Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey)

,
Opactwo Westminsterskie

Majestatyczny gotycki kościół św. Piotra w Westminster (Westminster Abbey) jest klejnotem dziedzictwa UNESCO i ważnym punktem orientacyjnym w Londynie.

Historia Opactwa Westminsterskiego

Unikatowa w architekturze budowla powstawała pół tysiąclecia — od 1245 do 1745 roku. Od momentu powstania wiele znaczyło dla brytyjskiej korony.

Opactwo Benedyktynów istnieje w tym miejscu od XI wieku i od tego czasu odbywają się tu wszystkie koronacje, królewskie śluby i królewskie pogrzeby. W okresie reformacji, w XVI wieku, opactwo jako takie (tj. klasztor) zostało zlikwidowane, ale nazwa pozostała, choć nabożeństwa zaczęto prowadzić raczej według obrządku anglikańskiego niż katolickiego.

Dziś Opactwo Westminsterskie organicznie łączy służbę kultury z funkcjami edukacyjnymi: jest to zarówno katedra, w której nadal odbywają się uroczyste liturgie, jak i bogate muzeum.

Bilet w kasie Opactwa kosztuje £23, a w przypadku rezerwacji online — £22

Szczególną wartość artystyczną stanowią liczne posągi wzdłuż fasady oraz fantastycznie luksusowe wnętrze katedry. Od wewnątrz budynek wydaje się jeszcze bardziej majestatyczny niż na zewnątrz. Kolumny, lancetowate łuki i kolorowe witraże tworzą niewyrażalną sensację, którą wielokrotnie wzmacnia muzyka kościelna podczas nabożeństw. Przy okazji, tu nawet odbywają się koncerty. Oprócz architektury, turystów interesuje królewskie miejsce Edwarda I — prawdziwa relikwia, kaplica Henryka VII ze sklepieniami wachlarzowymi i zachowanymi budynkami klasztornymi przylegającymi do katedry. Na przykład, w dawnej zakrystii klasztornej mieści się obecnie muzeum figur woskowych.

Kto jest pochowany w Opactwie Westminsterskim?

Bardzo ciekawy jest tzw. „Kącik Poetów” — miejsce pochówku pisarzy, którzy uwielbiali Anglię i byli niemalże zrównani z osobami koronowanymi za zasługi dla ojczyzny: przecież wcześniej tylko „błękitna krew” dała prawo do takiego honoru po śmierci. Kącik poetów ozdobiony jest pięknymi przykładami rzeźb z różnych epok oraz tablicami pamiątkowymi z największymi nazwiskami. Tu, w Opactwie, spoczywają prochy Izaaka Newtona, Charlesa Darwina, a od 1920 roku — i Nieznanego Żołnierza. Posągi męczenników z XX wieku wieńczą zachodnią fasadę.

Królewskie śluby w Opactwie Westminsterskim

Książę i księżna Cambridge wzięli ślub w Opactwie Westminsterskim w kwietniu 2011 r., zgodnie ze starą brytyjską tradycją królewską. To święto z nowożeńcami dzieliło 2200 osób w Opactwie i prawie miliard ludzi na całym świecie!

Nikt nie może być bardziej dumny niż babcia księcia Cambridge, Jej Wysokość Królowa Elżbieta II, która poślubiła tu w 1947 roku porucznika Filipa Mountbattena.

W sumie w opactwie odbyło się 16 królewskich ślubów, a tradycja sięga Henryka I, który w 1100 roku poślubił księżniczkę Matyldę ze Szkocji.

Jak dostać się do Opactwa Westminsterskiego?

Adres: Westminster Abbey, 20 Dean’s Yard, SW1P 3PA.

Czas pracy: od poniedziałku do piątku — od 9:30 do 15:30; środa — od 9:30 do 18:00; sobota (maj-sierpień) — od 9:00 do 15:00; sobota (wrzesień-kwiecień) — od 9:00 do 13:00. Niedziela — wolne.

Jak dojechać? Musisz dojechać na stację metra St James’s Park lub Westminster.

Bilety: w kasie Opactwa — £23 dla dorosłych, £22 — z rezerwacją online. Dzieci (6-16 lat) — £9. W cenę biletu wliczony jest audioprzewodnik z dokładnym opisem historii opactwa, cech architektonicznych i pochówków. Bilety z wyprzedzeniem można kupić tutaj.

Zaleca się przybycie wczesnym rankiem, aby móc zobaczyć wszystko bez długiej kolejki.

Wejście do Opactwa zamyka się na godzinę przed zakończeniem pracy, zabronione jest robienie zdjęć czy kręcenie filmików.

Możesz także wirtualnie odwiedzić Opactwo Westminsterskie.

Interesujące wydarzenia w 2020 r.

10 kwietnia — uroczysta liturgia Męki Pańskiej. Nabożeństwo, odprawiane przez Chór Opactwa Westminsterskiego, kończy się uroczystym oddaniem czci krzyżowi. Odbywa się to od 15:00 do 16:15. Msza ta nie jest odpowiednia dla małych dzieci. Bilety nie są wymagane. Radzimy przyjść z wyprzedzeniem, aby zająć dobre miejsce.

12 kwiecień — Komunia Święta w Dzień Wielkanocy. Msza odbywa się od 8:00 do 8:40. Bilety nie są wymagane.

18 listopad 2020 roku — „Katedry w nocy”. Westminster Abbey oferuje bezpłatny wstęp od 16:30 do 19:00 tego wieczoru. Rezerwacja nie jest wymagana. Ostatnie wejście o 18:30.

Życzymy miłej wizyty w Opactwie Westminsterskim! 

» Czytaj także30 głównych zabytków w Londynie

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *