10 przydatnych rad dla turystów w Amsterdamie

,
Amsterdam

Amsterdam — miasto nieduże, ale wyjątkowe. Opowiemy wam co warto znać o Amsterdamie.

» Czytaj także10 błędów popełnionych przez turystów w Amsterdamie

Bądźcie uważni!

Bądźcie uważni!

Często zdarza się, że na wakacjach ludzie zbytnio się rozluźniają, a korzyści czerpią z tego złodzieje i kieszonkowcy, którzy czają się w miejscach najbardziej turystycznych. Pamiętajcie, że wasze dokumenty powinny znajdować się w bezpiecznym miejscu, najlepiej jeśli macie możliwość zostawicie je w hotelowym sejfie w pokoju. Karty bankowe i pieniądze nie powinny znajdować się w kieszeniach spodni, czy plecaku z zamkiem błyskawicznym. Jeśli jednak spotkała was taka nieprzyjemność to jak najszybciej poinformujcie o tym policję. Przed wyjazdem, zróbcie kopię dokumentów i weźcie ją ze sobą. W takim przypadku, w razie kradzieży ułatwi wam to procedurę wyrabiania nowych dokumentów i powrotu do domu.

» CZYTAJ TAKŻEWycieczka krajoznawcza po Amsterdamie

Samochodem do Amsterdamu

Samochodem do Amsterdamu

Większość turystów przylatuje do Amsterdamu samolotem, jednak są też Ci, którzy zdecydowali się na podróż swoim samochodem. Praktycznie wszystkie autostrady i tunele są bezpłatne, opłata naliczana jest tylko w przypadku użycia promu na rzekach (taryfy są różne w zależności od dzielnicy). Jednak należy wziąć pod uwagę, że w centrum będą problemy z zaparkowaniem samochodu, a hotele nie mają własnego parkingu dla gości.

» Czytaj takżeWycieczki samochodem do Holandii na własną rękę

Tania komunikacja miejska

Tania komunikacja miejska

Niestety, komunikacja miejska w Holandii nie jest tania. Pociągi, autobusy i tramwaje mogą wynieść was sporą sumę, dlatego aby jakoś zaoszczędzić radzimy, aby po centrum miasta chodzić na piechotę. Nie powinno to stanowić problemu, ponieważ Amsterdam nie jest duży, a w dodatku malowniczy. Jeśli mimo wszystko planujecie korzystać z komunikacji miejskiej, to taniej wyjdzie jeśli kupicie bilety kilkudniowe lub zbiorowe.

Obywatele miasta mają możliwość skorzystania z kart miesięcznych, które są dużo tańsze, jednak jest to opcja niedostępna dla turystów.

Prostytutki na każdym kroku

Prostytutki na każdym kroku

Ku rozczarowani niektórych, ten stereotyp jest daleki od prawdy. Prostytutki można spotkać w Dzielnicy czerwonych latarni, ale będzie to tylko kilka niewielkich  uliczek. Można je za darmo obserwować lub jeśli macie takie życzenie porozmawiać, ale dowolna forma agresji lub próba zrobienia zdjęć zakończy się niepowodzeniem, w dodatku w nieprzyjemny sposób.

» Czytaj takżeUlica czerwonych latarni w Amsterdamie

Dostępność narkotyków

Dostępność narkotyków

Produkty z marihuany można kupić nawet w kawiarniach, ale za obowiązkowym ukazaniem dowodu osobistego. Istnieje również możliwość zakupu grzybów halucynogennych, ale nie można przewidzieć jaki efekt po nich uzyskacie. Kiedy jest się pod ich wpływem najlepiej być w spokojnym miejscu, z dala od tłumów, ale z ludźmi którym ufacie. Wieczorami w okolicach dworca lub w uliczkach można spotkać osoby, które będą oferowały sprzedaż różnych narkotyków. Pamiętajcie, że to działalność nielegalna, a użycie ich środków, nierzadko kończy się poważnymi konsekwencjami, a nawet śmiercią. W każdym przypadku, nie zapominajcie, że każdy rodzaj narkotyków jest szkodliwy dla zdrowia i zakazany w większości państw.

Plaże w Amsterdamie

Nemo

W piękna, letnia pogodę, mieszkańcy i turyści chodzą na plażę chociaż na kilka godzin, aby złapać trochę słońca. Codziennie w różnych miejscach w mieście pracuje około 10 plaż. Jedną z najbardziej niezwykłych jest plaża na dachu muzeum HEMO (pod adresem Oosterdok 2). Można także wybrać się na plażę Blijburg aan Zee (pod adresem Pampuslaan 501), aby do niej dojechać należy z przystanku IJburg pojechać tramwajem nr 26. Dojazd z Dworca centralnego zajmie około 20 minut. Wśród mieszkańców popularna jest plaża Pllek (adres: tt. Neveritaweg 59), na drugim brzegu rzeki IJ. Dostaniecie się tam promem 906, w kierunku NDSM. Dojazd zajmie 18 minut.

Przyjemna jazda na rowerze po ulicach Amsterdamu

Przyjemna jazda na rowerze po ulicach Amsterdamu

Wypożyczenie roweru nie jest trudne, a ceny zaczynają się od 10 euro za dobę. Jednak ruch uliczny może być nie do końca przyjemny, jeśli nie macie doświadczenia w jeździe na rowerze po ulicach. Aby czerpać radość z jazdy na rowerze radzimy wybrać do tego parki lub ulice dalsze od popularnych turystycznych miejsc. Kiedy pogoda dopisuje możecie wybrać się nawet do sąsiedniego miasta lub wiosek na przykład do Haarlem, Zaandam lub Zaanse Schans.

» CZYTAJ TAKŻEJak wypożyczyć rower w Amsterdamie?

Latem jest gorąco, zimą zimno

Latem jest gorąco, zimą zimno

Właściwości klimatu w którym znajduje się Holandia nie zawsze zgadzają się z rzeczywistością. Regularne są tutaj gwałtowne zmiany pogody w każdej porze roku. Ciepło latem nie trwa długo i może skończyć się w każdym momencie, a jego średnia długość to trzy — cztery tygodnie. Jednak za to zimy są całkiem ciepłe, bo średnia temperatura wynosi +5C, trwa pozostaje zielona i często spotyka się nawet kwitnące drzewa lub pąki. Jadąc na wycieczkę obowiązkowo należy mieć przy sobie parasol lub wodoodporne ubrania.

» Czytaj takżeJak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Amsterdamie?

Holandia to kraj serów, tulipanów i śledzi

Holandia to kraj serów, tulipanów i śledzi

Mimo, że to stereotypy, to są w 100% prawdziwe, a holenderski ser turyści mogą kupić na każdym kroku. Zaczynając od zwykłych supermarketów, targów i sklepów z serem na ulicach. To nie tylko kraj tulipanów, ale też różnych roślin domowych i ogrodowych, co ucieszy nie tylko ogrodników. Śledź — czyli jeszcze jedna wizytówka kraju, a razem z nim również inne rodzaje ryb i owoców morza. Jest ich tak dużo, że zazwyczaj sami nie jesteśmy w stanie ich rozpoznać, ale wszystkie sprzedawane ryby są świeże i łowione w Morzu Północnym. W miarę możliwości pozwólcie sobie spróbować niektórych owoców morza, ich smak na pewno was zaskoczy.

Nie znam języka holenderskiego!

Nie znam języka holenderskiego!

Na dzień dzisiejszy prawie każdy obywatel Holandii mówi co najmniej po angielsku. Dużo z nich również zna niemiecki i około 40% francuski. Wszystkich tych języków uczą się dzieci już w szkole, więc nawet młode osoby władają nimi na dobrym poziomie. Dlatego też, jeśli znacie któryś z tych języków, możecie śmiało go używać, ponieważ w większości przypadków zrozumieją was.

 

» Czytaj takżeJak dostać się z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *