Kaplica Sainte-Chapelle w Paryżu

,
Kaplica Sainte-Chapelle w Paryżu

Sainte-Chapelle to przykład architektury średniowiecznej, który zasługuje na równie dużą uwagę, co słynna katedra Notre-Dame de Paris. Kaplica, w której niegdyś znajdowała się korona cierniowa Chrystusa Zbawiciela, skrywa wiele tajemnic, do tej pory przyciągając uwagę wielu turystów, a jej witraże uważa się za najpiękniejsze w Paryżu.

Bilety do  można znaleźć pod tym linkiem.

Historia kaplicy

Saint-Chapelle

Kaplica Sainte-Chapelle została zbudowana w XIII wieku na życzenie króla Ludwika XIX. Nazwano ją świętą ze względu na pełny szacunek do znajdujących się w niej chrześcijańskich relikwii. Aby je chronić, król rozkazał stworzyć specjalną kaplicę na obszarze dworu królewskiego. Jej budowa zajęła 33 miesiące i kosztowała około 40 tysięcy funtów. Budowla okazała się tak znakomitą i wspaniałą, że cała rodzina królewska wybrała ją jako miejsce swoich modlitw.

Wielka rewolucja francuska była dla kaplicy Sainte-Chapelle bezlitosna. Budowla została częściowo zniszczona i uszkodzona, podobnie jak jej słynne witraże. Co więcej, skradziono przetrzymywane w niej relikwie. Później kaplica została odbudowana i włączona do wykazu krajowych historycznych zabytków Francji.

Wskazówki dotyczące organizacji zwiedzania

Szczególną cechą architektury kaplicy, którą interesują się turyści, są witraże przedstawiające sceny z Biblii zajmujące większość powierzchni ścian. Wybierz się do kaplicy w jasny i słoneczny dzień, aby w pełni docenić ich piękno i wielkość. Możesz wziąć ze sobą lornetkę, usiąść na ławce wewnątrz kaplicy i bez pośpiechu przyjrzeć się każdej biblijnej scenie.

W okresie letnim w budynku kaplicy odbywają się koncerty muzyki klasycznej, która w jego murach brzmi w zupełnie nowy sposób.

Kaplica Sainte-Chapelle znajduje się na obszarze Pałacu Sprawiedliwości, który chroniony jest przez policję. Dlatego też, odwiedzając te miejsca, nie możesz mieć przy sobie przedmiotów, które można byłoby uznać za niebezpieczne.

Lokalizacja i godziny otwarcia

Witraże St. Chappelle

Kaplica znajduje się pod adresem 8 Boulevard du Palais na terytorium Pałacu Sprawiedliwości (wejście do kaplicy znajduje się na lewo od centralnego wejścia do Pałacu). Najbliższe stacje metra to Cite i Saint-Michel.

Od marca do października kaplica otwarta jest od 9:30 do 18:00, a od listopada do lutego – od 9:00 do 17:00.

Od maja do września przed Sainte-Chapelle tworzą się ogromne kolejki. Kaplica znajduje się na wyspie Cite, niedaleko od katedry Notre Dame, w związku z czym wielu turystów chce odwiedzić oba te miejsca tego samego dnia.

Sainte-Chapelle wzbudza zainteresowanie zarówno pielgrzymów, jak i wielu zwykłych turystów, którym podobają się przede wszystkim najpiękniejsze witraże Paryża.

Wstęp do kaplicy jest płatny i kosztuje 11,5 € (dzieci i młodzież do 18 roku życia nie potrzebują biletu). Możesz kupić bilet łączony, który umożliwia zwiedzenie kaplicy Sainte-Chapelle i znajdującego się w pobliżu zamku Conciergerie. W takim przypadku cena biletu to 17 €.

» Czytaj takżeMuzeum i zamek Conciergerie w Paryżu

» Czytaj takżeWyspa Cite w Paryżu

Udanego zwiedzania!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *