» Europa » Francja » Alzacja » Top 10 zabytków Alzacji

Alzacja przez wieki była marionetką podczas sporu pomiędzy Francją a Niemcami. Przechodziła od jednego imperium do drugiego. Połączenie tych dwóch kultur znajduje odzwierciedlenie w architekturze, języku, kuchni i oczywiście zabytkach Alzacji. Nie zdziw się, gdy natkniesz się na francuską restaurację w domu z muru pruskiego i zostaniesz poczęstowany piwem. A propos kuchni! Poznaj typowe alzackie jedzenie podczas wycieczki po Strasburgu

Więc gdzie się udać i które alzackie zabytki zobaczyć w pierwszej kolejności?

» CZYTAJ TAKŻE10 najpiękniejszych miasteczek Alzacji

Katedra w Strasburgu

Strasburg, największe miasto w Alzacji, jest domem dla głównej atrakcji architektonicznej, historycznej i kulturalnej regionu – gotyckiej katedry. Jest to nie tylko miejsce pielgrzymek katolików, ale także interesujący obiekt dla wszystkich miłośników historii i architektury. Jej kolosalną skalą zachwycali się kolejno Hugo (Francuz) i Goethe (Niemiec). Katedra została zbudowana w 1176 roku i do 1874 roku była najwyższym budynkiem na świecie (142 metry). Wewnątrz znajduje się zegar astronomiczny z połowy XIX wieku i witraże z lat 1100-1300. Jeśli masz energię, wejdź na Wieżę Północną, która tradycyjnie oferuje piękne panoramiczne widoki na miasto (uwaga: 332 stopnie). Z kolei Wieża Południowa nigdy nie została ukończona. Jeśli jesteś w okolicy i chciałbyś poznać sekrety katedry, a także inne ciekawe punkty miasta, skorzystaj z pomocy naszego audioprzewodnika.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie najlepiej zatrzymać się w Strasburgu?

Dzielnica Mała Francja (Petite France)

Najbardziej atrakcyjną dzielnicą Strasburga jest «Mała Francja». Jest ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak na historyczną dzielnicę europejską, zachowała się całkiem nieźle. Co tu jest? Domy z muru pruskiego, zakola rzeki Ile i niezliczone restauracje, w których można spróbować typowej alzackiej kuchni. Miejsce jest romantyczne, ale nazwa jest przewrotna. Wysepka ta była niegdyś azylem dla chorych na syfilis. W Niemczech (Alzacja była częścią Cesarstwa Niemieckiego) nazywano ją «chorobą francuską», we Francji – «neapolitańską», we Włoszech – «hiszpańską».

» CZYTAJ TAKŻEDokąd pojechać oprócz Paryża: jakie miasta we Francji warto odwiedzić?

Klasztor na górze św. Odylii

Opactwo Mont Sainte-Odile to kolejna ważna atrakcja Alzacji. Jest to obowiązkowy cel pielgrzymek i duchowe centrum regionu. Posągi św. Odylii są wszędzie, ale główna z nich unosi się nad bazyliką i wychodzi na dolinę Alzacji. Góra, na której stoi klasztor, otoczona jest 10-kilometrowym gigantycznym wałem z dziesiątek tysięcy kamiennych bloków.

Parlament Europejski

Parlament Europejski znajduje się w kilku miastach – Strasburgu, Brukseli i Luksemburgu. Znaczenie tego budynku nie polega na jego malowniczości (z architektonicznego punktu widzenia nie wyróżnia się niczym szczególnym), ale na jego symbolice. Parlament Europejski jest jednym z najbardziej wpływowych organów ustawodawczych na świecie. Wewnątrz naprawdę «pisze się historia»‎. Bezpłatne wycieczki grupowe są dostępne dla każdego. Tuż obok znajduje się Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Stare Miasto Colmar

Colmar jest trzecim co do wielkości miastem w Alzacji. I być może najbardziej fotogenicznym. Bez względu na to, pod jakim kątem zrobisz zdjęcie Starego Miasta, każde ujęcie będzie niewiarygodnie filmowe. Zgubienie się w jego zaułkach jest łatwe, ale przyjemne. Dosłownie za każdym rogiem czeka coś pięknego: jeden z niezliczonych domów z muru pruskiego, renesansowa rezydencja z zielonym ogrodem lub mały kościółek. Do tego dochodzą kanały, a niektóre dzielnice zdecydowanie przypominają Wenecję.

Zamek Haut-Koenigsbourg

Haut-Koenigsbourg jest symbolem alzackiego dziedzictwa. Podobnie jak wiele innych średniowiecznych fortec, znajduje się na imponującej wysokości z widokiem na rozległą dolinę Alzacji. Został zbudowany w 1100 roku w celu kontrolowania szlaków handlowych, którymi transportowano wino, srebro i sól. Został zniszczony przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej w XVII wieku, ale cesarz Wilhelm II, po zdobyciu Alzacji, całkowicie go odbudował. Wnętrza są bogate, gobeliny średniowieczne, a broń autentyczna.

Koniecznie odwiedź zamek Upper Konigsburg podczas wycieczki winiarskiej z Colmar. Warto również zobaczyć zamki Fleckenstein i Landskron, które również są symbolami regionu i zachwycają swoim pięknem i rozmachem.

Narodowe Muzeum Motoryzacji

Musée National de l’Automobile jest największe w Europie. Na powierzchni 200 tys. m² zgromadzono ponad 520 eksponatów, w tym największa kolekcja Bugatti. Co ciekawe, prawie wszystkie z nich są wystawione w salach, a nie ukryte gdzieś w zakamarkach. Przy wejściu możesz bezpłatnie wziąć audioprzewodnik w wybranym języku.

A propos, dosłownie 4 km stąd znajduje się jeszcze jedno muzeum transportu. 'Miasto Pociągów’ to jedno z największych muzeów kolejowych na świecie. Parowozy, lokomotywy elektryczne, spalinowe i wiele więcej.

Miasto Neuf-Brisach

Miasto-twierdza Neuf-Briesach to kolejna atrakcja Alzacji. Równy ośmiokąt murów, kwadratowe kwatery, zewnętrzne fortyfikacje w kształcie regularnej gwiazdy – takiej architektury jeszcze w Europie nie widziano. Cytadelę zamówił «Król Słońce» Ludwik XIV, a wykonał ją inżynier wojskowy Sébastien le Prestre de Vauban.

Wśród innych interesujących miejsc warto wymienić twierdzę i wieżę Marékál, piękny miejski park, średniowieczny kościół Najświętszej Marii Panny oraz muzeum instrumentów muzycznych. Neuf-Brisach to świetny wybór dla miłośników historii, architektury i tradycyjnej francuskiej kuchni.

» CZYTAJ TAKŻEWielka podróż samochodem po Francji

Ekomuzeum Alzacji

Skansen Ekomuzeum Alzacji w Ungersheim to największy tego typu kompleks muzealny we Francji. Większość z 70 tradycyjnych alzackich domów pochodzi z około XV wieku.

Zwiedzający mogą spacerować wąskimi uliczkami i zaglądać do domów i warsztatów, gdzie mogą zapoznać się z tradycyjnym rzemiosłem i przemysłem regionu, takim jak tekstylia, ceramika, młynarstwo i wiele innych. Jedną z głównych zalet muzeum jest jego ekologiczne podejście. Tutaj odwiedzający mogą dowiedzieć się o tradycyjnych metodach rolnictwa, a także o ekologicznym rolnictwie i zrównoważonym rozwoju.

Spacerując brukowanymi uliczkami, można zajrzeć do garncarzy i kowali, spróbować tradycyjnej alzackiej kuchni, a dzieci mogą przejechać się na zabytkowych XIX-wiecznych karuzelach.

Szlak winny Alzacji

Kuliste szczyty pasma górskiego Wogezów tworzą suchy mikroklimat idealny do produkcji białych win. Wzdłuż 170-kilometrowej «winnej drogi» znajduje się 1000 winiarni. Główne lokalne odmiany win to gewürztraminer, sylvaner, pinot blanc i riesling. Najlepsze wsie do zaspokojenia swojego hedonizmu to Eguisheim, Riquewihr, Ribeauvillé, Kaysersberg, Mittelbergheim. 

Koniecznie odwiedź te atrakcje Alzacji, a także popularne szlaki turystyczne prowadzące przez malownicze miasteczka i wioski. Podziwiaj niesamowite krajobrazy regionu, które tworzą niepowtarzalną atmosferę i przyciągają turystów z całego świata. Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *