» Turcja » Stambuł » Cysterna Bazyliki w Stambule – zwiedzanie podziemnego świata

Wyobraź sobie mroczne sklepienia lochu, ciche kolumny i połysk wody spływającej po kamiennym suficie. Nie, to nie sen, ale Cysterna Bazyliki w Stambule – najpiękniejszy podziemny zbiornik wodny w mieście z czasów bizantyjskich. W nowym artykule zabierzemy Cię na wycieczkę po tym niesamowitym podziemnym pałacu!

Odkryj sekrety starożytnego miasta, kupując kartę turystyczną Istanbul Tourist Pass. Dzięki niej nie będziesz musiał stać w kolejce po bilety, a ponadto zyskasz bezpłatny dostęp do ponad 70 atrakcji w Stambule. Po drugie, zaopatrz się w przewodnik audio, a zejście do Cysterny Bazyliki będzie ekscytującą przygodą do zapamiętania!

Pobierz przewodnik po Stambule

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze bazary w Stambule – Wielki bazar, bazar Egipski i Arasta

Zwiedzanie Cysterny Bazyliki – godziny otwarcia i bilety

W jakich godzinach można zwiedzać Cysternę Bazyliki i w jakiej cenie? Zobacz w poniższej tabelce:

09:00 do 18:30 19:30 do 22:00 
600 ₺ 1000 ₺ 

Pod tym linkiem znajdziesz wejście do Cysterny Bazyliki bez kolejki z przewodnikiem audio.

W niektóre dni tygodnia od 19:30 do 22:00 w Bazylice Cysterny są organizowane wyjątkowe wieczory «NIGHT SHIFT» wypełnione muzycznymi niespodziankami. Bilety na to wydarzenie można nabyć wyłącznie na miejscu w kasie od 19:30.

Jeśli Twoja wycieczka nie obejmuje zwiedzania Cysterny Bazyliki podczas wydarzenia, zdecydowanie zalecamy wcześniejszą rezerwację biletu. Chociaż cena jest nieco wyższa, unikniesz konieczności stania w kolejce do kasy i otrzymasz bonus w postaci audioprzewodnika.

» CZYTAJ TAKŻEAtrakcje Stambułu - 10 miejsc które musisz odwiedzić

Wskazówki dla podróżnych

Jak już wiesz, Cysterna Bazyliki to nie tylko zbiornik na wodę, ale prawdziwe architektoniczne arcydzieło Stambułu, pełne mistycyzmu i legend. Aby jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę, warto przygotować się do niej z wyprzedzeniem. A więc do dzieła:

  • Cysterna Bazyliki znajduje się w samym sercu stambulskiej dzielnicy Sultanahmet – 20 metrów od legendarnej Hagia Sophia i 5 minut spacerem od Błękitnego Meczetu. Możesz zobaczyć wszystkie powyższe atrakcje na raz podczas wycieczki z przewodnikiem.
  • Wygodnie jest dotrzeć tam pieszo lub transportem publicznym: tramwajem T1 do przystanku Sultanahmet lub autobusem do Hagia Sophia.
  • Nie zapomnij zabrać ze sobą przynajmniej lekkiego swetra (w podziemiach jest chłodno) i wygodnych butów (podłoga jest śliska).

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Hagia Sophia w Stambule - ceny i godziny otwarcia

Dlaczego Cysterna Bazyliki jest tak wyjątkowa?

W połowie VI wieku, po buncie Nika, stolica Cesarstwa Bizantyjskiego, Konstantynopol (dziś Stambuł), była zagrożona. Zniszczeniu uległo nie tylko kilka kluczowych budynków, w tym katedra Hagia Sophia, ale także miejski system zaopatrzenia w wodę. Cesarz Justynian I postawił przed architektami ambitne zadanie: zapewnić mieszkańcom nieprzerwane źródło wody. W miejscu dawnej bazyliki w Stambule pojawiła się więc cysterna – podziemny zbiornik wodny (stąd nazwa). Według niektórych źródeł, Izydor z Miletu i Anfimiusz z Trall, architekci katedry św. Zofii, byli jednymi z wykonawców tego zlecenia.

Cysterna Bazyliki w Stambule imponuje swoimi rozmiarami. Ogromna sala o długości 138 metrów i szerokości 65 metrów wsparta jest na 336 kolumnach. Wiele z nich to dzieła sztuki starożytnej, «przeniesione» ze zrujnowanych pogańskich świątyń. Kolumny zbudowane są w 12 rzędach po 28 sztuk i tworzą monumentalną galerię. Dawniej sklepiony sufit, wykonany z cegieł niezawodnie chronił wodę z górnego świata, a specjalny filtr oczyszczał ją z zanieczyszczeń. Z kolei akwedukty o długości do 20 kilometrów transportowały ją do zbiornika (do 80 tysięcy ton!) bezpośrednio ze źródeł Lasu Belgradzkiego. Dzięki temu Konstantynopol miał dostęp do świeżej wody nawet podczas oblężeń.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Archeologiczne w Stambule

Skarby ukryte wewnątrz Cysterny

Na niektórych częściach ścian można zobaczyć fragmenty mozaik i fresków, przedstawiających sceny z historii Bizancjum. Czasami w Cysternie Bazyliki organizowane są wystawy czasowe poświęcone Stambułowi, architekturze lub innym tematom. Harmonogram można znaleźć na stronie internetowej atrakcji. W określonych godzinach odtwarzana jest tu muzyka klasyczna, co w połączeniu z tajemniczą poświatą (również pochodzącą spod wody) tworzy niepowtarzalną atmosferę.

Podstawy dwóch kolumn zdobią odwrócone głowy Gorgon z włosami węży. Legenda głosi, że mają moc ochronną. Mówi się również, że w głębi cysterny ukryte są niezliczone skarby Cesarstwa Bizantyjskiego, czekające na odważnych poszukiwaczy. Więcej na ten temat można dowiedzieć się podczas zwiedzania podziemnego pałacu.

» CZYTAJ TAKŻEMeczet Sulejmana w Stambule - planowanie wizyty

Po zwiedzaniu czas na przerwę

Po ekscytującej wizycie w Cysternie Bazyliki prawdopodobnie będziesz chciał zrobić sobie przerwę. W okolicznych dzielnicach znajdują się różne kawiarnie i restauracje – warto zatrzymać się na degustację lokalnej kuchni. A dla tych, którzy chcą zachować pamięć o tym miejscu nawet po wyjeździe, sklepy z pamiątkami i lokalne targi oferują szeroki wybór unikalnych prezentów.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieść ze Stambułu?

Cysterna Bazyliki filmowym tłem wielu produkcji

Stambuł słynie nie tylko z serialu „Wspaniałe Stulecie”. Bazylika Cysterna wielokrotnie była scenerią dla ekscytujących sekwencji filmowych. Swoją historią i urzekającą atmosferą przyciąga reżyserów z całego świata.

  • W filmie o Jamesie Bondzie «From Russia with Love» z 1963 roku agent 007, grany przez Seana Connery’ego, szpieguje swoich wrogów, zręcznie nawigując łodzią po podziemnych wodach.

Niestety, dziś nie można «ścigać się» między kolumnami na łodzi. Można jednak wybrać się na bizantyjski spacer po specjalnie zbudowanych mostach.

  • W filmie «Inferno» z 2016 roku, opartym na powieści Dana Browna, postać Toma Hanksa rozwiązuje szyfr w Cysternie Bazyliki, który ratuje Stambuł i cały świat w tym samym czasie.
  • Cysterna została również wykorzystana do nakręcenia scen do dramatu historycznego «Poszukiwacze wody» oraz thrillera komediowego «Topkapi».

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Stambule?

Cysterna Bazyliki w Stambule to nie tylko atrakcja turystyczna, ale portal do przeszłości, w której Błękitny Meczet, Suleymaniye, Wielki Bazar i Pałac Topkapi lśnią w całej okazałości. Zwiedzaj je wszystkie i pozwól, aby nasz audioprzewodnik po Stambule był Twoim towarzyszem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *