Muzeum Narodowe Irlandii w Dublinie: gdzie się znajduje i co zobaczyć

,

Muzeum Narodowe Irlandii to największa w kraju przestrzeń wystawiennicza obejmująca jego historię, kulturę i faunę. Dla dociekliwego podróżnika wizyta w muzeum historycznym jest zawsze ciekawa, ale dla wszystkich innych podpowiemy, że wstęp do wszystkich oddziałów jest bezpłatny. Jakie filie Muzeum Narodowego można odwiedzić, dowiedzie się w tym artykule.

Kolekcja w Muzeum Narodowym Irlandii jest tak duża, że nie zmieściłaby się w żadnym budynku. Na wystawie znajduje się już ponad 4 000 000 obiektów, z czego około połowa jest znaleziskami irlandzkich archeologów, a liczba ta wciąż rośnie. Rząd postanowił podzielić muzeum na cztery oddziały:

  • Muzeum Historii Naturalnej
  • Muzeum Archeologiczne
  • Historyczne i Artystyczne
  • Muzeum Rolnictwa

Pierwsze trzy jednostki znajdują się w stolicy, natomiast ostatnia w hrabstwie Mayo.

Muzeum Historii Naturalnej w Dublinie

Muzeum Historii Naturalnej w Dublinie

Ten oddział muzeum jest jednym z najwcześniejszych, powstał w 1856 roku. Ekspozycje muzeum nie zmieniły się zbytnio od tamtego czasu, co sprawia, że można się tu poczuć jak w muzeum w muzeum: muzeum historii naturalnej i muzeum XIX wieku. Miejscowi nazywają go „martwym zoo”, ponieważ mieści ponad 10 000 wypchanych zwierząt i prehistorycznych tusz zwierzęcych. Dowiesz się wszystkiego o historycznej i współczesnej faunie Irlandii, a nawet poznasz ssaki z całego świata.

Godziny otwarcia: od wtorku do soboty 10.00–17.00, od niedzieli do poniedziałku 13.00–17.00 (w 2022 roku czasowo nieczynne z powodu remontu).

Adres: Merrion Square West, Dublin-2.

Można tu dojechać autobusami numer: 2, 4, 6, 7 i 38. Pierwszy z nich zatrzymuje się tuż przed budynkiem, a najbliższy przystanek komunikacji miejskiej to Merrion Row. Stamtąd przejdź do Foley’s Bar i skręcając w lewo przejdź jeszcze około 300 metrów.

» Czytaj takżeDublin w 1 dzień: co warto zobaczyć?

Muzeum Archeologiczne w Dublinie

Muzeum Archeologiczne w Dublinie

Jest to największy oddział muzeum narodowego, a w jego salach znajduje się ogromna kolekcja historycznych artefaktów znalezionych przez irlandzkich archeologów. Wędrując po tematycznych salach, zwiedzający mogą zobaczyć wczesne narzędzia, średniowieczną biżuterię, zbroje rycerskie, szaty służby kościelnej i wiele innych. Większość eksponatów dotyczy kultury i historii Irlandczyków, ale jest też kilka sal, w których znajdują się starożytne egipskie i rzymskie artefakty.

Szczególne miejsce wśród skarbów muzeum zajmują znaleziska z okresu celtyckiego w historii Irlandii:

  • Broszka z Tary, «wzgórza królów», niesamowite i piękne dziedzictwo celtyckie, które cudem przetrwało do dziś. Jej powstanie historycy przypisują wiekom VII–VIII, a jej wygląd nawet dziś uderza swoją elegancją. Do końca XII wieku Tara była miejscem panowania i koronacji królów irlandzkich. Dzięki badaniom historycy odkryli, że broszka musiała mieć część lustrzaną, która obecnie została utracona. Sam król Irlandii i jeden z jego dworzan nosili podobną biżuterię w postaci łańcuszków.
  • Kielich z Ardagh. Srebrny kielich zdobiony złotymi i brązowymi odlewami pochodzi z VIII wieku. Jest to jeden z wielkich skarbów wczesnego Kościoła irlandzkiego i służył do dystrybucji wina eucharystycznego podczas mszy. Kształtem przypomina naczynia z czasów zmierzchu Imperium Rzymskiego, ale jest zdobiony zgodnie z celtycką tradycją.
  • Kielich z Derrynaflan. Kielich kościelny znaleziony w wiosce Killenaule jest arcydziełem metaloplastyki z X i XII wieku. W miejscu tym pierwotnie znajdowało się opactwo, którego kapłani ukryli srebrny kielich i kilka naczyń do liturgii w czasach niespokojnych, dynastycznych i wikingów. Znaleziska dokonano dopiero w 1980 roku i od razu stało się ono klejnotem w koronie irlandzkiego muzeum narodowego.
  • Złota łódź. Unikatowy element biżuterii pochodzący z I wieku p.n.e. Miniaturowa replika łodzi z wiosłami i ławeczkami wykonana ze złota. Można podziwiać osiągnięcia starożytnych irlandzkich złotników.

Złota łódź

Trudno to sobie wyobrazić, ale najstarsze eksponaty pochodzą aż z VII tysiąclecia p.n.e. Można przyjrzeć się z bliska celtyckiej biżuterii, przedmiotom gospodarstwa domowego, broni, zbroi i odzieży, a także zobaczyć mumię „Clonycavan Man”. To cudownie zachowane ciało człowieka z epoki żelaza, znalezione na bagnach w Clonycavan w 2003 roku.

Mumię „Clonycavan Man”

Zachowała się tylko górna część ciała, ale naukowcy odtworzyli przybliżony szkic mężczyzny, który miał około 1,57 m wzrostu i rysy twarzy przypominające Davida Beckhama. Najbardziej godna uwagi jest jednak fryzura mumii: mężczyzna miał na głowie wygolonego irokeza, stylizowanego żelem do włosów. Żel wytwarzano z olejów roślinnych i żywicy sosnowej w południowo-zachodniej Francji i Hiszpanii w IV i III wieku p.n.e. Znalezisko stanowi dowód na istnienie stosunków handlowych między Irlandią a Europą jeszcze przed przybyciem Rzymian na ich terytorium.

Muzeum Archeologii mieści się w budynku obok Muzeum Historii Naturalnej. Godziny otwarcia są takie same dla wszystkich oddziałów narodowej przestrzeni muzealnej, a wstęp jest bezpłatny.

» Czytaj takżeKopce Bru na Boinne — Zagadka Irlandii

Muzeum Historii i Sztuki w Dublinie

Muzeum Historii i Sztuki w Dublinie

Muzeum Historii i Sztuki mieści się w Barakach, budynku, w którym na początku XX wieku mieścił się garnizon wojskowy. Można tu odkryć średniowieczną biżuterię, rdzennie irlandzkie naczynia i przybory kuchenne, militaria z początku XV wieku i wiele innych. Część eksponatów została sprowadzona z różnych krajów i kontynentów — z ich pomocą muzeum odtwarza bieg historii w różnych częściach świata: w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.

Budynek galerii znajduje się przy: Benburb Street, Dublin 7. Dojechać tam można autobusami 145 i 747 z Parkgate Street, lub autobusem turystycznym.

Muzeum Rolnictwa

Jedynym muzeum narodowym Irlandii poza Dublinem jest Muzeum Rolnictwa, znajdujące się w hrabstwie Mayo. Przybliża zwiedzającym życie i praktyki rolnicze rdzennych Irlandczyków. Lokalny koloryt ukazany jest poprzez XVIII-wieczną perspektywę i pozwala w pełni zanurzyć się w atmosferę prowincjonalnego życia, jego tradycji i sposobów.

Muzeum Rolnictwa

Do muzeum można dojechać autobusem (Docklands, przystanek Samuel Beckett Bridge) lub pociągiem (stacja Castlebar Station). Należy pamiętać, że dworzec kolejowy znajduje się około 8 kilometrów od muzeum, więc trzeba będzie wziąć stamtąd autobus lub taksówkę. Podobnie jak inne oddziały Muzeum Narodowego, wystawę można zwiedzać bezpłatnie w każdy dzień tygodnia.

Najwygodniej jest odwiedzić Muzeum Irlandzkiego Życia Wiejskiego samochodem. Przeczytaj, jak wynająć samochód tutaj (i zobacz ceny tutaj). Podczas wycieczki z własnym przewodnikiem, koniecznie odwiedź sąsiednie hrabstwo Galway, słynące z surowej, nadmorskiej scenerii.

Każdy oddział Muzeum Narodowego posiada sklepy z pamiątkami, w których zwiedzający mogą kupić wyroby szklane, książki, zabawki dla dzieci, wyroby wełniane, a nawet modele żołnierzy armii irlandzkiej. Wszystkie z nich stanowiłyby doskonałe pamiątki. Przed wizytą należy jednak pamiętać, że w muzeum nie ma kawiarni, więc najlepiej wcześniej zorganizować sobie śniadanie lub obiad.

Jeśli zwiedzanie muzeów to dla ciebie za mało i chcesz bliżej poznać Dublin i Irlandię, czeka na ciebie kilka fascynujących lokalnych wycieczek.

Życzymy niezapomnianej podróży do Irlandii!

 

» Czytaj takżeIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *