» Europa » Belgia » Antwerpia » Co zobaczyć w Antwerpii w jeden dzień?

Dzień to za mało, aby zobaczyć wszystko w Antwerpii, jednak bez obaw!  Przygotowaliśmy dla was skróconą trasę miasta, dzięki której poczujecie belgijską atmosferę i zobaczycie to, co najważniejsze. Spacer po tym wyjątkowym miejscu z przystankami, robieniem zdjęć, przekąskami i zakupem pamiątek zajmie wam około 6-7 godzin. Dodatkowo zaznaczyliśmy przykładową trasę na mapie, z którą zapoznacie się poniżej.

Chętnie doradzimy wam krok po kroku, co zobaczyć w Antwerpii w jeden dzień. Po pierwsze, przed wycieczką warto zarezerwować apartament, by później nie martwić się, że zostaniemy bez dachu nad głową.

Wybierz hotel w Antwerpii

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna wycieczka po Belgii: trasa i przydatne wskazówki

Antwerpia Centralna

Dworzec Centralny Antwerpii (Antwerpen Centraal) to miejsce, w którym rozpoczynamy nasz spacer po mieście. Ten budynek jest uważany za jeden z najpiękniejszych dworców na świecie, a jego zwiedzanie zajmie nam minimum pół godziny. W środku, oczywiście poza samym dworcem, znajdują się także kawiarnie, apteki, supermarkety, sklepy jubilerskie i sklepiki, które mają w ofercie pyszne gofry i przeróżne owoce w pysznej belgijskiej czekoladzie.

» CZYTAJ TAKŻEWycieczka krajoznawcza po Amsterdamie

Diamentowa dzielnica w Antwerpii

Antwerpia jest światową stolicą brylantów. Przekonacie się o tym na własnej skórze, kiedy wybierzecie się na spacer do słynnej Dzielnicy Diamentów, znajdującej się obok dworca, między ulicą Pelikaanstraat a Lange Herentalsestraat. Gdzie indziej zobaczycie szyldy, na których napisane jest «Brylanty 24h»? Zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem tropem brylantów!

» CZYTAJ TAKŻEDiamenty w Amsterdamie: zwiedzanie muzeum i fabryki

Spacer do centrum miasta i zakupy w rytm muzyki

Dalej idziemy do historycznego centrum miasta. Na początku idźcie ulicą De Keyserlei i przetnijcie szeroką ulicę Franklrijklei. Po chwili znajdziecie się na ulicy dla pieszych Leysstraat, gdzie znajduje się dużo sklepów. Wzdłuż nich występują artyści uliczni: muzykanci, klauni i żonglerzy. Koniecznie zwróćcie uwagę na piękne budynki pod adresem Leysstraa 29 и Leysstraa 30, które stoją na skrzyżowaniach po obu waszych stronach. Polecamy również wycieczkę tropem zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Gandawie w 1 dzień?

Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii

Kolejnym obowiązkowym miejscem do zobaczenia jest Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii (Onze-Lieve-Vrouwekathedraal Antwerpen). Co ciekawe, przed wejściem do kościoła już od 11 rano, zawsze występuje ktoś z ulicznych artystów. Występy można obserwować na przykład z pobliskich restauracji. W okolicy nie brakuje również sklepików z pamiątkami, w których można się zaopatrzyć w lokalne gadżety.

Katedra Najświętszej Marii Panny jest arcydziełem architektury. (Dlatego koniecznie musicie ją zobaczyć, nawet jeśli nie lubicie zwiedzać kościołów.) Dodatkowo w środku znajduje się mnóstwo obrazów, w tym cztery płótna Rubensa. Pamiętaj, że podczas mszy turyści z kamerami nie są wpuszczani.

 • Zwiedzanie katedry

  Katedrę można zwiedzać:

  • od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00;
  • w sobotę od 10:00 do 15:00;
  • w niedziele od 13:00 do 16:00.

Pełne zwiedzanie kościoła zajmie wam około godziny. Wejście do środka kosztuje 8 euro (dzieci do lat 12 mogą wejść za darmo). Natomiast podczas mszy można wchodzić za darmo (ale tylko na mszę).

» CZYTAJ TAKŻELot helikopterem nad polami tulipanów w Holandii

Co zobaczyć na Grote Markt?

Od katedry, skręcamy w Maalderijstraat, aby znaleźć się na Grote Markt. Tutaj zobaczycie budynek rady miasta (Stadhuis van Antwerpen), sławną fontannę Brabo (Brabo monument), która jest jednym z symboli miasta oraz na piękne czerwone fasady średniowiecznych domków. Następnie, jeżeli czujecie, że jesteście zmęczeni szumem i tłumem turystów, przejdźcie się do kościoła Sint-Carolus Borromeuskerk. Przed nim jest dużo ławek, na których można odpocząć w cieniu drzew i posłuchać ulicznych muzykantów.

To nie koniec zwiedzania Antwerpii. Ponieważ tym, którzy są w pełni sił polecamy spacer po ulicy Suikerriu w stronę nadbrzeżnej Skaldy. Dalej przecinamy ulicę Ernest van Dijckkaai i wchodzimy na przystań, z której rozciąga się piękny widok na panoramę miasta. To idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcia. A teraz powiemy coś, co was zaskoczy. W Antwerpii znajdują się 2 mosty, które umożliwiają przejście przez rzekę. Z przystani możecie przejść… pod Skaldą!

Jeśli chcecie bliżej poznać Antwerpię i belgijką kulturę, polecamy spacer z przewodnikiem audio. Największy plus wycieczki jest taki, że możecie zwiedzać miasto we własnym tempie.

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Amsterdamie?

Spacer po dnie rzeki — Tunel Świętej Anny

Zaczynamy przejście pod Skaldą! Aby to zrobić musicie się dostać z przystani do tunelu Świętej Anny (Sint-Annatunnel). Do wyboru mamy kilka dróg. Najbardziej bezpośrednią będzie ta w dół nadbrzeża. Polecamy jednak przejść się po ulicy Hoogstraat. Znajduje się tu mnóstwo barów, kawiarni i sklepików otwartych nawet w niedzielę. Co więcej, na niewielkim placu przed wejściem do tunelu w każdą niedzielę ma miejsce pchli targ.

 • Pamiętaj

  Po pierwsze, w tunelu poruszają się rowerzyści (teoretycznie powinni prowadzić rower, a nie na nim jechać, ale mimo wszystko lepiej być ostrożnym).

  Po drugie, na dnie jest trochę głośniej przez echo i oczywiście zimniej ze względu na głębokość.

Sint-Annatunnel to nie tylko atrakcja dla turystów, ale też duże udogodnienie dla mieszkańców miasta. Do tunelu można zjechać windą albo ruchomymi schodami. Przejdziecie 572 metry po dnie rzeki i wyjdziecie na drugi brzeg Skaldy. Znajduje się tu parking z pięknym widokiem na centrum miasta (oczywiście w pogodny dzień).

» CZYTAJ TAKŻEKiedy najlepiej jechać do Amsterdamu?

Kawałek starożytnej Antwerpii

Po powrocie do centralnej części Antwerpii kierujcie się do zamku Het Steen (Burg Steen) i pomnika Lange Wappera, który według legendy pojawia się nocą i prześladuje pijane osoby na ulicach miasta. Nie wypijcie za dużo miejscowego piwa! A jeśli mowa o mocniejszym trunku, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę po Browarze Miejskim De Koninck połączoną z degustacją. Ciekawą propozycją jest również wyprawa piwna po Antwerpii, na której nie tylko spróbujecie lokalnego piwa, ale również belgijskich przekąsek.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Piwa Heineken w Amsterdamie

Bezpłatny punkt widokowy w Antwerpii

Kiedy już obejrzycie ruinę fortecy miasta, przejdźcie wzdłuż brzegu Skaldy do budynku Pilotage Building Loodsgebouw. Znajduje się tu kolejny punkt naszej wyprawy — Museum aan de Stroom (lub prosto MAS, «muzeum na rzece»). Ten nowoczesny budynek, to nie tylko muzeum, ale też piękny bezpłatny punkt widokowy. Miejcie jednak na uwadze, że dach MAS chroni od wiatru, ale nie od deszczu. Warto jeszcze wspomnieć, że przy Museum aan de Stroom znajduje się sklepik, w którym możecie kupić piękne pamiątki i książki o sztuce. Następnie przejdźcie się wokół Willemdok, gdzie zobaczycie dużo jachtów, kawiarni i restauracji.

Jeśli jesteście zmęczeni lub musicie wracać na dworzec, aby zdążyć na pociąg to skorzystajcie z komunikacji miejskiej. Pamiętajcie jednak, że po centrum Antwerpii tramwaje kursują pod ziemią — takie małe metro. Warto kupić bilet 10 przejazdowy za 17 euro, jeśli planujecie dużo przemieszczać się po Flandrii. Pozwoli wam to co nieco zaoszczędzić.

» CZYTAJ TAKŻEJak podróżować po Belgii transportem publicznym?

Dodatkowe miejsca podczas spaceru w Antwerpii

Zoo w Antwerpii – czy warto pójść?

Warto się tutaj wybrać, jeśli lubicie obserwować zwierzęta i macie jeszcze kilka godzin w zapasie. Antwerpen Zoo jest najstarszym zoo w Europie. Znajduje się obok dworca centralnego na placu Koningin Astridplein. Żyją tutaj słonie, żyrafy, foki, lwy, misie koala, a nawet szopy. Zwiedzanie ogrodu zoologicznego potrwa około 2-3 godziny. Bilet dla dorosłego kosztuje 31 euro, dla dziecka od 3 do 11 lat 25 euro, a od 12 do 17 lat 29 euro.

 • Wskazówka

  Jeśli przyjeżdżacie do Antwerpii pociągiem i planujecie zwiedzanie zoo to najlepiej skorzystajcie z programu B-Excursion: Antwerp Zoo. Kupując bilet w kasie na dworcu lub online możecie zakupić razem z nim wejściówkę do ogrodu zoologicznego. Wyjdzie taniej i nie będziecie musieli stać w kolejce do kasy w zoo.

Antwerpia dla dorosłych — dzielnica czerwonych latarni

Wszyscy słyszeli o dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie, ale jest też taka w Antwerpii. A leży między ulicami Schippersstraat, Vingerlingstraat, Verversrui a Falconplein.

» CZYTAJ TAKŻEUlica czerwonych latarni w Amsterdamie

Zakupy w Antwerpii

Antwerpia to miasto mody Flandrii. To właśnie tutaj znajduje się muzeum mody i wiele sklepów z ubraniami dla każdego. Jeśli interesują was miejscowi projektanci, to koniecznie odwiedźcie Nationalestraat. Drogie i znane marki oraz sławna cukiernia Laduree znajdują się na ulicy Hopland. Jako ciekawą formę rozrywki proponujemy grę w poszukiwanie belgijskich skarbów, nie tylko dla dzieci.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto zobaczyć?

Chinatown w Antwerpii

Jeśli lubicie chińską, wietnamską, czy też tajską kuchnię. A ponadto jeśli chcecie spróbować rzadkich, chińskich słodyczy lub owoców, to koniecznie idźcie na ulicę Van Wesenbekestraat. Znajduje się niedaleko dworca centralnego i wypełniają ją różne azjatyckie restauracje i supermarkety.

» CZYTAJ TAKŻEAlkmaar - stolica sera

Co przywieźć z Antwerpii?

Co przywieźć z Antwerpii oprócz magnesów, pocztówek i czekolady, które można kupić w każdym mieście w Belgii? Likier Elixir d’Anvers! Oczywiście można go kupić w każdym supermarkecie w Belgii. Jednak to właśnie w Antwerpii w każdym sklepiku z pamiątkami, a nawet czekoladą bez problemu znajdziecie butelkę 500 lub 700 ml.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Belgii?

Co należy wiedzieć przed przyjazdem do Antwerpii?

Jeżeli nie lubicie tłumów ludzi, to lepiej nie planujcie zwiedzania na sobotę. To jedyny dzień w tygodniu, kiedy mieszkańcy miasta i okolic, mogą wyjść na zakupy, dlatego praktycznie wszystkie ulice w centrum będą przepełnione ludźmi. Podobnie jak w pierwsze dni wyprzedaży.

Na tym nasza wspólna trasa się kończy. Mamy nadzieję, że spacer po mieście przypadł wam do gustu. I że jeden dzień wystarczył wam, by poznać Antwerpię choć trochę bliżej.

» CZYTAJ TAKŻEJakie miasto warto odwiedzić w Holandii oprócz Amsterdamu?

1 komentuj
 1. M.M
  M.M says:

  :)
  Super przewodnik, dzięki! Wybieram się pociągiem do Antwerpii na jeden dzień z dzieckiem i szukałam właśnie takiego jasnego i prostego przewodnika, żeby coś zwiedzić i jednocześnie, żeby trasa nie była zbyt męcząca dla czterolatka. Wszystko w zasięgu Dworca Centralnego- na pewno skorzystam z tego przewodnika. Odwiedzimy jeszcze Dom Rubensa, mam nadzieję, że zdążymy na pociąg powrotny :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *