Jak podróżować po Francji pociągiem: ceny, bilety, odległości

Pociąg we Francji

Transport kolejowy we Francji nie należy do najtańszych, jednak na pewno jest komfortowym i tanim sposobem na podróżowanie po kraju. Francuską sieć kolejową uważa się za najbardziej zaawansowaną i najdłuższą w Europie – swobodnie pokrywa ona całe terytorium kraju. Zarządza nią Krajowa Spółka Kolei Francuskich, w skrócie SNCF (Societe Nationale des Chemins de’fer Francais). Tymi czterema cyframi oznaczone są praktycznie wszystkie pociągi w kraju. Pociągi kursują do wszystkich sąsiadujących krajów europejskich, zwłaszcza do Anglii, pokonując podziemny tunel pod kanałem La Manche.

» Czytaj takżeWielka podróż samochodem po Francji

Pośpieszne pociągi francuskie TGV

TGV

TGV – Trains a Grande Vitesse – to najbardziej wygodny, bezpieczny i zaawansowany sposób na to, aby podróżować koleją po całym kraju, jak również na to, aby dojechać do Belgii, Szwajcarii, Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Pociągi pośpieszne rozpędzają się do 320 km/h (rekord wynosi 574 km/h). Od samego początku, czyli od 1981 roku, linie pośpieszne działają bez większych awarii.

Aby zapewnić jeszcze większą wygodę pasażerom, w wagonach znajdują się kawiarnie, pokoje dla dzieci i miejsca dla podróżujących ze zwierzętami. Przy siedzeniach z reguły znajdują się gniazdka elektryczne. Od 2016 roku w wagonach TGV można korzystać z WIFI, jednak nie na wszystkich trasach, a ruch i tak jest ograniczony i zależy od klasy pociągu.

W pociągu są dwie klasy: pierwsza (biznesowa) i druga (ekonomiczna). Bagaż możesz zostawić w specjalnie wyznaczonych do tego, lecz nie zabezpieczonych miejscach, jednak często walizki można trzymać po prostu przy sobie (w wagonie też znajdują się specjalne schowki na bagaż).

Należy zaznaczyć, że legendarną prędkość pociągi osiągają tylko na niektórych częściach trasy. W przypadku częstych przystanków ich średnia prędkość wynosi 200 km/h.

Zwróć także uwagę na to, że alternatywnie możesz skorzystać też z komercyjnych pociągów iDTGV. Nie kursują one na wszystkich trasach i mają ograniczenia odnośnie bagażu, ale są tańsze. Wyróżnia się dwie klasy tego typu pociągów: ciche i głośne. Miłośnicy głośnych rozmów raczej nie zauważą dużych różnic między warunkami w tym pociągu a w słynnym pociągu pośpiesznym.

Pociągi regionalne TER

TER

TER – Transport expresss regional. Pociągi te można porównać do elektrycznych pociągów podmiejskich, jednak poruszają się wewnątrz jednego regionu. Ich standardy nie odbiegają niczym od standardów nowoczesnych – jeśli trzeba, mogą rozpędzić się nawet do 150 km/h. Wśród pociągów TER możesz zauważyć pociągi jedno- i dwupoziomowe, pociągi z podziałem na klasy i nowoczesne pociągi bezklasowe. To, na jaki trafisz, zależy od przynależności do konkretnego rządu lokalnego. Stacje TER wyposażone są w nowoczesne kasy.

Pociągi między Paryżem a różnymi regionami Francji

France train

Sieć kolejowa we Francji jest tak zbudowana, że główne szlaki przechodzą przez stolicę. Z Paryża możesz dostać się do dowolnego większego miasta. Najszybciej zrobisz to dzięki szybkim pociągom, ekspresom Intercities, które potrafią nawet dwukrotnie skrócić czas podróży.

Miejsce odjazdu – Miejsce przyjazdu; Czas podróży (h); Odległość (km)

Paryż – Nicea; 5:36; 945 km

Paryż – Cannes; 5:04; 906 km

Paryż – Marsylia; 3:30; 775 km

Paryż – Bordeaux; 3:19; 582 km

Paryż – Lyon; 1:58; 450 km

Paryż – Reims; 0:45; 145 km

Paryż – Strasburg; 2:00; 490 km

» Czytaj także20 największych miast we Francji i ich główne cechy

Pociągi międzynarodowe we Francji

Pociągi międzynarodowe we Francji

Pociągi TGV kursują nie tylko wewnątrz kraju, lecz również łączą francuską stolicę z większymi europejskimi miastami, na przykład z Frankfurtem nad Menem (podróż trwa około 4 godzin). Nazwy pociągów różnią się w zależności od kierunków:

 • Thalys przewozi turystów do Amsterdamu i Brukseli. Cena za przejazd nim obejmuje także lekki obiad. Droga zajmuje mniej niż 1,5 godziny. Do stolicy Belgii każdego dnia odjeżdża 20 pociągów – pierwszy o 6 rano, a ostatnio o 21:55.
 • TGV Lyria kończy swoją trasę w Szwajcarii po około 3 godzinach. Ceny za przejazd tym pociągiem rozpoczynają się od 35 euro (przy zakupie z wyprzedzeniem) i mogą wynosić nawet 90 euro (jeśli kupisz bilet w dniu wyjazdu).
 • Eurostar ma dłuższe wagony, które są dostosowane do przejazdów przez tunele podziemne. Kursuje on między Paryżem a Londynem. Jego trasa zajmuje 2 godziny i 25 minut. Za bilet dla osoby dorosłej zapłacisz ponad 100 euro.
 • do Barcelony w ciągu prawie 6 godzin i 30 minut dojedziesz pociągiem Elypsos. Za bilet zapłacisz od 50 do 250 euro.
 • Dokładny rozkład i ceny biletów znajdziesz na oficjalnej stronie: https://www.sncf.com/en.

Od czego zależy cena biletu? Jak zaoszczędzić

Od czego zależy cena biletu? Jak zaoszczędzić

System wyceniania biletów jest bardzo elastyczny, dlatego też ceny tak bardzo mogą się od siebie różnić. Ostateczny koszt przejazdu zależy od kilku czynników: czasu podróży, liczby pasażerów, grupy wiekowej, daty, wybranej taryfy i daty zakupu. Co więcej, Francuzi od razu reagują na niewykupione miejsca, organizując specjalne akcje. Ogólnie rzecz biorąc, system wyceniania jest taki sam, jak w przypadku biletów lotniczych.

Warto wiedzieć, że bilety możesz kupić już z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet trzy razy więcej niż w przypadku zakupu biletu w dzień podróży.

Możesz skorzystać także z odpowiednio dobranego czasu podróży: od poniedziałku do piątku oraz w miesiącach niskiego sezonu turystycznego (luty, kwiecień, październik i listopad) koszty zmniejszają się do 50 euro. Za bilet w obie strony zapłacisz mniej niż za bilet w jedną stronę.

Jeśli data Twojej podróży jest dość elastyczna, sprawdź bilet na podróż za dwa dni. Może okazać się, że zaoszczędzisz od 5 do 20 euro.

Cena biletu liczona jest też na podstawie grupy wiekowej: 0-3, 4-11, 12-25, 26-59 i ponad 60 lat. Jeśli na dworcu sprzedadzą Ci bilet bez spojrzenia na dokument tożsamości, kontroler może i tak poprosić Cię o niego i nałożyć na Ciebie karę, jeśli bilet będzie on odpowiadał Twojej kategorii wiekowej, bo wybrałeś na przykład kategorię młodzieżową (12-25).

Jak kupić bilety online lub na dworcu?

Najwygodniej kupować bilety na podróż przez Internet, ponieważ możesz wtedy zastanowić się nad taryfą i trasą. Jeśli wybierzesz bilet ze znaczącą zniżką, to w wielu przypadkach nie będzie on podlegał wymianie ani zwrotowi.

Ogólnie mówiąc, wymiana biletów zazwyczaj kosztuje 15 euro, a i tak nie jest możliwa po odjeździe pociągu.

Bilety możesz kupić na kilka sposobów:

 • bilet elektroniczny (voyage-sncf.com) (płatny bezpośrednio za pomocą karty kredytowej, należy go samodzielnie wydrukować);
 • płatność dokonywana w momencie zakupu, bilet otrzymuje się w kasie;
 • rezerwacja biletu i wykupienie dokumentu na przejazd na miejscu.

W kasach lub w specjalnych automatach na stacjach kasjerzy mówią po francusku i angielsku. Możesz śmiało kupować w nich bilety, jeśli nie obawiasz się bariery językowej. Rób to jednak z wyprzedzeniem.

Z czego lepiej skorzystać: z pociągu czy samolotu?

Z czego lepiej skorzystać: z pociągu czy samolotu?

To pytanie zadają sobie wszyscy turyści, którzy podróżują samodzielnie. Przeloty samolotowe we Francji odbywają się na wysokim poziomie – w kraju działa prawie 500 lotnisk, więc wybór środka transportu jest po prostu kwestią gustu.

Oto niektóre plusy jazdy pociągiem:

 • brak ograniczeń dotyczących przewozu bagażu;
 • piękne widoki za oknem;
 • czas przejazdu pociągiem TGV jest czasami nawet krótszy niż czas lotu;
 • wysoki poziom bezpieczeństwa;
 • bezpłatny przejazd dla malutkich turystów;
 • prostsza procedura wsiadania i wysiadania;
 • najczęściej dworce znajdują się w centralnej części miasta, dzięki czemu łatwiej dostać się na nie niż na lotnisko (oszczędzając przy tym pieniądze i czas).

Jak działają dworce?

Jak działają dworce?

W stolicy Francji funkcjonuje 7 dworców, z których każdy obsługuje inne kierunki podróży. Nocą niektóre z nich zamykane są na kilka godzin. W niewielkich miasteczkach przestają one działać już o godzinie 21.

Upewnij się wcześniej, skąd odjeżdża Twój pociąg i pamiętaj, że przyjedzie on na peron 15-20 minut przed planowanym czasem odjazdu. Numer przejazdu i trasy znajdziesz na tablicy elektronicznej. Zanim wsiądziesz do pociągu musisz skasować bilet (chyba że masz bilet elektroniczny). Na pasażerów «na gapę» czekają kary pieniężne, więc jeśli wybierzesz się w podróż bez biletu, przygotuj się na naprawdę duży wydatek.

Francuskie pociągi znacząco różnią się od polskich. Jeśli wybierzesz przejazd pociągiem ekspresowym, na pewno na długo zapamiętasz tę podróż.

Bon voyage!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *