Jak zaoszczędzić w Paryżu

, ,
Jak zaoszczędzić w Paryżu

Jak wiadomo, Paryż to nie tylko jedno z najpiękniejszych, ale też jedno z najdroższych miast na świecie. Jeśli nie chcesz wydać na wakacjach w mieście miłości dużo pieniędzy, użyj naszych wskazówek i zaoszczędź w Paryżu.

Jak zaoszczędzić na komunikacji miejskiej w Paryżu

 • Nie kupuj 1-2 biletów na środki transportu publicznego (metro, autobus), tylko kup 10 biletów od razu. W ten sposób dziesiąty bilet otrzymasz za darmo. (1 bilet = 1,9 euro; 10 biletów (karnet) = 14,5 euro)
 • W centrum paryskiego metra stacje często znajdują się bardzo blisko siebie. Czasem warto po prostu pójść pieszo, zamiast płacić za przejazd. Nierzadko jest to szybsza alternatywa.
 • Jeśli planujesz spędzić w Paryżu kilka dni i swobodnie poruszać się po mieście i jego okolicach, zalecamy zakup karty Navigo. Karty te sprzedawane są w kioskach na stacjach metra i RER, kosztują 5 euro, są ważne 10 lat i można je doładowywać. Należy pamiętać, że karta powiązana jest z twoim zdjęciem, więc najlepiej przygotować sobie zdjęcie z paszportu/wizy przed wyjazdem, jako że koszt zrobienia zdjęcia w francuskiej fotobudce zaczyna się od 5 euro. Navigo, kosztując zaledwie 22,8 euro, pozwala ci na nieograniczone korzystanie ze wszystkich środków transportu publicznego w Paryżu (metro, autobusy, tramwaje, pociągi) przez 1 pełny tydzień (od poniedziałku do niedzieli).
 • Kiedy dotrzesz do Paryża, nie wynajmuj taksówki, by dotrzeć do centrum. Z lotniska Orly wsiądź do tramwaju nr 7 i skieruj się na stację metra Villejuif – Louis Aragon, gdzie wydawane są karty Navigo, pozwalające nie przejmować się kosztem dalszych podróży. Z lotnika Charles de Gaulle użyj transferu Roissybus do stacji Paris-Opéra. Koszt takiej podróży to 12,5 euro. Możesz też użyć tramwajów RER B, którymi drogę przebędziesz szybciej i za około 10 euro.

Jak zaoszczędzić pieniądze na noclegi w Paryżu

Istnieje oczywiście możliwość wynajmu mieszkania, ale zanim to zrobisz przeczytaj nasz artykuł, aby kilku pułapek.

Nasza główna rada – nie rezerwuj hoteli w centrum Paryża. Do zamieszkania idealnie nadają się 13, 14 i 15 dzielnica Paryża. Są nieco poza centrum miasta, ale metro jest wszędzie – 15-20 minut wystarczy żeby dotrzeć do centrum. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz też spróbować hoteli Appart i skorzystać z oferowanych przez nich pokojów. W przeciwieństwie do klasycznego hotelu, pokoje nie są tam sprzątanie codziennie, są o wiele tańsze i zawierają kuchnię, w której możesz gotować samodzielnie. Wreszcie, istnieją też schroniska. Zalecamy hotele Posmotret, hostele i apartamenty w obszarach stacji metra Porte d’Orléans (patrz link), Porte d’Italie (dostępny tutaj), Porte de Vanves (patrz tutaj). Miejsca te znajdują się na obrzeżach Paryża, ale są blisko metra (15 minut do centrum), a cena za pokój może być 3-4 razy niższa niż w centrum miasta. Do tego, co najważniejsze, są to tereny ciche i bezpieczne.

Jak zaoszczędzić na żywności w Paryżu

 • Nie kupuj śniadania w hotelu. Najprawdopodobniej byłaby to kawa i rogaliki, czasem – jeśli masz szczęście – tosty z dżemem, serem i jajkiem. Za takie śniadanie zapłacisz co najmniej 7-9 euro, które można wydać o wiele rozsądniej.
 • Czy zjeść śniadanie w paryskiej kawiarni? Warto dowiedzieć się, jak to wygląda – pije się kawę, siedząc na tarasie i obserwując przechodniów. Należy jednak pamiętać, że w większości takich miejsc płacisz dodatkowo za widok i serwis. Najlepiej jest wziąć na wynos (a emporter), w ten sposób oszczędzając więcej pieniędzy.
 • Kupuj kawę, świeże rogaliki i inne wypieki w lokalnej piekarni (boulangerie), usiądź na ławce w jednym z licznych parków.
 • Chcesz zaoszczędzić na obiad? Kupić gotowe sałatki w supermarkecie (sprzedawane w sekcjach kanapkowych za 4-6 euro). I nie martw się, nie będą to typowe sałatwki z majonezem, raczej wystarczające na obiad mixy świeżych ziół, kuskusu, mięsa, ryb i tym podobne.
 • Nie kupuj sera w specjalistycznych sklepach z serem, idź do supermarketu. W większości takich miejsc znajdziesz działy wypełnione olbrzymimi klockami sera w niskich cenach. Kupisz tam ser pełen i pokrojony w dobrej jakości. Oczywiste jest, że najsmaczniejsze sery pozostają w małych sklepach i na rynkach w Paryżu, ale są one znacznie droższe niż w supermarkecie.

Jak zaoszczędzić w Paryżu na wodzie

 • Kup butelki wody na zapas w supermarkecie. Cena 0,5 litra wody w sklepach dla turystów wody może sięgać 2 euro. Nawiasem mówiąc, w lecie zimna woda w supermarkecie kosztuje 2-3 razy więcej niż butelka wody w temperaturze pokojowej.
 • Zobaczyłeś zieloną fontannę z wodą? Nie bój się wody pitnej, nie wahaj się wypełnić pustej butelki z supermarketu.
 • W restauracjach, nie zamawiaj wody Evian, tylko dzbanek wody (carafe d’eau). Tak, to woda z kranu, ale jest czysta i można ją pić za darmo.

Jak zaoszczędzić w Paryżu na toaletach

W Paryżu istnieje wiele darmowych toalet publicznych. Znajdziesz je się nie tylko w pobliżu każdej popularnej atrakcji turystycznej, ale też rozproszone po całym mieście. Zaleca się pobrać mapę ich lokalizacji z wyprzedzeniem. Aby odwiedzić samoobsługowe toalety i się nie zawieźć, prosimy przeczytać jeden z naszych artykułów.

Jak zaoszczędzić w Paryżu na punktach widokowych

Nie musisz wspinać się na Wieżę Eiffla lub wieżę Montparnasse, żeby nacieszyć się widokiem miasta. Piękną panoramę Paryża zobaczycie za darmo w Butte Montmartre, na dachach Instytutu Arabskiego, Galeries Lafayette i Printemps (dach Printemps na Boulevard Haussmann zachęca też przytulną kawiarnią).

Jak zaoszczędzić na muzeach w Paryżu

 • Jeśli planujesz odwiedzić kilka muzeów, pomyśl wcześniej o zakupie karty ParisPass (często bardziej opłaca się kupić kartę on-line, po czym odebrać ją w kasie w dniu przyjazdu w Paryżu). Nawiasem mówiąc, ta karta pozwoli Ci też zaoszczędzić czas – skracając stanie w kolejkach.
 • Przed wyjazdem sprawdź harmonogram muzeów, którymi jesteś zainteresowany. Wiele z nich w pierwszą niedzielę każdego miesiąca (od października do marca) oferuje bezpłatne wejścia do muzeum.
 • Jeśli jedziesz do Luwru, zaoszczędź nie tylko pieniądze, ale i czas. Zamiast stać w kolejce przy wejściu do pięknych szklanych piramid – zamiast tego udaj się do muzeum na boku ul. Rivoli. Z reguły nie ma tam absolutnie żadnych kolejek stworzonych przez turystów.
 • Poza tym sprawdź na naszej stronie internetowej listę darmowych muzeów. Różni się od typowych list tego typu, które przeważnie zawierają tylko słynne muzea.

Mamy nadzieję, że nasze zalecenia były pomocne.
Życzymy miłego czasu spędzonego w Paryżu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *