» Europa » Francja » Paryż » 11. okręg Paryża: hotele, atrakcje, zabytki, rozrywka

11. arrondissement to nie centrum, ale nie są to też przedmieścia. Mieszkają tam tysiące paryżan i choć może nie jest to miejsce typowo turystyczne, to jest za to bardzo autentyczne. O tym, czy powinieneś zatrzymać się w 11. okręgu i czy jest tu na czym zawiesić oko, opowiemy ci w tym artykule. I oczywiście o najlepszych restauracjach na każdą kieszeń. Zobacz hotele w okolicy tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICE PARYŻA — W KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ?

Czym charakteryzuje się 11. okręg Paryża?

Najbardziej zaludnioną i tętniącą życiem dzielnicą Paryża jest 11. okręg. To właśnie tutaj można zobaczyć życie współczesnych Paryżan bez romantycznej atmosfery i historycznych obciążeń.

Studenci i młodzi ludzie uwielbiają tu przebywać, ponieważ ceny mieszkań są znacznie niższe niż w historycznej dzielnicy studenckiej – Dzielnicy Łacińskiej. Obszar ten tętni życiem nocnym, z wieloma barami, klubami nocnymi i dyskotekami.

Jest tu więcej połączeń komunikacyjnych i więcej stacji metra niż w jakiejkolwiek innej dzielnicy Paryża.

Czy warto zamieszkać w 11. okręgu?

Jeśli jesteś młody i lubisz imprezy bez końca, pokochasz to miejsce. Jednak 11. okręg sąsiaduje z niepokojącym, imigranckim 20. okręgiem, więc uważaj w nocy, zwłaszcza w pobliżu stacji metra Ménilmontant, Couronnes i Belleville.

Zasadniczo polecamy wybierać centralne i południowe kwartały okręgu. Bezpośrednio na Placu Bastylii może być jednak dość głośno.

11. okręg: Wybierz hotel

Atrakcje w 11. okręgu miejskim

Tu na Placu Bastylii stało słynne więzienie, symbol absolutyzmu i ucisku ludu. Już nie istnieje, zastąpiła je brązowa Kolumna Lipcowa, niemająca żadnego związku z rewolucją francuską. Wzniesiono ją dla upamiętnienia wstąpienia na tron króla Ludwika Filipa I w 1830 roku. Taki historyczny kalambur. To się nazywa restauracja Burbonów.

W 11. okręgu na przeciw współczesnym dyskotekom wychodzą także stare lokale. Na przykład, sala koncertowa Bataclan, zbudowana w połowie XIX wieku jako kabaret. Jest ciekawa ze względu na nietypową architekturę w stylu chińskim. Pierwotnie jej dach zdobiła prawdziwa pagoda, teraz wygląd jest nieco stonowany. 

» CZYTAJ TAKŻENAJBARDZIEJ ZNANE KABARETY W PARYŻU

Cirque d’HIver czyli Zimowy cyrk jest znany jako najstarszy działający cyrk na świecie. Otwarto go w 1852 roku. Budynek ma plan 20-bocznego owalu, a XIX wiek nie poskąpił mu dekoracji.

Boulevard du Temple, w przeciwieństwie do bulwaru Haussmanna, pochodzi z XVII wieku. W XVIII wieku to właśnie tutaj narodził się gatunek teatru ulicznego i pojawiła się postać zakochanego Pierrota. A bulwar ten słynie również z tego, że był miejscem wykonania pierwszej fotografii-dagerotypu z człowiekiem (spróbujcie znaleźć go na zdjęciu). Miało to miejsce w 1838 roku.

Choć powszechnie wiadomo, że «paryski wróbel»‎ urodził się w Belleville, muzeum Edith Piaf znajduje się w jej mieszkaniu przy rue Crespin du Gast 5. Można do niego wejść tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z administracją.

Atrakcją 11. okręgu mógłby być kanał St Martin, gdyby nie wybujała wyobraźnia barona Haussmanna. Na całej długości kanał w 11. okręgu przebiega pod ziemią, pod bulwarami Jules Ferry i Richard-Lenoir. Plus jest taki, że można przez te podziemia przepłynąć! Zarezerwujcie bilety na rejs pod tym linkiem.

Co robić w 11. okręgu?

Z ręką na sercu możemy powiedzieć, że poza pobieżnym zwiedzaniem nie ma tu wiele do roboty. Jeśli przepłyniecie pod 11. Okręgiem wzdłuż kanału Świętego Marcina, to nie macie wiele do stracenia.

Jeśli mimo wszystko wybierzesz odpowiedni hotel w okolicy, nie będziesz miał wyrzutów sumienia, że wyjechałeś na cały dzień. A jeśli wybierzecie inną dzielnicę na nocleg, nie ma potrzeby, aby specjalnie udawać się do 11.

Gdzie zjeść w 11. okręgu?

W tak żywej, młodzieżowej dzielnicy z pewnością znajdzie się mnóstwo niedrogich lokali z przystępnymi cenami. Nawet lokalna restauracja nagrodzona gwiazdką Michelin, Septime, oferuje obiady za 60 euro i kolacje za 90 euro od osoby. Adres: 80 rue de Charonne.

Na trufle i dziczyznę wybierz się do restauracji Le Villaret. Obiad kosztuje 28 euro, a kolacja 70 euro. Adres: 13 rue Ternaux. 

» CZYTAJ TAKŻETOP 5 RESTAURACJI W PARYŻU, GDZIE MOŻNA SPRÓBOWAĆ TRUFLI

Bistrot Paul Bert, oznaczony w przewodniku Michelin, ale nie gwiazdką, a widelcem i łyżką, oferuje tradycyjne francuskie dania za 20-60 euro. Adres: 18 rue Paul-Bert.

Warto też zwrócić uwagę na Resto Zinc des Marcheurs de Planete – miejsce, które serwuje autentyczne francuskie sery i pasztety oraz najświeższy chleb. Jest tam muzyka na żywo, a wnętrze jest stylizowane na dawne czasy. Adres: 73 rue de la Roquette.

Na najlepszą pizzę w Paryżu wybierz się do Les Artistes Gourmands. W pobliżu stacji metra Voltaire znajdują się francuskie i włoskie restauracje. Pyszne jedzenie za rozsądną cenę. Doskonałe desery i cappuccino. Adres: 83 rue de la Roquette.

Jest też wiele innych przyjaznych dla budżetu fast foodów, zarówno francuskich jak i różnych innych narodowości. W iście francuskim stylu będzie obiadowa uczta w Le Royal Brasserie (110 Rue du Chemin Vert). A jeśli jedzenie na mieście cię nie kręci lub po prostu nie masz ochoty, to zawsze można przekąsić pierożki chińskie w Panda style (71 Rue Léon Frot) lub ogromną porcję zupy Pho w Pho 156 (156 Boulevard Voltaire).

Miłych spacerów po 11. okręgu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *