Pompeje: wszystko, co musisz wiedzieć o żywym muzeum

, ,
Pompeii

Pompeje to rzymskie miasto niedaleko Neapolu, którego życie zostało nagle i tragicznie przerwane przez wybuch wulkanu. Pamięć o tej katastrofie prześladuje ludzkość od wieków.

Wielu ludzi wie o tym wydarzeniu dzięki obrazowi Karla Bryullova „Ostatni dzień Pompei”. Wywołało to sensację w ówczesnych Włoszech, a artysta był dosłownie noszony na rękach przez rozentuzjazmowanych Włochów.

Pompeje: trochę historii

Pompeje: trochę historii

Niszczycielska erupcja Wezuwiusza miała miejsce w 79 roku n.e. W swoim czasie Pompeje były dość dobrze prosperującym miastem z 20 tysiącami mieszkańców. Pliniusz Młodszy opisał ruinę miasta z bolesnymi szczegółami, cudem unikając śmierci.

Ludzie nie spodziewali się katastrofy w dniu 24 sierpnia. Nie podejrzewali nawet, że Wezuwiusz jest wulkanem, dopóki nie pojawiła się nad nim dziwna chmura. Potem nastąpiło straszne dudnienie, wstrząsy, burza i gorący popiół z wulkanu. Wyglądało na to, że nadeszła ostatnia wieczna noc…

Większość mieszkańców Pompei zdołała uciec. Jednak około 2 tys. osób zmarło w wyniku uduszenia i zostało pogrzebanych pod warstwą popiołu i pyłu.

Dopiero pod koniec XVI wieku miasto zostało odkryte. Wykopaliska rozpoczęły się w 1748 roku i trwają do dziś. Obecnie powierzchnia udostępniona do oglądania wynosi 45 hektarów.

Jak dojechać do Pompei?

Jak dojechać do Pompei?

 • Transportem publicznym. Najłatwiej dostać się tam pociągiem Circumvesuviana z Neapolu do Sorrento (przystanek Pompei Scravi Villa dei Misteri, najbliższe wejście to Brama Morska). Cena biletu w obie strony 11 €, czas podróży 30 min.
 • Samochodem na A3. Istnieje możliwość rezerwacji samochodu w Neapolu  z wyprzedzeniem. Nie musisz więc martwić się o rozkład jazdy pociągów i możesz odwiedzić nie tylko miejsca w Pompejach, ale także odległe wille Stabia, Oplontis i Boscoreale.
 • Z pomocą karnetu Naples citypass. Jest to kompleksowy produkt turystyczny obejmujący transfer z lotniska i powrót, transfer i bilet wstępu do Pompei, zwiedzanie miasta autobusem typu hop-on hop-off oraz zniżki na atrakcje Neapolu.
 • Inną opcją jest – wykupienie wycieczki autokarowej do Pompei z przewodnikiem lub bez.

Co warto zobaczyć w Pompejach?

Park Archeologiczny Pompeje to ogromny obszar wykopalisk w pobliżu Wezuwiusza. Obejmuje on samo miasto oraz mniejsze osady Boscoreale, Oplontis i Stabia.

Park zarządza również takimi miejscami jak prehistoryczna wioska Longola czy Castello di Lettere. Z historycznego punktu widzenia nie mają one nic wspólnego z Pompejami, więc nie będziemy ich tutaj poruszać.

Co warto zobaczyć w Pompejach

Aby uniknąć kolejek w sezonie letnim, najlepiej przyjechać do Pompei na czas otwarcia, bo po godzinie będzie już pełno turystów. Brama Morska jest głównym wejściem do wykopalisk i najbardziej ruchliwym. Najbardziej ruchliwe są piątki i soboty.

Zwiedzanie miasta powinno trwać co najmniej 2-3 godziny – jest to bardzo pobieżna opcja i lepiej poświęcić 4-5 godzin na dogłębne poznanie zabytków.

Cały obszar wykopalisk został podzielony przez archeologów na dzielnice oznaczone cyframi rzymskimi, a nazwy domów podano zgodnie z nazwiskiem właściciela lub interesującymi znaleziskami. Przejdźmy się od Bramy Morskiej do Amfiteatru, a następnie skierujmy się do wyjścia przy willi z Misteriami i przyjrzyjmy się bliżej najbardziej godnym uwagi miejscom.

Termy Stabiańskie – są męską łaźnią publiczną, uderzają swoją skalą i pięknymi wykończeniami sklepionych sufitów. Mężczyźni zostawiali swoje ubrania w kamiennych niszach i na zmianę wchodzili do zimnej łaźni z basenem, łaźni parowej i gorącej łaźni. Łaźnie służyły jednak nie tylko do mycia. Pełniły one również funkcję basenu, gabinetu masażu, zakładu fryzjerskiego i miejsca rozrywki.

Teatr Wielki. Mieszkańcom Pompei nie była obca kultura – teatr, zbudowany na wzgórzu, po odbudowie mógł pomieścić 5 000 widzów. Była tam orkiestra, garderoba, prowizoryczny płócienny dach, a scenę od widowni oddzielała kurtyna. Obecnie w teatrze odbywają się również okazjonalne przedstawienia teatralne i muzyczne.

Amfiteatr w Pompejach – jest najstarszym w imperium, starszym nawet od rzymskiego Koloseum. Może pomieścić do 20.000 osób, z górną kondygnacją zarezerwowaną dla kobiet. Nad areną rozciągany był namiot, który chronił przed słońcem i deszczem. Najciekawsze jest to, że kolejnym występem po walkach gladiatorów na arenie amfiteatru był koncert Pink Floyd – po zaledwie 2 tysiącach lat!

Amfiteatr w Pompejach

Wielka Palestra jest miejscem publicznym, otwartym placem otoczonym galerią kolumn. Kiedyś był tam basen, a w środku wiekowe platany. Służył on do wychowania fizycznego młodzieży z wyższych sfer – rodzaj starożytnego rzymskiego stadionu.

Lupanarium, co w tłumaczeniu oznacza „skupisko wilczyc” to pompejański dom publiczny. Obsceniczne obrazy na ścianach i maleńkie pokoiki z kamiennymi łóżkami dają jasny obraz tego, co się tu działo.

Forum stanowiło centrum życia publicznego, na placu znajdował się pałac sprawiedliwości i administracji, kramy targowe oraz izba miar i wag. Jego teren otoczony był z trzech stron kolumnadą, w której centrum znajdowała się uroczysta świątynia Jowisza. W pobliżu znajduje się obecnie główny magazyn archeologiczny miasta, w którym można zobaczyć naczynia, meble, wanny z fontanną i inne artefakty znalezione podczas wykopalisk.

Forum

Piekarnie na ulicach Pompei od razu rzucają się w oczy dzięki ręcznie robionym młynkom w kształcie klepsydry. Kamienie młyńskie były obsługiwane przez niewolników lub woły. Mąka była gorącym towarem, ponieważ miasto dostarczało chleb do okolicznych wiosek.

Dom Chirurga zawdzięcza swoją nazwę zestawowi narzędzi chirurgicznych, które się w nim znajdują. Jest on wykonany z wapienia i uważa się, że jest najstarszym z wykopanych mieszkań w Pompejach. Nie ma tu fresków ani mozaik, jest tylko surowa fasada i skromne wnętrze.

Dom Poety Tragicznego – budynek ten otrzymał swoją nazwę, gdy na jego ścianie odkryto piękną mozaikę przedstawiającą scenę teatralną. Bardziej godny uwagi jest jednak inny obraz. Przy wejściu znajduje się ogromny mozaikowy pies na podłodze, a na nim napis w języku łacińskim ostrzegający: „Strzeżcie się złośliwego psa!”.

Dom Fauna. Ma też tablicę pamiątkową pod stopami – wita zwiedzających słowem „Have”, czyli „cześć”. Znaleziono tu mały posążek Fauna i ogromną mozaikę przedstawiającą bitwę Aleksandra Wielkiego z królem Dariuszem. Te skarby zostały przeniesione do Muzeum w Neapolu, a kopie pozostały w domu Fauna.

Termopoli była karczmą i jadłodajnią, która serwowała gorące posiłki dla mniej zamożnych mieszkańców i gości. Niższe klasy mieszkały w domach bez kuchni i musiały jeść na mieście. W Pompejach odkopano 89 takich termopili, które można rozpoznać po dużych kamiennych ladach z wbudowanymi w nie kadziami z jedzeniem.

Willa z Misteriami – jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej zachowanych zabytków Pompei. Nazwa dworu pochodzi od misteriów – tajemnych rytuałów przedstawionych na ścianie jednego z pomieszczeń. Freski w kolorze purpury i czerwieni przeplatają się i jak komiksy opowiadają historię życia młodej kobiety. Uważa się, że przechodzi ona jakiś okrutny rytuał przejścia, jest wtajemniczana w tajniki kultu Dionizosa lub po prostu przygotowywana do małżeństwa.

Boscoreale

Boscoreale

Miasto położone na wzgórzu Wezuwiusza, które rozwinęło się dzięki uprawie winogron i oliwek. Teraz możesz odwiedzić Antiquarium, muzeum poświęcone działalności człowieka w czasach rzymskich i prehistorycznych. Wiejska willa Regina jest zamknięta z powodu remontu.

Boscoreale: Wybierz hotel

Oplontis

Na przedmieściach Pompei, Oplontis, tylko podmiejska willa Poppaea jest otwarta dla zwiedzających. Wychodziła na morze i była niegdyś bardzo bogata, co sugerują niektóre zachowane freski. Rozległe ogrody willi są teraz ponownie obsadzone platanami i cyprysami, oleandrami, drzewami cytrusowymi i różami.

Stabie

Willa Arianna i Willa San Marco są tutaj otwarte dla zwiedzających i całkowicie bezpłatne.

Jak żyli mieszkańcy Pompei?

Jak żyli mieszkańcy Pompei?

Popiół wulkaniczny „zakonserwował” starożytne Pompeje, gdy miasto zostało dotknięte przez żywioł. Nasyp zachował nie tylko ulice miasta. Kiedy archeolodzy natknęli się na szkielety ludzi, którzy nie mogli uciec, zauważyli, że otaczają je puste przestrzenie. Puste przestrzenie wypełniono płynnym gipsem i uzyskano odlewy osób w chwili ich śmierci.

Badania tych niesamowitych posągów, ulic i budynków w Pompejach pozwoliły historykom wyciągnąć wnioski na temat życia i bytu mieszkańców starożytnego Rzymu. Niektóre ciekawe fakty nie budzą już wątpliwości. Wszyscy wiedzą, jak zginęli mieszkańcy Pompejów. Teraz możemy ocenić, jak żyli.

 • Pompeje nie miały systemu kanalizacji. Nieczystości płynne i wody opadowe spływały wprost na drogi. Aby przechodnie nie brudzili sobie ubrań, chodniki zostały wyniesione ponad jezdnię. A do przechodzenia z jednej strony ulicy na drugą, przejścia dla pieszych były wykonane z płaskich, wysokich kamieni. Kamienie były rozmieszczone w odstępach, dzięki czemu nie utrudniały przejazdu wozom.
 • Znaleziska pierścieni nabrzeża i sieci rybackich sugerują, że Pompeje były portem i że morze znajdowało się blisko miasta w czasie erupcji. Nad brzegiem morza stały najbogatsze wille pompejańskie.
 • Pranie ubrań w warunkach starożytnego Rzymu nie należało do najprzyjemniejszych procesów. Robotnicy gnietli, wybielali i odtłuszczali grube tkaniny w upiornej mieszaninie gliny, siarki i ludzkiego moczu. Naczynia z „przyszłym rozpuszczalnikiem” były codziennie rano wystawiane przez mieszkańców na chodniki.
 • Co jedli starożytni Rzymianie? Świadczą o tym pozostałości pożywienia znalezione na miejscu, w tym oliwki, orzechy, skorupy żółwi i igły jeżowców. Sos rybny o nazwie „garum” służył jako przyprawa. Kamienny chleb pokazuje, jak nagła była katastrofa.
 • Termy w starożytnym Rzymie były przeznaczone tylko dla mężczyzn. Ale w Pompejach istniały również termy dla kobiet. Nie trzeba dodawać, że ich wykończenie i wyposażenie nie mogło się równać z tym z łaźni męskich.
 • Bogate wille rzymskie miały specjalną aranżację i nawet nazwy pomieszczeń są dla naszych uszu niezwykłe. Współczesna architektura odziedziczyła po rzymskich domach rodzaj pomieszczenia publicznego zwanego atrium, które było niegdyś uroczystą recepcją z wysokim sufitem. Perystyl, wewnętrzny dziedziniec z ogrodem i basenem, stanowił intymne centrum domu, do którego nie wpuszczano obcych. Od niego odchodziły we wszystkich kierunkach liczne sypialnie-kubikulum, tablinum – „gabinet” pana i lararium – sanktuarium domowe. Do uroczystych posiłków przeznaczone było triclinium z trzema łóżkami i stołem bankietowym, przy którym zasiadali bogaci Rzymianie. Najbardziej pozbawieni praw obywatelskich mieszkańcy miasta, niewolnicy, mieszkali i pracowali w dolnych, podziemnych pomieszczeniach willi.

Przydatne informacje

Ceny biletów

Cena biletu do Pompei wynosi 15 euro. Można zaoszczędzić i kupić 3-dniowy bilet all inclusive obejmujący zwiedzanie Pompei, Oplontis i Boscoreale. Kosztuje 18€. Wykopaliska w Oplontis i Boscoreale można zwiedzić za 7 €, natomiast zwiedzanie willi w Stabii jest bezpłatne.

W cenę biletu wliczona jest mapa i przewodnik po Pompejach, nie zapomnijcie zaopatrzyć się w nie przy wejściu. Dzieci poniżej 18 roku życia mają wstęp wolny, nawet jeśli nie są obywatelami UE.

Gdzie kupić bilet?

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Park Archeologiczny Pompei pracuje siedem dni w tygodniu z wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

 • Od 1 kwietnia do 31 października czynne są w godzinach od 9:00 do 19:30 (w soboty i niedziele od 8:30).
 • Od 1 listopada do 31 marca czynne są w godzinach od 9:00 do 17:00 (w soboty i niedziele od 8:30).
 • Oplontis, Boscoreale i Stabia są otwarte od 8:30 do 19:30, a od 1 listopada do 31 marca od 8:30 do 17:00.

Zasady zwiedzania

 • W celu ochrony stanowisk archeologicznych i dla wygody zwiedzających przy każdym wejściu zainstalowano szafki na bagaż.
 • Na terenie wyrobiska obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu. W toaletach znajdują się miejsca do palenia.
 • Starożytne ruiny są bardzo delikatne, więc należy uważać na dzieci. Nie wolno wspinać się na ściany i struktury architektoniczne, dotykać fresków ani pozostawiać po sobie śmieci.
 • Na terenie parku dozwolone jest amatorskie fotografowanie i filmowanie bez lampy błyskowej i statywu.
 • Osoby niepełnosprawne i rodzice z wózkami mogą przejść specjalną ścieżką, 3,5 km od Placu Amfiteatralnego do Świątyni Wenus.
 • Dla odwiedzających z małymi dziećmi, na terenie starożytnego miasta znajdują się trzy miejsca, w których można bez przeszkód nakarmić lub zmienić pieluszkę.
 • Obiad można zjeść w punkcie gastronomicznym w pobliżu Forum oraz na polu piknikowym w pobliżu Amfiteatru.

Pompeje to skansen i żywe miasto, gdzie pod skorupą ziemską wciąż kryją się tajemnice i zagadki do odkrycia. Jest to obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto odwiedza Włochy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *