Connemara w Irlandii: jak tam dojechać i co zobaczyć?

,

Connemara to nie tylko whisky, to także najbardziej niedoceniany region Irlandii. Strome klify, niekończące się zielone łąki i tytułowy Park Narodowy z malowniczymi jeziorami to właśnie Connemara. Jeśli jesteś fanem ciszy, wędrówek i kempingów, jazdy na rowerze i wędkowania, to Irlandia będzie idealnym miejscem na twoje wakacje! A konkretnie Connemara.

Z czego słynie Connemara?

Connemara to niepopularne miejsce. To kraina zielonych łąk, lazurowych jezior i bagien i z tego właśnie słynie. Jej piękno jest legendarne, ale pozostaje niedostępne dla przeciętnego turysty. A wszystkich, którzy podjęli trud dotarcia do Connemary, łączy miłość do przyrody. Dlatego w parku narodowym jest tak cicho i czysto.

Mówi się, że tutejsze wzgórza są domem dla duchów. Tak jednak mówią w całej Irlandii. Ale wiadomo, że prawdziwi Irlandczycy mieszkający w Connemarze mówią po gaelicku, a nie po angielsku. Jeśli marzyliście o odwiedzeniu tradycyjnej Irlandii, zapraszamy do Connemary!

» CZYTAJ TAKŻEIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

Gdzie jest Connemara?

Na mapie nie ma miasta ani wsi o nazwie Connemara. To nazwa historycznego obszaru w hrabstwie Galway na zachodzie Irlandii. To także nazwa tutejszego Parku Narodowego. Głównym miastem w hrabstwie jest Clifden.

» CZYTAJ TAKŻESłynne ogrody i parki Irlandii

Jak dostać się do Connemary?

Do Clifden można dojechać z Dublina z lub bez przesiadki. W pierwszym przypadku trasa będzie przebiegać przez portowe miasto Galway. Przez cały rok odbywają się tam festiwale muzyczne i ogólnie jest bardzo pięknie. Do Galway można dostać się pociągiem (bilety zobacz tutaj) lub autobusem. Z Galway można zarezerwować całodniową wycieczkę autobusową do Connemara Park. Oto kilka możliwości:

  • Jeśli pojedziemy bezpośrednio z Dublina do Connemary, to trasa wynosi 280 km. Można wybrać bezpośredni autobus z przystankiem, ale bez przesiadki w Galway. Podróż z Dublina do Clifden transportem publicznym trwa średnio 5 godzin.
  • Jeśli jesteś szczególnie zainteresowany Parkiem Narodowym Connemara, wygodniej będzie zarezerwować wycieczkę autobusową z Dublina do Connemary (zobacz jednodniową wycieczkę tutaj, a dwudniową tutaj). Wtedy nie będziesz musiał kombinować, jak dostać się z Clifden do samego parku.
  • O wiele wygodniej i ciekawiej jest wybrać się do Connemary wypożyczonym samochodem. Warto zarezerwować samochód z wyprzedzeniem, gdyż w sezonie turystycznym nieuniknione są wyższe ceny. Pod tym linkiem można wybrać samochód o każdej klasie. Polecamy zabrać kompaktowe modele, bo drogi w Irlandii są wąskie. Osobisty samochód zabierze cię z Dublina do Clifden w 3,5–4 godziny. Stamtąd można zdecydować czy jechać do Parku Narodowego, czy kontynuować na zachód do skalistego brzegu Oceanu Atlantyckiego.

» CZYTAJ TAKŻEPlan podróży samochodem po Irlandii. Mapa

Jak dostać się do Parku Narodowego Connemara?

Do parku narodowego należy wjechać z miejscowości Letterfrack. Na miejscu znajduje się centrum informacyjne (Visitor Centre). W tym centrum można dowiedzieć się wszystkiego o parku, jego unikalnej przyrodzie (jest tam mała wystawa) i zasadach zwiedzania. W centrum znajduje się kawiarnia. Na miejscu można otrzymać mapy szlaków turystycznych, na których zaznaczone są również miejsca parkingowe i toalety. Są tu łatwe szlaki na krótkie wędrówki dla niewprawionych turystów, jak i dla bardziej doświadczonych wędrowców.

Godziny otwarcia centrum: codziennie od 9:00 do 17:30

Uczestnictwo jest bezpłatne

Oficjalna strona internetowa centrum

» CZYTAJ TAKŻEJednodniowe wycieczki z Dublina

Atrakcje Parku Narodowego Connemara

Connemara w Irlandii

Głównymi skarbami Connemary są jeziora, łąki, wzgórza i bagna. To widok, który można podziwiać w nieskończoność! Turyści odwiedzają park narodowy, aby:

  • Wspiąć się na trzy irlandzkie góry. Irlandczycy mają ich tylko dwanaście, więc każda z nich ma ogromną wartość.
  • Wędrujemy w górę Diamond Hill. Mistycy nazywają je miejscem mocy i wierzą, że mieszkają tam elfy. I bez całego mistycyzmu, widoki przyprawiają o zawrót głowy.
  • Zachwyć się tym, jak piękne mogą być wrzosowiska! Tak, duża część Parku Narodowego Connemara to torfowiska. To bardzo rzadki krajobraz, dlatego obszar ten uzyskał status chronionego Parku Narodowego.
  • Zobaczyć dzikie kuce Connemara, największe zwierzęta w okolicy, które nie występują nigdzie indziej na świecie.
  • Zobaczyć opactwo Kylemore. Sanktuarium położone jest nad brzegiem malowniczego jeziora. Często odbywają się tam koncerty organowe.
  • Kupić egzotyczne owoce z wiktoriańskiego sadu opactwa. Na jego terenie znajduje się kolekcja różnego rodzaju drzew, roślin, krzewów, które rosną nie tylko na terenie Connemary, ale także daleko poza jej granicami.

Przyroda wokół jest tak bajeczna, że nawet sceptycy zaczynają wierzyć w istnienie wróżek, elfów i innych bajkowych stworzeń.

» CZYTAJ TAKŻESkellig Michael w Irlandii: miejsce kręcenia filmu «Gwiezdne Wojny»

Kiedy jechać do Connemary?

Park Narodowy Connemara jest otwarty przez cały rok. Nawet w zimie jest coś szczególnego w kontemplowaniu takiej przestrzeni. Cóż, im bliżej lipca, tym lepsza pogoda na spacery. Zdecydujcie sami. Park może zostać zamknięty z powodu bardzo złej pogody — służby meteorologiczne zapowiadają burze, silne wiatry i obfite opady deszczu.

Gdzie się zatrzymać w Connemarze?

Jeśli nie jesteś zainteresowany noclegiem na kempingu, możesz zatrzymać się w Clifden. W mieście mieszka zaledwie około 1500 osób. Nawet tutejszy dworzec kolejowy został zamknięty w ubiegłym wieku z powodu małej liczby pasażerów: nie spodziewano się wtedy turystów. W miejscowości jest czysto i przytulnie. Wszyscy jego mieszkańcy znają się bardzo dobrze, są bardzo przyjaźnie nastawieni do gości i gotowi pokazać lokalne atrakcje, zabrać Cię do parku narodowego, pomóc w wyborze kabiny, hotelu lub hostelu na pobyt. Miły bonus: ceny noclegów w Clifden są całkiem przystępne, sprawdźcie oferty pod tym linkiem.

Inne małe miasteczka, które możesz znaleźć po drodze, również mogą zaoferować urocze hostele. Zobacz wszystkie hotele w Connemarze tutaj.

Wybierz hotel w okolicy Connemary

Co warto zobaczyć w Clifden?

Connemara w Irlandii: Clifden Castle

W starym irlandzkim mieście znajduje się oczywiście zamek o tej samej nazwie — Clifden Castle. Jego ruiny są podobno nawiedzone, raczej nieprzyjazne. Miejscowi starają się unikać zwiedzania ruin nawet w ciągu dnia. To powiedziawszy, ruiny są bardzo popularne wśród podróżujących do miasta. Irlandczycy znaleźli sposób na to, jak rozwiązać problem i nie stracić turystów. Zapraszają obcokrajowców do zwiedzania ruin z przewodnikami, Co ciekawe, duchy nastawione są do nich przyjaźnie.

Zamek Clifden można zwiedzać na własną rękę w dowolnym czasie i za darmo.

Można też wpaść do biura turystycznego w centrum miasta. Znajdziecie tam broszury informacyjne, informacje o aktualnych atrakcjach (a Clifden ma nawet plaże) i odpowiedź na wszystkie pytania.

» CZYTAJ TAKŻE20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

Co przywieźć z Connemary?

Receptura whisky Connemara nie jest starożytna i nazywanie jej antyczną jest naciąganiem. Została wynaleziona około 40 lat temu, ale od tego czasu stała się popularna na całym świecie. Smakosze kupują w Clifden i okolicach oryginalną irlandzką whiskey Connemara i zapewniają, że jest tu najsmaczniejsza. Inną popularną wśród podróżników pamiątką są suszone ryby.

Na ulicach miasta nie ma zbyt wielu sklepów z pamiątkami, ale można tu kupić ekskluzywne wyroby z wełny i srebra, obrazy artystów oraz naczynia wykonane z naturalnych materiałów i ozdobione listkami koniczyny. Ceny takich towarów są dość przystępne, a miejscowi chętnie udzielają turystom rabatów.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Irlandii? 12 pomysłów

Legendy Connemary

Obszar ten był kiedyś domem dla celtyckiego plemienia Conmhaícne Mara, «potomków morza». Obszar ten otrzymał swoją nazwę od plemienia. Druidzi uważali Connemarę za świętą, odwiedzając tę ziemię, aby oddać cześć starożytnym bogom.

Współcześni Irlandczycy wierzą, że Connemara jest domem dla dzieci bogini Matki Danu. Miejscowi wierzą, że półbogowie do dziś żyją wśród ludzi i potrafią obdarzyć każdego szczęściem, zdrowiem i bogactwem.

Według Irlandczyków najbardziej niebezpiecznymi okresami w okolicy są dni równonocy wiosennej i jesiennej oraz przesilenia zimowego i letniego. Wtedy właśnie otwierają się wzgórza i pojawiają się wróżki, podziemne duchy. Tańczą na łąkach i porywają pięknych młodzieńców i kobiety.

Pisarze, poeci, muzycy i filmowcy przyjeżdżają do Connemary w poszukiwaniu inspiracji. Proste życie mieszkańców, cisza, niespieszny rytm życia stają się prawdziwą ucieczką, lekarstwem na hałas, gwar metropolii i liczne stresy. Powietrze jest tu czyste i pachnące. Jazda na rowerze, wędrówki po wzgórzach i łąkach przynoszą ukojenie. Jeśli to są wakacje, których szukasz, zapraszamy do Connemary!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *