Najlepsze wyspy na Lagunie Weneckiej

,
Murano

Wenecja nie ogranicza się do San Marco i mostu Rialto. Otoczona jest wieloma wyspami o pięknych widokach i ciekawej historii. W naszym artykule powiemy Ci, które wyspy Laguny Weneckiej powinieneś odwiedzić, aby zdobyć jak najwięcej nowych doświadczeń!

» Czytaj takżePrzewodnik po Wenecji

Murano

Jest to dość duża wyspa, położona 10 minut od Wenecji na vaporetto (tramwaj wodny).

Murano

Turyści nie przyjeżdżają tu po zabytki sztuki czy niesamowite krajobrazy. Murano słynie na całym świecie z produkcji szkła, które pierwszy raz powstało tutaj w XIII wieku.

Wenecjanie specjalnie przenieśli szklanych mistrzów na oddzielną wyspę ze względu na zagrożenie pożarem z pieców. Drugim powodem tej decyzji była chęć zachowania w tajemnicy unikalnej technologii produkcji szkła.

Nawiasem mówiąc, pracownicy cieszyli się dużym szacunkiem, a nawet mieli prawo do poślubiania dziewcząt z rodzin szlacheckich.

Niektóre z nowoczesnych warsztatów są otwarte i można w nich obserwować proces wydmuchiwania produktów szklanych. Na wyspie znajduje się wiele sklepów, w których można kupić pamiątki ze szkła.

Szukaj produktów ze znakiem jakości „Vetro Artistico di Murano” — to gwarancja oryginalności. 

Koszt pamiątek wykonanych ze szkła jest bardzo zróżnicowany. Na przykład, mała biżuteria kosztuje średnio 20-40 euro. A elementy wyposażenia wnętrz, takie jak wazony, mieszczą się w przedziale 150-500 euro.

W ramach wycieczki można wykonać mozaikę szklaną w najsłynniejszej hucie szkła na wyspie Murano. Wyjazd z Wenecji oraz łączny czas zwiedzania — 2 godziny.

Radzimy nie ograniczać swojej podróży do warsztatów. Zwróć również uwagę na Muzeum Szkła, które pojawiło się na wyspie w XIX wieku. Znajdziesz tu niesamowitą kolekcję arcydzieł lokalnych szklarzy.

Odwiedź Bazylikę Świętego Donata, z pięknymi freskami i mozaikami, gdzie według legendy ukryte są kości smoka pokonanego przez świętego. Na koniec należy odwiedzić centralny plac wyspy, który od 2008 roku jest ozdobiony niebieską szklaną gwiazdą, stworzoną na święta Bożego Narodzenia.

Dojazd: z przystanku Fondamente Nove na vaporetto nr 4.1, 12, 13 do przystanku Murano Colonna lub Murano Faro.

Murano: Wybierz hotel

Burano

Malownicza wyspa na „zakolu” weneckiej laguny cieszy podróżnych swoim kolorem. Burano słynie z kolorowych domów, które można zobaczyć z morza.

Burano

Istnieje wiele wersji tego, dlaczego miejscowi malowali swoje domy na jaskrawe kolory. Według najczęstszego z nich, robiono to po to, aby rybacy, którzy od dawna mieszkają w Burano, mogli łatwo odnaleźć swój dom po powrocie z połowów.

Czy tak jest, czy nie — nie wiadomo, ale to właśnie dzięki kolorowym domkom wyspa stała się atrakcyjna dla turystów. Jedną z głównych atrakcji Burano jest dom Bepi, który pomalował go we wszystkich kolorach tęczy i ozdobił nieskomplikowanym ornamentem.

Można podziwiać paletę kolorów z nabrzeża Fondamenta Cao di Rio — w wodach tego kanału z powodzeniem odbijają się kolorowe domy, czasami z ciekawym efektem optycznym.

Oprócz kolorowych domów, na wyspie znajduje się kilka innych ciekawych zabytków. Na przykład, Muzeum Koronki na jedynym placu w Burano.

Od czasów starożytnych mieszkańcy miasta tkają koronki przy użyciu starożytnej technologii. Wiele znanych domów mody używa do swoich kolekcji koronek Burano. Na wyspie znajdują się niezliczone warsztaty, w których można kupić koronkę.

Polecamy zamówić wycieczkę po wyspie Burano i zanurzyć się w jej tradycyjnej atmosferze.

Ceny za ręcznie robione koronki są dość wysokie. Chusteczki do nosa są dostępne w cenie 5-7 euro, natomiast obrus rodzinny kosztuje 700-750 euro. Ręcznie robione koronkowe ubrania, takie jak sukienki, kosztują około 400-500 euro.

Na koniec, nie zapomnij spojrzeć na symbol wyspy Burano, 52-metrową dzwonnicę. Wieża ta została zbudowana w XVII wieku, a jej fundamenty opadły podczas prac budowlanych. Dlatego wygląda teraz na trochę przekrzywioną.

Dojazd: z przystanku Fondamente Nove nv Vaporetto nr 12 do przystanku Burano.

Burano: Wybierz hotel

» Czytaj także11 najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech

Torcello

Możesz odwiedzić tę wyspę zaraz po Burano — są one oddalone od siebie o 5 minut. Mało kto teraz mieszka na Torcello. Ale to właśnie tutaj początek miała Wenecja we wczesnym średniowieczu.

Torcello

Torcello było dobrze prosperującą osadą, jego mieszkańcy aktywnie zajmowali się handlem i żeglugą. Jednak w XII wieku, z powodu epidemii malarii, wyspa została opuszczona i od tego czasu jest praktycznie niezamieszkiwana.

Dlatego też Torcello posiada bardzo szczególne krajobrazy — posągi porośnięte mchem, na wpół dziką przyrodę, starożytne puste budynki. Wielu turystów przyciąga tajemniczość i spustoszenie tego terytorium.

Główną atrakcją Torcello jest katedra Santa Maria Assunta, która jest uważana za najstarszą w lagunie. Ma około 900 lat.

Szczególną wartość mają wczesnochrześcijańskie mozaiki w stylu bizantyjskim, które osiągnęły nasze czasy w doskonałym stanie. Dzwonnica obok świątyni przez długi czas służyła jako latarnia morska dla rybaków.

Tron Attyla również znajduje się na wyspie. Jest to kawałek skały, na którym, według legendy, siedział legendarny przywódca barbarzyńców. Chociaż później udowodniono, że Attyla nigdy nie dotarł do Torcello, tron wciąż przyciąga turystów: uważa się, że jeśli dziewczyna na nim usiądzie, to wkrótce wyjdzie za mąż.

Chcesz poznać dzikie Torcello na własną rękę? Polecamy zakup dobrze przemyślanego audioprzewodnika po wyspach Laguny Weneckiej

Kolejnym ciekawym miejscem na Torcello jest Diabelski Most bez poręczy. Historia mówi, że w czasie wojny Wenecka kobieta zakochała się w austriackim oficerze. Później został zabity, a żeby go odnaleźć, dziewczyna zwróciła się do czarownicy, która wiedziała jak wezwać diabła.

Zawarli układ, oficer wrócił do życia, ale czarownica nie spłaciła długu, więc dziś diabeł w postaci czarnego kota codziennie przychodzi na most, czekając na jego spłatę.

Dojazd: z przystanku Fondamente Nove na vaporetto nr 12 do przystanku Torcello.

Torcello: Wybierz hotel

Każda z wysp w okolicach Wenecji jest atrakcyjna i niezwykła na swój sposób. Upewnij się, że poświęcisz co najmniej jeden dzień swojej podróży na te wyjątkowe miejsca.

» Czytaj takżeNiezwykłe zabytki Wenecji

Życzymy wspaniałej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *