» Europa » Francja » Paryż » Transport w Paryżu: czym najlepiej się przemieszczać

Jaki jest najlepszy sposób na zwiedzenie Paryża? Chcesz zobaczyć wszystkie zabytki i cieszyć się słynnymi ulicami i alejami? Istnieją dziesiątki sposobów na poruszanie się po mieście, każdy na miarę dystansu, nastroju i pogody. Wybierz ten środek transportu, który najbardziej do ciebie przemawia. A poruszanie się po mieście można połączyć ze zwiedzaniem, kupując bilet na autobus hop-on hop-off.

» CZYTAJ TAKŻEDO KTÓREJ GODZINY DZIAŁA TRANSPORT W PARYŻU?

Paryż na piechotę

Najprościej jest jak zawsze pieszo! Wszystkie główne zabytki, od Notre Dame po Łuk Triumfalny, skupione są w centrum miasta, w czterech oryginalnych okręgach. Od Luwru, Montmartre czy Wieży Eiffla jest zaledwie 3,5 km. Do wieży Montparnasse jest jeszcze bliżej. Przejście przez Paryż w kilka godzin jest zadaniem całkiem realistycznym.

Jeśli czas i buty pozwalają, to taki spacer będzie przyjemnością. To miasto jest stworzone do wolnych, atmosferycznych spacerów. Ciesz się każdym małym zakątkiem na własną rękę lub z przewodnikiem posiadającym wiedzę. Dla nietowarzyskich, ale dociekliwych, są też audioprzewodniki. Załóżcie słuchawki i ruszajcie odkrywać historię!

Transport publiczny

Czasami łatwiej jest podróżować metrem. Będzie oczywiście szybciej, no i buty tak na tym nie ucierpią. Do niektórych odległych miejsc łatwiej dotrzeć metrem. A jeśli jesteś zmęczony po dniu spędzonym poza hotelem, Metro jest twoim najlepszym przyjacielem. Koszt jednego biletu: 1,9 euro.

Tramwaj jest prawie tak samo wygodny jak metro. Te same tory, tylko na powierzchni. Jeśli do tramwaju jest bliżej niż do metra, to nie ma co się zastanawiać. Nawet bilety są takie same.

» CZYTAJ TAKŻE5 MAP TRANSPORTU PUBLICZNEGO W PARYŻU. DO POBRANIA!

Te same bilety jednorazowe można wykorzystać również w autobusach. Swoją drogą, autobusy w Paryżu kursują również w nocy, gdy metro i tramwaje są zamknięte.

I nie zapominajmy też o RER. To najszybsze pociągi elektryczne w Ile-de-France. W samym Paryżu działają one jak metro z tym samym biletem jednorazowym, ale tylko w obrębie pierwszej strefy! Koniecznie sprawdzaj na bieżąco mapę RER. Na przykład Lasek Vincennes, Saint-Denis i La Défense to już przedmieścia Paryża. Bilet do nich będzie kosztował więcej.

RER jest niezastąpiony, gdy trzeba się dostać do Disneylandu, Wersalu, na lotniska Orly i Charles de Gaulle

\

» CZYTAJ TAKŻECZYM JEST RER I JAK SIĘ Z NIEGO KORZYSTA?

Autobus turystyczny

Jeśli jesteś w Paryżu tylko na kilka dni, autobusy turystyczne oferują coś w sam raz dla ciebie. Dwupoziomowy autobus Hop-on-Hop-off zabierze cię szybko wokół wszystkich głównych atrakcji, bez konieczności myślenia o mapie miasta lub zawiłościach paryskiego metra. Można wysiąść na każdym przystanku, przejść się po okolicy, a następnie kontynuować zwiedzanie.

Bilet na autobus turystyczny nie będzie tani: co najmniej 25 euro za dzień. Ale warto, jeśli naprawdę chcesz poznać miasto w krótkim czasie. Zobacz co jest w ofercie podczas twojego pobytu pod tym linkiem i jeszcze tutaj

Wypożyczalnia rowerów i hulajnóg elektrycznych

Możesz udawać, że jesteś paryżaninem i jeździć na Vélib’. Mowa tu o publicznym systemie wynajmu rowerów. W Paryżu znajduje się ponad tysiąc parkingów Velib, w każdej dzielnicy miasta. Zasady są proste i większości znane: odbierasz rower w jednym miejscu, jedziesz nim do wybranego punktu i odstawiasz na takim sam stojak. Opłata za wypożyczenie wynosi 1 euro za 30 minut (pierwsze 30 minut jest bezpłatne). Dostępny jest również tygodniowy abonament w rozsądnej cenie. Oprócz zwykłych rowerów, Velib posiada także rowery z silnikiem elektrycznym. Są one dwukrotnie droższe, ale pozwolą zaoszczędzić więcej sił. 

» CZYTAJ TAKŻEVELIB’. JAK WYPOŻYCZYĆ ROWER W PARYŻU? INSTRUKCJA ZE ZDJĘCIAMI

W Paryżu jest kilka wypożyczalni, które oferują hulajnogi elektryczne w taki sam sposób jak rowery. Wiedząc jaką popularnością cieszą się u nas, na pewno niejednemu turyście przypadną do gustu.

Nie zapominaj, że rowerami i hulajnogami można jeździć tylko po ścieżkach rowerowych. Zasady ruchu drogowego w Paryżu są surowe.

No i oczywiście, Paryż jeszcze można przemierzać na rolkach! Wielu Francuzów, nawet dorosłych, używa również tzw. trottinettes. Dla miłośników każdego środka transportu osobistego przygotowano specjalne wycieczki grupowe: wycieczki rowerowe, wycieczki na rolkach, wycieczki na segwayu.

Taksówki w Paryżu

Dla tych, którzy lubią podróżować w komfortowych warunkach versailles?pap=52bda1f3db8f0″>zawsze można wziąć taksówkę, choć w stolicy Francji jest ona dość droga. Taksówki są dostępne na postojach taxi. Recepcja twojego hotelu z chęcią pomoże ci zamówić jedną z nich. Oczywiście można też skorzystać z dobrze nam znanego Ubera lub jego francuskiego odpowiednika Kapten.

Wynajem samochodów i skuterów

Jeśli cenisz sobie wolność, wypożycz samochód. W Paryżu pojawiły się niedawno stacje wynajmu samochodów elektrycznych Autolib.

Ale szczerze mówiąc, stolica Francji słynie z korków tak samo jak każda europejska stolica. Prawdziwi Paryżanie wolą więc skuter niż samochód, żeby nie musieć tracić czasu na stanie w korkach. Wypożyczalnie skuterów w Paryżu nie są na każdym rogu, ale są.

Ulubioną marką paryżan jest włoska Vespa. Jego retro design doskonale uzupełnia paryską scenerię. Dowodzi temu mnóstwo romantycznych zdjęć na instagramie.

Tramwaj rzeczny

Paryski rząd próbował włączyć tramwaj rzeczny do sieci komunikacji miejskiej, gdzie obowiązywałby ten sam bilet co na resztę transportu, ale nie było to opłacalne. Tramwaj rzeczny Batobus kosztuje prawie tyle, co rejs widokowy po Sekwanie. Można wysiąść i wsiąść ponownie na każdej z ośmiu stacji. Ale nie zaproponują ciekawych opowieści o mieście od audioprzewodnika. Bilet można kupić tutaj. A najlepiej zarezerwuj ten rejs


» CZYTAJ TAKŻEREJS PO SEKWANIE

Do Olimpiady w 2024 być może zostanie uruchomiona taksówka rzeczna, żeby jakoś uratować się od korków.

Samolot

Wybierając sposób dotarcia na Międzynarodowy Salon Lotniczy Le Bourget, nie musisz ograniczać się do transportu naziemnego. Z radością zostaniesz przywitany przylatując swoim prywatnym odrzutowcem. Wystarczy, że wcześniej zarezerwujesz miejsce w hangarze. Brzmi nieźle? Na pewno szybciej niż RER.

Przyjemnego podróżowania po Paryżu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *