» Europa » Francja » Paryż » Wieża Eiffla: najważniejsze wskazówki dla turystów

Nie można już chyba wyobrazić sobie Paryża bez słynnej wieży Eiffla. Zobaczyć ją możesz już przy lądowaniu na lotnisko Charles de Gaulle  (wieżę widać wtedy z prawej strony). Aby uniknąć kolejek, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak trafić i dostać się na szczyt tej Żelaznej Damy!

Wieża Eiffla – cena biletu wstępu

Zacznijmy od tego, co najważniejsze, czyli od biletów. Ich koszt zależy od kilku czynników:

  • poziomu, na który chcemy się wspiąć
  • sposobu wspinaczki
  • oraz wieku osoby odwiedzającej

Dzieci poniżej czwartego roku życia zwiedzą jeden z głównych symboli stolicy całkowicie bezpłatne. Z kolei bilet dziecięcy obowiązuje od czwartego do jedenastego roku życia, a młodzieżowy od dwunastego do dwudziestego czwartego roku życia.

25+ lat12-24 lat4-11 lat
Bilet na 2 piętro schodami11,305,602,80kupić
Bilet na 2 piętro windą18,109,004,50kupić
Bilet na 2 piętro schodami i na 3 piętro windą21,5010,705,40kupić
Bilet na 3 piętro windą28,3014,107,10kupić

Bilety możesz kupić z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie wieży Eiffla (zwykle dwa miesiące przed przyjazdem).

» CZYTAJ TAKŻEWycieczka do Paryża z dziećmi - wskazówki

Kolejki na wieżę Eiffla

Jeśli kupiłeś bilet z wyprzedzeniem, nie ma się czym przejmować. Wejdziesz o wyznaczonej godzinie. Jaki jest prosty sposób na uniknięcie kolejek na wieżę Eiffla? –Wybrać się do Paryża w listopadzie lub lutym (oczywiście z wyjątkiem Walentynek). O tej porze roku nie ma tłumów, a czas oczekiwania wynosi około 30 minut. Niestety latem możesz stać w kolejce od 2 do 3 godzin. Wszystkie znane nam sposoby uniknięcia kolejek na wieżę Eiffla opisaliśmy w artykule «Jak dostać się na wieżę Eiffla bez kolejki?».

Chcesz mieć pewność, że natychmiast wejdziesz na Wieżę Eiffla? Zarezerwuj wycieczkę! Kliknij w ten link, aby dowiedzieć się więcej o oferowanych opcjach. A bilet z priorytetowym wejściem na poziom 2 lub na szczyt wieży możesz zarezerwować również tutaj. Na wycieczki zazwyczaj są miejsca nawet wtedy, gdy skończą się bilety na oficjalnej stronie.

Bilet umożliwiający wjazd na Wieżę Eiffla bez kolejki (wchodzenie po schodach) jest zawarty w karnecie turystycznym Paris Pass, wraz z biletem do Luwru i rejsem po Sekwanie. Zarezerwuj tę kompleksową ofertę właśnie tutaj: 

Nawiasem mówiąc, od 2021 roku nie ma już kolejek pod wieżą do podziwiania ażurowego metalu nad głową. Wielka Dama została bowiem ogrodzona płotem z kołowrotkami i można tam wejść tylko na podstawie biletu. Nie wspominając o tym, że wszystkie bilety są teraz sprzedawane z datą i godziną obecności, W sumie jest tak wiele niuansów, że oczekiwanie na zakup biletu na miejscu, jest nierozsądny.

» CZYTAJ TAKŻEhttps://paris10.pl/jak-dostac-sie-na-wieze-eiffla-bez-kolejki/

Wieża Eiffla – godziny otwarcia

Wieża Eiffla otwarta jest dla zwiedzających od 9 rano do 24:00 w okresie letnim i od 9:30 do 23:00 w okresie zimowym. Zalecamy udać się na wieżę w godzinach wieczornych (wtedy jest mniej turystów), jednak w tym przypadku zobaczysz tylko Paryż nocą, chociaż wtedy też wygląda on przepięknie.

Wielu turystów ma nadzieję, że wcześnie rano można uniknąć tłumów, ale jest wręcz odwrotnie – to właśni o poranku tworzą się największe kolejki.

» CZYTAJ TAKŻE20 błędów popełnianych przez turystów w Paryżu

Gdzie znajduje się wieża Eiffla?

Niestety, pod samą wieżą Eiffla nie ma stacji metra. Znajduje się ona w odległości 10 minut pieszo.

  • Trocadéro (6 i 9 linia metra)
  • Bir-Hakeim (6 linia metra)
  • stacja RER C Champ de Mars – Tour Eiffel

Nawiasem mówiąc, jeśli wsiądziesz do metra linii 6 na stacji Trocadéro  w stronę Nation, to w wagonie prawdopodobnie usłyszysz muzyków grających na akordeonie, a za oknem, przejeżdżając most, zobaczysz wieżę Eiffla.

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Paryża autobusami piętrowymi

O której godzinie włącza się podświetlenie wieży Eiffla?

Od 2000 roku wieża Eiffla jest oświetlana zwykle złotym światłem, jednak nie zawsze tak jest.  Przykładowo, na cześć francuskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej obiekt świecił się na niebiesko, a na znak solidarności z kobietami cierpiącymi na raka piersi – na różowo. Główne światła wieży Eiffla włączają się tuż po zachodzie słońca, co godzinę (zimą od 21:00, a latem od 22:00) włącza się dodatkowe oświetlenie migające. Takie przedstawienie trwa przez 3 minuty. Ostatni pokaz jest o 1:00 w nocy.

» CZYTAJ TAKŻECo robić wieczorem w Paryżu?

Co Cię czeka na Wieży Eiffla?

Jeśli zamierzasz odwiedzić Wieżę Eiffla po raz pierwszy, przygotuj się na to, że będziesz zaskoczony jej wielkością. Na zdjęciu wygląda na smukłą, ale po bliższym przyjrzeniu się stwierdzisz, że jest bardzo duża. Co więcej, na każdym z 3 pięter wieży jest wiele do zobaczenia i zrobienia. Na szczęście rozejrzenie się nie zajmie Ci więcej niż piętnaście minut. Zarówno na placu pod wieżą, jak i na pierwszym i drugim piętrze, znajdują się sklepy z wszelkiego rodzaju pamiątkami w kształcie lub z wizerunkiem obiektu oraz punkty gastronomiczne.

1 piętro

Pierwszy poziom wieży jest najbardziej przestronny. Do dyspozycji gości jest taras zewnętrzny z kilkoma barami oferującymi przekąski. Można tu kupić napoje, lody, makarony, hamburgery oraz inne przysmaki. Ponadto można usiąść przy stoliku i coś przekąsić, podziwiając przy tym lekką, niemalże lewitującą strukturę wieży. Na pierwszym piętrze znajduje się również wystawa historyczna, ze zdjęciami, wykresami i interaktywnymi ekranami dotykowymi, szczegółowo opisująca historię i charakterystykę techniczną wieży.

Idąc dalej, znajduje się tu również duża sala konferencyjna, w której wyświetlany jest panoramiczny film o wieży. Co więcej znajdziesz tu mały fragment spiralnych schodów, którymi Gustave Eiffel wchodził do swojego biura na trzecim poziomie. Na tym poziomie mieściła się też słynna restauracja «58». (W 2022 roku zmieniono jej nazwę na Madame Brasserie). Stoliki w lokalu trzeba rezerwować z wyprzedzeniem (można to zrobić tutaj); osobna winda zabiera gości z placu pod wieżą bez żadnych kolejek.

2 piętro

Na drugim piętrze znajduje się bufet, sklepy z pamiątkami, okulary szpiegowskie i restauracja Jules Verne. Zdobyła ona trzy gwiazdki Michelin. Jest to dodatkowy powód, oprócz fantastycznych widoków na miasto, dla którego warto rezerwować stolik w tym miejscu z wyprzedzeniem. Guy de Maupassant jest powszechnie znany z tego, że powiedział iż: ,,jadł posiłek na wieży, aby jej nie widzieć”. Możesz zrobić coś przeciwnego i wybrać restaurację z widokiem.

3 piętro

Na szczycie wieży znajduje się biuro głównego projektanta obiektu. Zostało ono pieczołowicie odrestaurowane, a zamiast samego właściciela zamieszkuje je jego… woskowy brat bliźniak! W tym miejscu możesz dokładnie obejrzeć makietę w skali 1:50 przedstawiającą szczyt Wieży Eiffla. Na wysokości 276 metrów nie słychać już zgiełku miasta, a niekończąca się panorama tworzy romantyczny nastrój. Z tego powodu na trzecim piętrze znajduje się mały bar, w którym można wypić kieliszek szampana, aby zapamiętać tę chwilę na zawsze.

W lokalu na trzecim piętrze ceny wina zaczynają się od 12 euro za zwykłe wino musujące, aż do 22 euro za różowego szampana w kolorowym kieliszku (100 ml kieliszek). Zamiast alkoholu można też zamówić lemoniadę domowej roboty. Delektując się wybranym trunkiem, zwróć uwagę na znaki informujące o różnych stronach świata. Możesz znaleźć swoje miasto i spojrzeć w jego kierunku.

» CZYTAJ TAKŻEParyż z góry! Punkty widokowe Paryża

Gdzie zjeść w pobliżu wieży Eiffla?

Chodzenie po wieży może nieźle zmęczyć, a jeśli ceny w bufetach wydają się wygórowane (a nie są one tanie), można nawet zgłodnieć. Na szczęście w pobliżu wieży Eiffla na Champ de Mars można zjeść naleśnika, kanapkę lub zrobić sobie piknik na świeżym powietrzu. W okolicy nie ma dużych restauracji, ale za to na placu Trocadéro znajduje się kilka dobrych miejsc z pięknym widokiem na ten zabytek. Dalej przy stacji Bir-Hakeim znajdują się bardziej przystępne cenowo kawiarnie i pizzerie.

Obok wieży znajduje się pomost, z którego wyruszają tramwaje rzeczne. Jest to świetny sposób na relaks i podziwianie zabytków Paryża. Rejs po Sekwanie można zarezerwować pod tym linkiem. A jeśli chciałbyś kupić bilet jednocześnie na wieżę i rejs kolacyjny, zapraszamy tutaj.

» CZYTAJ TAKŻERestauracje z najlepszym widokiem na Paryż

Hotele w pobliżu wieży Eiffla

Mieszkanie w pobliżu Eiffla nie zawsze bywa wygodne (jest to dość droga, lecz nie centralna dzielnica miasta, a do tego bez bliskiego dostępu do stacji metra). Jednak pokój z widokiem na wieżę Eiffla możesz znaleźć w całym Paryżu, nawet na Defence.

Wybierz hotel w Paryżu

Jeżeli zdecydujesz się zatrzymać niedaleko wieży Eiffla, zapoznaj się z tą listą hoteli znajdujących się w pobliżu niej.

Udanej podróży!

» Czytaj także10 najlepszych hoteli z widokiem na wieżę Eiffla

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *