Wieża Eiffla: najważniejsze wskazówki dla turystów

,

Nie można już chyba wyobrazić sobie Paryża bez wieży Eiffla Zobaczyć ją możesz już przy lądowaniu na lotnisko Charles de Gaulle (najczęściej wieżę widać wtedy z prawej strony). Aby uniknąć kolejek, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak znaleźć ją w samym Paryżu i jak dostać się na szczyt tej Żelaznej Damy.

Cena biletu wstępu na wieżę Eiffla

Zacznijmy od tego, co najważniejsze, czyli od biletów. Ich koszt zależy od kilku czynników: poziomu, na który chcemy się wspiąć, sposobu wspinaczki oraz wieku osoby odwiedzającej. Poniżej czwartego roku życia zwiedzanie jednego z głównych symboli stolicy jest całkowicie bezpłatne. Bilet dziecięcy obowiązuje od czwartego do jedynastego roku życia, a młodzieżowy od dwunastego do dwudziestego czwartego roku życia.

Dla osób dorosłych Młodzieżowy Dziecięcy
Bilet na 2 piętro schodami 11,30 5,60 2,80
Bilet na 2 piętro windą 18,10 9,00 4,50
Bilet na 2 piętro schodami i na 3 piętro windą 21,50 10,70 5,40
Bilet na 3 piętro windą 28,30 14,10 7,10

Bilety możesz kupić z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie wieży Eiffla (zwykle dwa miesiące przed przyjazdem) lub bezpośrednio na naszej stronie internetowej.

Kolejki na wieżę Eiffla

Wieża Eiffla

  • Jeśli kupiłeś bilet z wyprzedzeniem, nie ma się czym przejmować. Wejdziesz o wyznaczonej godzinie.
  • Prosty sposób na uniknięcie kolejek na wieżę Eiffla – wybrać się do Paryża w listopadzie lub lutym (oczywiście z wyjątkiem Walentynek). O tej porze roku nie ma praktycznie w ogóle kolejek (czas oczekiwania wynosi około 30 minut). Latem możesz stać w kolejce od 2 do 3 godzin. Wszystkie znane nam sposoby uniknięcia kolejek na wieżę Eiffla opisaliśmy w artykule «Jak dostać się na wieżę Eiffla bez kolejki?».
  • Chcesz mieć pewność, że natychmiast wejdziesz? Zarezerwuj wycieczkę. Wejdź na ten link, aby dowiedzieć się więcej o oferowanych opcjach. A bilet z priorytetowym wejściem na poziom 2 lub na szczyt wieży możecie zarezerwować również tutaj. Na wycieczki zazwyczaj są miejsca nawet wtedy, gdy skończą się bilety na oficjalnej stronie.
  • Bilet umożliwiający wjazd na Wieżę Eiffla bez kolejki (wchodzenie po schodach) jest zawarty w karnecie turystycznym Paris Pass, wraz z biletem do Luwru i rejsem po Sekwanie. Zarezerwuj tę kompleksową ofertę właśnie tutaj:

 

Wieża Eiffla

Nawiasem mówiąc, od 2021 roku nie będzie już kolejek pod wieżą do podziwiania ażurowego metalu nad głową. Wielka Dama została bowiem ogrodzona płotem z kołowrotkami i można tam wejść tylko na podstawie biletu. Nie wspominając o tym, że wszystkie bilety są teraz sprzedawane z datą i godziną obecności (aby kontrolować obłożenie w czasie pandemii). W sumie jest tak wiele niuansów, że oczekiwanie, że zakupi się bilet na miejscu, jest wysoce nierozsądne.

Godziny otwarcia wieży Eiffla

Wieża Eiffla

Wieża Eiffla otwarta jest dla zwiedzających od 9 rano do 24:00 w okresie letnim i od 9:30 do 23:00 w okresie zimowym. Zalecamy udać się na wieżę w godzinach wieczornych (wtedy jest na niej mniej turystów), jednak w tym przypadku zobaczysz tylko Paryż nocą, chociaż wtedy też wygląda on przepięknie.

Wielu turystów ma nadzieję, że jeżeli przyjdzie się wcześnie rano, gdy jeszcze większość ludzi śpi, uniknie się tłumów, ale jest wręcz odwrotnie – to właśni o poranku tworzą się największe kolejki.

Gdzie znajduje się wieża Eiffla?

Wieża Eiffla

Niestety, pod samą wieżą Eiffla nie ma stacji metra. Znajduje się ona w odległości 10 minut pieszo od niej.

  • Trocadéro (6 i 9 linia metra)
  • Bir-Hakeim (6 linia metra)
  • stacja RER C Champ de Mars – Tour Eiffel

Nawiasem mówiąc, jeśli wsiądziesz do metra linii 6 na stacji Trocadéro  w stronę Nation, to w wagonie prawdopodobnie usłyszysz muzyków grających na akordeonie, a za oknem, przejeżdżając most, zobaczysz wieżę Eiffla.

O której godzinie włącza się podświetlenie wieży Eiffla?

Wieża Eiffla

Od 2000 roku wieża Eiffla oświetlana jest złotym światłem. Czasami jednak zmienia się to. Na przykład, na cześć francuskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej wieża świeciła się na niebiesko, a na znak solidarności z kobietami cierpiącymi na raka piersi – na różowo.

Główne światła wieży Eiffla włączają się tuż po zachodzie słońca, jednak co godzinę (zimą od 21, a latem od 22) włączają się dodatkowe światła migające. Takie przedstawienie trwa przez 3 minuty. Ostatni raz światła włączają się o 1 godzinie w nocy.

Co Cię czeka na Wieży Eiffla?

Jeśli zamierzasz odwiedzić Wieżę Eiffla po raz pierwszy, przygotuj się na to, że będziesz zaskoczony jej wielkością. Na zdjęciu wygląda na smukłą, ale po bliższym przyjrzeniu się stwierdzisz, że jest bardzo duża. Na każdym piętrze wieży jest wiele do zobaczenia i zrobienia, ale rozejrzenie się nie zajmie Ci więcej niż piętnaście minut.

Zarówno na placu pod wieżą, jak i na pierwszym i drugim piętrze, znajdują się sklepy z wszelkiego rodzaju pamiątkami w kształcie lub z wizerunkiem wieży oraz punkty gastronomiczne.

Wieża Eiffla

1 piętro

Pierwszy poziom wieży ma najwięcej miejsca. Do dyspozycji gości jest przestronny taras zewnętrzny z kilkoma barami oferującymi przekąski. Można tu kupić napoje, lody, makarony, hamburgery oraz inne przysmaki, usiąść przy stoliku i coś przekąsić, podziwiając lekką, niemalże lewitującą strukturę wieży.

Na tym piętrze znajduje się również wystawa historyczna, ze zdjęciami, wykresami i interaktywnymi ekranami dotykowymi, szczegółowo opisująca historię i charakterystykę techniczną wieży.

Na pierwszym piętrze znajduje się duża sala konferencyjna, w której wyświetlany jest panoramiczny film o wieży. Znajduje się tam również mały fragment spiralnych schodów, którymi Gustave Eiffel wchodził do swojego biura na trzecim poziomie.

Mieściła się tu również słynna restauracja «58». W 2022 roku zmieniono jej nazwę na Madame Brasserie. Stoliki w tym lokalu trzeba rezerwować z wyprzedzeniem (można to zrobić tutaj); osobna winda zabiera gości z placu pod wieżą bez żadnych kolejek.

Jules Verne

2 piętro

Na pierwszym piętrze znajduje się bufet, sklepy z pamiątkami, okulary szpiegowskie i restauracja Jules Verne. Zdobyła ona trzy gwiazdki Michelin. Jest to dodatkowy powód, oprócz fantastycznych widoków na miasto, dla którego warto rezerwować stoły w tym miejscu z wyprzedzeniem.

Guy de Maupassant jest powszechnie znany z tego, że powiedział, iż jadł posiłek na wieży, aby jej nie widzieć. Możesz zrobić coś przeciwnego i wybrać restaurację z widokiem na Wieżę Eiffla.

Wieża Eiffla

3 piętro

Na szczycie wieży znajduje się biuro jej głównego projektanta. Biuro zostało pieczołowicie odrestaurowane, a zamiast samego właściciela zamieszkuje je jego woskowy brat bliźniak. Makieta w skali 1:50 przedstawiająca szczyt Wieży Eiffla może być dokładnie obejrzana.

Na wysokości 276 metrów nie słychać już zgiełku miasta, a niekończąca się panorama tworzy romantyczny nastrój. Z tego powodu na trzecim piętrze znajduje się mały bar, w którym można wypić kieliszek szampana, aby zapamiętać tę chwilę na zawsze.

Wina zaczynają się od dwunastu euro za zwykłe wino musujące, aż do dwudziestu dwóch euro za różowego szampana w kolorowym kieliszku (100ml kieliszek). Można też pić domowej roboty lemoniadę.

Delektując się winem, zwróćcie uwagę na znaki informujące o różnych stronach świata. Możesz znaleźć swoje miasto i spojrzeć w jego kierunku.

» CZYTAJ TAKŻEParyż z góry! Punkty widokowe Paryża

Gdzie zjeść w pobliżu wieży Eiffla?

Wieża Eiffla

Chodzenie po wieży może zmęczyć, a jeśli ceny w bufetach wydają się wygórowane (a nie są one tanie), można nawet i zgłodnieć. Możesz odpocząć w pobliżu wieży Eiffla na Champ de Mars i zjeść naleśnika, kanapkę lub zrobić sobie piknik. Ale w pobliżu nie ma dużych restauracji. Na placu Trocadéro znajduje się kilka dobrych miejsc z pięknym widokiem na ten zabytek. W pobliżu stacji Bir-Hakeim znajdują się bardziej przystępne cenowo kawiarnie i pizzerie.

Obok wieży znajduje się pomost, z którego wyruszają tramwaje rzeczne. Jest to świetny sposób na relaks i podziwianie zabytków Paryża. Rejs po Sekwanie można zarezerwować pod tym linkiem. A jeśli chcielibyście Państwo zarezerwować bilet jednocześnie na wieżę i rejs kolacyjny, zapraszamy tutaj.

» CZYTAJ TAKŻERestauracje z najlepszym widokiem na Paryż

Hotele w pobliżu wieży Eiffla

Wieża Eiffla

Eiffel Tower, Paris: Wybierz hotel

Mieszkanie w pobliżu Eiffla nie zawsze bywa wygodne (jest to dość droga, lecz nie centralna dzielnica miasta, a do tego bez bliskiego dostępu do stacji metra). Co więcej, pokój z widokiem na wieżę Eiffla możesz znaleźć w całym Paryżu, nawet na Defence.

» Czytaj także10 najlepszych hoteli z widokiem na wieżę Eiffla

Jeżeli zdecydujesz się zatrzymać niedaleko wieży Eiffla, zapoznaj się z tą listą hoteli znajdujących się w pobliżu niej.

Udanej podróży!