Sjesta w Barcelonie. W jakich godzinach kawiarnie i sklepy są nieczynne?

,
Barcelona

Większość czytelników na pewno słyszała już o hiszpańskiej sjeście, nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób owa starożytna tradycja wpływa na życie ludzi w Hiszpanii.

Sjesta w Barcelonie

Nazwa hiszpańskiej sjesty pochodzi od łacińskiego hora sexta, co dosłownie oznacza „godzinę szóstą”. Nie chodzi tu jednak o godzinę zegarową, a o porę sześciu godzin przed zachodem słońca, czyli około 14:00-16:00. Korzenie tej tradycji wywodzą się z połączenia naturalnej potrzeby popołudniowej drzemki i konieczności przeczekania w bezpiecznym miejscu najgorętszej części dnia, podczas której nie sposób pracować. Miało to szczególne znaczenie w czasach, gdy większość osób pracowała na świeżym powietrzu i upał naprawdę dawał się wówczas we znaki. Stulecia minęły, ale tradycja, której trudno nie pokochać, została zachowana.

Pomimo tego, że Barcelona jest najbardziej kosmopolitycznym miastem Hiszpanii, odwiedzanym co roku przez miliony turystów, sjesta wciąż tam obowiązuje.

Lokalne sklepy, kościoły, banki i instytucje publiczne w różnym stopniu korzystają z prawa do sjesty. Większość sklepów czynnych jest w godzinach od 10:00 do 14:00, a następnie od 17:00 do 20:30, ustanawiając sobie tym samym wygodną przerwę na lunch i sjestę. Większe centra handlowe pozostają oczywiście otwarte przez cały dzień. Inna kwestia to bary i restauracje, które podczas tradycyjnej sjesty funkcjonują normalnie. Przecież nie wszyscy w tym czasie śpią — wiele osób w tę upalną porę woli zamiast drzemki wybrać się na szklaneczkę zimnego piwa lub sangrii. Błędem byłoby jednak myśleć, że punkty gastronomiczne pracują tu bez przerwy — mają one swoją własną sjestę, która rozpoczyna się o 16:00 i trwa do 20:00 lub 21:00. Pamiętajcie więc o tym, że bary i kawiarnie są w tym czasie nieczynne.

Warto zwrócić uwagę także na to, że większość sklepów jest zamknięta również w niedzielę. Interesującym przypadkiem są pracownicy biurowi, którzy w większości pracują zgodnie z harmonogramem pracy obowiązującym w większości Europy. Klimatyzowane pomieszczenia rujnują sjestę, pozbawiając pracowników pretekstu do zrobienia sobie przerwy.

Dla wielu turystów hiszpańska sjesta jest czymś niezwykłym — w końcu nikt nie spodziewałby się, że sklepy mogą być zamknięte od 14:00 do 16:00, a w późniejszych godzinach — nawet bary. Teraz jednak poznaliście już ten mały sekret hiszpańskiego życia. Wy też nie przegrzewajcie się na słońcu, ale raczej, jak robią to mieszkańcy Barcelony, odpocznijcie lub napijcie się czegoś orzeźwiającego. I kup bilety na zabytki Barcelony online tutaj.

Życzymy wam miłej sjesty!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *