Lawendowe pola Prowansji

Pola lawendowe od dawna są rozpoznawalnym symbolem Francji, jak Wieża Eiffla czy Wersal. Trudno wyobrazić sobie wakacje na południu Francji bez odwiedzenia tych niezwykłych atrakcji przyrodniczych.

» Czytaj takżeCo zobaczysz w Prowansji? 10 wskazówek

Jak dostać się na pola lawendy

Najwygodniejszym sposobem zobaczenia lawendowych pól jest podróżowanie samochodem (można wypożyczyć samochód w Nîmes, Avignon lub Marsylii, zobacz najlepsze ceny tutaj). Plantacje zajmują dość duży obszar i można jeździć przez wszystkie wsie i miasta, zatrzymując się na dowolnym polu i odwiedzając lokalne gospodarstwa i winnice.

Do departamentu Vaucluse można dojechać drogami A7 i A9, do regionu Drôme drogami A7 i A49, a aby dojechać do Alpes-de-Haute-Provence należy kierować się drogą A51. Scenerię można zobaczyć również podróżując jednym z autobusów, które jeżdżą po trasie So — Carpentras i So — Apt.

Gdzie znajdują się pola lawendowe

Pola lawendowe można znaleźć na całym obszarze Prowansji. Ale najbardziej popularne obszary to te w północnej Prowansji: Vaux, Drome de Provence i Alpes de la Provence są liderami w skali plantacji lawendy.

Wspaniałe pola lawendowe znajdują się również w starożytnym Opactwie Notre-Dame de Sénanque w departamencie Vaucluse. Mnisi nie tylko uprawiają lawendę, ale także wytwarzają z niej miód, mydło i saszetki.

Jeśli wybierzesz się do Prowansji, koniecznie odwiedź wioskę Valensole, słynącą z największych plantacji lawendy na świecie. To malownicze miejsce przyciąga turystów nie tylko niekończącymi się polami tej pięknej rośliny, ale także jej średniowieczną architekturą. Dobry hotel na wakacje w Valensole znajdziesz klikając na ten link.

Valensole: Wybierz hotel

Wioski w okolicach Luberon są doskonałym miejscem dla tych, którzy chcą cieszyć się przytulnymi wąskimi uliczkami na szczytach skał i wzgórz oraz zapachem pachnących kwiatów rosnących na polach pomiędzy skalistymi wioskami. Znajdź i zarezerwuj odpowiednie zakwaterowanie w tej okolicy tutaj.

Luberon: Wybierz hotel

Sezon kwitnienia lawendy w Prowansji

Lawenda kwitnie od końca czerwca do połowy sierpnia. W Drom Provençal i Valensole zaczyna kwitnąć wcześniej w czerwcu, a w Vaucluse w połowie lipca. Aby mieć pewność, że zobaczysz lawendę zanim zostanie zebrana, najlepiej zaplanować wycieczkę od połowy lipca do początku sierpnia, kiedy to miejsce ma apogeum kwitnienia.

Z drugiej strony, kiedy są zbiory w sierpniu, można odwiedzić zakład przetwórczy tej pięknej rośliny, a przy odrobinie szczęścia, nawet wziąć udział w procesie produkcji oleju. Festiwale lawendy odbywają się zazwyczaj w Valensole, Sault i Digne-les-Bains w połowie sierpnia.

Cechy charakterystyczne odwiedzania pól lawendowych

Zachowaj ostrożność podczas spaceru: pachnące kwiaty również bardzo lubią pszczoły, a węże mogą ukrywać się w krzakach. Ponadto, należy pamiętać, że plantacje lawendy są czyjąś własnością, więc nie należy wchodzić na pola i zrywać kwiatów bez zgody właściciela. Lepiej poruszać się na polach po drodze publicznej.

Festiwale lawendy w Prowansji

W lipcu i sierpniu w różnych miastach Prowansji odbywają się liczne festiwale lawendy. Festiwale tej pięknej rośliny to całe wydarzenie, starannie przygotowane i obchodzone z rozmachem. Mieszkańcy przebierają się w tradycyjne stroje i otwarte są jarmarki, na których można kupić nie tylko pamiątki z lawendy — olejki eteryczne, mydło, miód, ale także spróbować lawendowej herbaty, napojów alkoholowych i cieszyć się niezwykłymi słodyczami z pachnącej rośliny.

Podczas festiwali odbywają się konkursy dla dorosłych i dzieci, koncerty, a także zajęcia w zakresie przygotowania oleju lawendowego.

Ogólnie rzecz biorąc, najwygodniejszym sposobem podróżowania po Prowansji jest samochód, można zatrzymać się w każdej wiosce i polu. Ale jeśli nie chcesz jechać sam na wakacje, możesz zamówić wycieczkę lub sesję zdjęciową na lawendowych polach.

Miłej podróży! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *