Carcassonne – prawdziwe średniowieczne miasto

,
Carcassonne

Carcassonne to małe miasto w prowincji Langwedocja we Francji. Swoimi murami obronnymi i zamkiem przyciąga tysiące turystów. Jest to dobrze zachowane prawdziwe średniowieczne miasto, których jest bardzo mało na świecie. A więc ruszamy w drogę!

» Czytaj także10 znanych zamków nad Loarą. Co warto zobaczyć?

Jak dojechać do Carcassonne?

Co dziwne, miasto ma swoje własne międzynarodowe lotnisko, oczywiście poza twierdzą. Regularnie latają tu europejscy tani przewoźnicy. Bilet z Paryża będzie kosztował od 120 euro, ceny z innych miast zobacz pod tym linkiem. Nie ma jednak bezpośrednich lotów do Carcassonne z miast francuskich, a podróż samolotem z przesiadką trwa znacznie dłużej niż wycieczka pociągiemq.

Jak dojechać do Carcassonne?

Z Paryża podróż pociągiem zajmie Ci 6-7 godzin. Bilet kosztuje od 70 euro. Możesz również podróżować z innych miast, takich jak Barcelona. Szukaj odpowiednich biletów tutaj.

» Czytaj takżeJak podróżować po Francji pociągiem: ceny, bilety, odległości

Do Carcassonne najlepiej dojechać z Tuluzy. Pociąg z Tuluzy do Carcassonne odjeżdża z dworca Matabiau o 7:40, a bilet kosztuje 10 euro. Tylko 40 minut i jesteś w średniowiecznym mieście!

Najłatwiejszym sposobem jest zarezerwowanie jednodniowej wycieczki autobusowej bez kłopotliwego szukania biletów. Jeden z przykładów takiej wycieczki znajdziesz pod tym linkiem. Jeśli odpowiada Ci podróż autobusem, ale chcesz samodzielnie zarządzać swoim czasem, wybierz bilety autobusowe do Carcassonne [flixbus:link label:tutaj].

Kiedy lepiej jechać do Carcassonne?

Carcassonne ma dobrą pogodę przez cały rok. Jednak w lecie może być trochę gorąco. W sierpniu temperatura raz osiągnęła +42 stopnie Celsjusza. Ale to właśnie latem w mieście odbywają się festiwale i imprezy rozrywkowe.

Warto dodać, że średniowieczne miasto również starannie przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Dekoracje uliczne i tradycyjne smakołyki na jarmarkach pojawiają się tu, jak w stolicy Bożego Narodzenia.

Co zobaczyć w Carcassonne?

Co zobaczyć w Carcassonne?

Carcassonne podzielone jest na 2 części: stare miasto i nowe miasto. Jeśli przyjeżdżasz na dworzec kolejowy, jesteś w nowym mieście. Znajduje się tu również kiosk informacyjny, w którym można otrzymać mapę, dowiedzieć się o głównych atrakcjach Carcassonne i zadać wszelkie pytania dotyczące miasta.

Główną atrakcją Carcassonne jest oczywiście średniowieczne miasto. To jest właśnie to, o co chodzi w tym małym miasteczku. Z dworca kolejowego łatwo jest dojść do twierdzy, ale zajmuje to 20-30 minut.

Na wzgórzu góruje zamek – średniowieczne miasteczko Cité. Zamek pochodzi z XII wieku. Jego historia kształtuje się w różny sposób. Najważniejsze jest jednak to, że w XIX wieku przeprowadzono gruntowną renowację i dziś można zobaczyć jeden z ostatnich średniowiecznych zamków w Europie.

Zamek w Cité of Carcassonne ma swoją nazwę, Château Comtal. Bilet wstępu kosztuje 9,5 euro i można go kupić w przedsprzedaży pod tym linkiem. Zwiedzanie rozpoczyna się od krótkiego filmu o historii zamku, następnie można obejść całą budowlę, zobaczyć pokoje i loch, zwiedzić muzeum zamkowe z piękną kolekcją rzeźb średniowiecznych oraz Muzeum Inkwizycji.

Zamek robi niezapomniane wrażenie! Koniecznie trzeba go zobaczyć – zwłaszcza gdy jest podświetlony wieczorem.

Bazylika Saint Nazaire

Na szczególną uwagę zasługuje Bazylika Saint Nazaire. Została zbudowana w XI wieku n.e. w stylu romańskim, a następnie rozbudowana w XIII wieku o elementy gotyckie.

W nowym Carcassonne również nie brakuje atrakcji. Lista jest podobna jak w każdym francuskim mieście:

 • Ratusz Hôtel de Ville;
 • Rynek Les Halles;
 • Muzeum Sztuk Pięknych;
 • Kaplica Notre Dame de la Santé;
 • Portal Jacobin;
 • Katedra Saint-Michel.

W pobliżu zamku można również wybrać się na wycieczkę łodzią po kanale, który łączy Atlantyk z Morzem Śródziemnym. Jezioro Cavayère, z przyjemną piaszczystą plażą, znajduje się 15 minut od miasta. A 20 minut od hotelu znajduje się jedna z najgłębszych jaskiń na świecie, Cabrespine, znana lokalnie jako „bajkowa grota”.

Gdzie się zatrzymać w Carcassonne?

Gdzie się zatrzymać w Carcassonne

Wielu turystów przyjeżdża do Carcassonne tylko na 1 dzień. W wielu przypadkach jest to wystarczające. Ale czasami zdarzają się wyjątki. Organizowane są festiwale, pokazy sztucznych ogni i inne imprezy. A kto by nie chciał zobaczyć zamku w wieczornym świetle?

Polecamy pobyt w hotelu w samym zamku lub w średniowiecznym mieście. Dobrą opcją byłby pokój w hotelu nad brzegiem rzeki Ody z widokiem na zamek. Zobacz wszystkie hotele w Carcassonne pod tym linkiem.

Carcassonne: Wybierz hotel

Co przywieźć z Carcassonne?

 • W samym zamku znajduje się wiele sklepów z pamiątkami i słodyczami.
 • Można tu kupić słynne mydła, obrazy i naczynia z sąsiedniej Prowansji, a także zwykłe pamiątki.
 • Dzieciom spodobają się kostiumy rycerzy i księżniczek. W Carcassonne znajduje się wiele sklepów dla dzieci.
 • No i oczywiście, wino. Miasto znajduje się w prowincji Langwedocja, a region ten słynie z gastronomii. Oprócz wina Carcassonne posiada również własną czekoladę i wiele deserów.
 • Nie uda Ci się zrobić go w domu, ale lody są warte spróbowania.

Wycieczki w Carcassonne

Wycieczki w Carcassonne

Zwiedzanie twierdzy i średniowiecznego miasta w Carcassonne jest bezpłatne. Płacić trzeba tylko za wstęp do Château Comtal. Jednak samo podziwianie starych murów nie jest tak przyjemne, jak spacer z przewodnikiem, który o każdym kamyczku opowiada ciekawą historię lub legendę.

Ciesz się swoją podróżą do Carcassonne! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *