10 wskazówek przed wyjazdem do Dublina

,

Podczas podróży po Wielkiej Brytanii warto wybrać się na krótką wycieczkę do Dublina — stolicy sąsiedniej  Irlandii. Jesteśmy niemal pewni, że po takiej krótkiej i przyjemnej wizycie, zechcesz zwiedzić ją wzdłuż i wszerz! Jest to niezwykle piękny i przyjazny kraj.

Jak dostać się z lotniska w Dublinie do centrum miasta?

Jak dostać się z lotniska w Dublinie do centrum miasta?

Lotnisko w Dublinie znajduje się blisko centrum miasta, około pół godziny drogi. Ze względu na korki w godzinach od 15:00 do 19:00 lepiej przeznaczyć na to 1 godzinę. Do centrum można dojechać autobusem miejskim (bilet kosztuje od 6 €) lub taksówką (50–58 €). Jeśli jesteś pewnym siebie kierowcą i gotowym do nauki ruchu lewostronnego, wynajmij samochód. Tutaj można wybrać i zarezerwować samochód. Będzie on czekał na ciebie na lotnisku.

Jak przemieszczać się po Dublinie?

Jak przemieszczać się po Dublinie?

Pieszo! Centrum turystyczne jest dość małe, a jego zwiedzanie powinno zająć kilka godzin.

Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z autobusów wycieczkowych. To dobry sposób na zwiedzanie miasta i niezły środek transportu.

Nie ograniczaj się do samego Dublina. Jeśli czas pozwoli, zwiedź  pozostałą część Irlandii!

» Czytaj takżeTransport publiczny w Dublinie: bilety, rozkład jazdy, wskazówki

Co warto zobaczyć w Dublinie?

Co warto zobaczyć w Dublinie?

Jeden lub dwa dni wystarczą, aby zwiedzić najważniejsze zabytki Dublina. Pisaliśmy o nich w specjalnym artykule:

» Czytaj takżeCo warto zobaczyć w Dublinie: 10 głównych zabytków

Gdzie się zatrzymać w Dublinie?

Gdzie się zatrzymać w Dublinie?

Naszym zdaniem najlepsze miejsca na nocleg to dzielnice centralne, takie jak Dublin-2. Jest to jedna z najbardziej turystycznych dzielnic miasta, w której skupiają się najlepsze hotele. Inną dobrą i prestiżową dzielnicą jest Dublin-4. Hotel możesz  zarezerwować tutaj.

Porównaj różne oferty hoteli w Dublinie

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Dublina: gdzie powinien zatrzymać się turysta?

Co jeszcze zobaczysz w Irlandii?

Co jeszcze zobaczysz w Irlandii?

Jeśli zatrzymasz się w Irlandii na kilka dni, polecamy zobaczyć inne interesujące miejsca poza Dublinem. Wybierz się na całodniową wycieczkę do Klifów Moher (Cliffs of Moher). Na jednodniową wycieczkę można wybrać się samochodem lub można też wziąć udział w zorganizowanej wycieczce autokarowej albo rejsie.

Jeśli masz tylko kilka godzin wolnego czasu, wybierz się na jedno z przedmieść Dublina: Howth, Dalkey lub Dun Laoghaire. W Dalkey znajduje się zamek o tej samej nazwie, w Dun Laoghaire można pospacerować po porcie, a w Howth warto wybrać się do doskonałych restauracji serwujących świeżo złowione homary.

Irlandzkie puby

Irlandzkie puby

W Dublinie znajduje się ponad tysiąc pubów, które zaspokoją wszystkie gusta i budżety. Trudno jest polecić tylko jeden. Wiele z nich jest wyjątkowych i zapadających w pamięć ze względu na przyjazną atmosferę i dobre drinki. Należy jednak pamiętać, że nadmierne spożywanie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia.

» Czytaj także10 najlepszych pubów w Dublinie: gdzie się znajdują i z czego są znane

Jakie pamiątki kupić w Irlandii?

Jakie pamiątki kupić w Irlandii?

W Dublinie znajduje się wiele sklepów z pamiątkami. Oprócz obowiązkowych magnesów, pocztówek i T-shirtów można kupić tradycyjny irlandzki sweter, zestaw upominkowy dla wielbicieli whisky Jameson lub piwa Guinness albo irlandzki pierścień przyjaźni Claddagh.

» Czytaj takżeCo przywieźć z Irlandii? 12 pomysłów

Pogoda w Dublinie. W co się ubrać?

Pogoda w Dublinie. W co się ubrać?

W Irlandii panuje klimat morski podobny do tego, jaki występuje w krajach bałtyckich. Innymi słowy, temperatura jest mniej więcej taka sama przez cały rok. Zimą — 3–4 ℃ w nocy i 6–7 ℃ w ciągu dnia. Latem — od 14 ℃ w nocy i do 16 ℃ w ciągu dnia. Należy przygotować się na ulewny deszcz lub silny wiatr. Zalecane są również okulary przeciwsłoneczne — słońce nie jest tu może bardzo gorące, ale za to bardzo razi.

» Czytaj takżeIrlandia w czerwcu: pogoda, atrakcje, porady

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Dublinie i Irlandii?

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Dublinie i Irlandii?

  • Ruch drogowy w Irlandii jest lewostronny. Oznacza to, że przechodząc przez ulicę, należy najpierw spojrzeć w prawo, a następnie w lewo. Na wielu przejściach w centrum miasta znajdują się specjalne znaki dla turystów.
  • Aby przejść przez jezdnię na przejściu dla pieszych, należy nacisnąć specjalny przycisk na słupie sygnalizacji świetlnej. Musisz poczekać kilka sekund, aż światło zmieni się na zielone, a następnie zapali się ono na całym skrzyżowaniu, na wszystkich czterech światłach.
  • W Irlandii używa się gniazdka angielskiego — ma ono trzy bolce, jeden pionowy i dwa poziome. Przejściówki z wtyczki europejskiej na angielską są dostępne we wszystkich supermarketach i drogeriach.
  • W większości domów prywatnych, mieszkań, a nawet hoteli, w łazience znajduje się umywalka w stylu brytyjskim. Innymi słowy, zamiast jednego kranu Irlandczycy mają dwa krany: jeden do wody zimnej i jeden do wody ciepłej.

 

Życzymy ekscytującej podróży po Irlandii!

» Czytaj takżeDublin w 1 dzień: co warto zobaczyć?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *