» Turcja » Stambuł » Meczet Sulejmana w Stambule – planowanie wizyty
Meczet Süleymaniye w Stambule

Meczet w Stambule stoi na jednym z siedmiu wzgórz miasta. To słynny zabytek i arcydzieło, obok którego nie można przejść obojętnie. Podpowiemy Ci, kiedy najlepiej go zobaczyć i jak wygląda zwiedzanie. Masz ochotę na spacer z przewodnikiem? Majestatyczną architekturę i wykwintne wzory Meczetu Sulejmana możesz podziwiać podczas 4-godzinnej wycieczki, a także podczas rejsu.

Historyczny Stambuł stoi na 7 wzgórzach, co często porównuje się do Rzymu. Znajdują się na nich kluczowe punkty orientacyjne: tak więc Hagia Sophia stoi na pierwszym – w najstarszej części miasta.

Pierwszy raz w Stambule? Zapraszamy na wycieczkę po mieście z naszym audioprzewodnikiem.

Pobierz przewodnik po Stambule

» CZYTAJ TAKŻEAtrakcje Stambułu – 10 miejsc, które musisz odwiedzić

Kiedy można zobaczyć Meczet Sulejmana?

Majestatyczny Meczet Sulejmana to funkcjonująca świątynia w Stambule. Zapoznaj się z harmonogramem, aby wizyta przebiegła sprawnie:

Godziny otwarcia w zwykłe dni  Godziny zwiedzania łącznie z modlitwami 
8:30  16:45 8:30  11:30 
Godziny otwarcia w piątek 13:00  14:30 
8:30  13:30 15:30  16:45 

W piątki przerwa na modlitwy wydłuża się do 120 minut.

Wizyta turystyczna

Dla turystów meczet Sulejmana jest otwarty od 8:30 do wieczornych modlitw. Dodaje się pół godziny przed i po modlitwie, a także pół godziny na modlitwę, co daje łącznie 90 minut.

Wizyta na nabożeństwie

Meczet jest dostępny od 5:30 i jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą się modlić, niezależnie od języka, religii i narodowości. Należy unikać czynności, które mogą przeszkadzać modlącym się. Na przykład robienie zdjęć.

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Stambule?

Przepisy wstępu do Meczetu Sulejmana

  • Wejście do meczetu jest bezpłatne, ale w miarę możliwości należy złożyć datek na rzecz świątyni.
  • Ubiór powinien być skromny: ramiona i kolana zakryte. Kobietom zaleca się zabranie ze sobą chusty na głowę.
  • Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty, ale zaleca się pozostawienie na stopach skarpet.

Warto zauważyć, że meczet Sulejmana to cały kompleks budynków porównywalny wielkością z okolicą, gdzie znajdowały się łaźnie, szpital, kuchnie, kilka madras (szkół), biblioteka, a nawet oddział dla umysłowo chorych. Ogólnie rzecz biorąc, jest wiele do zobaczenia!

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Archeologiczne w Stambule

Planowanie wizyty

Zaplanowanie podróży z uwzględnieniem wszystkiego może być trudne, ale nie ma się czym martwić. Obok meczetu znajduje się kawiarnia, w której można zjeść lunch i napić się herbaty (w tym miejscu znajdowała się kiedyś bezpłatna stołówka zorganizowana przez Hürrem). Natomiast 200 metrów mamy alejki, w których toczy się codzienne życie w Stambule. Jednak nie zalecamy chodzenia tam samotnie: trzymaj się zatłoczonych obszarów turystycznych! 

Nawiasem mówiąc, łaźnie Hürrem Sultan, które również zostały zbudowane przez architekta Meczetu Sulejmana, znajdują się między Hagia Sophia i Sultanahmet.

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Rzymu w 3 dni

Meczet Sulejmana – słynne dzieło Sinana

Meczet Sulejmana w Stambule został zaprojektowany przez Mimara Sinana. Wśród jego dzieł znajduje się też Meczet Shehzade Mehmed. (Wycieczka po nim tutaj). Również uczniowie Siana są znani na całym świecie ze swoich dzieł. Błękitny Meczet i słynny Taj Mahal zostały zaprojektowane właśnie przez jego naśladowców.

Architekt zmarł w Stambule w 1588 roku i został pochowany w prostym mauzoleum z białego kamienia, które sam zbudował, obok Meczetu Sulejmana.

  • Ciekawostka

    Jeśli jesteś w północno-zachodniej europejskiej części Turcji, w mieście Edirne (dawniej Adrianopol), nie zapomnij zatrzymać się, aby podziwiać Meczet Selimiye. Jest to kompleks świątynny ze szpitalem, łaźnią, szkołą, dwoma meczetami i sklepami. Natomiast dawną stolicę Imperium Osmańskiego można zwiedzić w ramach wycieczki terenowej

Wszystko co musisz wiedzieć o meczecie

Meczet Sulejmana opiera się na planie architektonicznym Hagia Sophia – główna kopuła jest wspierana przez dwie półkopuły. Sinan chciał jednak przewyższyć Wielki Meczet i udało mu się to! Meczet Sulejmana stał się najbardziej pojemnym meczetem w Stambule. Gorąco polecamy zwiedzanie z przewodnikiem. Ponadto dzięki kunsztowi Sinana meczet jest tak silny, że przetrwał około 100 trzęsień ziemi podczas swojego istnienia. Cztery minarety wskazują, że Sulejman był czwartym władcą od podboju Konstantynopola w 1453 roku. Dalej, dwa pierwsze mają dwa balkony, a pozostałe trzy, co oznacza, że jest to dziesiąty sułtan z rodziny Osmana Gazi, założyciela imperium.

Meczet został zbudowany w taki sposób, aby stworzyć przepływ powietrza wewnątrz, aby w pewnym momencie zebrać sadzę z lamp naftowych. (Sadza z meczetu była zbierana w pomieszczeniu nad głównymi drzwiami wejściowymi i używana do produkcji atramentu). W centrum dziedzińca meczetu znajduje się prostokątna fontanna otoczona 28 portykami. Natomiast w kryptach obok meczetu spoczywają Sulejman, Hürrem i ich ulubiona córka Mihrimah. Kopuła grobowca Sulejmana Wspaniałego została ozdobiona od wewnątrz diamentami umieszczonymi między metalowymi płytkami, które stworzyły obraz nieba pełnego gwiazd.

Historia meczetu nie jest pozbawiona krwawych wydarzeń. Sam sułtan wybrał najlepszy porfir, naturalny kamień, do oznaczenia mihrabu – miejsca wskazującego na Mekkę. Ale rzemieślnik, który zajmował się porfirem, był innego wyznania. W proteście wyrył w kamieniu krzyż i zepsuł cenny kamień. Kiedy Sulejman zobaczył, że jego plany się nie powiodły, rozkazał natychmiast zabić robotnika. Sam blok został odwrócony do góry nogami, aby krzyż nie był widoczny.

» CZYTAJ TAKŻEPlan podróży po Budapeszcie

Sulejman we «Wspaniałym Stuleciu»‎?

Sulejman był nazywany Wspaniałym w Europie, w domu natomiast wolał, by mówiono na niego Kanuni – prawodawca, którym zresztą był. 40 lat jego panowania uważa się za okres rozkwitu imperium. To postać, którą zobaczymy w serialu «Wspaniałe stulecie», który‎ rozsławił Meczet Sulejmana i przyciągnął do niego wielu turystów. W końcu meczet Sulejmana Wspaniałego, znajdujący się w Stambule, został nazwany na cześć Sulejmana Wspaniałego, który jest uważany za największego sułtana Imperium Osmańskiego.

We «Wspaniałym stuleciu» poznajemy też kochankę Sulejmana, Hürrem (jego późniejszą żonę). Wbrew wszystkim zasadom zachowania przewidzianym dla niewolników, dziewczynie udało się zwrócić uwagę Sulejmana Wspaniałego. W dużej mierze ze względu na nią sułtan musiał wprowadzić nowe zasady i zmienić wielowiekowe zwyczaje. Hürrem miała wpływ na decyzje męża i na cały dwór. Zmiany, które nastąpiły wraz z jej pojawieniem się, nie przypadły do gustu konserwatywnej szlachcie. Założyła swoją fundację charytatywną, aby otworzyć bezpłatne stołówki, łaźnie, fontanny i szkoły.

Wraz z Hürrem w Imperium Osmańskim rozpoczął się sułtanat kobiet.

» CZYTAJ TAKŻE10 wspaniałych rzeczy do zrobienia w Rzymie

Będąc w Stambule, koniecznie odwiedź Meczet Sulejmana. Bez wątpienia opuścisz to miejsce z głębokim podziwem i inspiracją. Znajdź czas na spokój nawet podczas najbardziej aktywnego podróżowania po Turcji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *