Jak działa Holandia, część 2: Keukenhof, tulipany i wszystko o nich

Pola pokryte jaskrawymi kolorami są jedną z głównych atrakcji turystycznych w Holandii. Około 400 lat temu, w okresie Złotego Wieku, tulipany sprowadzono tu z Imperium Osmańskiego. Rzemieślnicy i kupcy upatrzyli sobie je jako niedrogą ozdobę domu i w ciągu zaledwie kilku dekad uprawa tulipanów i innych kwiatów spontanicznie przerodziła się w ogromny przemysł, na którym zbijano i nadal zbija się fortunę.

Nasz artykuł zabierze cię do światowej sławy regionów i plantacji oraz aktywności z dala od popularnych miejsc turystycznych. Są cichsze i często bardziej kameralne, ale nie mniej piękne. Opowiemy o wszystkim!

Kiedy w Holandii kwitną kwiaty

Kiedy w Holandii kwitną kwiaty

Kwiaty polne są produktem naturalnym, więc nikt nie może dać 100% gwarancji, że zakwitną w danym czasie. Średnio takie okresy przedstawiają się następująco:

Najlepszym momentem na wyjazd, by zobaczyć hektary pól o niesamowitej urodzie, jest koniec kwietnia. Jednak cuda florystyki są w Holandii dostępne przez cały rok dzięki szklarniom. Zacznijmy od wiosennych widoków, które otulają pola tulipanów

» CZYTAJ TAKŻEPola tulipanów w Holandii

Keukenhof — królewski park kwiatowy w Holandii

Keukenhof — królewski park kwiatowy w Holandii

Od 1950 roku wiodące kwiaciarnie wykorzystują to miejsce do prezentowania swoich osiągnięć. Wiosną kwitnie ponad 7 milionów kwiatów. Na zwiedzających czekają fascynujące pokazy kwiatowe, niesamowite ogrody, fascynujące zajęcia i interaktywne wydarzenia. Na przykład tworzenie własnej kompozycji, a dla dzieci organizowane są poszukiwania skarbów, labirynty i inne.

W 2022 roku Keukenhof zostanie otwarty 25 marca. Zawsze można sprawdzić bilety w sprzedaży pod tym linkiem

Istnieją bilety łączone: wstęp + transfer autobusem do i z Keukenhof z Amsterdamu (Rotterdamu lub Hagi). Bilety te można nabyć tutaj.

Do Keukenhof można też dojechać na własną rękę komunikacją miejską lub samochodem (i np. wypożyczyć auto na wycieczkę, tutaj). Parking przy parku kosztuje 6 € za dzień.

Tutaj można pobrać audioprzewodnik po parku Keukenhof i odbyć samodzielną wycieczkę.

A hotele w okolicy parku Keukenhof znajdziesz tutaj

» CZYTAJ TAKŻEJak samemu dostać się do Parku Keukenhof z Amsterdamu?

Wycieczki po Keukenhof i obrzeżach

Zrelaksuj się na łodzi i ciesz się ciszą i spokojem krajobrazu. Spacer trwa godzinę i jest wypełniony informacjami o kwiecistej krainie. Bilet można kupić tuż przed odpłynięciem, obok młyna w parku. Koszt rejsu:

  • dorośli — 9 €;
  • dzieci od 4 do 11 lat — 4,50 €;
  • dzieci do lat 3 włącznie — bezpłatnie.

Bilet łączony, który obejmuje wstęp do parku bez kolejki oraz godzinny rejs z audioprzewodnikiem, można kupić pod tym linkiem

Keukenhof — królewski park kwiatowy w Holandii

Keukenhof oferuje wypożyczalnie rowerów, w tym tandemów. Wybór jest duży. Zazwyczaj każdy kto chce, załapie się na przejażdżkę. Wypożyczalnia znajduje się po drodze z parkingu, obok głównego wejścia. Standardowe rowery kosztują 15 euro za cały dzień i 10 euro za 3 godziny.

W przypadku zainteresowania specjalnym środkiem transportu, np. wózkiem dla dziecka, tandemem dla osoby dorosłej z dzieckiem itp. należy dokonać rezerwacji na oficjalnej stronie wypożyczalni rowerów Keukenhof

Proszę zwrócić uwagę:

  • nie ma możliwości anulowania rezerwacji bez kary;
  • w przypadku wcześniejszej rezerwacji, transport należy odebrać do południa;
  • Rowery nie są dozwolone w ogrodzie Keukenhof, a jedynie na jego obrzeżach.

Można też podziwiać kwiaty w zupełnie oryginalny sposób — w samochodzie elektrycznym.

Dla koneserów pięknych kwiatów istnieje nawet możliwość odbycia wycieczki helikopterem nad polami kwiatowymi. Taką wycieczkę można zarezerwować i przy okazji dowiedzieć się więcej tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEPark Tulipanów Keukenhof

Kopvan Noord-Holland

Kopvan Noord-Holland to wiejski region z polami tulipanów, wiatrakami, wybrzeżem i wydmami tuż za Amsterdamem. Tutaj wiosną rozkwita największe na świecie pole kwiatowe. Dzięki fantastycznym szlakom rowerowym i pieszym, obszar ten może być świetną alternatywą, jeśli chcesz uniknąć tłumów w Keukenhof.

Kopvan Noord-Holland

Obszar ten jest również atrakcyjny dla miłośników plażowania. Odwiedź jedną z wielkich nadmorskich miejscowości, takich jak Petten, Julianadorp czy Callantsoog

Flevoland: czym się zająć

Jest to najmłodsza prowincja w Holandii. Miliony kwiatów rosną na lądzie, który jeszcze nie tak dawno był dnem morskim Zeiderzee.

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie wspaniałej scenerii i pól kwiatowych regionu jest spacer, przejażdżka rowerem lub samochodem jednym ze szlaków tulipanowych pod koniec kwietnia. Biegną one w okolicach miast Dronten, Lelystad i Zeewolde. Mają one długość od około 10 do 70 km. Mapę można otrzymać w każdym punkcie informacji turystycznej.

Flevoland

Od kwietnia do początku maja odbywa się festiwal w Noordoostpolder, który prezentuje ponad 2000 odmian kultowego kwiatu w specjalnych ogrodach i pokazach. Z atrakcji goście szczególnie lubią przejażdżki bryczką, nagłe pojawiające się przekąski i przejażdżki dla dzieci.

Dwie firmy oferują wycieczkę helikopterem, aby podziwiać skalę i wspaniałość Flevolandu: 

  • Trasa lotu Tulpenvliegroute zaczyna się i kończy bezpośrednio przy polu tulipanów w mieście Creil.
  • Loty Helicentre wyruszają z lotniska w Lelystad, podążając dłuższą trasą wokół regionu Noordoostpolder.

Flevoland: wycieczkę helikopterem

Dla tych, którzy szukają czegoś nieco bardziej relaksującego, Tulip Fly oferuje stylową podróż balonem lub jako pasażer na paralotni. 

Całoroczne atrakcje w Flevoland

Spędź dzień na zwiedzaniu kompleksu szklarni Orchideeen Hoeve przy Oosterringweg 34, 8315 PV Luttelgeest. Jest to sztucznie stworzony park tropikalny. Zwiedzający poznają egzotyczną florę i faunę puszczy amazońskiej, podziwiają największy w Europie ogród motyli, karmią małpy, sumy, a nawet bawią się z papugami. Jadąc przez Flevoland natkniesz się na różne ogrody, które są otwarte dla zwiedzających przez cały rok

Ogród botaniczny Hortus Botanicus

Ogród botaniczny Hortus Botanicus

Najstarszy ogród botaniczny w Holandii znajduje się w zabytkowym centrum Lejdy. To miejsce, w którym naukowcy prowadzą badania, studenci zdobywają wykształcenie, a goście relaksują się i odpoczywają. Są tu ogród japoński, ogród historyczny, ogród zimowy, ogród różany z paprociami i ziołami leczniczymi, pole orzeszków ziemnych, tropikalna szklarnia…

Adres: Rapenburg 73, 2311GJ Leiden.

» CZYTAJ TAKŻELejda: zabytki i atrakcje

Gdzie można zbierać kwiaty w Holandii?

Jeśli chcesz zerwać własne kwiaty, możesz odwiedzić Pluktuin Hanneke (Ellerweg 18, Biddinghuizen) lub ogród tulipanów Boerenshop (Steenwijkerweg 26, Marknesse).

Parady kwiatowe w Holandii

Parada Kwiatów w Holandii

Aby ułatwić orientację, podkreślmy pogrubioną czcionką czas i miejsce każdej parady.

Co roku pod koniec kwietnia około 20 ogromnych platform i 30 luksusowo udekorowanych samochodów paraduje po 40-kilometrowej trasie z Noordwijk przez Keukenhof do Haarlem. Przychodźcie wcześniej, żeby zająć dobre miejsce wzdłuż drogi! Istnieje niewielka liczba płatnych miejsc na trzech trybunach, co pozwoli na przeżycie parady na najwyższym poziomie. Rezerwacji można dokonać na stronie internetowej parady. 

Parada Kwiatów Dahlii w Zundert od 1936 roku wywraca miasto do góry nogami. Obchody odbywają się w pierwszą niedzielę września. Wszystkie prace wykonywane są przez wolontariuszy. Sztuka tworzenia platform była przekazywana w Zundert z pokolenia na pokolenie. Jeśli podejmiesz inicjatywę, prawdopodobnie zostanie ci powierzona praca, która jest w zasięgu twoich możliwości. Wtedy możesz mieć pewność, że bierzesz czynny udział w przygotowaniach do parady!

Zundert leży na granicy z Belgią. Średnia podróż z Amsterdamu to niespełna 2 godziny samochodem, nieco dłużej pociągiem.

Parada kwiatów na łódkach w Westland

Parada kwiatów na łódkach odbywa się w Westland, w pierwszy weekend sierpnia. Podziwiaj łodzie ozdobione kwiatami i wybierz się na wycieczkę łodzią po wioskach. Trasa może ulec zmianie, aktualną wersję można znaleźć na stronie internetowej parady

Giełda kwiatowa Royal Flora Holland

Pawilony znajdują się w kilku miastach i tworzą największą giełdę kwiatową na świecie. W Royal Flora Holland każdego dnia sprzedaje się ponad 20 milionów kwiatów i roślin.

Trzeba wcześnie wstać, ale wizyta w Royal Flora Holland będzie czymś, co zapamiętamy na całe życie! Poczuj napięcie w salach aukcyjnych i obejrzyj dziesiątki traktorów z wózkami na kwiaty. W Alsmer i Elde można poczuć dynamikę międzynarodowego handlu kwiatami i roślinami. Sale te stanowią doskonałą oprawę dla gości.

Targ kwiatowy w Amsterdamie

Targ kwiatowy w Amsterdamie

Ten rozpoznawalny punkt orientacyjny znajduje się na kanale Singel, w centrum okręgu miejskiego. Nowoczesny rynek składa się ze stacjonarnych barek. Każda z nich ma małą szklarnię, a wewnątrz znajdują się kwiaty na każdy gust i torebkę. 

Zabierz do domu doświadczenie z Holandii w postaci cebulek kwiatowych, nasion, roślin doniczkowych i innej flory. Przed zakupem musisz OBOWIĄZKOWO zapytać sprzedającego, czy można eksportować te przedmioty i poprosić o odpowiednie opakowanie do wysyłki. Dzięki temu bez problemu przejdziecie przez odprawę.

» CZYTAJ TAKŻEJak działa Holandia, część 1: kanały, tamy, młyny

Życzymy wspaniałych przeżyć w kwiatowym raju!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *