Jezioro Como

Zobacz ciekawe miejsca w pobliżu Mediolanu, a zacznijmy od jeziora Como – jednego z najważniejszych celów podróży w Lombardii. George Clooney, Brad Pitt, Madonna, Sylvester Stallone, a nawet Jennifer Lopez spędzają tu wakacje. Pociągi z Mediolanu z Dworca Centralnego lub stacji metra Cadorna jeżdżą do Como co godzinę. Czas przejazdu wynosi 35-40 minut, a bilet kosztuje jedynie 4,80 euro. Jeśli jesteś tu latem, proponujemy kąpiel na jednej z małych, płatnych plaż Lido.

Szczególnym miejscem jeziora Como są starożytne wioski rozrzucone wzdłuż brzegów. Przede wszystkim najbardziej popularne są Bellagio i Varenna. Z Como do tych miejscowości kursują wycieczki statkiem. Na miejscu można zwiedzić wille z ogrodami, wypić aperitif w nadmorskiej kawiarni lub po prostu pospacerować i zjeść gelato.

Z Mediolanu można dojechać do Varenny pociągiem i wysiąść na stacji Varenna-Esino. Inna opcją jest autobus linii D21. Później z Lecco do Bellagio dojedziesz autobusem linii LB z dworca kolejowego. Czas przejazdu wynosi 40 minut.

Jezioro Como: wybierz hotel

» Czytaj takżeGdzie najlepiej zatrzymać się nad jeziorem Como?

Lecco

Najbliżej Mediolanu znajduje się miasto Lecco nad jeziorem Como. Jest to popularne miejsce na spacer lub kąpiel w dzień wolny od pracy. Można tu przyjechać pociągiem, a następnie przejść się promenadą wzdłuż jeziora i nakarmić łabędzie. Proponujemy skosztować lokalnej kuchni na przykład w restauracji La Selvaggia, która serwuje risotto z luganega, lokalną kiełbasą w naturalnej osłonce, oraz zupę cebulową (zuppa di cipolle).

Jeśli jesteś w Lecco w lecie, możesz dojść do punktu poboru opłat przy Great Bear Beach ścieżką pieszą i rowerową, która ciągnie się wzdłuż brzegu jeziora. Na plaży znajduje się restauracja i dyskoteki. Natomiast zimą najbliższy ośrodek narciarski, Piani di Bobbio, znajduje się w odległości krótkiej jazdy samochodem od Lecco. Wystarczy wsiąść do autobusu D35.

Lecco: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze plaże blisko Mediolanu

Monza

Monza znajduje się bardzo blisko Mediolanu – zaledwie 10-20 minut drogi. Pociągi odjeżdżają z Milano Centrale lub Stazione Garibaldi, a bilety kosztują 2 euro. Główną atrakcją miasta jest Park Monza z Willą Królewską. Ten ogromny neoklasycystyczny dwór został zbudowany w XVIII wieku jako prywatna rezydencja austriackiej dynastii Habsburgów. Poźniej w wyniku wojen zmieniali się właściciele pałacu: Napoleon Bonaparte z Józefiną Beauharnais, ponownie Habsburgowie, a w końcu dynastia włoskich królów Savoie. Obecnie budynek został przekształcony w muzeum.

Park Monza jest największym zamkniętym parkiem w Europie. Jego mury rozciągają się na terytorium 4 sąsiednich miast. Powstał z rozkazu Napoleona – nie tylko do spacerów, ale i do polowań. Oprócz ogrodów królewskich w Monzie znajduje się duży tor wyścigowy, na którym rozgrywane są wyścigi Formuły 1. Jest też farma bydła, staw z łabędziami i żółwiami, stajnie, klub golfowy, średniowieczny kościół i zabytkowe wille. Polecamy spacer z dworca w Mediolanie do Parku Monza wzdłuż brukowanych uliczek historycznego centrum miasta.

Monza: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE10 najsmaczniejszych potraw w Mediolanie

Bergamo

Jakie są inne ciekawe miejsca w pobliżu Mediolanu? Zdecydowanie Bergamo, które dla Włochów jest skarbnicą sztuki otoczoną Alpami. Chociaż jest to mało znane miasto dla międzynarodowej turystyki, sami Włosi są z niego dumni i odwiedzają je okresowo w dni wolne od pracy. Dotarcie tutaj jest bardzo proste. Z dworca kolejowego możesz wejść po schodach na Santa Lucia Vecchia lub wjechać kolejką linową na Stare Miasto lub Górne Miasto w Bergamo. Konieczniej skosztuj tradycyjnej kuchni Bergamo: Casoncelli (pierożki z mięsem, sułtankami i przyprawami) i Polenta (dodatek do dania z mąki kukurydzianej z różnymi sosami).

Bergamo: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEPodróżowanie w Alpy w styczniu: co musisz wiedzieć?

Desenzano

Główne miasta turystyczne nad jeziorem Garda to Sirmione i Desenzano. Do tego drugiego kursuje pociąg z Mediolanu z dworca głównego. Czas podróży wynosi od 50 minut, a cena biletu to 9,20 euro. Po przyjeździe:

 • Po pierwsze, zacznij od spaceru promenadą oraz zobacz stary port, molo, latarnię morską i miasteczka na drugim brzegu.
 • Następnie w pobliżu centrum miasta znajdują się plaże do pływania.
 • Możesz też zwiedzić stanowiska archeologicznego Willi Rzymskiej – pozostałości po ogromnym rzymskim kompleksie mieszkalnym z termami.
 • dalej, z głównej katedry Duomo, przejdź przez Piazza Malvezia do Castel Desenzano, skąd rozpościera się piękny widok na jezioro i miasto.

Desenzano del Garda: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEZamek Sforzów w Mediolanie

Sirmione

Do Sirmione można dopłynąć statkiem lub dojechać autobusem z Desenzano – autobusy linii 026 odjeżdżają co godzinę z dworca kolejowego lub z Porta Desenzano. Opłata za przejazd wynosi 1 – 2 €, a czas podróży to 10 minut. Można też skorzystać z taksówki za 15 – 20 euro. Sirmione jest chronione od strony jeziora przez potężną starożytną fortecę z XIII wieku, Zamek Scaligero. Pozostałe klejnoty miasta, których nie możesz przegapić to:

 • groty w rzymskiej willi poety Catullo, zbudowanej między I w. p.n.e. – I w. n.e. – najbardziej imponujący przykład willi rzymskiej w północnych Włoszech;
 • ogród botaniczny Fundacji Gellera z 1903 roku, w którym znajduje się ponad 500 gatunków roślin, a wśród drzew i krzewów stoją posągi.

Sirmione jest znane nie tylko ze swoich zabytków, ale przede wszystkim z leczniczych źródeł termalnych. Spa Boiola Spring jest otwarte przez cały rok.

Sirmione: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEBolonia - zabytki i kuchnia

Pawia

Inne ciekawe miejsca w pobliżu Mediolanu? Pawia! Weekendowa wycieczka do tego miasta to, jak mówi włoskie powiedzenie „minima speza, massima reza” (świetna zabawa za niewielkie pieniądze). Jak tu dojechać?

 • Pociągiem z dworca Porta Venezia w 30-40 minut. Bilet kosztuje 2-7 euro.
 • Po drugie, mamy też mediolański autobus T172, który dojeżdża do Pawii w godzinę (jeśli nie ma korków). Wsiądź na przystanku autobusowym przy Via Vittadini. Bilety kosztują 2 euro.

Od 572 do 774 roku Pawia była stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Miasto przeżyło wielu obcych zdobywców, więc wchłaniało różne kultury. Zwróć uwagę na charakterystyczną cechę – w centrum Pawii większość budynków zbudowana jest z czerwonej cegły.

Stara Pawia jest miastem wielkich katedr.

Jakie zabytki czekają na nas w mieście?

Kościół św. Piotra w Złotym Niebie

Zacznijmy od kościoła św. Piotra w Złotym Niebie. Ma spiczastą fasadę typową dla świątyń romańskich. Natomiast wewnątrz znajduje się relikwiarz św. Augustyna z jego relikwiami umieszczany w prezbiterium przed chórem.

Duomo di Pavia

Główna katedra w Pavii Duomo di Pavia, została zbudowana na miejscu starożytnej rzymskiej świątyni pogańskiej. Od 1400 roku trwała budowa imponującej rozmachem budowli z wysoką na 92 metry ośmiokątną kamienną kopułą. Murowanie ścian zewnętrznych zostało wykonane w niekonwencjonalny sposób, co wyróżnia świątynię spośród wszystkich innych. Podczas przebudowy zachowano jedną z XI-wiecznych wież, która poźniej się zawaliła, zabijając 4 przechodniów. Przypominają o tym jej pozostałości oraz tablica pamiątkowa z nazwiskami poległych.

Kościół Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Wielki Kościół Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel jest przykładem gotyckiej architektury lombardzkiej. Styl ten charakteryzuje się powściągliwością. Wnętrze zdobią kolumny z czerwonej cegły i łukowate sklepienia. Natomiast białe ściany tylko miejscami ozdobione są freskami.

Kościół św. Teodora

Kościół św. Teodora ma wiele fresków z widokiem na starożytną Pawię. Jest to w zasadzie pierwsza mapa miasta.

Kościół św. Michała

Ostatnia z dużych budowli to kościół św. Michała – najlepszy przykład średniowiecznej świątyni romańskiej i miejsce koronacji.

Most Ponte Coperto

Przejdźmy teraz nad rzekę Ticino. Zadaszony, szeroki most Ponte Coperto, z dzwonnicą pośrodku, przenosi mieszczan i turystów z jednego brzegu na drugi.

Zamek Visconti

Zamek Visconti został zaprojektowany jako pałac rozrywki, a nie jako bezpieczne schronienie. Świadczą o tym wielkie okna ozdobione kolumnami i freski na ścianach wszystkich sal. Niektóre elementy twierdzy są jednak obecne – fosa ochronna, otwory strzelnicze, baszty narożne i mosty zwodzone.

Uniwersytet w Pawii

Pawia szczyci się jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie. Uczył tam Alessandro Volta. Do niedawna niektóre wydziały były tylko na tej uczelni. Dyplom z tego uniwersytetu jest uznawany za prestiżowy na rynku pracy.

Kompleks Certosa

Na obrzeżach Pawii warto odwiedzić monumentalny kompleks Certosa, duży klasztor i świątynię zbudowaną w XIV wieku.

W Pawii znajdują się restauracje takie jak Antica Osteria del Previ, w której panuje średniowieczna atmosfera. Lokalne potrawy to zuppa alla pavese z jajkiem i grzankami oraz l’anguilla alla borghigiana.

Pawia: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEPodróż samochodem po Toskanii

Vigevano

Jednym z najpiękniejszych placów we Włoszech jest Plac Książęcy w Vigevano. Powstał on na zlecenie Ludwika Czarnego pod koniec XV wieku, a zaprojektowali go Leonarda da Vinci i Donato Bramante. Podobnie jak Mediolan, miasto posiada swój własny Zamek Sforzów, świadectwo zamożności tejże rodziny. Ponadto na obwodzie placu znajdują się zadaszone galerie, a wszystkie elementy są połączone w zespół z katedrą, dzwonnicą i wieżą. W mieście są również inne niezwykłe miejsca, a wśród nich unikalne Muzeum Historii Obuwia. Co więcej, Vigevano to kraina pól ryżowych. Dlatego głównymi daniami regionu są risotto z flakami i pokrzywą, grzybami porcini, mięsem przepiórki, szparagami i molwą.

Podróż pociągiem do Vigevano z Mediolanu zajmuje 30 minut. Wsiądź na stacji Milano Porta Genova i nie zapomnij kupić biletu za 3-4 euro.

Vigevano: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEprzewodnik po Wenecji

Turyn

Pomimo odległości 150 kilometrów, z Mediolanu do Turynu można dostać się w mgnieniu oka. Z dworców Milano Centrale i Milano Porta Garibaldi szybka kolej Frecciarossa kursuje około godziny. Pociąg jeździ regularnie przez cały dzień od 7:00 do 22:00. Ceny biletów zaczynają się od 17 euro.

Turyn jest miastem rezydencji królewskich. Od XVI wieku był kolejno stolicą Królestwa Sabaudii, Sardynii, a później przez 4 lata Włoch. Zacznijmy naszą wycieczkę po tym pięknym mieście!

Piazza San Carlo

Z dworca kolejowego Porta Nuova przejdź wzdłuż pieszej „ulicy mody” Via Roma do Piazza San Carlo, który jest otoczony zabytkowymi kawiarniami w arkadach. Spróbuj jednego z ich napojów, gorącej czekolady lub bicerin (mieszanka mleka, kawy i ciemnej czekolady).

Plac Zamkowy

Kontynuuj wzdłuż tej samej Via Roma i dojdziesz do Placu Zamkowego. Barokowe budynki nadają mu elegancki wygląd. Są to:

 • Pałac Królewski, teatr i biblioteka (przechowywany jest w niej autoportret Leonarda),
 • Katedra Duomo,
 • Zbrojownia.

Palazzo Madama

Palazzo Madama (pałac w Turynie) wyróżnia się na tle ogólnego stylu. Wygląda bardziej jak starożytna forteca i właśnie w tym celu powstała w czasach rzymskich. W XVII wieku był rezydencją królowej Marii Krystyny de Bourbon. Obecnie znajduje się tam muzeum sztuki starożytnej.

Katedra Świętego Jana Chrzciciela

Tuż obok pałacu królewskiego, dawnej rezydencji dynastii sabaudzkiej, znajduje się katedra Świętego Jana Chrzciciela. Całun (idone), którym owinięto Chrystusa po jego śmierci na Golgocie, jest tu wystawiany co 25 lat przez 40 dni.

Kościół Wielkiej Matki i Piazza Vittorio Veneto

Przejdź za Pałacem Madama, za mostem na rzece Pad, a znajdziesz Kościół Wielkiej Matki. Dalej dojdziesz do pięknego Piazza Vittorio Veneto.

Park Valentino

Na końcu placu Piazza Vittorio Veneto na wzgórzu, stoi klasztor Monte dei Capucini. Po prawej stronie widać Park Valentino z XIII-wiecznym zamkiem o tej samej nazwie. Polecamy spędzić w nim kilka godzin. Ponieważ jest jednym z najlepszych parków w Europie!

Muzeum Egipskie

Od strony parku należy kierować się na pieszą ulicę Lagrange, a następnie Nauk Akademickich do Muzeum Egipskiego, które zajmuje 4 piętra (największe muzeum o Egipcie, zaraz po Kairskim). Bilety kosztują 13 euro i są zniżki dla kategorii wiekowych.

Jezioro Maggiore i miasto Verbania

I wreszcie nasze ostatnie ciekawe miejsca w pobliżu Mediolanu: jezioro Maggiore i jego okolice. Można do niego dojechać samochodem lub pociągiem. Kolej do stacji Verbania-Pallanza jedzie 1 godzinę z dworca Milano Centrale. Bilet kosztuje 9,20 euro. Verbania ma atmosferę, którą tworzą odbicia miasta w spokojnych wodach jeziora Maggiore. Spaceruj wzdłuż brzegu i podziwiaj w oddali wyspy Borromeo. Inny również piękny widok roztacza się z cypla Castagnola, pokrytego zielonymi parkami z secesyjnymi willami.

Willa Taranto

Z ogrodem o powierzchni ponad 20 hektarów i 20 tys. gatunków roślin została przekazana miastu jako przykład kolekcji botanicznej.

Willa San Remigio

Znajduje się w niej oratorium o tej samej nazwie, pochodzące z 1100 roku. Zachowały się w nim starożytne freski. W parku mamy średniowieczny ogród kuchenny i sad.

Oratorium  z łacińskiego „miejsce modlitwy”, pomieszczenie lub budynek, który jest poświęcony dla wspólnego oddawania czci Bogu.

Chiesa di Madonna di Campagna i Palazzo Duniani

W historycznym centrum miasta, zobacz Chiesa di Madonna di Campagna i Palazzo Duniani, wspaniały przykład architektury barokowej.

Wyspy Boromejskie

Poświęć jeden dzień na zwiedzanie Wysp Boromejskich. Nawiasem mówiąc, zostały tak nazwane, ponieważ w XIV wieku należały do rodziny Borromeo. Są trzy, a można na nie dopłynąć łodzią. Na miejscu zobaczysz pałace z dziełami sztuki, ogrody z posągami i tarasy widokowe.

Twierdza Rocca di Angera

Na koniec, proponujemy odwiedzić średniowieczną twierdzę Rocca di Angera z największym w Europie muzeum lalek.

Klasztor L’Eremo di Santa Caterina del Sasso

Możesz też zobaczyć XIV-wieczny klasztor nad jeziorem, L’Eremo di Santa Caterina del Sasso.

Jezioro Maggiore: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEWezuwiusz: kompletny przewodnik po wulkanach

To już wszystkie nasze ciekawe miejsca w pobliżu Mediolanu. Jak widzisz, włoski smak jest bardziej wyrazisty i odczuwalny w mniejszych, malowniczych miasteczkach. Zatrzymaj się w nich i odkryj tradycyjne północne Włochy z ich historią, przyrodą, kulturą i kuchnią.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *