Pola tulipanów w Holandii

Pola tulipanów w Holandii

Holandia słynie ze swoich tulipanów na całym świecie, ale znana jest także z innych kwiatów. Setki tysięcy turystów z całego świata co roku przyjeżdża by zobaczyć kwitnące pola, kwiatowe giełdy FloraHolland, które odbywają się w górach Aalsmeer, Rijnsburg i Naaldwijk. W tym artykule opowiemy wam o tym kiedy, można zobaczyć kwitnące pola i jak do nich dotrzeć, a także o giełdzie kwiatów (dostępnej cały rok) i dlaczego jest warta odwiedzenia.

» Czytaj takżeWycieczki samochodem do Holandii na własną rękę

Pola kwiatowe

Pola kwiatowe

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że pola kwiatowe nie są przypadkowo rozsiane po całym kraju, a w głównej mierze skupiają się dookoła giełd kwiatowych i parku Keukenhof. Rozłożenie ich dookoła giełd jest po prostu praktyczne i daje możliwość farmerom szybko dostarczać swoje produkty. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów są pola tulipanów, narcyzów i hiacyntów dookoła Keukenhof, a dokładnie w Lisse. Wynika to nie tylko z tego, że park jest znany, ale również ponieważ łatwo tam dojechać autobusem z Leiden.

Leiden: Wybierz hotel

» Czytaj takżeLejda w Holandii: kiedy jechać i jak się tam dostać?

Weźmiemy pod lupę najbardziej znane kwiatowe pola i podpowiemy jak do nich dojechać.

  • W Lisse pola kwiatowe znajdują się na ulicach: Zwartelaan, Essenlaan, Loosterweg-Zuid i Herenweg. Można dojechać tam taksówką, lub tak jak już wspominaliśmy autobusem 50 z Lieden (w kierunku Haarlem),
  • W Hillegom: Veenenburgerlaan, Zuider Leidsevaart i Derde Loosterweg. Dojechać można pociągiem z Amsterdam Centraal.
  • W Noordwijkerhout: Herenweg i Westeinde. Dojechać można z Lieden autobusem 57 (kierunek Hillgom)
  • W Zilk: Zilkerbinnenweg. Droga jest taka sama jak do Noordwijkerhout, tylko należy pojechać kilka przystanków dalej do Hoogduinweg.

Alternatywą może być jazda na rowerze po trasie pod nazwą Bloemenbollenroute (znanej jako «droga kwiatowa»). Uwaga! Jeśli macie wątpliwości, który sposób wybrać, lub boicie się, że będziecie musieli zmierzyć się z opóźnieniami autobusów, zaplanujcie swoją wycieczkę «od deski do deski», pomoże wam w tym strona 9292. Łatwo naniesiecie miejsce odjazdu i końcowy punkt trasy (miasto/ulicę/kod pocztowy), a także środek transportu.

» Czytaj takżePark Tulipanów Keukenhof

Giełdy kwiatowe FloraHolland

FloraHolland

Giełdy kwiatowe FloraHolland przyciągają turystów z całego świata. FloraHolland to prawdziwa giełda kwiatowa. Oczywiście przedmiotem aukcji nie są akcje czy ropa naftowa, jak na prawdziwych giełdach, a kwiaty. Giełdy te są podobne na swego rodzaju miasteczko, ponieważ praca tam wre 24 godziny na dobę. W środku każdej giełdy znajdziecie kawiarnie, strefy odpoczynku, palarnie, a nawet fryzjera. Co przyciąga ludzi, to fakt że giełda jest otwarta dla turystów. Można obserwować pracę hurtowników ze specjalnej galerii. Turyści odwiedzający FloraHolland mają wyjątkową możliwość uczestniczyć w światowej sprzedaży kwiatów.

» CZYTAJ TAKŻEJak działa Holandia, część 2: Keukenhof, tulipany i wszystko o nich

Jak już wspomnieliśmy giełdy kwiatowe FloraHolland odbywają się w trzech miastach: Aalsmeer, Naaldwijk, Rijnsburg. Odwiedzić możecie, które tylko chcecie! Jednak uważa się, że tym najwygodniejszym wyborem, ze względu na swoje rozmiary, będzie giełda w Aalsmeer. Jest największa i położona najbliżej lotniska Schiphol. Dojedziecie tam z samego lotniska autobusem 198 (Kierunek Aalsmeer Hortensiaplein). Giełda będzie otwarta dla zwiedzających w każdy poniedziałek, wtorek, środę i piątek od 7 do 11 rano i w czwartek od 7 do 9 rano.

Rekomendujemy zaplanować wizytę na giełdzie na najwcześniejsze godzinny poranne, ponieważ właśnie wtedy praca na giełdzie wre. FloraHolland jest zamknięta dla odwiedzających w soboty, niedziele, święta narodowe, a także 31 grudnia.

Cena biletu dla dorosłych (ot 11 lat): 8 €, dla dzieci: 5 €. Jeśli nie zamierzacie korzystać z usług, które oferuje giełda to trzymajcie się następującej trasy: Od recepcji dla turystów i zwiedzających (The Visitor Centre), przejdźcie po galerii przez cały kompleks giełdy. Na końcu galerii znajdują się główne hole, gdzie możecie zobaczyć jak przywożą i zbierają kwiaty zanim bezpośrednio trafią na targi. Po galerii rozwieszone są tablice informacyjne z wyjaśnieniami w czterech językach.

Jeśli chcecie skorzystać z usług przewodników, to możecie nabyć Aalsmeer Combi-ticket, który zawiera w cenie wycieczkę składającą się z trzech części:

  • 07.00: półtoragodzinna wycieczka po giełdzie
  • 10.00: zwiedzanie historycznego ogrodu w Aalsmeer
  • 13:30: spacer na statku po Westeinderplassen

Aalsmeer Combi-ticket  dla dorosłych: 18 €, dla dzieci: 10,75 €.

Jeśli podróżujecie samochodem, warto wiedzieć, że parking dla zwiedzających giełdę jest bezpłatny, a znajduje się na dachu (kierujcie się białym znakiem P23). Lub zarezerwuj parking z wyprzedzeniem tutaj.

Okres kwitnienia w Holandii. Kiedy najlepiej pojechać?

Holland

Uważa się, że sezon kwitnienia w Holandii przypada na środek marca, a kończy się w połowie maja. Jednak, jak wiadomo kwiaty nie rozkwitają w tym samym czasie co roku, więc trzeba śledzić ten proces. Wszystko zależy od temperatury. Dlatego jeśli zima była stosunkowo ciepła, aktywne kwitnięcie na większości pól, będzie można oglądać już na początku marca.

» Czytaj takżeAmsterdam w kwietniu: kwitnące tulipany i Dzień Króla

Nawet sami Holendrzy czekają na rozkwit pól. Dużo z nich używa do tego celu strony internetowej, która monitoruje fazę kwitnienia na polach Noordwijkerhouta. Dzięki niemu, można dowiedzieć się kiedy pola tulipanów są w najpiękniejszej fazie kwitnienia.

Radzimy zwrócić uwagę na National Tulip Day, który obchodzone jest co roku w trzecią sobotę stycznia w Amsterdamie na placu Dam. To nie jedyne święto kwiatów w Holandii! Tutaj znajdziecie specjalną stronę z rozpiską podobnych świąt razem z datami i programem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *