Najlepsze plaże na Sycylii

,
Giardini Naxos

Bajkowy klimat Sycylii jest efektem wieloletniej ciężkiej pracy sił natury. Tam w każdym mieście znajdziecie coś wyjątkowego: most Saraceński i zabytkowy normański zamek, majestatyczny wulkan Etna czy wspaniałe plaże… Wielbiciele wypoczynku na plaży mogą tu liczyć na naprawdę dużą różnorodność i szeroki wybór. Znajdzie się też oczywiście coś dla tych, którzy interesują się także historią Sycylii, jej zabytkami, czy na przykład winiarstwem.

Sycylia uważana jest za jedno z najlepszych na wczasy w Europie. Na jej plaże przyjeżdżają co roku tysiące turystów, którzy od pierwszego wejrzenia zakochują się w ich krajobrazach. Stworzyliśmy dla was listę najlepszych plaż na Sycylii. Klikając w poszczególne linki, będziecie mogli sprawdzić ofertę i zarezerwować hotel w pobliżu wybranej plaży.

«Czarne» plaże

Przechadzając się wzdłuż jasnego piaszczystego wybrzeża, raz na jakiś czas natkniecie się na czarną kamienistą plażę, a po kolejnych paru kilometrach — na plażę pokrytą drobnymi kamyczkami. Czarne plaże są wśród nich najbardziej egzotyczne. Pokrywający je piasek lub kamienie zawdzięczają swój kolor bliskiemu sąsiedztwu Etny: podczas jej wybuchów plaże pokryły się lawą, która zmieniła kolor i właściwości piasku. Od Katanii po Acireale całe północne wybrzeże Sycylii pokryte jest czarnymi piaskiem. Czarne plaże znajdziecie także na Wyspach Liparyjskich.

Piaszczyste plaże

Miłośnicy plażowania zazwyczaj najbardziej preferują jednak miękki, olśniewająco biały piasek, który także znajdziecie w kilku miejscach na wyspie: na plaży San Vito Lo Capo (dojedziecie tam zarówno z Palermo, jak i z Trapani), w Tindari i Taorminie oraz oczywiście niedaleko Syrakuz.

Żwirowe plaże

Mimo dużej popularności i egzotyki czarnych i białych plaż, Sycylia słynie przede wszystkim z obecnych tam plaż żwirowych. Wielkość i rodzaje wypolerowanych przez morze kamyczków są na nich bardzo różne. Pod wodą dno często może być piaszczyste, jednak tam, gdzie pokrywają je kamienie, woda jest tak czysta, że ​​każdy z nich jest wyraźnie widoczny. Najbardziej popularna plaża żwirowa znajduje się w pobliżu Palermo. Żwirowe plaże będziecie mogli podziwiać także w Acireale i w Ogninie. Aby bezpiecznie i komfortowo spacerować po kamienistych plażach, polecamy zaopatrzyć się w specjalne plażowe klapki, pozwalające bezpiecznie chodzić po gorących kamieniach i piasku.

Najlepsze plaże na Sycylii

Większość piaszczystych plaż położona jest na południowym wybrzeżu części wyspy. Dno jest tam płaskie i równe, przez co dobrze się nagrzewa, nie ma tam też zimnych prądów.

Giardini Naxos — najpopularniejsza piaszczysta plaża na wyspie, znajduje się niedaleko Taorminy. Plaża jest duża, podzielona na strefy darmowe i płatne. W jej okolicy położone jest Letojanni — kurort z plażą żwirową. Hotel w pobliżu tej plaży zarezerwujecie pod tym linkiem.

La Playa — plaża miejska w Katanii. W mieście portowym najczęściej trudno o tak komfortową plażę. Zaczyna się ona przy centrum miasta i rozciąga na kilka kilometrów wzdłuż. Hotele znajdziecie tutaj.

Plaże w Syrakuzach. Znajduje się tam plaża miejska Grand Hotel Minareto, położona w odległości 3 km od miasta. W Syrakuzach będziecie mogli podziwiać także wybrzeże Aretuzy, tam jednak kąpiele są zabronione. Najlepsze oferty hoteli wyszukacie tutaj.

«Białe fontanny» w kurorcie Fontane Bianche o plażach z białym piaskiem. To piękne i malownicze miejsce, które w szczycie sezonu szczelnie wypełnia się turystami. Hotele w pobliżu znajdziecie pod tym linkiem.

Noto Marina to luksusowa, szeroka i dobrze wyposażona plaża w okolicy Noto. Oprócz udogodnień takich jak wypożyczalnie parasoli i leżaków, wstęp na plażę jest bezpłatny. Z niej łatwo dostaniecie się do pobliskich zabytków architektury i innych atrakcji. Tutaj znajdziecie hotele w pobliżu plaży.

San Lorenzo — przytulna, bezpłatna plaża w pobliżu Noto, rozciągająca się na dużym obszarze otoczonym zielonymi krajobrazami rezerwatu Vendicari. Hotele zarezerwujecie pod tym linkiem.

Spinazza to duża piaszczysta plaża z dobrym wyposażeniem w pięknej miejscowości Marzamemi. Miejsce to jest popularne nie tylko wśród turystów, chętnie na wakacje przyjeżdżają tam także Włosi. Hotele w pobliżu plaży można znaleźć tutaj.

Portopalo di Capo Passero — najbardziej wysunięta na południe plaża na wyspie. Jedna jej część znajduje się tuż przy wybrzeżu, a druga 5 minut stamtąd, przy małej wysepce. W sąsiedztwie plaży położony jest dostępny do zwiedzania zabytkowy hiszpański zamek. Sprawdźcie hotele w pobliżu tej plaży tutaj.

Isola delle Correnti to wyspa położona na styku dwóch mórz: Jońskiego i Śródziemnego. Wysokie fale przyciągają tam fanów kitesurfingu i windsurfingu. Często organizowane są tam także międzynarodowe zawody w tych dyscyplinach.

Carratois toluksucowa płatna plaża w pobliżu miasteczka Portopalo di Capo Passero. Spotkać tam można wielu celebrytów takich jak na przykład Giorgio Armani, którzy przyjeżdżają do tego malowniczego zakątka aby skorzystać z prozdrowotnych właściwości białej glinki. Hotel zarezerwujecie pod tym linkiem.

Santa Maria del Focallo składa się z 7 km piaszczystych wydm i jest idealnym miejscem na wakacje z rodziną. Dojedziecie na nią autobusem lub samochodem z miejscowości Pozzalo lub Ispica.

Pozzallo to śródziemnomorski port otoczony malowniczymi klifami, pod którymi rozciągają się dwie miejskie plaże, na których zjecie przepyszne owoce i oddacie się wielu innym przyjemnościom. Hotele w pobliżu plaży sprawdzicie tutaj.

Marina di Modica to mała miejscowość wypoczynkowa z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, pięknymi, bezpłatnymi plażami i malowniczym światem podwodnym. Nocleg w okolicy tej plaży znajdziecie tutaj.

Sampieri jest miastem, które powstało z wioski rybackiej. Znajduje się tam pokryta białym piaskiem plaża o tej samej nazwie rozciągająca się na szerokość 3 km. Latem często organizowane są tam imprezy plenerowe. Przez ten link zarezerwujecie hotel na pobyt.

Marina di Ragusa to prestiżowa plaża posiadająca wszelkie możliwe udogodnienia: luksusowe wille, odkryte baseny, pola golfowe, restauracje, parking dla jachtów. Dostaniecie się na nią autobusem lub samochodem z miejscowości Ragusa. Tutaj znajdziecie ofertę hoteli.

Trapani — główny zachodni port na wyspie, z którego odpływają promy na Wyspy Egadzkie będące prawdziwym rajem dla wielbicieli plażowania. Piaszczysty pas plaży rozciąga się tu jeszcze daleko za miasto. Hotele na każdy gust znajdziecie tutaj.

San Vito Lo Capo — piękna, długa i czysta plaża w pobliżu rezerwatu Riserva dello Zingaro w północnej Sycylii. Najlepsze hotele wyszukacie pod tym linkiem.

Castellammare del Golfo — szeroka piaszczysta plaża położona w pobliżu miasta o tej samej nazwie. Dogodnie jest tu dojechać z Palermo. Kwestie zakwaterowania rozwiążecie na tej stronie.

Mondello i Cefalù — najsłynniejsze sycylijskie plaże, ulubione miejscowości wypoczynkowe wielu turystów. Warto przyjechać tam także poza sezonem. Hotel w Mondello zarezerwujecie pod tym linkiem, a w Cefalù tutaj.

Wyspy Egadzkie i Liparyjskie ze wspaniałymi czarnymi plażami powstałymi z wulkanicznej lawy, z aktywnymi wulkanami i świetnymi źródłami termalnymi.

Na plażach Sycylii wypoczywać można przez cały rok. Szkoda tylko, że poznanie wszystkich uroków wyspy podczas pojedynczej podróży jest zwyczajnie nierealne.

Życzymy wam wspaniałego wypoczynku na Sycylii!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *