Co zobaczyć w Wenecji? 10 głównych zabytków

,
Punta della Dogana

Wenecja słynie z bogactwa zabytków architektonicznych i historycznych. W tym artykule zebraliśmy 10 głównych zabytków weneckich!

San Marco

San Marco

To jest serce Wenecji i jej najsłynniejsza atrakcja. W skład kompleksu wchodzi plac i katedra o tej samej nazwie, a także Pałac Dożów, dzwonnica i wieża zegarowa. Skala, jednolity styl architektoniczny i dogodne położenie sprawiają, że San Marco jest atrakcyjne dla turystów.

Cała historia Wenecji działała się dosłownie tu: karnawały odbywały się na placu, rząd wenecki spotykał się w Pałacu Dożów, a katedra św. Marka, została wpisana na listę UNESCO. Przy okazji, samo wejście do katedry jest bezpłatne dla wszystkich turystów! A bilety do Pałacu Dożów można kupić pod tym linkiem.

Adres: Piazza San Marco.

San Marco: Wybierz hotel

Ponte dei Sospiri

most Westchnień

Kamienny most, wykonany w stylu barokowym, zasługuje na uwagę turystów nie tylko swoim projektem architektonicznym, ale także historią. Od czasów starożytnych most ten łączył Pałac Dożów, w którym znajdowała się sala sądowa, z więzieniem. Wewnątrz podzielony jest na dwa korytarze z oddzielnymi wejściami. Używali go skazani na śmierć przestępcy, którzy ostatni raz wzdychali smutnymi westchnieniami, gdy patrzyli na Wenecję. Jedyną osobą, która uciekła był legendarny Casanova. Między innymi, Most Westchnień jest jednym z niewielu krytych mostów w Wenecji w ogóle. Dlatego też warto go zobaczyć.

Adres: Piazza San Marco.

Most Rialto (Ponte di Rialto)

Most Rialto

Będąc symbolem miasta, most Rialto jest jednym z czterech mostów w Wenecji zbudowanych nad Canal Grande. Co więcej, jest też najstarszy. Rialto jest godne uwagi ze względu na swoje galerie, w których znajdują się wciąż aktywne sklepy. Ponadto z mostu roztacza się wspaniały widok na główną drogę wodną miasta. Bardzo blisko Rialto znajduje się słynny targ rybny, na którym można kupić świeże owoce morza.

Adres: Sestiere San Polo.

» CZYTAJ TAKŻEGondole w Wenecji: jak poruszać się po kanałach?

Palazzo Contarini del Bovolo

Palazzo Contarini del Bovolo

Gotycki pałac, zbudowany pod koniec XV wieku dla weneckiej rodziny szlacheckiej Contarini, jest interesujący dla podróżnych dzięki spiralnym schodom i formie przypominającej koronkę. Po wejściu po schodach na szczyt znajdziesz się na arkadach z widokiem na weneckie dachy. Ponieważ pałac znajduje się w opuszczonej alei, turyści prawie nigdy tam nie docierają. Oznacza to, że bardzo łatwo jest dostać się do tej unikalnej struktury — nie ma potrzeby ustawiania się w kolejce w tłumie. Możesz również kupić bilet do pałacu z wyprzedzeniem, klikając na link.

Adres: Corte Contarina del Bovolo.

Teatr La Fenice

Teatr La Fenice

Położona w samym sercu miasta, XVIII-wieczny teatr w pełni uzasadnia swoją nazwę (po włosku „feniks”). Były tu trzy wielkie pożary i za każdym razem teatr, jak feniks, podniósł się z popiołów i kontynuował swoją działalność. La Fenice to wspaniałe miejsce dla miłośników muzyki klasycznej. Jeśli nie masz czasu lub ochoty iść do teatru, możesz po prostu wejść do środka na małe zwiedzanie. Tutaj można kupić bilet z wejściem bez stania w kolejce i audioprzewodnikiem.

Adres: Campo San Fantin.

Punta della Dogana

Punta della Dogana 

Często na zdjęciach Wenecji można zobaczyć trójkątny plac z widokiem na wodę. To jest Punta della Dogana, gdzie dawniej znajdowały się miejskie urzędy. Teraz to miejsce jest jednym z najlepszych miejsc do tworzenia zdjęć, ponieważ z wierzchołka trójkąta w całej jego okazałości widać Piazza San Marco i samą lagunę wenecką. A na górze budynku znajduje się rzeźba, wciąż obracająca się na wietrze.

Adres: Dorsoduro, 2.

Stocznia San Trovaso

Stocznia San Trovaso

Wenecji nie można sobie wyobrazić bez gondoli. Kiedyś w mieście były trzy stocznie, w których budowano i remontowano te łodzie, ale do dziś zachowała się tylko jedna — San Trovaso. Jak i wiele lat temu, pracujący tam mistrzowie nadal żyją i pracują w dokach. Sama stocznia jest drewniana i w tej formie zachowała się od XVII wieku. To właśnie w San Trovaso można zobaczyć cały proces powstawania gondoli i podziwiać autentyczną Wenecję.

Adres: Fondamenta Bonlini, 1097.

Scuola San Rocco

Scuola Grande di San Rocco

Ten zabytek architektoniczny okresu renesansu należał do Bractwa św. Rocha, które zajmowało się działalnością charytatywną. Pomimo oczywistego piękna i wielkości budynku, jego główne piękno jest zamknięte w środku. Wszyscy śpieszą do San Rocco, aby zobaczyć płótna weneckiego artysty Tintoretto, który malował wnętrze przez ponad dwadzieścia lat. Obrazy w dużej skali poświęcone są głównie tematyce religijnej biblijnej. To właśnie w Scuola San Rocco można najlepiej poznać wenecką szkołę malarstwa.

Adres: San Polo, 3052.

Księgarnia Acqua Alta

libreria acqua alta

Odwiedzenie tej księgarni jest warte nie tylko ze względu na zabytkowe publikacje i czasopisma, ale przede wszystkim atmosferę prawdziwej Wenecji. Tutaj, w starym domu z widokiem na kanał, wszystko jest wypełnione książkami od podłogi do sufitu. Nawet na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się cała góra foliałów, na którą można się wspinać, a długa gondola w środku służy jako osobne miejsce przechowywania książek. Sklep jest również strzeżony przez pięć uważnych, puszystych kotów, które lubią komunikować się z odwiedzającymi i pozować do kamery.

Adres: Calle Lunga Santa Maria Formosa, 5176b.

Wenecki Arsenał (Arsenale)

Wenecki Arsenał

Wiadomo, że przez długi czas potęga Wenecji była w jej flocie, ponieważ była to wielka potęga morska. Do utrzymania tej floty potrzebny był arsenał, który zawierał wszystkie niezbędne urządzenia do wyposażenia okrętów wojennych. Echa dawnej weneckiej chwały można jeszcze poczuć w tym miejscu, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Historii Marynarki Wojennej.

Adres: Sestiere Castello.

Mamy nadzieję, że te 10 zabytków sprawi, że Wasza podróż do Wenecji będzie niezapomniana i będziecie mogli w pełni doświadczyć uroków miasta!

» Czytaj takżeNajlepsze dania kuchni weneckiej: nie zwlekaj i spróbuj sam!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *