» Europa » Holandia » Amsterdam » Boże Narodzenie i Sylwester w Amsterdamie – jak świętować?

Jak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Amsterdamie? Masz bardzo wiele opcji. Holendrzy wiedzą, jak się dobrze bawić, a ich stolica jest miastem przyjaznym i gościnnym. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś osobą imprezową czy romantyczną, młodą duchem czy w dowodzie, lubiącą trwonić pieniądze lub oszczędzać, stolica Holandii jest idealnym miejscem na świętowanie. Pozwól, że opowiemy ci dlaczego warto tu przyjechać i co tu można robić. Po pierwsze, zarezerwuj swój apartament z wyprzedzeniem.

Wybierz hotel na święta w Amsterdamie

» Czytaj także10 przydatnych rad dla turystów w Amsterdamie

Boże Narodzenie i Sylwester w Amsterdamie – majestatyczne drzewko

Majestatyczna choinka w Amsterdamie zajmuje swoje tradycyjne miejsce na placu Dam w centrum miasta. Sprowadzana jest co roku z górskiego regionu Arden. Co więcej, drzewko ma ponad 20 metrów wysokości i jest oplecione 4-kilometrową girlandą świąteczną. To aż 40 tysięcy światełek! Wraz z imponującym budynkiem centrum handlowego De Bijenkorf, holenderska choinka zmienia serce miasta w świąteczną atrakcję, aż do stycznia.

» CZYTAJ TAKŻEAmsterdam w grudniu: święta pod znakiem deszczu

Boże Narodzenie i Sylwester w Amsterdamie – jarmarki bożonarodzeniowe

Jarmark bożonarodzeniowy w Amsterdamie to miejsce, w którym ciężko jest czegoś nie kupić. Wszelkiego rodzaju świąteczne słodycze, fast foody, rozgrzewające napoje i pamiątki wypełniają stragany po brzegi. Na wielkich jarmarkach są też karuzele, które cieszą się szczególną popularnością zaraz po napojach. Jedynym problemem dla odwiedzających jest decyzja, który rynek odwiedzić najpierw. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, polecamy:

Wioskę lodową ICE Village

Zimowy Raj Amsterdam Winter Paradise

Jarmark Kerstmarkt

Wioskę zimową w Amstelveen

Amstelveen to małe miasteczko położone 10 kilometrów od Amsterdamu.

Możesz również poznać świąteczny Amsterdam i tradycje Holendrów podczas fascynującej wycieczki po jarmarku bożonarodzeniowym z przewodnikiem. Możesz również skorzystać z lokalnych wyjazdów i wybrać się do Niemiec. Polecamy wyjazd na świąteczne targi w Kolonii oraz w Düsseldorfie.

Przed wyjazdem do Amsterdamu polecamy pobrać nasz audioprzewodnik po mieście (dostępny w języku angielskim). Dzięki niemu łatwiej wczujesz się w holenderski klimat i zobaczysz najważniejsze punkty na mapie.

Pobierz przewodnik po Amsterdamie

» Czytaj takżeNajlepsze Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Festiwal światła w Amsterdamie

Festiwal światła w Amsterdamie to wielkie wydarzenie sezonu. W tym czasie projektanci z Holandii i zagranicy tworzą spektakularne rzeźby świetlne wokół kanałów, rzeki Amstel i innych miejsc w centrum miasta. Ponadto na ścianach zabytkowych budynków wykonywane są malowane projekcje. Co ważne, festiwal światła wywodzi się z francuskiego miasta Lyon i rozprzestrzenił się na całą Europę. Warto wypłynąć tego dnia w rejs po kanałach. Istnieje również opcja wycieczki z gorącą czekoladą i przekąskami oraz z przewodnikiem.

» Czytaj takżeAmsterdam: 15 głównych atrakcji

Boże Narodzenie i Sylwester w Amsterdamie – świąteczna jazda na łyżwach

Podczas urlopu ciesz się zimą, świeżym powietrzem, odrobiną ćwiczeń i urokiem Amsterdamu. Przy Museumplein znajduje się też popularne lodowisko z wypożyczalnią łyżew. Wstęp na 2 godziny plus wypożyczenie łyżew kosztuje 13 € od osoby.

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Amsterdamie?

Sylwester w Amsterdamie — święto pączków i szampana

Żadna uroczystość sylwestrowa nie byłaby kompletna bez gór smażonych kulek z ciasta i sporej ilości szampana do ich popicia. Pączki o północy to jedna z najbardziej popularnych tradycji sylwestrowych w Holandii. Ma swoje korzenie w starym niemieckim micie, w którym pożerano pączki, aby odpędzić złe duchy. Obecnie można je znaleźć u ulicznych sprzedawców w całym mieście. Ale uwaga, w okresie świątecznym w tych miejscach zwykle zbierają się kolejki. Wszystkie kulinarne doznania są dostępne pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze bary w Amsterdamie

Imprezy sylwestrowe

W Amsterdamie są setki imprez, od eleganckich z panami w krawatach i paniami w diamentach po spontaniczne spotkania w scenerii przypominającej magazyn. Popularną zabawą sylwestrową jest Awakenings bash w Gashouder. Rozpoczyna się ona 31 grudnia o 21:00, a kończy 1 stycznia o 8.00. Wstęp kosztuje 75 euro. Dodatkowo można wynająć szafkę na rzeczy za 7,70–11 € (w zależności od wielkości). Natomiast miejsce parkingowe kosztuje 26 €.

Podobna impreza sylwestrowa w tym samym miejscu odbywa się w wieczory 30 grudnia i 1 stycznia. Różnica jest taka, że program jest o godzinę krótszy, zabawa zaczyna się o 22:00, a wstęp jest o 20 € tańszy. W sylwestra możesz również pójść na imprezę noworoczną i festiwal pod dachem albo posłuchać muzyki elektronicznej. Co więcej, możesz spędzić ten wieczór w hotelu, a także wypłynąć w rejs.

» CZYTAJ TAKŻECo koniecznie trzeba zrobić w Amsterdamie?

Restauracja z panoramicznym widokiem

Sylwestrowe fajerwerki w Amsterdamie są niesamowite! Najlepszym sposobem, aby w pełni docenić widowisko jest widok z wysokości. W związku z tym wielu mieszkańców urządza imprezy na dachach. Jeśli nie udało ci się zaprzyjaźnić i dostać zaproszenia, bar lub restauracja z panoramą jest godną alternatywą. Możesz wybrać:

Średni rachunek w tych miejscach przekracza zwykle 100 €. A jeśli chcesz wydać 500–1000 €, zorganizują dla ciebie piękne i niezapomniane przeżycie.

» Czytaj takżeKiedy najlepiej jechać do Amsterdamu?

Imprezy uliczne w Amsterdamie

Jeśli nie zarezerwowałeś stolika z widokiem na miasto, to jest świetny pretekst, aby dołączyć do świątecznego szaleństwa, które trwa na ulicach. Zwarte centrum szczególnie dobrze nadaje się do improwizowanych imprez ulicznych, w których tłumy uczestników z całego świata spontanicznie łączą się w ogólną celebrację.

W Amsterdamie fajerwerki tradycyjnie rozświetlają nocne niebo nad rzeką Amstel. Most Magere Brug to niesamowite miejsce na podziwianie widoku. Pamiętaj, że w Holandii fajerwerki sprzedawane są tylko kilka dni w roku. W Sylwestra odważni mieszkańcy często pokazują to, co sami wymyślili. Gdy tylko zaczyna się ściemniać, pirotechnika rozświetla wszystkie mosty i otwarte przestrzenie. Uważaj! Domowe fajerwerki nie zawsze są bezpieczne.

  • W zatłoczonych miejscach znajdują się punkty pierwszej pomocy:

    • Plac Dam, wzdłuż ulicy Beursplein,
    • Nieuwmarkt, przy posterunku policji,
    • Leidseplein, Lijnbaansgracht 219, przy posterunku policji,
    • Rembrandtplein, przy placu.

Noworoczne morsowanie 1 stycznia

Noworoczne morsowanie w Amsterdamie przyciąga odważnych i śmiałych pływaków. Rozpoczynają oni rok nurkując w lodowatych wodach Morza Północnego w wielu przybrzeżnych miejscach w Holandii. Nie martw się, jeśli nie jesteś gotowy na morsowanie. Równie dobrze możesz cieszyć się świętem na suchym lądzie przy gorącym kubku czekolady lub grzanego wina.

W Zandvoort-aan-Zee od 1960 roku odbywa się jedno z największych morsowań. Tradycyjnie 1 stycznia o 14:00 rozgrzany tłum spieszy do morza, a o 14:01 są już z powrotem. Z Amsterdamu można dojechać do Zandvoort an See pociągiem. Droga zajmie 30 minut, a odjazdy z dworca centralnego są co pół godziny. Natomiast bilety kosztują średnio około 7 €.

Szczęśliwego Nowego Roku!

» CZYTAJ TAKŻEJakie miasta odwiedzić w Holandii oprócz Amsterdamu?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *