» Europa » Hiszpania » Sewilla » Sewilla w 1 dzień: co zobaczyć i czego spróbować

Sewilla, została podobno założona przez starożytnego greckiego bohatera Herkulesa. Oficjalna wersja mówi, że Fenicjanie założyli tu pierwszą osadę kilka tysiącleci przed Chrystusem. Od tego czasu aż do dnia dzisiejszego miasto było rządzone przez różne ludy, co odcisnęło swoje piętno na wyglądzie miasta. Stolica Andaluzji to wyjątkowa mieszanka kultur arabskiej i chrześcijańskiej, które jednak świetnie się ze sobą dogadują i sprawiają, że wizyta w Sewilli jest obowiązkowym punktem programu każdego podróżnika. Nawet jeśli masz tylko jeden dzień. Hotele z doskonałym widokiem w Sewilli znajdziesz tutaj

Wybierz hotel w Sewilli

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJLEPSZYCH HOTELI I HOSTELI W SEWILLI


Jak dostać się do Sewilli?

Lotnisko San Pablo (Aeropuerto de San Pablo) znajduje się około 15 km od miasta. Do centrum kursują autobusy. Trwa on od 5 rano do 1 w nocy. Cena biletu wynosi 4 euro w jedną stronę. Podróż trwa pół godziny. Autobus zatrzymuje się przy Plaza de Armas, który jest dobrym punktem wyjścia do zwiedzania.

Popularnym sposobem podróżowania po Hiszpanii jest szybka kolej Renfe. Sieć kolejowa łączy wszystkie większe miasta w kraju. Wygodnie jest też podróżować po kraju samochodem. Tutaj można wypożyczyć samochód na wakacje.

Zakup biletów kolejowych

Co warto zobaczyć w Sewilli?

Dobrą wiadomością dla podróżników jest to, że główne atrakcje miasta skupione są na stosunkowo niewielkim obszarze. Z Plaza de Arms skieruj się na południe wzdłuż Paseo de Cristóbal Colón, która biegnie wzdłuż nabrzeża rzeki Guadalquivir. Tutaj turystów wita Plaza de Toros de la Maestranza, czyli po prostu Maestranza, największa i najstarsza arena walk byków w Hiszpanii. Obecnie rzadko odbywają się tu walki byków, ale muzeum jest otwarte codziennie oprócz świąt Bożego Narodzenia. Zamów swój bilet na arenę, który obejmuje również godzinną wycieczkę z przewodnikiem, (choć tylko w języku angielskim lub hiszpańskim) tutaj.

Również na nabrzeżu znajduje się Złota Wieża (Torre del Oro). Torre del Oro jest jedną z niewielu zachowanych części muru miejskiego, który otaczał Sewillę w czasach panowania Maurów. Służył również jako więzienie, a osoby zainteresowane historią żeglugi mogą odwiedzić znajdujące się wewnątrz Muzeum Morskie. Aby szybko zwiedzić miasto, nie martwiąc się o transport publiczny, kup bilet na autobus typu hop-on hop-off i przewodnik audio, który oprowadzi Cię po najważniejszych miejscach.

W niewielkiej odległości od wieży wznosi się Pałac San Telmo (Palacio de San Telmo). Warto zobaczyć pałac z każdej strony. Styl architektoniczny został zapożyczony z Nowego Świata, dzięki rozwojowi podróżowania po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego. Ma różne nazwy: Mexican Baroque, Ultra Baroque czy Churiguerresco (nazwane tak od nazwiska założyciela, José Benito de Churriguera). Charakteryzuje się płomiennością, krzykliwością i bogactwem szczegółów.

Przekrocz rzekę Gwadalkiwir na moście w pobliżu pałacu i wejdź do dzielnicy Triana. Obszar ten jest tradycyjnie domem dla tancerzy flamenco i ma żywą, tętniącą życiem atmosferę. Casa Remesal szczyci się tym, co miejscowi uważają za najlepszy bar ze ślimakami (caracoles) – «Casa Remesal». Sewilczycy uważają przygotowanie tego dania za wysoko cenioną formę sztuki i są przekonani, że najlepsze ślimaki można znaleźć tylko w mieście. Po oddaniu się tej gastronomicznej przyjemności, warto odwiedzić jeden z okolicznych prywatnych sklepów. Mieszkańcy Triany od lat produkują naczynia, kafelki i inne wyroby z ceramiki i porcelany, więc to także dobry sposób na zakup pamiątek.

Mimo to główne atrakcje miasta znajdują się na lewym brzegu rzeki. Naprzeciwko Palacio San Telmo znajduje się Uniwersytet w Sewilli, powszechnie uważany za jedną z najlepszych instytucji edukacyjnych w kraju. Kampus płynnie przechodzi do Parku Marii Luizy (Parque de María Luisa), który z kolei staje się Placem Hiszpanii (Plaza de España). Park jest bardzo duży, z dużą ilością zieleni, stawów i fontann. To świetny sposób na złapanie oddechu, zwłaszcza jeśli planujesz wycieczkę do Sewilli latem, kiedy temperatury rzadko spadają poniżej 30 stopni. Fanów filmowej sagi «Star Wars» czeka niespodzianka na hiszpańskim Plaza de España. Na czas kręcenia drugiego odcinka został on przekształcony w pałac królewski planety Naboo. Poczuj się jak królowa Amidala lub Anakin Skywalker, chociaż na chwilę.

Po wyjściu z placu udaj się do Alkazaru Królewskiego (Real Alcazar de Sevilla). To tutaj można w pełni docenić wspaniałość dwóch kultur, mauretańskiej i chrześcijańskiej, które, o dziwo, świetnie się ze sobą dogadują i nadają miastu swoisty urok. Alkazar od zawsze był domem dla władców Sewilli. Ta tradycja jest nieprzerwana do dziś. Górne pomieszczenia twierdzy są rezydencją hiszpańskiej rodziny królewskiej. Kup bilet do Alkazar tutaj.

Plac pomiędzy Alkazarem a pobliską Katedrą to świetne miejsce na degustację przysmaków, skosztowanie słynnego hiszpańskiego wina i złapanie oddechu. Czy chcesz spróbować wszystkiego na raz? Udaj się do któregoś z barów tapas. Tapas to małe porcje najpopularniejszych potraw. Świetny sposób na poznanie tradycji kulinarnych regionu przy zachowaniu budżetu i sylwetki. Należy pamiętać, że takie miejsca zazwyczaj nie oferują cichej okolicy i często mają miejsca siedzące. Jeśli po długim spacerze dusza i nogi domagają się pełnego, niespiesznego posiłku, Sewilla chętnie zaprasza do jednej ze swoich restauracji. Kuchnia andaluzyjska jest pyszna i różnorodna. Gazpacho, czyli zimna zupa pomidorowa, to popularne danie i bardzo orzeźwiające w czasie letnich upałów. Sewilczycy preferują dania z ryb, mięsa i drobiu z dużą ilością warzyw.

Catedral de Sevilla

Po odpoczynku i odświeżeniu można ruszyć dalej. Kolejnym miejscem, które warto sprawdzić jest Katedra (Catedral de Sevilla). To największy kościół w kraju i trzeci co do wielkości na świecie. Jest to również jedna z najpiękniejszych budowli sakralnych na naszej planecie. Aby otrzymać bezpłatny bilet wstępu do Katedry i Dzwonnicy kliknij tutaj. Wewnątrz katedry znajduje się zaskakująca ilość obrazów, jakbyś był w muzeum sztuki. Wszystkie są o tematyce religijnej, a wśród nich znajduje się kilka wyjątkowych arcydzieł. Sama katedra i jej najlepsze obrazy są szczegółowo wyjaśnione w innym z naszych audioprzewodników. Znajdziecie go w tej samej aplikacji, do pobrania tutaj.

Sewilla to nie tylko średniowieczne pałace i zamki. Jest tu kilka nowszych atrakcji, ale nie mniej ciekawych. Na przykład Metropol Parasol lub jak to się czule mówi «grzybki». Budynek pojawił się na początku XXI wieku, ale zdążył już zostać pokochany zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Wykonany z drewna, posiada taras widokowy na górze, targ na parterze i muzeum archeologiczne w piwnicy.

Sewilla słynie z flamenco, charakterystycznej formy sztuki Andaluzji. Niedaleko katedry znajduje się Muzeum Flamenco (Museo del Baile Flamenco), stworzone przez światowej sławy tancerkę Cristinę Hoyos. Można nie tylko poznać historię stylu, ale także zobaczyć profesjonalnych tancerzy w akcji. Bilety do muzeum i na pokaz flamenco można kupić tutaj.
Sewilczycy uwielbiają się bawić. Jeśli chcesz być częścią miejskiej rozrywki, odwiedź andaluzyjską stolicę na targi, odbywające się po tygodniu wielkanocnym. Mieszkańcy w tradycyjnych strojach, rozrywka, degustacja potraw i wina, ludowe pieśni i tańce – to sewilski plac targowy, kolorowy i niezapomniany.

Jeden dzień to krótki czas na zwiedzanie Sewilli, a mimo to w tak krótkim czasie zdążysz wiele zobaczyć, poczuć smak miasta i życzyć sobie, abyś znów znalazł się w sercu najbardziej wysuniętego na południe i pełnego pasji regionu Hiszpanii.

Jeśli chcesz doświadczyć miasta nie na własną rękę, ale z kilkoma wycieczkami i przewodnikami, możesz wejść w ten link i wybrać wymarzoną aktywność. Mamy nadzieję, że nasz plan podróży przypadnie Wam do gustu. Nie zapominaj, że aby idealnie zaplanować wizytę w Sewilli, bilety na popularne atrakcje należy kupić z wyprzedzeniem. W wysokim sezonie turystycznym możesz utknąć w kolejce, a południowy klimat Hiszpanii może być dość nieprzyjemny. 

» CZYTAJ TAKŻEOTO CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ DO HISZPANII: 50 WSKAZÓWEK

Życzymy wspaniałych wakacji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *