Trzy Doliny we Francji: 10 najlepszych kurortów

, , , ,
Courchevel

Trzy Doliny (Les Trois Vallées) to największy w Europie teren rekreacyjny służący zimowej rozrywce i jeździe na nartach. Obszar ten obejmuje prowincje Saint-Bon, Belleville i Les Allues i ich małe miejscowości wypoczynkowe: od światowej sławy Courchevel, po skromne i przytulne Saint-Martin.

Courchevel

Courchevel — najbardziej znany kurort narciarski na terenie Trzech Dolin, który uważany jest za symbol luksusu i jest częstą wakacyjną destynacją milionerów. Do dyspozycji gości są tam 4 alpejskie wioski: Le Praz, Courchevel 1550, Courchevel 1650 i Courchevel 1850. Turyści mają tam do wyboru trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, a także strefy free-ride. Charakterystyczną cechą Courchevel są płaskie i szerokie zbocza. To idealne miejsce dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na nartach. Dla przyjezdnych ośrodek oferuje 102 trasy o łącznej długości 150 km.

Zarezerwujcie domek lub pokój w hotelu na konkretną datę wyjazdu przez ten link.

Courchevel 1550

To resort Courchevel z przystępnymi cenami hoteli. Wynajmiecie tam pokój już za 120 euro za noc, a skipass na cały tydzień kosztować was będzie 277 euro. Zaletą tego regionu rekreacyjnego jest dwukilometrowa górska trasa z wyraźnymi różnicami wysokości przeznaczona do jazdy na sankach. Courchevel 1550 to miejsce wybierane przez turystów, którzy nie chcą ryzykować tego, że przebywając na dużych wysokościach poczują się gorzej ze względu na większe rozrzedzenie powietrza. Pokój w Courchevel 1550 możecie zarezerwować tutaj.

Courchevel 1650

Courchevel 1650 lub inaczej Morion to kolejna wioska turystyczna na obszarze Trzech Dolin. Doba w pokoju hotelowym kosztuje tam około 150 euro (wygodny hotel znajdziecie pod tym linkiem). Morion to miejsce często wybierane na rodzinne wczasy, ponieważ w nocy nie jest tam szczególnie głośno. Ośrodek ten otrzymał także znak «Rodzina plus góry» za szeroki wybór rozrywek dla dzieci.

Courchevel 1850

Courchevel 1850 to najmodniejszy teren rekreacyjny w całych Trzech Dolinach. To centrum nocnego życia i rozrywek, zatem nawet nocą w kurorcie jest głośno i tłoczno. To tam w luksusowych domkach najczęściej zatrzymują się milionerzy. Zwykli turyści zazwyczaj znajdują tam zakwaterowanie w którymś z hoteli. Ceny pokoi zaczynają się od 180 euro. Ofertę hoteli w Courchevel 1850 znajdziecie tutaj.

La Tania

W dolinie Saint-Bon położony jest kolejny modny ośrodek narciarski — La Tania. Został on stworzony specjalnie z myślą o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1992 w Albertville.

Obszar ten jest zamknięty dla ruchu samochodowego, co czyni go idealnym miejscem na relaksujący i zaciszny rodzinny wypoczynek. Szlaki zielony i niebieski zaczynają się już przed samymi hotelami. Aby w pełni nacieszyć się zabawą na szlakach, możecie skorzystać z tras wspólnych dla La Tania i Courchevel.

Zaletą tego kurortu jest jego przystępność — tam nie przepłacicie za samą jego nazwę, jak w przypadku Courchevel. Tygodniowy karnet narciarski kosztuje tam 277 euro, a ceny noclegów w hotelu zaczynają się od 80 euro.

Hotel w La Tania zarezerwujecie tutaj.

Val Thorens

Val Thorens — wioska narciarska położona na wysokości 2300 metrów n.p.m., na zboczach której śnieg utrzymuje się przez cały rok. Kurort ten uważany jest za najbardziej rozrywkowy w całych Trzech Dolinach, ponieważ przystępne ceny przyciągają tam wielu młodych ludzi. Lokalne bary, dyskoteki, puby i kluby nocne są zawsze pełne i zamykają się dopiero rankiem. W Val Thorens znajdziecie pokój w świetnym hotelu już za 100 euro za noc, a za tygodniowy karnet narciarski zapłacicie 250 euro.

Dla gości resortu dostępne jest 68 tras narciarskich, z czego 8 to trasy zielone, 25 to niebieskie, 27 to czerwone, a 8 – czarne. Stacje narciarskie obsługiwane są przez 29 wyciągów.

Oferty hoteli przejrzycie pod tym linkiem.

Saint-Martin-de-Belleville

Saint-Martin w dolinie Belleville (Saint-Martin de Belleville) opisywany jest jako spokojny i rodzinny kurort. Ta romantyczna alpejska wioska przypomina obrazek z kartki bożonarodzeniowej: drewniane i kamienne domki wokół placu, wąskie brukowane uliczki, stary kościół.

Turyści z dziećmi chętnie się tam zatrzymują, ponieważ pobyt w tym miejscu stwarza swego rodzaju uroczysta atmosferę. Dzieci w wieku 2-5 lat można tam pozostawić w miejscowym przedszkolu, którego opiekunowie organizują maluchom spacery, kuligi i zabawy w śniegu, a po tym organizują dla dzieci ucztę z lokalnym tradycyjnym ciastem z orzechami i jagodami. W wiosce jest także szkoła narciarska i mini klub dla dzieci. Saint-Martin to odpowiedni resort zarówno dla początkujących, jak i dla miłośników narciarstwa alpejskiego. Długość tras wynosi tutaj 160 km, nie wliczając w to pozostałych stoków Trzech Dolin.

Tygodniowy karnet narciarski kosztuje tu 300 euro, a zakwaterowanie w hotelu trzygwiazdkowym — 120 euro za dobę.

Hotele i domki do wynajęcie w Saint-Martin z dobrymi recenzjami znajdziecie tutaj.

Les Menuires

Les Menuires to kurort w dolinie Belleville położony na wysokości 1800 metrów n.p.m.. Jego stoki łączą się z trasami Saint-Martin, dlatego jest to dobre miejsce również dla osób stawiających dopiero swoje pierwsze kroki na nartach.

Wspaniale nadaje się także dla rodzin z dziećmi w każdym wieku, ponieważ dostępne są tam chyba wszystkie sportowe zabawy: jazda na sankach i skuterach śnieżnych, jazda na nartach, snowboardzie, spacery z rakietami śnieżnymi, a nawet spa. Restauracje na terenie ośrodka oferują tradycyjne dania kuchni sabaudzkiej — fondue, raclette, tartiflette oraz wyrafinowane dania kuchni francuskiej.

Tygodniowy karnet narciarski w Les Menuires kupicie za 239 euro, a nocleg w hotelu z apartamentami za kosztować będzie od 80 euro za dzień. Niedrogi apartament dla waszej rodziny zarezerwujecie na tej stronie.

Méribel

Miejscowość Méribel znajduje się w centrum doliny Les Allues, w związku z czym nazywana jest «sercem Trzech Dolin». To największa miejscowość w całym kompleksie narciarskim. Podzielona jest ona na dwie części: Méribel Center i Méribel-Mottare. Centralna część miasteczka swoim wyglądem przypomina prawdziwą alpejską wioskę, za to Mottare urządzone jest dużo nowocześniej.

Méribel to przytulny rodzinny ośrodek, odpowiedni dla miłośników swojskiej atmosfery i dla niezbyt doświadczonych narciarzy. Minusem dla niektórych może być brak głośnych klubów nocnych.

Ceny noclegów wahają się tam w przedziale 100-120 euro za noc. W ofercie hoteli znajdziecie miejsca średniej i wysokiej klasy. Cena karnetu na tydzień wynosi 250 euro.

Domki i apartamenty najlepiej zarezerwować już na 3-4 miesiące przed wyjazdem. Ich ofertę znajdziecie tutaj.

Brides-les-Bains

Brides-les-Bains to mała wioseczka posiadająca swoje źródło wody mineralnej. W 19 wieku w jej miejscu istniało centrum odnowy biologicznej, zajmujące się leczeniem wszystkich znanych wówczas chorób, a w tym także otyłości. W 20 wieku, Brides-les-Bains stało się z prawdziwego zdarzenia resortem narciarskim, ale wciąż wiele miejsc zajmowało się tam przede wszystkim zabiegami wellness i spa.

Stoki Brides-les-Bains położone są stosunkowo nisko — na wysokości 600 m n.p.m., dlatego też śnieg w wiosce jest często bardzo rzadki, jednak jeśli skorzystacie z kolejki „Olympia”, w 20 minut wyciąg zabierze was do centrum doliny Meribel.

Ośrodek uważany jest za przystępny cenowo: tygodniowy karnet narciarski na jego terenie kosztuje 249 euro, zakwaterowanie w hotelu — 80 euro za noc.

Pokoje hotelowe w wybranych datach podróży znajdziecie pod tym linkiem.

Orelle

Obszar narciarski Orelle jest najmniejszy w całej Francji — są tam zaledwie 3 tory do zjazdów. Centrum turystyczne miasteczka składa się z parkingu, baru, restauracji i sklepu sportowego. Oficjalnie miejsce to nie podlega pod teren Trzech Dolin, ale dzięki istniejącemu tam wyciągowi z gondolami, turyści z łatwością mogą tam dotrzeć. Miasteczko Orelle jest jak sekretne przejście do świata narciarskich zabaw. Gondola w ciągu pół godziny zbiera gości do resortu narciarskiego położonego na wysokości 2-3 km.

Niskie ceny rekompensują gościom Orelle brak dostępnych w innych miejscach rozrywek. Po całym dniu na nartach ciężko będzie znaleźć tam miejsce na miły i zróżnicowany odpoczynek, za to w jedynej restauracji w miasteczku na pewno miło zaskoczą was ceny potraw — szczególnie w porównaniu do innych miejsc w Trzech Dolinach.

Orelle na pewno spodoba się turystom chcącym zaoszczędzić nieco na swojej podróży. Jeśli zależy wam na pokoju za 40-50 euro za dobę, znajdziecie taki pod tym linkiem.

Miłego wypoczynku dla was i waszej rodziny na ośnieżonych stokach francuskich Alp!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *