Jak dojechać do Portofino: rady dla turystów

, ,
Jak dojechać do Portofino: rady dla turystów

Portofino to drogie i bardzo popularne miasto w prowincji Genua. Liczy zaledwie 400 mieszkańców, z których większość pracuje w branży turystycznej. W rzeczywistości nie jest to w ogóle miasto, lecz wioska rybacka. Jest to ładna wioska z domami w pastelowych kolorach, dobrymi restauracjami, a nawet sklepami haute couture.

Najlepszy czas na wypoczynek to maj lub połowa września/października. Portofino cieszy się łagodną pogodą, niskimi cenami i wolnymi plażami.

W samym Portofino zakwaterowanie jest droższe niż w sąsiednich miejscowościach. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz zatrzymać się w jednym z pobliskich miast lub gmin i jeździć po okolicach.

W tym artykule dowiesz się, jak dojechać do Portofino z Rapallo, Camogli i Santa Margarita Ligure. Jeśli Portofino jest tylko jednym z punktów Twojej podróży po Włoszech, przeczytaj na końcu artykułu, jak dojechać do Portofino z Genui lub Mediolanu.

» Czytaj takżeGdzie zjeść w Portofino: 10 romantycznych nadmorskich restauracji

Z Santa Margherita Ligure do Portofino

Santa Margherita Ligure

Portofino jest oddalone tylko o 4 km od gminy Santa Margherita Ligure, więc jeśli zatrzymasz się na noc w pierwszej z tych miejscowości, możesz przejść do drugiej pieszo. Jeśli chcesz oszczędzić energię i dotrzeć do Portofino w bardziej komfortowych warunkach, możesz również skorzystać z transportu samochodowego, autobusowego lub promowego.

Samochodem

Samochodem do Portofino można dojechać w około 13 minut. Konieczne będzie skorzystanie z drogi nr 227. Polecamy wynająć samochód na tej stronie. Należy pamiętać, że parking w Portofino jest drogi (5 euro za godzinę), a w szczycie sezonu często brakuje miejsc parkingowych. Może więc warto wybrać inną opcję.

Zobacz hotele w Santa Margherita Ligure

» Czytaj takżePodróż samochodem po Toskanii: trasa na mapie z miastami i opisami

Autobusem

Do Portofino można dojechać autobusem nr 82, który kursuje między miastami co 30 minut. Najbardziej komfortowy i niedrogi środek transportu na Wybrzeżu Liguryjskim. Jeśli nie masz zbyt wiele bagażu i wybierasz się do Portofino tylko na jeden dzień, skorzystaj z autobusu.

Promem

Podróż promem firmy Tigullio-Marine Lines trwa około 15 minut, a bilet kosztuje od 6 do 10 euro. To dobra opcja dla tych, którzy nie cierpią na chorobę morską na morzu i tych, którzy uwielbiają widoki.

» Czytaj takżePlaże Neapolu: 14 najlepszych w kierunku Rzymu i Sorrento + mapa

Z Rapallo do Portofino

Rapallo

Rapallo znajduje się około 5 km (w linii prostej) od Portofino, a między miejscowościami można spacerować i podziwiać widoki. Jednak najbardziej malowniczym sposobem dotarcia z tańszego Rapallo jest rejs promem.

Samochodem

Portofino oddalone jest od Rapallo o 20 minut jazdy samochodem drogą nr 227. Gmina Portofino jest strefą ruchu pieszego i wjazd/przejazd samochodem jest możliwy tylko za zgodą administracji.

Samochód można zostawić na zadaszonym, płatnym parkingu przy Piazza Martiri della Liberta. Jest on otwarty 24 godziny na dobę. Bezpłatny parking znajduje się przy Via Santa Margherita, tuż przed dyskoteką Covo Nord Est. Stąd można dostać się do centrum pieszo lub autobusem.

» Czytaj takżeWszystko o parkowaniu w Mediolanie

Pieszo

Spacer z Rapallo do Portofino trwa od półtorej do dwóch godzin. I nie będzie to zwykła wędrówka, ale prawdziwa wycieczka z przepięknymi krajobrazami i sporym wysiłkiem z górami i dolinami na szlaku trekkingowym.

Jeśli chodzi o poziom trudności, nie jest to szczególnie wymagająca trasa, ale trzeba być sprawnym fizycznie, aby pokonać 8,5 km (na niektórych odcinkach występują nachylenia).

Autobusem

Do Portofino można dojechać z Rapallo jedną z kilku linii autobusowych. Najczęstsze z nich to 7 i 82. Przejazd trwa 35-40 minut i kosztuje 3€. Jest to bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie.

Sprawdź hotele w Rapallo

Promem

Portofino nad morzem to wybór dla prawdziwych romantyków. Z Rapallo kursują promy linii Tigullio-Marine Lines. Wycieczka trwa około trzydziestu minut, a cena biletu waha się od 7 do 10 euro.

Podróżowanie promem pozwala uniknąć stresu związanego z prowadzeniem samochodu i szukaniem parkingu, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, kiedy Portofino jest pełne turystów. Rozkłady rejsów promów zmieniają się kilka razy w roku, sprawdź na stronie przewoźnika.

» Czytaj także11 najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech

Jak dojechać z Camogli do Portofino?

Camogli

Jeśli zarezerwowałeś pokój w hotelu w Camogli  i chciałbyś zorganizować małą wycieczkę do Portofino, wybierz jedną z dostępnych tutaj opcji.

Samochodem

Z Camogli do Portofino prowadzą dwie drogi, którymi można dojechać  wypożyczonym samochodem:

  • Via Romana, SS1, Via Aurelia, a następnie droga 227 Portofino;
  • lub Via Aurelia i droga 227 Portofino.

Trasy różnią się tylko kilkoma kilometrami, ale radzimy sprawdzić w nawigacji, którą z nich można pokonać szybko i bez korków.

Pociągiem

Jedź pociągiem do stacji Camogli S. Fruttuoso, wysiądź na przystanku Santa Margherita Ligure — Portofino i przesiądź się do autobusu nr 82.

Autobusem

Z Camogli można dojechać autobusem nr 71–73 lub 73C do Santa Margherita Ligure, a stamtąd autobusem nr 82. Podróż trwa około 50 minut i kosztuje mniej niż 5 euro.

Promem

Rejs promem między Camogli a Portofino organizowany jest przez firmę żeglugową Golfo Paradiso i kosztuje 13 EUR za osobę w jedną stronę. Uwaga: bilet należy zamówić wcześniej na oficjalnej stronie lub w kasie.

Zobacz wszystkie hotele w Camogli

Jak dojechać do Portofino z Genui

Genua

Genua i Portofino oddalone są od siebie o 33,2 km, a do Portofino można dojechać następującymi środkami transportu.

Samochodem

Aby dostać się z Genui do Portofino, jedź autostradą A12/E80 do Rapallo, a następnie kieruj się znakami na Portofino.

Parking w Portofino kosztuje 5 euro za godzinę i jest ich niewiele, dlatego lepiej zostawić samochód w Rapallo i skorzystać z autobusu. Albo w Santa Margherita Ligure, gdzie można się przespacerować.

Pociągiem

Wsiądź do pociągu na stacji Genova Brignole i wysiądź w Santa Margherita Ligure. Z tego miejsca można dojechać taksówką lub autobusem nr 82. Rozkłady jazdy pociągów można znaleźć na [raileurope:link label:tej stronie].

Autobusem

Z Genui można dojechać autobusem AMT Genova z Piazza Victoria do Portofino. Odjeżdża co 3 godziny. Co prawda nie do samego Portofino, ale do gminy Santa Margherita Ligure.

Następnie musisz wsiąść do autobusu 82, ponieważ jest to jedyny autobus, który dojeżdża do tego miejsca. W sumie dojazd zajmuje około 2,5 godziny.

Promem

Dzięki licznym taksówkom wodnym można podziwiać piękne krajobrazy, jakie ma do zaoferowania tylko Liguria. Obsługę zapewnia firma Golfo Paradiso, a promy kursują od marca do października.

Wybierz przytulny hotel w Genui

Z Mediolanu do Portofino

Mediolan

Mediolan i Portofino są oddalone od siebie o ponad 150 km. Do Portofino można dojechać samochodem, pociągiem lub autobusem, podobnie jak do poprzednich punktów.

Samochodem

Z Mediolanu do Portofino jedzie się najkrótszą trasą A7 (nieco ponad 2 godziny), E25 oraz najdłuższymi trasami A7 i A26 (co najmniej 3 godziny).

Samochód można wynająć na tej stronie, jest tu też wiele różnych firm i można porównać ceny.

Pociągiem

Między Mediolanem a Portofino nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych. Przesiadkę należy zrobić na Piazza Principe w Genui. Stamtąd można dojechać pociągiem do Santa Margherita Ligure Portofino, skąd kursuje autobus nr 82. Czas przejazdu pociągiem, łącznie z przesiadką, wynosi około 2,5 godziny.

Wybierz hotel w Mediolanie

Lotnisko w pobliżu Portofino

Portofino sunset

Najbliższe lotnisko Portofino znajduje się w Genui, w odległości 45 km. Z lotniska do miejscowości można dojechać autostradą A12. Nie przegap zjazdu do Rapallo! Należy kierować się drogowskazami do Santa Margherita Ligure.

Wiele hoteli oferuje usługę transferu z lotniska. Jeśli hotel, w którym planujesz się zatrzymać, nie ma takiej usługi, skorzystaj z transferu Kiwi-taxi.

» Czytaj także10 ciekawych miast do odwiedzenia z Rzymu na jednodniową wycieczkę

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *