» Europa » Francja » Bretania » Saint-Malo » Wszystko co powinieneś wiedzieć o Saint-Malo przed podróżą

Co powinieneś wiedzieć o Saint-Malo przed podróżą? Po pierwsze, to piękne stare miasto w Bretanii na wybrzeżu kanału La Manche. To, co robi największe wrażenie to jego surowa i swobodna atmosfera. Przez wieki miasto było uważane za wolne, nie należące ani do Anglii, ani do Bretanii czy Francji. Turyści uwielbiają Saint-Malo za średniowieczne fortece i wieże oraz szerokie piaszczyste plaże i potężne przypływy. Możesz wybrać i zarezerwować fascynującą wycieczkę po mieście pod tym linkiem

» CZYTAJ TAKŻEBretania: jakie miasta odwiedzić?

Bardzo krótka historia Saint-Malo

Saint-Malo, mała celtycka wioska stała się miastem w VI wieku naszej ery, kiedy Brytyjczycy, stłoczeni na wyspach z Anglosasami, próbowali przenieść się na stały ląd. Teren ten został nazwany na cześć jednego z siedmiu założycieli Bretanii. Jak wszyscy Bretończycy, tutejsi ludzie zawsze charakteryzowali się samowolą. Złoty wiek wolnego miasta przypadł na XVI wiek, kiedy to udało im się obalić francuskiego gubernatora i jednocześnie obronić swoją niezależność przed Anglikami. Co ciekawe, rdzenni mieszkańcy Saint-Malo nie identyfikowali się z żadną narodowością i nazywali siebie Malouins.

Głównymi bohaterami Saint-Malo są:

 • Korsarski król Surcouf, który zatopił dziesiątki angielskich statków;
 • Jacques Cartier, nawigator i odkrywca Kanady;
 • honorowy obywatel François René de Chateaubriand, słynny pisarz, który się tutaj urodził.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o Saint-Malo? A to, że okupowane miasto bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej. Wiele historycznych budynków zostało zniszczonych, ale te, które jakoś przetrwały, zostały starannie odrestaurowane. A teraz nie można powiedzieć, że w mieście nie ma nic do zobaczenia!

» CZYTAJ TAKŻECo warto zobaczyć w Rennes? Najważniejsze zabytki

Jak dostać się do Saint-Malo?

Saint-Malo jest prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w Bretanii. Dlatego też transport do tego miasta jest zorganizowany całkiem przystępnie. Najczęściej turyści docierają tam pociągiem z Paryża, ponieważ jest to szybkie i wygodne, ale są też inne opcje. 

 • Pociągiem

  Pociągi z Paryża do Saint-Malo odjeżdżają ze stacji Montparnasse. Podróż trwa około 3 godzin. Lepiej jest kupić bilety online z wyprzedzeniem na stronie francuskich kolei, ponieważ ceny zwykle rosną do dnia wyjazdu. Przybliżony koszt – około 50 €.

  Istnieje też możliwość podróży z przesiadką w Rennes. Ta trasa jest praktycznie taka sama pod względem czasu, jednak można więcej zobaczyć.

 • Autobusem

  Możesz podróżować do Saint-Malo z Paryża nocnym autobusem międzymiastowym. Odjeżdża on po godzinie 23:00 i przyjeżdża do miasta docelowego o 9:00 rano. Nie byłaby to zła opcja, gdyby nie przesiadka w Nantes o 5:00. Pamiętaj więc, że podczas tej podróży nie wyśpisz się zbyt długo. Ale i tak Ci o tym powiedzieliśmy, ponieważ bilet kosztuje tylko 18 €.

 • Samochodem

  Najbardziej pirackim sposobem dotarcia do Saint-Malo jest samodzielna jazda samochodem. Wynajęty pojazd jest wygodny i szybki, a droga z Paryża zajmie około 4,5 godziny. Możesz go wynająć z wyprzedzeniem na tej stronie. W ten sposób będziesz mógł wybrać odpowiednią klasę samochodu, poznać jego cenę i zamówić go bezpośrednio na lotnisko na czas przylotu. Pamiętaj, że niektóre drogi na trasie są płatne (opłata za przejazd będzie kosztować 25 euro)!

  Amatorzy kolarstwa mogą również pokonać 400 km z Paryża do Saint-Malo rowerem.

Jak długo trwa podróż do Saint-Malo?

Bardzo często zdarza się, że turyści zwiedzają Saint-Malo w ciągu zaledwie jednego dnia lub nawet kilku godzin. Ponieważ historyczna część miasta jest naprawdę niewielka. Polecamy się wybrać na dwudniową wycieczką po Normandii z Paryża (ofertę można sprawdzić tutaj). 

Dlaczego warto zatrzymać się w Saint-Malo na kilka dni? Choćby po to, by przenocować w pirackiej fortecy i obserwować tutejsze przypływy, które zaskakują szybkością i niesamowitą siłą. Obszary odsłoniętych klifów i plaż są niesamowite!

» CZYTAJ TAKŻEBretania: jakie miasta odwiedzić?

Gdzie się zatrzymać w Saint-Malo?

To, co przede wszystkim powinieneś wiedzieć o Saint-Malo przed podróżą to gdzie się zatrzymać. Oczywiście warto wybrać historyczne centrum. Bez średniowiecznego smaku podróż nie będzie taka sama! Poniżej wybraliśmy trzy najpopularniejsze hotele w St Malo. Zobacz wszystkie dostępne opcje pod tym linkiem.

Golden Tulip Saint Malo – Le Grand Bé

Hotel położony jest w zabytkowym centrum Intra-Muros, naprzeciwko wyspy Grand Bé i Fortu Nacional. Port znajduje się zaledwie 5 minut spacerem od obiektu! Do wyboru są pokoje różnych kategorii i o różnej pojemności. Co więcej, śniadanie może być wliczone w cenę pokoju lub dodatkowo płatne.

Wybierz pokój w hotelu Golden Tulip Saint Malo – Le Grand Bé

Quic En Groigne

Hotel ten mieści się w twierdzy w pobliżu plaży Mole. Śniadanie serwowane jest na tarasie lub w pokoju.

Wybierz pokój w hotelu Quic En Groigne

Hotel Particulier Ascott

Trzygwiazdkowy hotel położony jest poza centrum, ale w zabytkowym budynku otoczonym ogrodem. To bardzo przyjemne miejsce na relaks zwłaszcza latem. Obiekt znajduje się 400 m od plaży i 2 km od centrum miasta.

Wybierz pokój w Hôtelu Particulier Ascott

» CZYTAJ TAKŻE10 najpiękniejszych hoteli w Normandii

Główne atrakcje Saint-Malo

Tym, co powinieneś wiedzieć o Saint-Malo przed podróżą to co zobaczyć? Nawet jeśli nie zatrzymujesz się w obszarze Intra-Muros, zdecydowanie powinieneś odwiedzić fortecę Saint-Malo, pospacerować jej ulicami i przejść się wzdłuż plaż, o ile pozwala na to przypływ. W mieście znajdują się 83 zabytki. Nie jesteśmy w stanie wymienić ich wszystkich, więc dobrą pomocą będzie broszura, którą można odebrać w biurze turystycznym na Esplanadzie Saint-Vincent. 

Najważniejsze atrakcje Saint-Malo to:

Grand-Bé

To atrakcja, którą można odwiedzić tylko podczas odpływu. Znajduje się tutaj grobowiec Chateaubrianda, francuskiego pisarza.

Fort National

Można go zobaczyć z północnej ściany twierdzy i plaży Sillon. Podobnie jak wiele innych fortyfikacji w mieście, został zbudowany w XVII wieku przez architekta Vaubana (tego samego, który zbudował groblę w Strasburgu). Fort można odwiedzić tylko podczas odpływu. Zwiedzanie fortyfikacji i zbrojowni trwa 35 minut.

Cena biletu: 5 € normalny, a 3 € dzieci w wieku 6-16 lat

Katedra Saint-Malo

Jednym z najstarszych budynków w mieście jest katedra Saint-Malo, poświęcona świętemu Wincentemu. Wysoka iglica na dzwonnicy jest widoczna z daleka. Jej budowę rozpoczęto w XII wieku, a ukończono w XV. Świątynia wchłonęła trendy gotyku i renesansu. Podobnie jak w przypadku wielu kościołów we Francji, wstęp jest bezpłatny, ale należy zachować ciszę.

Tour Solidor

Jednym z najstarszych i najbardziej znaczących budynków w mieście jest Tour Solidor (Wieża Solidor). Została ona zbudowana w XIV wieku i jest doskonałym przykładem średniowiecznej architektury. Wewnątrz znajduje się Międzynarodowe Muzeum Żeglugi Dalekomorskiej, które opowiada historię odkrycia Przylądka Horn oraz historię i rozwój przemysłu stoczniowego. Natomiast na najwyższym piętrze jest taras widokowy. 

Wycieczki po Saint-Malo

Jeśli chcesz zwiedzić miasto w krótkim czasie, wybierz wycieczki krajoznawcze pociągiem albo autobusem. Poniżej podajemy dwie ciekawe opcje.

 1. Mały pociąg turystyczny Saint-Malo zabierze Cię przez wąskie uliczki twierdzy w pół godziny. Zaczyna się od biura turystycznego. Podczas tego spaceru będziesz cieszyć się średniowiecznym smakiem miasta i nie zgubisz się w jego zaułkach. Cena dla pasażerów poniżej 10 roku życia wynosi 5 €, pozostali płacą 7 €.
 2. Autobus turystyczny z otwartym dachem, który kursuje z dwoma przystankami, gdzie można wysiąść, aby zrobić zdjęcia lub zobaczyć zabytki w szczegółach, a następnie kontynuować podróż. Wycieczka trwa 40 minut, a cena biletu jest taka sama jak w przypadku pociągu turystycznego.
 • 1 przystanek znajduje się w dzielnicy Cité d’Alet. Można tu zobaczyć pozostałości fortu d’Alet, wieżę Solidor i pomnik z lat 1939-1945.
 • Drugi przystanek znajduje się w dzielnicy Courtoisville, na wschód od historycznego centrum miasta.

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna podróż samochodem po Normandii

Spacer wzdłuż plaż Saint-Malo

Najpiękniejszą rzeczą do zrobienia w Saint-Malo jest spacer wzdłuż pasa przybrzeżnego, począwszy od plaży Sillon i obszaru Courtoisville, kierując się dalej na wschód. Po drodze zobaczysz wiele starych willi z XVIII-XIX wieku, ale nie zapominaj, że wszystkie są własnością prywatną i nieuprzejmie jest wchodzić na ich teren bez zaproszenia.

Najlepszy panoramiczny widok na zatokę Saint-Malo roztacza się z Pointe de la Varde. Z tego miejsca można zobaczyć stare miasto, dużą plażę Sillon i wiele wysp. Zwróć uwagę na kolor morza. W tym miejscu jest ono szmaragdowozielone,  dlatego właśnie wybrzeże to nazywane jest Szmaragdowym.

Kolejne 20 minut wzdłuż Avenue Varde i dotrzesz do dzielnicy Rothenöf. Tutaj na skalistym brzegu nieznani rzeźbiarze wyrzeźbili wiele postaci z kamienia. Znajdź to malownicze miejsce. Do centrum miasta możesz wrócić autobusem numer 6. Spacer zajmie Ci co najmniej 2 godziny, a podróż powrotna autobusem trwa 30 minut. 

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze plaże we Francji

Farmy ostryg w Cancale

Kilka kilometrów na wschód od Saint-Malo znajduje się miasteczko Cancale – duma całego regionu Bretanii i stolica ostryg. Najlepiej zarezerwować wycieczkę na farmę ostryg, gdzie zobaczysz proces pracy hodowców, technologię hodowli skorupiaków, a także odwiedzisz wystawę skorupiaków z całego świata. Weźmiesz również udział w degustacji. 

Podczas spaceru wzdłuż brzegu w pobliżu farmy ostryg zapoznasz się również z wodorostami rosnącymi na brzegach. Ponadto dowiesz się o przydatnych i leczniczych właściwościach tych roślin. W Cancale można zadowolić się wszystkim, nawet tatarem z wodorostów. Tutejsi rolnicy wiedzą, co robią. Aby skosztować najświeższych lokalnych ostryg, udaj się do L’Ormeau. Pół tuzina ostryg kosztuje 18,50 €.

» CZYTAJ TAKŻEBretania: najlepsze jedzenie i napoje

Czego spróbować w Saint-Malo?

To nadmorskie miasto słynie z owoców morza, co nie jest zaskoczeniem. Koniecznie spróbuj lokalnych specjałów z małży, przegrzebków, krewetek lub po prostu zjedz talerz owoców morza (un plat de fruit de mer). Nie można też zapomnieć o naleśnikach – narodowej bretońskiej specjalności. Można je zabrać na wynos, dzięki czemu nie trzeba tracić cennego czasu na siedzenie w restauracji. Spróbuj lokalnych niesłodzonych naleśników z mąki gryczanej i żytniej, zwanych galettes (galette). Uważając na mewy, można spróbować pikniku na plaży!

Innym tradycyjnym bretońskim przysmakiem jest słodkie «ciasto maślane», jak tłumaczy się nazwę Kouign Amann. Można je znaleźć we wszystkich piekarniach w Saint-Malo. Jest wspaniałe pod każdym względem, z wyjątkiem absolutnie szalonej zawartości kalorii. 

» CZYTAJ TAKŻENantes w 1 dzień: trasa po mieście

Najlepsze restauracje w Saint-Malo

W jakiej restauracji najlepiej zjeść posiłek? Wybraliśmy kilka miejsc!

 • Restauracja Antinéa

  Znajduje się przed słynną plażą Sillon w hotelu o tej samej nazwie. Antinéa to restauracja z widokiem na ocean. Ma bardzo przyjazną atmosferę i serwuje świeże i regionalne specjały. Trzydaniowy lunch kosztuje 27 euro.

 • Restauracja Le Cap Horn

  Jest to jedna z najlepszych restauracji dla smakoszy w całej Bretanii, położona w centrum Grand Hôtel des Thermes. Kolacja kosztuje tu zazwyczaj 50-60 € za osobę.

 • Restauracja Les 7 Mers

  Ta restauracja również znajduje się nad brzegiem morza przy plaży Sillon. Oferuje wykwintne specjały z owoców morza. Ponadto została wyróżniona w przewodniku Michelin w 2020 roku. Lunch kosztuje 50-95 €.

Co powinieneś wiedzieć o Saint-Malo przed podróżą? Na przykład to, że surowe piękno Bretanii nie jest dla każdego. Rozpieszczeni miłośnicy tropikalnych wysp nie znajdą tu odpowiednich wakacji na plaży. Ponieważ Szmaragdowe Wybrzeże to kraina zatwardziałych romantyków ze świeżym północnym wiatrem w sercu.

Życzymy ekscytującej podróży do Saint-Malo!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *