Co zobaczyć w Antwerpii w jeden dzień?

,
Antwerpen

Jeśli planujecie zwiedzić Antwerpię i macie tylko jeden dzień, aby zapoznać się z tym wspaniałym miastem nie należy się martwić! Oczywiście to mało czasu i nie uda wam się odwiedzić wszystkich muzeów Antwerpii, czy też zobaczyć wszystkich zabytków, ale przygotowaliśmy dla was specjalną trasę, która pozwoli wam poczuć atmosferę miasta i zobaczyć to co najważniejsze.

Spacer po Antwerpii z przystankami, robieniem zdjęć, przekąskami i zakupem pamiątek zajmie wam 6-7 godzin. Przedstawiamy wam przykładową trasę na mapie Antwerpii. Cyframi zaznaczyliśmy najbardziej interesujące miejsca w mieście.

» Czytaj takżeSamodzielna wycieczka po Belgii: trasa i przydatne wskazówki

Antwerpia Centralna

Antwerpia Centralna

Antwerpia: Wybierz hotel

Dworzec Centralny Antwerpii (Antwerpen Centraal) to miejsce startu dla spaceru po mieście. Ten budynek jest uważany za jeden z najpiękniejszych dworców na świecie, a jego zwiedzanie zajmie minimum pół godziny. W środku, oczywiście poza samym dworcem, znajdują się także kawiarnie, apteki, supermarkety, sklepy jubilerskie i sklepiki, które mają w ofercie pyszne gofry i przeróżne owoce w belgijskiej czekoladzie.

Diamentowa dzielnica w Antwerpii

Antwerpia jest światową stolicą brylantów i przekonacie się o tym na własnej skórze, kiedy wybierzecie się na spacer do słynnej dzielnicy brylantów, znajdującej się obok dworca między ulicą Pelikaanstraat a Lange Herentalsestraat. Gdzie jeszcze zobaczycie szyldy, na których napisane jest «Brylanty 24h»?

Można odwiedzić Muzeum Diamentów. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

Spacer do centrum Antwerpii i zakupy w rytm muzyki

Centrum Antwerpii

Dalej idziemy do historycznego centrum miasta. Na początku idźcie ulicą De Keyserlei i przetnijcie szeroką ulicę Franklrijklei. Znajdziecie się na ulicy dla pieszych Leysstraat, gdzie będzie dużo sklepów. Koniecznie zwróćcie uwagę na piękne budynki pod adresem Leysstraa 29 и Leysstraa 30, które stoją na skrzyżowaniach po obu waszych stronach. Ulica Leysstraat przechodzi w ulicę Meir, gdzie wzdłuż sklepów, co każde 100 metrów występują artyści uliczni: muzykanci, klauni i żonglerzy.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii

Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii

Przejdźcie Meir prawie do końca i skręćcie w Eiermarkt, potem w Groenplaats, tam zobaczycie wieżę głównego zabytku miasta — Katedry Najświętszej Marii Panny w Antwerpii (Onze-Lieve-Vrouwekathedraal Antwerpen). Ściany tego kościoła ciężko zobaczyć z bliska, ponieważ budynek jest otoczony rzędem domów, w których znajdują się restauracje i sklepiki z pamiątkami. Przed wejściem do kościoła, od 11 rano, zawsze występuje ktoś z ulicznych artystów, nie bójcie się wziąć udział w ich przedstawieniach.

Nawet jeśli nie lubicie kościołów, Katedrę Najświętszej Marii Panny należy zobaczyć mimo wszystko, ponieważ sam budynek jest arcydziełem architektury. Dodatkowo w środku znajduje się mnóstwo obrazów, w tym cztery płótna Rubensa. Ponieważ Kościół Najświętszej Marii Panny normalnie pracuje, to oczywiście w czasie mszy, turyści z kamerami nie są wpuszczani. Za to, wejdziecie wtedy do środka za darmo, jednak tylko po to, aby uczestniczyć we mszy. Dlatego jeśli chcecie zobaczyć Katedrę w całości, przyjdźcie w godzinach od 10 do 17 w dni powszednie, od 10 do 15 w soboty i od 13 do 16 w niedziele. Pamiętajcie, że takie pełne zwiedzanie kościoła zajmie wam około godziny, dlatego aby wszystko poszło sprawnie radzimy abyście zapoznali się wcześniej z harmonogramem odprawianych mszy. Wejście do środka kosztuje 8 euro (dzieci do lat 12 mogą wejść za darmo).

Co zobaczyć na Grote Markt w Antwerpii

Grote Markt w Antwerpii

Kiedy zobaczyliście już Katedrę, skręćcie w Maalderijstraat, aby znaleźć się na Grote Markt. Napatrzcie się na budynek rady miasta (Stadhuis van Antwerpen), sławną fontannę Brabo (Brabo monument), która jest jednym z symboli miasta oraz na piękne czerwone fasady średniowiecznych domków.

Jeżeli czujecie, że jesteście zmęczeni szumem i gadaniem turystów, a pogoda jest akurat ładna, to przejdźcie się do kościoła Sint-Carolus Borromeuskerk. Przed nim jest dużo ławek, na których można odpocząć w cieniu drzew, często występują tam też muzykanci. Jeśli natomiast nadal jesteście w pełni sił to przejdźcie po ulicy Suikerriu w stronę nadbrzeżnej Skaldy. Przetnijcie ulicę Ernest van Dijckkaai, wejdźcie na przystań i obróćcie się — zobaczycie przed sobą piękny widok na miasto. Jest to idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcia z panoramą miasta.

Teraz możecie popatrzeć na drugi brzeg Skaldy. Na terytorium miasta znajdują się dwa mosty, które umożliwiają przejście przez rzekę. Ale kogo zaskoczył by spacer po moście? Właśnie tutaj, w Antwerpii możecie przejść przez Skaldę, ale pod nią!

Spacer po dnie rzeki — Tunel Świętej Anny

Tunel Świętej Anny

Od przystani do tunelu Świętej Anny (Sint-Annatunnel) można dojść kilkoma drogami, najbardziej bezpośrednią będzie ta w dół nadbrzeża, ale polecamy przejść się po ulicy Hoogstraat, gdzie znajdziecie mnóstwo barów, kawiarni i sklepików, a większość z nich jest otwarta nawet w niedzielę. Na niewielkim placu przed wejściem do tunelu w każdą niedzielę ma miejsce pchli targ.

Zjechać do tunelu można albo windą, albo ruchomymi schodami. Sint-Annatunnel to nie tylko atrakcja dla turystów, ale też duże udogodnienie dla mieszkańców miasta. Przed zjazdem to tunelu pamiętajcie o dwóch rzeczach:

1) W tunelu poruszają się rowerzyści (teoretycznie powinni prowadzić rower, a nie na nim jechać, ale mimo wszystko lepiej być ostrożnym);

2) Tam na dnie jest trochę głośniej przez echo i oczywiście zimniej ze względu na głębokość.

Przejdziecie 572 metry po dnie rzeki i wyjdziecie na drugi brzeg Skaldy — będzie to parking z pięknym widokiem na centrum miasta (oczywiście w pogodny dzień).

Kawałek starożytnej Antwerpii

Po powrocie do centralnej części Antwerpii kierujcie się do zamku Het Steen (Burg Steen)  i pomnika Lange Wappera, który według legendy pojawia się nocą i prześladuje pijane osoby na ulicach miasta. Nie wypijcie za dużo miejscowego piwa!

Bezpłatny punkt widokowy w Antwerpii

Pilotage Building Loodsgebouw

Kiedy już obejrzycie ruinę fortecy miasta, przejdźcie wzdłuż brzegu Skaldy do budynku Pilotage Building Loodsgebouw,  znajdziecie się w portowej części miasta, który jest kolejnym punktem naszego spaceru po Antwerpii — Museum aan de Stroom (lub prosto MAS, «muzeum na rzece»). Ten nowoczesny budynek, to nie tylko muzeum, ale też piękny bezpłatny punkt widokowy. Miejcie pod uwagą, że dach MAS chroni od wiatru, ale nie od deszczu.

Kiedy już tam będziecie zaglądnijcie do sklepu przy muzeum (jest dosłownie obok budynku MAS), będziecie mieli możliwość kupić tam  piękne pamiątki i książki o sztuce. Potem warto przejść się wokół Willemdok, gdzie zobaczycie dużo jachtów, kawiarni i restauracji.

Jeśli jesteście zmęczeni lub musicie już wracać na dworzec, aby zdążyć na pociąg to skorzystajcie z komunikacji miejskiej. Pamiętajcie, że po centrum tramwaje kursują pod ziemią — takie małe metro. Jeśli planujecie dużo przemieszczać się po Flandrii, gdzie przewoźnikiem jest firma De Lijn, to możecie zaoszczędzić i kupić bilet 10 przejazdowy za 17 euro.

» CZYTAJ TAKŻEJak podróżować po Belgii transportem publicznym?

Dodatkowe miejsca podczas spaceru w Antwerpii

Zoo w Antwerpii, czy warto iść?

Zoo w Antwerpii

Jeśli lubicie obserwować zwierzęta, pogoda dopisuje i macie jeszcze kilka godzin, to warto zwrócić uwagę na tę atrakcję miasta. Antwerpen Zoo jest najstarszym zoo w Europie. Znajduje się obok dworca centralnego na placu Koningin Astridplein. Żyją tutaj słonie, żyrafy, foki, lwy, misie koala, szopy i wiele innych zwierząt. Jeśli chcecie zobaczyć wszystko zajmie to około 2-3 godziny. Bilet dla dorosłego kosztuje 31 euro, dla dziecka od 3 do 11 lat 25 euro, od 12 do 17 lat 29 euro.

Rada: jeśli przyjeżdżacie do Antwerpii pociągiem i planujecie zwiedzanie zoo to najlepiej skorzystajcie z programu B-Excursion: Antwerp Zoo, kupując bilet w kasie na dworcu lub online jest możliwość zakupić razem z nim bilet do zoo, wyjdzie taniej i nie będziecie musieli stać w kolejce do kasy w zoo.

Antwerpia dla dorosłych — dzielnica czerwonych latarni

Wszyscy słyszeli o dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie, ale jest też taka w Antwerpii. Dzielnica leży między ulicami Schippersstraat, Vingerlingstraat, Verversrui a Falconplein.

Zakupy w Antwerpii

Antwerpia to miasto mody Flandrii, to właśnie tutaj znajduje się muzeum mody i wiele sklepów z ubraniami dla każdego. Jeśli interesują was miejscowi projektanci, to koniecznie odwiedźcie Nationalestraat.

Drogie i znane marki oraz sławna cukiernia Laduree znajdują się na ulicy Hopland.

Chinatown w Antwerpii

Jeśli lubicie chińską, wietnamską, czy też tajską kuchnię, lub jeśli chcecie spróbować rzadkich, chińskich słodyczy lub owoców, to koniecznie idźcie na ulicę Van Wesenbekestraat. Znajduje się ona niedaleko od dworca centralnego i znajdziecie tam różne azjatyckie restauracje i supermarkety.

Co przywieźć z Antwerpii?

Co przywieźć z Antwerpii?

Co przywieźć z Antwerpii oprócz magnesów, pocztówek i czekolady, które można kupić w każdym mieście w Belgii? Likier Elixir d’Anvers! Oczywiście można go kupić w każdym supermarkecie w Belgii, ale to właśnie w Antwerpii w każdym sklepiku z pamiątkami, a nawet czekoladą bez problemu znajdziecie butelkę 500 lub 700 ml.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Belgii?

Co należy wiedzieć przed odwiedzeniem Antwerpii?

Jeżeli nie lubicie tłumów ludzi, to lepiej nie planujcie zwiedzania na sobotę. To jedyny dzień w tygodniu, kiedy mieszkańcy miasta i okolic, mogą wyjść na zakupy, dlatego praktycznie wszystkie ulice w centrum będą przepełnione ludźmi, tak jak w pierwsze dni wyprzedaży.

Na tym nasza wspólna trasa się kończy. Mamy nadzieję, że spacer po mieście przypadł wam do gustu i  że jeden dzień wystarczył wam by poznać Antwerpię choć trochę bliżej!

1 komentuj
  1. M.M
    M.M says:

    :)
    Super przewodnik, dzięki! Wybieram się pociągiem do Antwerpii na jeden dzień z dzieckiem i szukałam właśnie takiego jasnego i prostego przewodnika, żeby coś zwiedzić i jednocześnie, żeby trasa nie była zbyt męcząca dla czterolatka. Wszystko w zasięgu Dworca Centralnego- na pewno skorzystam z tego przewodnika. Odwiedzimy jeszcze Dom Rubensa, mam nadzieję, że zdążymy na pociąg powrotny :)

Komentarze wyłączone