Niezwykłe zabytki Wenecji

,
Wenecja

Przemieszczanie się po mieście razem z grupą innych turystów i słuchanie historii przewodników może być interesujące tylko na jeden raz. Dla doświadczonych podróżników taka atrakcja wieje nudą.

Ten artykuł jest dla tych, kto chce zobaczyć zabytki w Wenecji, coś niestandardowego i nieturystycznego. Dla tych, którym znudziły się klasyczne trasy. A także dla miłośników niezwykłych i tajemniczych historii.

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Wenecji? 10 głównych zabytków

Palazzo Ca’ Dario

templariusz

Stojący nad brzegiem Canal Grande pałac Ca Dario, mimo swojego piękna, uważany jest przez Wenecjan za przeklęty. Seria mistycznych wydarzeń, które wydarzyły się tu mimowolnie, każe myśleć o tym, co nadprzyrodzone.

Od XV wieku wielu właścicieli tego pałacu — kupców, hrabiów, biznesmenów — tragicznie zmarło w niejasnych okolicznościach. A niektórzy nawet twierdzą, że mury Ca Dario są nawiedzone.

Uważa się, że złowroga chwała tego miejsca jest wynikiem klątwy Templariuszy. Rycerze byli niezadowoleni z faktu, że pałac został zbudowany na miejscu cmentarza ich zakonu. 

Anagram w języku łacińskim na fasadzie pałacu wygląda przerażająco: „URBIS GENIO IOANNES DARIUS”. To dosłowne tłumaczenie tego wyrażenia: „Miejski geniusz Giovanni Dario.” Ale jeśli zmienisz układ liter, otrzymasz „SUB RUINA INSIDIOSA GENERO”, co oznacza „tworzę krwawe ruiny” lub „zamieniam się w popiół”.

Adres: Campiello Barbaro, 352, Dorsoduro 30123.

Wenecja: Wybierz hotel

Ponte delle Tette

Ponte delle Tette

Mogłoby się wydawać, że most w takim mieście jak Wenecja nie może niczym zadziwić. Jednak wcale tak nie jest. Ten mały mostek w San Polo ma pikantną i ciekawą historię.

Jego nazwa dosłownie tłumaczy się jako „Most piersi”, i nie jest to przypadek. Ten kwartał od XV wieku był poświęcony przez władze na prostytucję, i to właśnie na tym moście dziewczyny musiały stać z gołymi piersiami, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Wielu uważa, że bywalcem tej dzielnicy był słynny poszukiwacz przygód Giacomo Casanova.

Co ciekawe, prostytucja, choć nie jest zajęciem godnym szacunku, pozwoliła Wenecji sfinansować prace budowlane w Arsenale.

Adres: via San Cassiano, San Polo 30125.

Aby podróżować pomiędzy niezwykłymi atrakcjami, opisanymi w tym artykule, zamów jeden bilet weneckiego transportu publicznego — na tramwaje zwykłe oraz te wodne.

Campo dei Mori

Campo dei Mori

Nazwę placu można przetłumaczyć jako „Plac Maurów”. Wcześniej istniały magazyny kupców arabskich, ponieważ Wenecja od dłuższego czasu prowadziła aktywny handel z krajami Wschodu.

Jednak główna historia placu związana jest z braćmi Mastelli, słynnymi kupcami, których reputacja nie była zbyt dobra: uważano ich za oszustów.

Teraz Campo dei Mori jest ozdobione trzema posągami. Według legendy, te posągi to bracia Mastelli. Pewnego razu zawarli nieuczciwy układ z kobietą, która okazała się być świętą Magdaleną. Jako karę za swoje zbrodnie, bracia byli zamienieni w kamień.

Warto zauważyć, że rzeźba jednego z braci, Rioobe, ma czarny nos, ponieważ oryginał zaginął kilka wieków temu.

Adres: Campo dei Mori, Cannaregio 30100.

Palazzo Mastelli

Palazzo Mastelli del Cammello

Jako kontynuacja historii braci, dobrze będzie odwiedzić ich pałac, który znajduje się na tym samym placu.

Palazzo Mastelli jest jednym z rzadkich przejawów orientalizmu w Wenecji.

Orientalizm jest trendem w sztuce europejskiej, który wykorzystuje orientalne obrazy, tematy i stylistykę. 

Wyróżnia go jeden niezwykły szczegół — płaskorzeźba przedstawiająca wielbłąda. To zwierzę trudno spotkać we Włoszech, ale kompozycja jest bardzo realistyczna. Oznacza to, że klient lub mistrz prawdopodobnie doskonale wiedział, jak wyglądają wielbłądy.

Wracając do braci Mastelli, wszystko się układa: biorąc pod uwagę ich bogate doświadczenie w handlu międzynarodowym, możliwe jest, że widzieli wielbłądy na wschodzie, a nawet w Afryce podczas ich ekspedycji handlowych.

Adres: Campo dei Mori, 3381, Cannaregio 30100.

Casino degli Spiriti

 duchy

Przez długi czas dom ten należał do bogatej weneckiej rodziny Contarini. Często odbywały się tam przyjęcia, na które przychodziła śmietanka społeczeństwa.

Młody artysta, Giorgione, często tu przychodził. Miał związek z dworzanką Cecilią, która przy okazji lubiła przyjaciela Giorgione. Trójkąt miłosny zakończył się tragedią: młody człowiek, nieodpowiedzialnie zakochany w Cecilii, powiesił się w domu Contariniego.

Od tego czasu jego duch mieszka w domu, pojawiając się w oknach. Tutaj można usłyszeć dziwne szmery i głosy oraz to tu żyją duchy i zjawy.

Przy okazji, mówi się, że w przedszkolu obok domu wcześniej robiono autopsje ciał, zanim zostały one pochowane na cmentarzu San Michele naprzeciwko. 

Adres: Fondamenta Gasparo Contarini, 3541, Cannaregio 30100.

Temat duchów można kontynuować podczas zwiedzania podziemnych alejek i starożytnej krypty.

To na pewno nie koniec listy tajemniczych miejsc w Wenecji. To miasto ma w sobie wiele tajemnic. Teraz możesz sam spróbować je rozwikłać.

Życzymy Wam fascynującego spaceru po Wenecji! 

» Czytaj takżeDzielnice Wenecji. Gdzie powinien zatrzymać się turysta?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *