» Europa » Holandia » Amsterdam » Pałac królewski w Amsterdamie – bilety i zwiedzanie

Pałac królewski w Amsterdamie (Koninklijk Paleis) daje wyjątkową okazję do odwiedzenia muzeum i zanurzenia się w historii Holandii w samym sercu holenderskiej stolicy. Dowiedz się trochę o tym tajemniczym miejscu oraz jak można się do niego dostać. Bilet kupisz z wyprzedzeniem pod tym linkiem. A tutaj pobierzesz nasz audioprzewodnik po Amsterdamie, który pomoże Ci odnaleźć się w mieście.

Kup bilet do Pałacu królewskiego

» CZYTAJ TAKŻECo koniecznie trzeba zrobić w Amsterdamie?

Czyim pałacem jest pałac w Amsterdamie?

Pałac królewski w Amsterdamie został zbudowany w 1648 roku i początkowo nie był wcale pałacem, ale ratuszem. W XVII wieku miasto był centrum światowego handlu i nastąpił znaczny wzrost liczby ludności. W związku z tym (w 1648 roku) słynny architekt Jacob van Kampen otrzymał zlecenie od burmistrza na budowę nowego i większego ratusza. Dopiero w 1808 roku, kiedy Ludwik Napoleon rządził Holandią, został przekształcony w budynek pałacowy. Odbyło się tutaj nawet przyjęcie z okazji wizyty rosyjskiego cara Aleksandra I.

Na początku XX wieku Holandia przeżywała ciężkie czasy, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. W konsekwencji na posiedzeniu amsterdamskiego ratusza podjęto historyczną decyzję o sprzedaży budynku pałacu królestwu za 10 milionów guldenów. Postanowiono go również przekształcić w obecny pałac królewski.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto odwiedzić?

Bilety i przewodnik po pałacu

Pałac królewski jest obecnie oficjalnym miejscem przyjęć króla Holandii Willema-Alexandra. Ważnym celem pozostaje jednak udostępnienie wnętrza turystom. Przy wejściu możesz otrzymać bezpłatny mobilny przewodnik, z którego dowiesz się o historii Złotego Wieku w Holandii. Natomiast w pałacu możesz docenić starożytny wystrój i obrazy należące do rodziny królewskiej.

Koninklijk Paleis znajduje się na placu Dam i można dotrzeć do niego pieszo (przejście zajmuje około 10 minut) z dworca Amsterdam Centraal wzdłuż Damrak. Z Amsterdam Centraal dojedziesz również do centrum dowolnym tramwajem. Wysiądź na przystanku Dam.

Godziny zwiedzania pałacu: codziennie od 10:00 do 17:00, a 24 i 31 grudnia od 10:00 do 16:00. Dla pewności zalecamy sprawdzenie kalendarza na oficjalnej stronie internetowej, ponieważ czasami obiekt może zostać nieoczekiwanie zamknięty z powodu królewskiego przyjęcia.

Ceny biletów: dla dorosłych 12,50 €, a wstęp dla dzieci poniżej 18 roku życia jest bezpłatny. Kup wejściówkę elektroniczną z wyprzedzeniem, co pozwoli ci dostać się do pałacu przez Priority lane i uniknąć kolejki. Biletu nie trzeba drukować. Wystarczy okazać go do zeskanowania na ekranie smartfona. Ponadto jego główną zaletą jest to, że jest on ważny rok od daty zakupu.

» CZYTAJ TAKŻETransport publiczny w Amsterdamie

Wystawy czasowe w Pałacu Królewskim

Oprócz możliwości zajrzenia do wnętrza pałacu, turyści mają niepowtarzalną okazję zobaczenia rzeczy, które nigdy wcześniej nie były wystawiane. Zobaczysz np. kolekcję składająca się z przedmiotów podarowanych rodzinie królewskiej z okazji ślubów lub innych wydarzeń towarzyskich. To jedna z tak zwanych wystaw pop-up lub czasowych szerokiej gamy przedmiotów i kolekcji z królewskiego skarbca. Przykładowo w 2016 roku udostępniono unikalną kolekcję królewskich zestawów obiadowych, jadalnych i herbacianych z tak zwanego Royal Silver Room. 

» CZYTAJ TAKŻERijksmuseum w Amsterdamie - wszystko o zwiedzaniu

Życzymy przyjemnej podróży do Amsterdamu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *