» Europa » Niemcy » Düsseldorf » Jeden dzień w Düsseldorfie

Mówi się, że Napoleon nazwał kiedyś Düsseldorf «małym Paryżem nad Renem». Dlaczego? Dowiecie się tego po przeczytaniu artykułu. Z pewnością jeden dzień w tym mieście to za mało. Jednak tyle wystarczy, by zobaczyć główne zabytki Düsseldorfu– zebraliśmy je w tym planie podróży.

Zarezerwuj wycieczkę po Düsseldorfie pod tym linkiem. Posłuchaj legend Starego Miasta, napij się lokalnego piwa w «najdłuższym barze na świecie» i zobacz katedrę kolońską. Bez nudnych faktów, dat i nazw. Tylko najbardziej istotne i interesujące rzeczy. Gotowy?

W Düsseldorfie na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 zalecamy wybranie hotelu w pobliżu Merkur Spiel Arena (dawniej Esprit Arena), aby być w centrum piłkarskiej akcji. Sprawdź oferty hoteli w okolicy pod tym linkiem.

Wybierz hotel: Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych atrakcji w Düsseldorfie

Mapa najważniejszych punktów Düsseldorfu

W planowaniu podróży pomoże Ci poniższa mapa. Zawarliśmy na niej najważniejsze zabytki i punkty w mieście.

Karta turystyczna DüsseldorfCard

DüsseldorfCard to karta podróżna, która zapewnia nieograniczony dostęp do transportu publicznego w strefie A (obejmującej całe centrum Düsseldorfu, w tym lotnisko). Dlaczego warto ją kupić?

  • Po mieście można poruszać się metrotramwajami (częściowo podziemnymi tramwajami), autobusami, pociągami miejskimi oraz pociągami RE, RB i S-Bahn bez dodatkowych kosztów. Pozwala to na zaplanowanie podróży i odwiedzenie wszystkich interesujących miejsc w mieście.
  • Dzięki karcie DüsseldorfCard można również uzyskać bezpłatny lub zniżkowy wstęp do wielu uczestniczących w programie muzeów i atrakcji.
  • Możesz też skorzystać z różnych usług, takich jak wypożyczanie rowerów, pływanie łódką, wyjście do kin, teatrów lub na koncert.
  • Zaoszczędzisz także pieniądze na jedzeniu i napojach w niektórych restauracjach, kawiarniach i barach, serwujących lokalną kuchnię.
Zarezerwuj kartę podróżną DüsseldorfCard

» CZYTAJ TAKŻE10 głównych atrakcji Hamburga

Jak dostać się na stadion w Düsseldorfie?

Na Merkur Spiel Arena na mistrzostwa EURO 2024 można się dostać z głównego dworca kolejowego na dwa sposoby. 

  • Najszybszą i najwygodniejszą opcją jest tramwaj metropolitalny U78. Należy udać się do pętli ESPRIT arena/Messe Nord, która znajduje się 5 minut spacerem od stadionu.
  • Można również skorzystać z autobusu numer 722, który zabierze Cię z przystanku Düsseldorf Hbf do Messe Ost/Stockumer Kirchstr. Stamtąd musisz się przesiąść w numer 896 do przystanku ESPRIT arena.

» CZYTAJ TAKŻEDrezno w 1 dzień: co zobaczyć?

Aleja Królewska

Aby zrozumieć, dlaczego Düsseldorf nazywany jest stolicą niemieckiej mody, wystarczy przespacerować się Aleją Królewską z audioprzewodnikiem. Znajdują się tu butiki największych domów mody, najlepsi międzynarodowi projektanci, a ponadto organizowane są tygodnie mody i wystawy. To już tradycja od połowy ubiegłego wieku, kiedy to odbył się tutaj pierwszy pokaz mody w mieście.

Royal Alley nie jest jednak taka prosta. Kiedyś była to wschodnia granica miasta, a w miejscu butików stały mury obronne. Dopiero 200 lat temu architekci wytyczyli aleję wzdłuż kanału, którą do dziś przyjemnie się spaceruje.

» CZYTAJ TAKŻEJeden dzień w Stuttgarcie

Park Hofgarten

Aleja Królewska przylega do Hofgarten, pierwszego parku w mieście. Fakt, że przetrwał do dziś jest cudem. Wyobraź sobie, ile razy był atakowany w ciągu prawie 250 lat! Ale Hofgarten do dziś stoi i teraz możesz cieszyć się przyrodą zaledwie rzut beretem od tętniącego życiem centrum miasta. Czekają tu na Ciebie rozległe łąki, ogrody krajobrazowe, strumienie, kanały i śpiew ptaków. Fascynującą wycieczkę po parku można zarezerwować pod tym linkiem. I nie zapomnij zrobić zdjęcia na Złotym Moście!

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Berlina: top 15

Kolekcja sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii

Jeśli nazwiska Picasso, Matisse i Kandinsky przyprawiają Cię o szybsze bicie serca, to jest to miejsce dla Ciebie. Ogólnie rzecz biorąc, Kolekcja Sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii obejmuje dwa muzea. K20 – to, do którego zmierzamy, poświęcone jest klasycznemu modernizmowi i sztuce XX wieku. Docenią je ci, którzy odróżniają dadaistów od ekspresjonistów i fowistów od kubistów.

Drugim muzeum jest K21, znajdujące się 15 minut spacerem od hotelu. Prezentuje już sztukę XXI wieku: aktualne tematy, współczesne problemy i niewygodne pytania. Jest, na co popatrzeć i o czym pomyśleć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kulturze i sztuce Düsseldorfu, zarezerwuj wycieczkę pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Bazylika św. Lamberta

Zbliżając się do Bazyliki św. Lamberta, zwróć uwagę na wieżę. Jest trochę krzywa, a to dlatego, że drewno użyte do budowy wieży nie było wystarczająco suche. Taka jest przynajmniej oficjalna historia. Jednak według miejscowych opowiadaczy legend, iglica została wypaczona przez samego diabła, gdy próbował wyrwać kościół. Możesz wybrać, którą wersję wolisz.

Bazylika św. Lamberta słynie nie tylko z iglicy. Kościół ma bogatą historię, która zaczęła się już w XII wieku. Jest to najstarszy budynek w mieście, który przez tyle lat zdążył zapełnić się dziełami sztuki i chrześcijańskimi relikwiami. Warto zajrzeć do środka i zobaczyć je na własne oczy. Wstęp jest bezpłatny.

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Bawarii: co warto zobaczyć?

Pomnik upamiętniający założenie miasta

Ten na pierwszy rzut oka niezbyt niezwykły pomnik pojawił się tutaj z okazji 700-lecia miasta i opowiada historię jego początków. W skrócie, przed XIII wiekiem Düsseldorf był małą wioską rybacką. Wszystko zmieniło się w 1288 roku, kiedy zakończyła się kolejna średniowieczna wojna lądowa. O tym opowiada lewa strona pomnika. Miejscowi chłopi walczyli po stronie zwycięskiego hrabiego, który nadał Düsseldorfowi tytuł miasta. W centralnej części pomnika lord i jego żona właśnie pieczętują prawa miejskie. Z kolei prawa część pomnika opowiada o tym, co wydarzyło się później: rozwoju handlu targowego i życia kościelnego.

Pomnik ma wiele ukrytych znaczeń i nieoczywistych szczegółów. Oto jeden z nich: przyjrzyj się uważnie kostce brukowej wokół niego i znajdź mosiężną tabliczkę z datą i strzałką. Ma ona inny kolor. Jeśli spojrzysz w kierunku strzały, możesz zobaczyć rok założenia miasta w chłopskich narzędziach walki: sierpach, kosach i batach.

» CZYTAJ TAKŻELipsk w jeden dzień: przewodnik po skarbach kultury

Plac Zamkowy – Burgplatz

Düsseldorf otrzymał status miasta. I co dalej? Trzeba było wzmocnić jego pozycję. W tym celu zaczęto budować zamek w nowym mieście. Stał dokładnie na tym placu, ale obecnie nie pozostało z niego nic oprócz pojedynczej wieży. Jednak ma ona swoje tajemnice. Ponad 400 lat temu, z powodu intryg pałacowych, żona niezrównoważonego psychicznie księcia została tu uwięziona, a następnie zabita. Od tego czasu wiele razy w oknach wieży widziano świecącą kobiecą sylwetkę. Legendę o Białej Kobiecie można nawet przeczytać w jednym z wierszy wielkiego niemieckiego poety i rodaka z Düsseldorfu, Heinricha Heinego. 

Poza legendą rodem z horroru, Plac Zamkowy jest raczej wesołym miejscem. Ludzie spacerują tutaj, podziwiają zachody słońca, świętują i bawią się. Z tego miejsca można również wybrać się na wycieczkę po rzece lub 2-godzinną wyprawę segwayem wzdłuż Renu.

» CZYTAJ TAKŻE1 dzień we Frankfurcie

Marktplatz – centrum Starego Miasta

Marktplatz tętni życiem już od XIV wieku. W różnych okresach był targowiskiem, miejscem publicznych ogłoszeń, teatrem, a nawet ratuszem. Ten ostatni nadal istnieje i stary gotycki budynek służy lokalnej administracji. Obecnie Marktplatz to historyczne centrum Düsseldorfu. Organizowane są tu karnawały i jarmarki bożonarodzeniowe. A z ażurowego balkonu ratusza burmistrz przemawia do mieszkańców w święta. Zarezerwuj wycieczkę po Starym Mieście i Marktplatz tutaj.

Jeśli zgłodniałeś, czas na przekąskę i piwo w «najdłuższym barze świata». Jest to nazwa nadana Staremu Miastu, ze względu na imponującą liczbę barów, które można tutaj znaleźć. Jeśli podejdziesz do ratusza i staniesz do niego tyłem, po lewej stronie będzie ulica Bolkerstrasse. To tutaj zaczyna się najdłuższa „scena barowa”. Są tu tradycyjne browary, nowoczesne restauracje i fast foody. Wybierz coś dla siebie, ale koniecznie spróbuj lokalnego piwa Altbier. A jeśli chcesz zostać prawdziwym ekspertem od lokalnego trunku, wybierz się na zabawną i smaczną wycieczkę po barach w Düsseldorfie.

Zarezerwuj wycieczkę po Altstadt

» CZYTAJ TAKŻEPopularne dania w Berlinie: czego spróbować?

Wieża Rheinturm

Wieża telewizyjno-nadawcza Rheinturm słynie z dwóch rzeczy. Po pierwsze, jest to najwyższy budynek w mieście. Po drugie, wewnątrz znajduje się górny taras widokowy. Okna są tam ustawione pod pewnym kątem, więc widok jest znacznie szerszy. Można nawet zobaczyć podnóże wieży! A jeśli znajdziesz się tam przy dobrej pogodzie, prawdopodobnie zobaczysz katedrę w Kolonii na południowym horyzoncie.

Wejście na taras widokowy Rheinturm kosztuje 10 euro. 

» CZYTAJ TAKŻEWieża Telewizyjna w Berlinie

MedienHafen

Możesz długo wędrować po MediaHafen, patrząc na dziwaczne budynki nowoczesnych architektów. Nazwa wzięła się stąd, że większość tej różnorodności architektonicznej znajduje się w biurach firm medialnych. Okolica jest młoda i modna, ponieważ została niedawno zbudowana na miejscu opuszczonego portu celnego. Jedyną pamiątką po nim są żurawie portowe. Aby zobaczyć całe MediaHafen, udaj się na Living Bridge. Jest tam najlepszy kąt i świetne tło do zdjęć.

» CZYTAJ TAKŻEBerlin w 1 dzień: trasa po mieście

Tutaj kończymy naszą trasę zaplanowaną na jeden dzień w Düsseldorfie. Jeśli masz jeszcze trochę energii i czas na to pozwala, wybierz się na spacer promenadą. Wieczorem, gdy zachodzi słońce, jest tu szczególnie przyjemnie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *