» Europa » Francja » Paryż » Muzeum Giełdy – Pinault Collection w Paryżu

W roku 2021 nastąpiło otwarcie trzech odnowionych zabytkowych budynków w centrum Paryża: Hôtel de la Marine, dom towarowy La Samaritaine i wspomniana wcześniej giełda. Okrągły budynek giełdy przez długi czas stał pusty, ale teraz prezentuje sztukę współczesną z kolekcji François Pinault. Bilet z datą wizyty można kupić tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEMUZEA W PARYŻU, KTÓRE TRZEBA ODWIEDZIĆ

Historia budynku

Masywna rotunda pojawiła się w centrum Paryża w latach 60. XVIII wieku. Wcześniej na tym miejscu stał jeden z pałaców Marii de Medici, a teraz zaczęli sprzedawać zboże. Giełda była częścią dzielnicy handlowej Les Halles.

Sto lat później w miejscu, gdzie obecnie znajduje się park Nelsona Mandeli i centrum handlowe Les Halles, wybudowano ogromny zadaszony rynek, z którym zintegrowano «Bourse de commerce», choć budynek był już podniszczony. Na czas Wystawy Powszechnej w 1889 r. giełda została odnowiona, nakryta kopułą, a jej wnętrze uszlachetniono freskami i secesyjnym wystrojem.

Kolejne 60 lat później, w połowie XX wieku, zapadła ostateczna decyzja o likwidacji Hali Baltarda, zwanych «brzuchem Paryża». Autor tego przezwiska, Émile Zola, barwnie opisuje w swojej powieści wszystkie problemy tego miejsca. Rynek przeniósł się za miasto, jego dach został rozebrany, ale giełda pozostała. Stary, ale nieciekawy budynek w centrum Paryża stałby nadal, gdyby nie François Pinault.

Słynny kolekcjoner zawsze marzył o otwarciu muzeum sztuki współczesnej w Paryżu. I dostał budynek w dzierżawę w zamian za jego renowację. Architekt Tadao Ando zachował maksymalnie secesyjny wystrój, ale uczynił kopułę przezroczystą, aby wpuścić więcej światła do sal wystawowych.

Kolekcja Pinault

Historia François Pinault to opowieść o tym, jak zostać odnoszącym sukcesy kolekcjonerem sztuki współczesnej. W latach 60. Pan Pinault, zapalony miłośnik sztuki, zdał sobie sprawę, że najlepsze dzieła artystów z początku XX wieku już się rozproszyły i zadomowiły w kolekcjach muzealnych. Ale czas mija i pojawiają się nowe, bardziej nowoczesne dzieła, odkrywane są młode talenty. Ich prace również trzeba zebrać, zanim ich wartość wzrośnie.

Kolekcja Pinault obejmuje obecnie 10 000 dzieł powstałych po 1960 roku. W dzisiejszych czasach ich twórcy zdobyli już uznanie na całym świecie. Wśród nich są Piet Mondrian, Mark Rothko, Richard Serra, Damien Hirst i inni.

The Pinault Collection jest właścicielem dwóch muzeów w Wenecji, a teraz także muzeum w Paryżu. Wystawy w tych muzeach nie są stałe i według projektu François Pinaulta dzieła będą stale krążyły, aby jak najwięcej osób mogło je zobaczyć. 

» CZYTAJ TAKŻENAJLEPSZE MUZEA W WENECJI, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Przydatne informacje

Muzeum Pinot Collection znajduje się w pierwszej dzielnicy Paryża, pięć minut od Luwru i Les Halles oraz 10 minut od Centrum Sztuki Współczesnej Georges Pompidou. W budynku odbywa się jednocześnie kilka wystaw tematycznych. Na ostatnim piętrze znajduje się restauracja z pięknym widokiem na Paryż.

Adres: 2 Rue de Viarmes

Godziny otwarcia: od 11:00 do 19:00, w piątek do 21:00, we wtorki nieczynne.

Cena biletu: 14 euro na miejscu, ale lepiej zarezerwować wcześniej. Bilet z datą wizyty można kupić tutaj.

Bezpłatne zwiedzanie

Dyrekcja muzeum postanowiła dać szansę szerszej publiczności na poznanie nowego muzeum i zapowiedziała bezpłatne wieczorne zwiedzanie w pierwszą sobotę miesiąca. Oznacza to, że w pierwszą sobotę każdego miesiąca można bezpłatnie zwiedzać Pinault Collection w godzinach 17:00 – 21:00. Ta oferta jest dostępna dla wszystkich, więc przygotuj się na stanie w długiej kolejce przy wejściu. 

» CZYTAJ TAKŻE10 BEZPŁATNYCH RZECZY W PARYŻU

Miłego zwiedzania!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *