, jedynego miasta na Morzu Dothraków.

Smocza Skała — Plaża Downhill

Downhill Beach

Smocza Skała — Plaża Downhill

Downhill Beach to piaszczysta plaża o długości 11 km, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża Irlandii Północnej i była miejscem kręcenia scen w Smoczej Skale: spalenie Siedmiu Bogów Westeros przez Lady Melisandre.

» Czytaj takżeSkellig Michael w Irlandii: miejsce kręcenia filmu „Gwiezdne Wojny”

Winterfell — Zamek Ward

Castle Ward

Winterfell — Zamek Ward

Jedna z głównych lokacji w serialu, zamek Winterfell, znajduje się w prawdziwym irlandzkim zamku na brzegu jeziora Strangford Loch. Fani serialu z pewnością rozpoznają dom rodowy Starków, w którym mieszkał Robert Baratheon i jego świta. To właśnie w tym zamku dorastali następcy tronu, a następnie został on przejęty przez Boltonów.

» Czytaj także20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

Zaczarowany Las i Lasy Północy — Tollymore Park

Tollymore Forest Park

Zaczarowany Las i Lasy Północy — Tollymore Park

Ponad 600 hektarów dzikiego lasu u podnóża pasma Moorn to sceneria wielu scen w serialu, w tym spotkania młodych Starków z wilkołakami i egzekucji zbiegłej Nocnej Straży przez Neda Starka. Ten las jest także pierwowzorem Zaczarowanego Lasu, lasu dzikich, który zaczyna się tuż za Murem. To właśnie tutaj Biali Wędrowcy rozpoczęli atak na królestwo ludzi.

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Belfastu: co warto zobaczyć?

Królewski Trakt — Dark Hedges

Dark Hedges, Bregagh Rd, Ballymoney

Królewski Trakt — Dark Hedges

Bukowa aleja Dark Hedges to droga do Królewskich Ziem, wielokrotnie pokazywana w serialu. Tutejsze drzewa są naprawdę stare — mają ponad 200 lat. Arya przebyła tę drogę w przebraniu chłopca, chcąc w tajemnicy dołączyć do Nocnej Straży.

Życzymy miłej podróży śladami «Gry o tron»!

» Czytaj także10 miejsc Harry’ego Pottera w Londynie

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *