Jak kupić bilet na metro w Paryżu?

, ,
Metro w Paryżu

W Paryżu podróż metrem to najwygodniejsza metoda transportu. Paryskie metro składa się z 14 linii, których przystanki usytuowane są bardzo korzystnie – prawie na każdym skrzyżowaniu. W rezultacie, do większości turystycznych (i nie tylko) atrakcji Paryża można dojechać metrem. Ale najpierw trzeba kupić bilet: odradzamy jazdę na gapę, jako że zdarzają się kontrole. Bilety można kupić w kioskach i specjalnych automatach. Poniżej znajdziesz instrukcję dotyczącą zakupu biletów na metro w takim właśnie automacie.

Jak kupić bilet na metro w Paryżu?

Automaty sprzedające bilety dostępne są na wszystkich stacjach metra. Istnieją różne maszyny: w jednych kupimy każdy rodzaj biletu, w innych zaś możemy jedynie przedłużyć bilet miesięczny. We wszystkich z nich możemy płacić zarówno monetami, jak i kartą debetową/kredytową, ale tylko niektóre przyjmują banknoty. Zazwyczaj można wybrać język wyświetlania: domyślnie jest to, oczywiście, francuski. Do poruszania się po menu służy rolka znajdująca się pod ekranem – za jej pomocą wybierzesz z listy żądaną pozycję. Potwierdzić lub anulować wybór możesz, używając przycisków 'tak’ i 'nie’, Z boku ekranu znajduje się klawiatura, na której, jeśli wybierzesz płatność kartą, wpiszesz kod pin.

Metro w Paryżu

Aby rozpocząć, wybierz żądaną operację – kupno biletów – buy tickets.

Metro w Paryżu

Teraz należy wybrać rodzaj biletów (ticket t+). Do wyboru masz: bilet jednoprzejazdowy, bilety specjalne (1-2-3-5 dni), bilety RER, na lotnisko. Mówiliśmy już o różnych taryfach obowiązujących w transporcie publicznym w Paryżu:

» CZYTAJ TAKŻEJakie bilety najlepiej kupić do paryskiego metra?

Metro w Paryżu

Taryfa pełna «Full fare» dla dorosłych i Taryfa ulgowa «Reduced fare» dla dzieci do lat 10. Kolejny etap – wybór liczby biletów.
Dalej, wszystko jest już proste: zapłać za bilety kartą lub gotówką. Dla karty płatniczej postępuj tak jak zwykle.

Metro w Paryżu

Ostatni krok – nie zapomnij wziąć biletów!

Jeśli maszyny wydają się zbyt skomplikowane, spróbuj tradycyjnej metody – kup bilet w kiosku RATP.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *