3. okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

,

3. okręg Paryża jest pełen starych rezydencji i muzeów, wąskich kolorowych uliczek, tajemniczych historii o Templariuszach i domu samego kardynała Richelieu! Uwierzcie nam na słowo, to chyba jedno z najlepszych miejsc na nocleg w Paryżu. No i do tego 3. okręg razem z 4. tworzą historyczną dzielnicę Marais. Śmiało ruszaj na zwiedzanie dzielnicy!

3. okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

Jak wygląda 3. okręg Paryża?

Przytulnie, cicho, kameralnie. Atmosfera bardziej przypomina bohemę niż typowo miejski, tajemniczy nastrój. Każdy kąt jest tu przesiąknięty prawdziwymi i fikcyjnymi historiami. Nie ma tu co prawda wielkich bulwarów i ogromnych parków, ale łatwo sobie wyobrazić , że Paryż mógł wyglądać tak 200–300 lub nawet 600 lat temu.

Teren ten wszedł w granice miasta i zaczął być zabudowywany szlacheckimi rezydencjami w XII wieku. Wcześniej było tam «marais», czyli bagno. Niektóre z budynków w Marais przetrwały od tamtego czasu! Większość jednak jest młodsza, pochodzi z XVII–XVIII wieku.

Marais to nazwa historyczna. Współczesny podział terytorialny dzieli 3. okręg na 4 dzielnice:

 • Arts-et-Métiers — wokół Muzeum Sztuki i Rzemiosła o tej samej nazwie
 • Enfants-Rouges — nazwa pochodzi od rynku utworzonego na terenie sierocińca, w którym dzieci nosiły ubrania z czerwonego sukna
 • Archives — mieści się tu archiwum narodowe Francji
 • Sainte-Avoye — nazwane na cześć męczennika z III wieku, ma mnóstwo galerii sztuki

Czy warto mieszkać w 3. okręgu?

Czy warto mieszkać w 3. okręgu?

Oczywiście, że tak! Oto kilka powodów, dlaczego:

 • jest to bezpieczny, stosunkowo spokojny rejon bez zgiełku;
 • wyjątkowe skupisko pięknych placów, zabytkowych rezydencji i  muzeów na stosunkowo niewielkim obszarze;
 • dostęp do głównych paryskich  atrakcji jest bardzo łatwy, a do Luwru można nawet dojść pieszo;
 • można znaleźć całkiem przyzwoity i stosunkowo tani pokój w 2–3 gwiazdkowym hotelu (od 70 euro za noc);
 • miejsce jest również idealne dla tych, którzy lubią imprezować i balować całą noc, a wszystko to dzięki ogromnej ilości barów i klubów na każdy gust.
Zarezerwuj hotele w 3. okręgu tutaj

Atrakcje w 3. okręgu miejskim

Okręg, zaludniony między XIII a XIV wiekiem, tchnie starożytnością i sam w sobie jest wielką atrakcją. Mamy całkiem niezły darmowy plan wycieczki z we własnym zakresie po Marais. Zobacz tutaj. Teraz kilka słów o najważniejszych miejscach w 3 dzielnicy.

3. okręg Paryża: Place de la République

Place de la République

Ważnym elementem placu jest homonimiczna figura kobiety w tunice z wieńcem laurowym i gałązką oliwną. U stóp pomnika znajdują się trzy posągi kobiet symbolizujące Wolność, Równość i Braterstwo, wszystkie postulaty Republiki Francuskiej.

Square du Temple — Elie Wiesel

Park powstał w połowie XIX wieku w Wieży Świątynnej (La tour du Temple), twierdzy templariuszy. Druga nazwa upamiętnia francuskiego pisarza i filozofa. Plac może pochwalić się cennymi gatunkami drzew i krzewów, w tym najstarszym drzewem (leszczyna bizantyjska), posadzonym w XVII wieku, i najszerszym (perełkowiec japoński) o obwodzie pnia 2,7 metra.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnica Marais: główne atrakcje

3. okręg Paryża: Kościół Saint Nicolas des Champs

Kościół Saint Nicolas des Champs

Kościół — jest doskonałym przykładem «płomienistego gotyku» (flamboyant), zbudowany między XVI a XVII wiekiem. Świątynia ma 32-metrową wieżę, lancetowe okna i posągi świętych zdobiące główne wejście. We wspaniałym wnętrzu znajduje się mnóstwo rzeźb, obrazów i płaskorzeźb przedstawiających życie św. Mikołaja.

Kościół Sainte-Élisabeth-de-Hongrie

Kościół został zbudowany w połowie XVII wieku, a po renowacji nabrał cech barokowych. Fasada kościoła ozdobiona jest Pietą (Matka Boska Bolesna), posągami Elżbiety i innych świętych. Wnętrze kościoła jest niesamowicie bogato zdobione freskami, płaskorzeźbami, witrażami i obrazami. Przy okazji jest to funkcjonująca świątynia Zakonu Maltańskiego.

3. okręg Paryża: Musée des Archives nationales

Musée des Archives nationales

Muzeum, otwarte w połowie XIX wieku, mieści się w 2 eleganckich rezydencjach: Subis (XIV wiek) i Roanne (XVIII wiek). Miłośnicy rzadkich manuskryptów z przyjemnością odkryją rarytasy muzeum: list Joanny d’Arc do mieszkańców Reims, testamenty Ludwika XIV i Napoleona, sprawę Templariuszy, dziesiątki spraw sądowych, papirusy, a nawet transkrypcje starożytnego listu miłosnego.

Musée des arts et métiers

Muzeum otworzyło swoje drzwi w 1802 roku i jest najstarszym muzeum technicznym w Europie. W salach znajduje się unikalna kolekcja eksponatów, która zadowoli najbardziej wybrednego zwiedzającego: przykłady wynalazków technicznych, wszelkiego rodzaju narzędzia i materiały, eksponaty zmechanizowane, wynalazki człowieka w dziedzinie elektroniki, środki transportu od powozów po samochody i samoloty.

Musée Carnavalet

Budynek muzeum przykuwa wzrok już z daleka ze względu na eleganckie proporcje, kolumny, łuki, posągi Jeana Houdona i piękny ogród. Znane jako «najbardziej paryskie muzeum», Carnavalet przechowuje bezcenne eksponaty przedstawiające historię Paryża od okresu gallo-rzymskiego do dynastii królewskich, rewolucji francuskiej i bitwy o Bastylię. Są tu pokoje znanych paryżan (Marcel Proust, Markizy de Sevigne i innych), eksponaty archeologiczne, monety, mapy, biżuteria, starożytne znaki, obrazy i rzeźby.

Musée national Picasso

Zbiory mieszczą się w siedemnastowiecznym budynku i oddają zamiłowanie artysty do nastrojowych rezydencji. Nawet jeśli nie jesteś wielkim fanem twórcy kubizmu, wizyta w tym muzeum nie pozostawi cię obojętnym na jego twórczość. Najobszerniejsza kolekcja odzwierciedla różnorodność gatunków, w których tworzył geniusz, poprzez życie osobiste, fotografie i dokumenty archiwalne.

Hôtel Liberal Bruant

Dom zbudowany przez architekta samego Ludwika XIV, w którym główny architekt króla mieszkał z rodziną przez 12 lat. Nie można zaprzeczyć, że ten człowiek miał wspaniały gust i umiejętność tworzenia wystawnych dekoracji. W rezydencji od 1968 roku mieściło się muzeum zamkowe, ale w 2003 roku została ona ponownie otwarta przez Centrum Sztuki Współczesnej.

Muzeum polowania i przyrody | Musée de la chasse et de la nature

Paradoksalnie Francuzi połączyli w jednym muzeum dwie sprzeczne koncepcje. W efekcie powstała zupełnie nietypowa i interesująca zabawna wystawa. Do wyboru jest mnóstwo eksponatów, w tym wypchane zwierzęta z różnych kontynentów, kolekcja broni i sprzętu myśliwskiego od najdawniejszych do współczesnych oraz różnorodne obrazy, rysunki i rzeźby przedstawiające interakcje między ludźmi a dziką przyrodą na przestrzeni wieków.

» CZYTAJ TAKŻESpacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

3. okręg Paryża: Musée d’Art et d’Histoire du Judaïsme

Muzeum Sztuki i Historii Żydów | Musée d’Art et d’Histoire du Judaïsme

Ten dwór z połowy XVII wieku i zbiory muzealne mają wartość historyczną i są interesujące dla zwiedzających. W 3. okręgu od dawna mieszka duża społeczność żydowska, z której część odcisnęła swoje piętno na historii Francji. Eksponaty przedstawiają kamienie milowe w umacnianiu narodu żydowskiego, życie codzienne i sztukę, a wszystko to ma na celu kształtowanie tolerancji wobec innych religii.

Musée Cognacq-Jay

Nie, to nie to co myślisz! Nazwa muzeum wzięła się od nazwisk Ernesta Cognacqa i Marie-Louise Jay, męża i żony kolekcjonerów. Przez ostatnie 25 lat zgromadzili bogatą kolekcję obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku znanych francuskich artystów. Można tu zobaczyć na przykład toaletkę, przy której sama Madame de Pompadour pudrowała swój nos.

Auberge Nicolas Flamel

Jeśli jesteś fanem «Harry’ego Pottera», to nazwisko legendarnego właściciela tego domu wiele dla ciebie znaczy. Legenda głosi, że Nicolas Flamel zdobył manuskrypt zawierający tajemnicę kamienia filozoficznego. Sam budynek jest uznawany za najstarszy zachowany budynek w Paryżu i pochodzi z 1407 roku. Dziś w murach domu Flamela znajduje się średniowieczna tawerna, która serwuje dania kuchni francuskiej. Młodym gościom spodoba się menu dla dzieci w stylu Harry’ego Pottera.

 

Gdzie zjeść w 3. okręgu?

Gdzie zjeść w 3. okręgu?

W zabytkowej dzielnicy Mare jest kilka przytulnych restauracji, gdzie ceny są całkiem rozsądne, a jedzenie bardzo dobre. Polecamy odwiedzić:

 • Fermier Gourmet, gdzie można zjeść obfity posiłek za 14 euro.
 • Flunch — porządny obiad lub kolacja za około 14–18 euro.
 • NOA salad and more — gdzie można zrobić własną sałatkę z szerokiego wyboru składników.
 • Le NID – cocon ludique — nietypowa kawiarnia oferująca nie tylko bardzo przystępne cenowo posiłki, ale także duży wybór gier planszowych.

I koniecznie odwiedź rynek Paryża Marché des Enfants Rouges, najstarszy kryty rynek w Paryżu, który pochodzi z 1615 roku. Oprócz tradycyjnej atmosfery i świeżych produktów, po całym rynku rozsianych jest wiele kawiarni, od kuchni azjatyckiej po burgery i naleśniki. Chez Alain Miam Miam jest jednym z nich. Na pewno nie wyjdziesz głodny.

 

Trzeci okręg to bardzo specyficzne miejsce z dużą ilością kolorów i historii oraz wieloma ciekawymi muzeami. Tutaj zdecydowanie warto spędzić swój czas i znaleźć nocleg.

Miłych spacerów po 3. okręgu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *