Jak dostać się z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu. Foto instrukcja

,
Lotniska Schiphol

Po przejściu standardowej procedury sprawdzania paszportów i odebraniu bagażu znajdziecie się w głównej hali lotniska Schiphol (Airport Schiphol). Jak dojechać z lotniska do centrum Amsterdamu? Istnieje na to kilka sposobów.

Jaki transport jeździ do Amsterdamu

Pociąg jest najłatwiejszym i najtańszym wyborem, że wszystkich możliwych opcji transportu. Na trasie jeżdżą nowoczesne pociągi, które są wyposażone w specjalne tablice ze wszystkimi przystankami, mają dostęp do Internetu, a co najważniejsze w 30 minut zawiozą was do centrum Amsterdamu. Bilety na pociąg możecie kupić wcześniej pod tym linkiem, jeśli nie chcecie używać automatów bezpośrednio na stacji. Także pamiętajcie, że automaty nie przyjmują wszystkich rodzajów kart, więc jeśli chcecie kupić je na miejscu, to miejcie zawsze pod ręką jakieś drobne.

Bilety można nabyć samemu lub w kasie (Train tickets & Service), która znajduje się niedaleko od Meeting Point na środku hali, ale tam często są kolejki. Pociągi odjeżdżają z lotniska Schiphol do różnych miast w Holandii, w tym również na dworzec centralny w Amsterdamie, ale jeśli będziecie mieszkać w innej dzielnicy, to trzeba będzie przesiąść się na tramwaj lub autobus, na który trzeba kupić oddzielny bilet, a w tym wypadku zazwyczaj wygodniej zamówić wcześniej taksówkę (możecie to zrobić pod linkiem). Wtedy już na lotnisku spotka się z wami kierowca i zawiezie do hotelu.

» CZYTAJ TAKŻEAmsterdam z dziećmi: 10 pomysłów na wakacje

Jak kupić bilety na pociąg z lotniska do Amsterdamu

W kasie podpowiedzą wam jak dojść do pociągu i za ile on odjedzie. Zapłacić możecie zarówno gotówką jak i kartą. Pamiętajcie, że za każdy bilet pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 0,50 centów.

Bardzo łatwo też kupić bilet samemu. Na środku hali stoją specjalne, żółte automaty biletowe, gdzie wszystko możecie zrobić sami.

Można wybrać język holenderski lub angielski. Na ekranie znajdują się cztery przyciski, aby kupić bilet musicie nacisnąć pierwszy przycisk z lewej strony (I want to go to Amsterdam).

Schiphol

Po naciśnięciu przycisku na ekranie pojawią się różne rodzaje biletów. Tym standardowym biletem jest One-Way tiсket (bilet w jedną stronę, przycisk na samej górze). Wybierzcie go jeśli przyjechaliście do Amsterdamu na kilka dni, natomiast jeśli na zwiedzenie stolicy macie tylko dobę lub nawet mniej, to radzimy kupić Day Return ticket (drugi przycisk od góry), na nim możecie jechać do miasta i wrócić z powrotem na lotnisko.

Schiphol

Oprócz samych biletów, macie do wybrania czy chcecie podróżować klasa 1 czy 2. Wybór zależy od was, ale my radzimy kupić bilet 2 klasy, jest dużo tańszy i dużo nie różni się od tego pierwszego, do tego droga wcale nie jest długa.

Schiphol

Po wyborze klasy, którą pojedziecie, naciśnijcie valid today, co będzie oznaczało, że przejazd odbędzie się dzisiaj.

Schiphol

Wybierzcie ilość biletów, które są wam potrzebne. Finalnym krokiem jest płatność za bilety, którą można zrobić na kilka sposobów. Automat przyjmuje wszystkie karty, ale warto wiedzieć że przy płatności visa-card ściągana jest dodatkowa opłata 0,50 centów. Można również zapłacić gotówką, ale automat przyjmuje tylko monety (coins — ostatni przycisk z prawej strony).

Schiphol

Po zapłacie dostaniecie biało-żółtą kartę — będzie to bilet, który należy aktywować poprzez specjalne skanery, które stoją na każdym kroku.

Schiphol

Teraz możecie już jechać do Amsterdamu.

Aby sprawdzić rozkład jazdy pociągów, najlepiej będzie ustawić na waszym telefonie lokalizację (9292,NS), a bezpłatna aplikacja pokaże wam trasę, czas i numer peronu, na który przyjedzie wasz pociąg.

O pomoc można zapytać w kasie lub sprawdzić rozkład jazdy, jednak on nie zawiera informacji o opóźnieniach, dlatego zawsze sprawdzajcie aktualności na tablicach, które znajdują się na peronach.

Jak często jeżdżą pociągi z lotniska do Amsterdamu

W ciągu dnia pociągi jeżdżą co 15 minut, a w nocy od godziny 1 do 5 co godzinę. W pociągach zawsze są konduktorzy, dlatego radzimy kupować bilety za każdym razem. Mandat za jazdę bez biletu wynosi 35 euro.

Do Amsterdamu można dojechać także autobusem, ale odradzamy wam te opcje, ponieważ zajmie to dużo więcej czasu, jest to droższa opcja, a w dodatku dojedziecie tylko do południowej części Amsterdamu, więc do centrum trzeba będzie dojechać jeszcze innym środkiem transportu.

Można oczywiście skorzystać z taxi, ale będzie to was kosztować około 50 euro, a czas przejazdu zależy od sytuacji na drodze.

Udanego odpoczynku i przyjemnej drogi!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *