Jak kupić bilet na metro w Paryżu?

Metro w Paryżu

W Paryżu podróż metrem to najwygodniejsza metoda transportu. Paryskie metro składa się z 14 linii, których przystanki usytuowane są bardzo korzystnie – prawie na każdym skrzyżowaniu. W rezultacie, do większości turystycznych (i nie tylko) atrakcji Paryża można dojechać metrem. Ale najpierw trzeba kupić bilet: odradzamy jazdę na gapę, jako że zdarzają się kontrole. Bilety można kupić w kioskach i specjalnych automatach. Poniżej znajdziesz instrukcję dotyczącą zakupu biletów na metro w takim właśnie automacie. 

Metro w Paryżu

Automaty sprzedające bilety dostępne są na wszystkich stacjach metra. Istnieją różne maszyny: w jednych kupimy każdy rodzaj biletu, w innych zaś możemy jedynie przedłużyć bilet miesięczny. We wszystkich z nich możemy płacić zarówno monetami, jak i kartą debetową/kredytową, ale tylko niektóre przyjmują banknoty. Zazwyczaj można wybrać język wyświetlania: domyślnie jest to, oczywiście, francuski. Do poruszania się po menu służy rolka znajdująca się pod ekranem – za jej pomocą wybierzesz z listy żądaną pozycję. Potwierdzić lub anulować wybór możesz, używając przycisków 'tak’ i 'nie’, Z boku ekranu znajduje się klawiatura, na której, jeśli wybierzesz płatność kartą, wpiszesz kod pin.

Metro w Paryżu

Aby rozpocząć, wybierz żądaną operację – kupno biletów (buy tickets).

Metro w Paryżu

Teraz należy wybrać rodzaj biletów (ticket t+). Do wyboru masz: bilet jednoprzejazdowy, karnet 10 biletów, bilety specjalne, bilety RER, na lotnisko itp. Mówiliśmy już o różnych taryfach obowiązujących w transporcie publicznym w Paryżu.

Metro w Paryżu

Zaoszczędzisz, wybierając karnet (ten ticket t+)y zamiast pojedynczych biletów.

Metro w Paryżu

Kolejny etap – wybór liczby karnetów/biletów. Domyślnie, wybrana jest opcja zakupu jednego karnetu z 10 przejazdami.

Metro w Paryżu

Dalej, wszystko jest już proste: zapłać za bilety kartą lub gotówką. Dla karty płatniczej postępuj tak jak zwykle.

Ostatni krok – nie zapomnij wziąć biletów!

Jeśli maszyny wydają się zbyt skomplikowane, spróbuj tradycyjnej metody – kup bilet w kiosku RATP.