Przewodnik po Wenecji

,
Wenecja

Wenecja w wyspiarskiej części jest podzielona na sześć dzielnic, czyli sestiere, jak nazywają je miejscowi. Wszystkie mają swoją unikalną przeszłość historyczną i szczególne miejsca, które warto zobaczyć. Opracowaliśmy szczegółowy przewodnik po wszystkich sześciu obszarach Wenecji.

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Wenecji? 10 głównych zabytków

San Marco

San Marco

Zaczniemy od centralnej części miasta. To właśnie tutaj znajduje się słynny kompleks San Marco — plac, bazylika i Pałac Dożów.

San Marco jest najstarszą dzielnicą na wyspie. Swoją nazwę otrzymał od patrona Wenecji, apostoła Marka. Ten obszar zawsze był sercem miasta. Jest to koncentracja budynków administracyjnych, punktów sprzedaży detalicznej i przestrzeni publicznych.

W katedrze na głównym placu weneckim przechowywane są relikwie Marka Apostoła. 

W tej samej okolicy znajduje się arcydzieło gotyku weneckiego, kościół Santo Stefano. Przy okazji, w mieście nie ma zbyt wielu budynków w stylu gotyckim. Budynek został wybudowany w XIII wieku.

Kościół wyróżnia się dachem w kształcie dna statku oraz stropem wykonanym ze stępki. Wewnątrz Santo Stefano zobaczysz obrazy Tintoretto. Szczególnie interesująca jest dzwonnica kościelna: stoi na lekkim nachyleniu.

Adres: Campo Santo Stefano, 30124.

San Marco: Wybierz hotel

Wyspa San Giorgio Maggiore

Wyspa San Giorgio Maggiore 

Inną interesującą częścią obszaru San Marco jest wyspa San Giorgio Maggiore, która znajduje się w odległości 5 minut jazdy vaporetto. Jest mała i prawie nie ma tam turystów, ale to prawdziwy klejnot.

Z dzwonnicy miejscowego kościoła roztacza się niesamowity widok na Wenecję. Stąd, wygląda jak pocztówka. Na wyspie proponujemy wizytę w starym kościele benedyktyńskim i spacer w małym parku wokół Teatru Zielonego.

Aby podróżować po Wenecji, można kupić wspólny bilet na tramwaje wodne i te zwykłe.

Adres: San Giorgio Maggiore, 30100.

San Giorgio Maggiore: Wybierz hotel

Dorsoduro

Santa Maria della Salute

Cicha wenecka sestiere, składająca się z terenów uniwersyteckich i mieszkalnych. Dorsoduro jest uważane za dzielnicę muzealną, o której pisaliśmy już w innym naszym artykule. Zaczęto ją budować już w VI wieku, ponieważ to właśnie tutaj znajdowała się najtwardsza gleba na całej wyspie.

Oprócz wielu galerii, na uwagę zasługuje drewniany Most Akademii. To jeden z czterech mostów przez Canal Grande. Z powodzeniem łączy on Dorsoduro z obszarem San Marco. Most znajduje się w pobliżu Gallerii Accademia, Palazzo Cini i Muzeum Peggy Guggenheim.

Ze względu na dobrą lokalizację i budowę, most jest jednym z najbardziej popularnych punktów dla robienia zdjęć. Z niego roztacza się panorama na słynną bazylikę della Salute i lagunę w oddali.

Adres: Ponte Accademia, Rio Terrà Foscarini, 30123.

Symbolem okolic Dorsoduro jest unikalny kościół zbudowany w mieście w XVII wieku dla upamiętnienia wybawienia od dżumy. Duża ośmiokątna budowla dokonała prawdziwej rewolucji w architekturze tamtego okresu.

Na fundamenty kościoła wykorzystano ponad sto tysięcy pali. Do wejścia prowadzą duże schody, na których można podziwiać zachód słońca na Canal Grande (wycieczka gondolą po Canal Grande tutaj). Wejście do samego kościoła jest bezpłatne, a wewnątrz znajduje się 12 dzieł Tycjana.

Adres kościoła: Dorsoduro, 1, 30123.

» Czytaj takżeNiezwykłe zabytki Wenecji

Dorsoduro: Wybierz hotel

San Polo

most Rialto

Ten stosunkowo niewielki obszar Wenecji słynie z mostu Rialto. Historycznie obszar ten był centrum handlowym miasta, a na jego terenie działały warzelnie soli. Ponadto, w San Polo znajdują się najbardziej typowe weneckie bary z przekąskami, Baccaro.

Jedną z najważniejszych atrakcji jest kościół San Giacomo di Rialto, który jest obecnie uważany za najstarszy w Wenecji. Prawdopodobnie został założony już w V wieku. Do dnia dzisiejszego kościół został odrestaurowany i przetrwał wielki pożar w 1513 roku.

Szczególną uwagę zwraca dzwonnica z niezwykłym zegarem. Jego tarcza nie jest podzielona na 12 części, ale 24, a wskazówka jest jedna. Wejście do kościoła jest bezpłatne, radzimy odwiedzić go rano.

Adres kościoła: Ponte di Rialto, 30125.

Polecamy odwiedzić Bazylikę Santa Maria Gloriosa dei Frari. To największy kościół w mieście. Został zbudowana przez franciszkanów w XIV-XV wieku i z zewnątrz ma ściśle gotycki wygląd. Wewnątrz kościół wygląda luksusowo: ołtarz jest ozdobiony „Wniebowstąpieniem Matki Bożej” (Assunta) Tycjana.

Przy okazji, sam artysta jest tu pochowany i można zobaczyć jego nagrobek. W bazylice znajduje się także „Madonna” Belliniego.

Adres bazyliki: San Polo, 3072, 30125.

We Frari przechowywana jest najważniejsza relikwia wenecka — waza z krwią Chrystusa, przywieziona do miasta z Konstantynopola w 1480 roku. 

San Polo: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEGondole w Wenecji: jak poruszać się po kanałach?

Santa Croce

Kościół San Nicola da Tolentino

Ten najstarszy obiekt jest przeznaczony głównie dla głównych węzłów komunikacyjnych miasta — dworca autobusowego Piazzale Roma i dworca autobusowego Tronchetto oraz portu. Jednak są też miejsca, które warto odwiedzić.

Wśród nich jest Palazzo Fondaco dei Turchi. Zbudowany w XIII wieku, pałac był kiedyś tureckim dziedzińcem. Gościł on bizantyjskich cesarzy, którzy odwiedzali miasto. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Historii Naturalnej Włoch, gdzie zdecydowanie polecamy udać się rodzinom z dziećmi.

Kolekcja muzeum jest zabawna i interaktywna — wiele eksponatów można dotknąć i zwiedzić z bliska. Dla niektórych najbardziej fascynującym widowiskiem są tu duże szkielety dinozaurów przy wejściu.

Nie mniej interesujący jest barokowy pałac Ca’ Pesaro, zbudowany w XVII wieku dla szlacheckiej rodziny weneckiej. Palazzo słynie z bogato zdobionej fasady z widokiem na Canal Grande Są tu masywne rzeźby męskich wodników, głów lwów i dużych okien z kolumnami.

Na początku XX wieku Ca’ Pesaro stopniowo stało się muzeum — obecnie mieści się w nim Międzynarodowa Galeria Sztuki Nowoczesnej, w której znajdują się dzieła Kandinsky’ego, Klimta, Chagalla i innych znanych artystów.

Adres: Santa Croce, 2076, 30135.

Santa Croce: Wybierz hotel

Cannaregio

Jest to najbardziej na północ wysunięty i najbardziej „wenecki” sestier w mieście. To tutaj mieszka większość miejscowych. Nazwa ta kojarzy się z trzciną (canna), która rosła na tym bagnistym obszarze aż do momentu zasiedlenia. Tradycyjnie Cannaregio było w Wenecji rodzajem „miejsca do spania” ze względu na swoje oddalenie.

Polecamy odwiedzić najstarsze żydowskie getto w Europie. Przy okazji, termin „getto” pochodzi z Wenecji. Dzielnica żydowska w mieście powstała jako kompromis po rozkazie papieża o wypędzeniu Żydów z Wenecji. Getto było odosobnionym kawałkiem ziemi. Mosty łączące go z innymi częściami miasta były zamykane na noc.

Obszar Cannaregio

Wciąż istnieją tam „weneckie wieżowce” — budynki 7-8 piętrowe. Zostały zbudowane z powodu braku przestrzeni do życia. Getto jest nadal zamieszkiwane przez Żydów. Teraz znajduje się tam muzeum żydowskie i kilka synagog.

Adres: Campo di Ghetto Nuovo, 30121.

Kolejnym symbolem Cannaregio jest Kościół Madonna dell’Orto. Gotyckie budowle przyciągają turystów nie tyle dekoracją, co legendami. Uważa się, że przechowywany w nim posąg Madonny jest zdolny do czynienia cudów. Znaleziono go w pobliskim ogrodzie — w nocy emanowało z niego boskie światło.

Na fasadzie kościoła można zobaczyć rzeźby dwunastu apostołów. Wśród nich jest postać Judasza. Według legendy, w Wielki Piątek wieczorem jego posąg leci do Jerozolimy. Sama historia i wygląd kościoła są nierozerwalnie związane z Tintoretto, z jego obrazami i grobowcem w środku. Pochodził on z Cannaregio i był parafianinem tego właśnie kościoła.

Adres kościoła: Cannaregio, 3512, 30121.

Cannaregio: Wybierz hotel

Castello

Ten obszar Wenecji zajmuje wschodnią część miasta. Jest największy pod względem powierzchni. Życie tego obszaru jest od dawna związane z Arsenałem i stoczniami.

Po przybyciu Napoleona, sestiere zostało częściowo obsadzone ogrodami, w których obecnie znajdują się pawilony dla Biennale. Obecnie Castello jest dzielnicą mieszkalną, gdzie można spacerować lub uprawiać sport.

Jeśli możesz dostać się do Castello, spróbuj dostać się do Santi Giovanni e Paolo. To jeden z największych w mieście. Tutaj znajdują się grobowce weneckich władców i niesamowite dzieła sztuki.

dzielnica castello wenecja

Według legendy, katedra została założona po tym, jak sam doża zobaczył gołębie przelatujące nad bagnami w Castello we śnie i głos Boga nakazał mu wybudowanie tu bazyliki. Budynek należał do zakonu dominikanów. 

Polecamy kilka wycieczek do dzielnicy Castello:

Adres: Castello, 6363, 30122.

W pobliżu katedry znajduje się Scuola San Marco, który jest obecnie miejskim szpitalem. Jednak miejsce to jest również warte odwiedzenia. Fasada budynku w wyjątkowy sposób łączy w sobie elementy stylu renesansowego, antycznego i bizantyjskiego.

Po wejściu do środka zobaczysz kapitularz, który został niedawno otwarty dla zwiedzających. Zwróć uwagę na piękne rzeźbione sufity i portrety. Na pierwszym piętrze znajduje się ciekawa wystawa poświęcona medycynie średniowiecznej.

Adres: Campo dei Santi Giovanni e Paolo, 6777, 30122.

Castello: Wybierz hotel

Weź ze sobą nasz przewodnik po Wenecji i przeczytaj nasze nowe artykuły. Z nami zobaczysz najlepsze miejsca w mieście na wodzie.

Miłej podróży!

» Czytaj takżeGdzie pójść z dziećmi w Wenecji: parki, muzea i place zabaw dla dzieci

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *