Muzeum i zamek Conciergerie w Paryżu: adres, godziny otwarcia, bilety

,
Muzeum i zamek Conciergerie w Paryżu

Zamek Conciergerie znajduje się w samym centrum stolicy Francji, niedaleko od słynnej katedry Notre Dame. Przez długi czas był on siedzibą monarchy, jednak podczas rewolucji został przekształcony w więzienie. Obecnie jest on jedną z głównych atrakcji turystycznych Paryża.

Każdego roku odwiedzają go tysiące turystów zainteresowanych historią i kulturą XIII-XIX wieków. Do Conciergerie można wejść tylko po wcześniejszym zakupie biletu. W tym samym czasie można również odwiedzić znajdującą się w pobliżu kaplicę Sainte-Chapelle.

Bilety do Conciergerie i jak znaleźć zamek

Muzeum i zamek Conciergerie w Paryżu

Bilet wstępu na obszar kompleksu kosztuje 11,50 €. Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą wejść na teren zamku bezpłatnie. Zarezerwuj bilet online, nie możesz go kupić na miejscu.

Bilet umożliwia wstęp do wszystkich pomieszczeń i budynków. Możesz od razu kupić bilet łączony, który obejmuje Conciergerie i Sainte-Chapelle pod tym linkiem. Razem taniej – tylko 18,50 €.

Zamek otwarty jest każdego dnia od 9:30 do 18:00 (od 9:00 do 17:00 od listopada do lutego).

Do Conciergerie najłatwiej dostać się metrem. Wysiądź na stacji Cite. Po spacerze po terenie kompleksu polecamy Ci udać się do kaplicy Notre-Dame, która znajduje się zaledwie 5 minut piechotą od zamku.

» Czytaj takżeKaplica Sainte-Chapelle w Paryżu

Dlaczego warto wybrać się do Conciergerie?

Warto odwiedzić Conciergerie przede wszystkim ze względu na możliwość rozkoszowania się majestatycznym pięknem. Budynki na terenie kompleksu wielokrotnie przebudowywano, więc na pewno zobaczysz arcydzieło stworzone przez architektów różnych epok. Przez ostatnie dwa wieki zamek pełnił funkcję Pałacu Sprawiedliwości. Szczegółowe instalacje pokażą Ci, w jaki sposób torturowano lokalnych więźniów.

Już król Filip IV nakazał zamienić ponurą twierdzę we wspaniały pałac. Swoją nazwę budowla otrzymała od lokalnych dozorców, których nazywano konsjerżami. Byli to wpływowi ludzie, którzy cieszyli się zaufaniem króla.

Podczas rewolucji zamek stał się jednym z najgorszych paryskich więzień. Ostatnie dni przed śmiercią na szubienicy spędziło w nim wielu znanych więźniów politycznych.

W Conciergerie obecnie znajdziesz celę królowej Marii Antoniny, jak również cele jednego z inicjatorów rewolucji Maksymiliana Robespierre i pisarza Emila Zoli , którzy również byli tam więzieni. Dziś turyści mogą przespacerować się po obszarze kampusu, zwiedzić liczne wystawy i podziwiać wspaniałą architekturę. Lokalni przewodnicy chętnie opowiadają historię zamku. Obowiązkowo odwiedź takie miejsca, jak: kaplica Sainte-Chapelle, wieża Cezara, królewski skarbiec, sala tortur, sala gotycka i sale więzienne.

Duża część zamku poświęcona jest jednak rewolucji i więzieniu. Oprócz celi Marii Antoniny, która była dość duża w porównaniu z pozostałymi, wykorzystywano też inne „klatki”. Znajdziesz tam również cele ze słomianą podłogą dla ubogich, z ławką dla mieszczaństwa oraz z kanapą i innymi meblami dla arystokracji. „Równość” głoszoną podczas rewolucji można zauważyć nawet w rewolucyjnym więzieniu.

Ze względu na dobre położenie zamku na wyspie Cite, często odwiedzają go nie tylko turyści, lecz również lokalni mieszkańcy. Fasady i łuki Conciergerie w nocy wyglądają jeszcze piękniej niż podczas dnia. Możesz je podziwiać podczas wieczornego rejsu tramwajem wodnym.

» Czytaj takżeWyspa Cite w Paryżu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *