» Europa » Francja » Paryż » Boże Narodzenie w Paryżu: najważniejsze tradycje

Na święta Bożego Narodzenia czekamy cały rok! Przygotowania trwają wraz z nadejściem kalendarzowej zimy. Per Noël, francuski «Ojciec Boże Narodzenie», przynosi dzieciom prezenty pod choinkę w nocy z 24 na 25 grudnia. Sylwestra z kolei traktuje się jako uroczyste zakończenie okresu świątecznego. Szampańskie szaleństwo, szybki odpoczynek 1 stycznia i do pracy!

Spędzenie świąt za granicą to ciekawy pomysł na urozmaicenie tradycji. W końcu i tak mamy wolne od pracy, więc czemu by nie wyjechać? Jeśli zdecydujesz się na taką podróż, zaplanuj ją z wyprzedzeniem i zarezerwuj hotel. Później szybko wskakuj w samolot, żeby 2 stycznia zdążyć do pracy!

Zarezerwuj hotel

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Paryża samochodem

Świąteczna iluminacja

Instalacja światełek elektrycznych na głównej alei świątecznej Paryża rozpoczyna się już we wrześniu. Następnie włączane są pod koniec listopada około godziny 20. Nad oświetleniem alei pracuje sztab inżynierów i projektantów. Iluminacje muszą być nie tylko piękne, ale także korzystne energetycznie. Kolor i wzór świateł zmieniają się co cztery lata. Warto wspomnieć, że każda ulica Paryża jest oświetlona kolorowymi światełkami, dzięki czemu miasto wygląda wyjątkowo pięknie.

Chcesz pospacerować po Paryżu i posłuchać ciekawych historii o zabytkach? Nic prostszego! Proponujemy wygodną aplikację, która zawsze jest pod ręką, a co więcej pomoże ci się nie zgubić i zobaczyć wszystkie najciekawsze rzeczy w trzy godziny!

Pobierz audioprzewodnik po Paryżu

» CZYTAJ TAKŻECzym najlepiej się przemieszczać w Paryżu

Jarmarki bożonarodzeniowe

Większość Paryżan nie jest religijna, a jednak Boże Narodzenie obchodzą wszyscy. Jest to przede wszystkim święto rodziny, bliskich, ciepła i dobrego jedzenia. Główną tradycją bożonarodzeniową w Paryżu są jarmarki świąteczne. Pierwsze z nich otwierają się pod koniec listopada.  Następnie, niektóre zostają zamknięte tuż przed 24 grudnia, podczas gdy inne pozostają otwarte do Sylwestra, a nawet i dłużej. 

Aby w pełni docenić urok jarmarków bożonarodzeniowych, wybierz się na spacer! Możesz zacząć od Notre Dame z audioprzewodnikiem po paryskich zabytkach lub wzdłuż Pól Elizejskich od Łuku Triumfalnego do ogrodów Tuileries. Tam, w ogrodzie obok Luwru, znajduje się główny jarmark. W chłodną paryską zimę miło jest rozgrzać się gorącą zupą i grzanym winem wśród targowych chatek. A gdy już się rozgrzejesz, możesz rozpocząć polowanie na pamiątki i świąteczne prezenty.

Paryż jest dobrze skomunikowanym miastem, dlatego alternatywą spaceru będzie podróż koleją albo wypożyczenie samochodu. Dzięki czemu szybciej przemieścisz się z punktu A do punktu B. Wypożycz samochód tutaj

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze miejsca do robienia zdjęć

Świąteczne smakołyki

Czym byłyby święta bez pysznego jedzenia?  Wiedzą o tym francuscy szefowie kuchni, którzy są prawdziwymi mistrzami pyszności. Istnieje milion tradycyjnych ciast bożonarodzeniowych, na przykład „Ciasto Trzech Króli” (Galette des Rois) i „bożonarodzeniowe polano” (Bûche de Noël). Koniecznie spróbuj tych świątecznych przysmaków.

Ciasta i czekoladki wszelkiego rodzaju zajmują sporą część stoisk na jarmarkach bożonarodzeniowych. Zapach czekolady w połączeniu z zapachem pieczonych kasztanów i grzanego wina tworzą razem prawdziwie świąteczny nastrój.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze paryskie restauracje z widokiem

Karuzele

We Francji karuzele są sezonową atrakcją, ponieważ pojawiają się tylko w święta. Przed Bożym Narodzeniem diabelski młyn ustawiany jest w ogrodach Tuileries. Kabiny są zamknięte, dzięki czemu nie jest za zimno, aby podziwiać z nich miasto w świątecznej iluminacji. Darmowe karuzele można znaleźć w całym mieście. Zwłaszcza na dużych jarmarkach bożonarodzeniowych przy wieży Eiffla lub w Defence. 

» CZYTAJ TAKŻEWycieczka do Paryża z dziećmi

Jazda na łyżwach

Lodowiska to ulubiona świąteczna rozrywka Paryżan. Pogoda nie pozwala cieszyć się śniegiem w Paryżu każdego roku, ale lód nigdy nie zawiedzie. Lodowiska są oczywiście sztuczne, więc stanowią wspaniały dodatek do świątecznej atmosfery.

Największe lodowisko otwarte jest w Grand Palais. Tutaj można jeździć na łyżwach na świeżym powietrzu przy paryskim ratuszu i pod wieżą Eiffla. Każdego roku budowane są nowe lodowiska na dachach budynków, z których można również podziwiać widok na miasto. Warto na przykład poszukać lodowiska przy Galeries Lafayette lub Grande Arche (Wielki Łuk Braterstwa).

» CZYTAJ TAKŻE33 głównych atrakcji Paryża

Świąteczne wyprzedaże

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że w Paryżu królują wyprzedaże świąteczne. W rzeczywistości tak nie jest, a wręcz byłoby to nieopłacalne dla francuskich sprzedawców. Za to możesz tutaj spotkać zimowe wyprzedaże, które w Paryżu rozpoczynają się w drugą środę stycznia. Mimo to spacer po centrach handlowych i sklepach na Polach Elizejskich jest nadal wart zachodu. Tutaj z kolei w każdej witrynie sklepowej i przy wejściach do sklepów znajdują się choinki przyozdobione światełkami i zabawkami. Co więcej, galerie takie jak Galeries Lafayette, Printemps i inne, organizują prawdziwe konkursy na najbardziej imponującą wystawę okienną. Te marionetkowe historie za oknami ożywają i dają przedstawienia. Paryskie „żywe witryny” są znane na całym świecie!

» CZYTAJ TAKŻEPchli targ w Paryżu

Zobacz również nasz filmik z Pól Elizejskich Paryża:

Msza bożonarodzeniowa

Podczas świąt nikt nie zapomina o korzeniach i tradycji. Jedna z nich mówi, że główna msza bożonarodzeniowa odbywa (a raczej odbywała się dotychczas) w katedrze Notre Dame. Niestety katedra jest nadal zamknięta z powodu renowacji. Na szczęście jarmark przed katedrą odbywa się bez przeszkód, a plac zdobi piękna choinka. Natomiast tegoroczna  msza odbędzie się w kościele Saint Germain l’Auxerrois (św. Germana).

Msze świąteczne odprawiane są w wielu kościołach i katedrach w Paryżu. Msza wieczorna odbywa się zazwyczaj 24 grudnia o godzinie 18:00 lub później. Z kolei msza nocna rozpoczyna się o 22:00 lub 24:00. Następnego dnia, 25 grudnia, msze odbywają się już od 11:00 do 18:00 przez większość dnia.

24 grudnia w Bazylice Sacré Coeur odbędzie się uroczysty koncert muzyki organowej. To wyjątkowa okazja, aby usłyszeć najstarsze organy w Europie. Koncert rozpocznie się o godzinie 22:00. Następnie o godzinie 23:00 rozpocznie się wieczorna msza święta, która płynnie przejdzie w nocne nabożeństwo.

» CZYTAJ TAKŻEJak spędzić Boże Narodzenie w Paryżu

Boże Narodzenie w zamku

Zwykle ostrzegamy czytelników, że parki i pałace na paryskich przedmieściach są zimą zamknięte. Przechadzka w mokrym śniegu wśród gołych kwietników i zimnych posągów nie jest wielką przyjemnością. Na przykład Wersal najlepiej omijać zimą. Nie dotyczy to jednak zamków w pobliżu Paryża, które uczyniły Boże Narodzenie dodatkowym pretekstem do odwiedzin. Przykładowo w posiadłości Vaux-le-Vicomte park zostanie udekorowany girlandami, a wnętrze pałacu  przystrojone świątecznymi ozdobami. Miłośnicy antyków zdecydowanie pokochają muzeum karet. Wiele z wystawionych egzemplarzy było używanych zgodnie z ich przeznaczeniem przez francuskich książąt i księżniczki.

Zamek w Chambord w Dolinie Loary również obchodzi święta. Od 1 grudnia do 5 stycznia zamek jest otwarty dla zwiedzających i ma w zanadrzu kilka świątecznych niespodzianek. 

» CZYTAJ TAKŻEFrancuskie zamki nad Loarą

Boże Narodzenie w Disneylandzie

Wszystkie dzieci uwielbiają Boże Narodzenie za zabawę i prezenty. Święta spędzone w Paryskim Disneylandzie będą najlepszymi świętami w historii. Z kolei wielu dorosłych po takich wakacjach znów uwierzy, że życie to czasem bajka.

Tegoroczny program świąteczny w Disneylandzie jest bogatszy i zabawniejszy niż ten w ubiegłym roku. Święty Mikołaj codziennie wita posłuszne dzieci w swoim biurze. Aby jak najwięcej listów do Świętego Mikołaja zostało dostarczonych osobiście, program świąteczny w Disneylandzie rozpoczyna się na początku listopada i trwa do 9 stycznia. Bilety zakupisz z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEDisneyland informacje praktyczne

Świąteczne fajerwerki

Boże Narodzenie to święto rodzinne. Po dobrej zabawie na jarmarkach bożonarodzeniowych Paryżanie wracają do domu na ucztę. Już nie ma hucznych uroczystości ani fajerwerków.  Sylwester za tydzień, dlatego teraz jest doskonały czas, aby się wyciszyć i nabrać energii na zabawę. Od czego zależy udany pobyt w Paryżu? Od wielu czynników. Jednym z nich jest komfortowy pokój czy mieszkanie, w którym możemy się zatrzymać na kilka nocy.

Wesołych Świąt w Paryżu!

» CZYTAJ TAKŻEPomysły na spędzenie czasu w Paryżu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *