Prowansja: 10 najpiękniejszych miast

, , ,
Prowansja

Urokowi Prowansji nie można się oprzeć. Bogata historia tego regionu w połączeniu z niezwykłymi zabytkami architektury z różnych epok, ciekawe muzea, piękna przyroda, wyśmienita kuchnia, urokliwe wioski i miasteczka – to wszystko zachwyca każdego. Wśród wielu ciekawych miejsc w Prowansji jest dziesięć takich, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem podróżowania po Prowansji jest samochód, który można wypożyczyć na czas wycieczki pod tym linkiem.

» Czytaj takżeCo zobaczysz w Prowansji? 10 wskazówek

Awinion

Awinion

Miasto, które wyrosło ze starożytnej galijskiej osady Avenir, nazwane Awinion (Avignon) dziś można uznać za jedną z największych atrakcji turystycznych Francji. Historia pozostawiła tu swoje ślady w postaci rzymskich ruin i imponujących średniowiecznych budowli. W XIV wieku miasto było rezydencją papieży. Wtedy też zbudowano mur krenelażowy, będący doskonałym przykładem średniowiecznej fortyfikacji.

» Czytaj takżeWielka podróż samochodem po Francji

Głównym zabytkiem miasta jest Pałac Papieski, wspaniały przykład architektury gotyckiej. Wcześniejsza romańska katedra Notre-Dame des Doms (Cathédrale Notre-Dame des Doms), położona wyżej na klifie, została połączona z pałacem, tworząc jednolity kompleks.

Oprócz tego w Awinion znajduje się wiele innych zabytków. Połączenie starożytności i nowoczesności nadaje miastu jego własny, niepowtarzalny charakter. Dobry hotel na wakacje w Awinion znajdziesz pod tym linkiem.

Awinion: Wybierz hotel

Orange

Orange

Orange znajduje się w miejscu starożytnego Arausio, który niejednokrotnie był polem bitwy między Rzymianami a plemionami galijskimi i germańskimi. Za panowania cesarza Augusta powstało tu wiele ważnych budowli, a wśród nich amfiteatr, który do dziś zachował się w doskonałym stanie i stanowi główną atrakcję miasta. Amfiteatr ma 60 rzędów i mieści 11 000 widzów, a do dziś odbywają się w nim przedstawienia teatralne.

Łuk Triumfalny, z jego wspaniałymi płaskorzeźbami, jest jednym z najbardziej imponujących zabytków rzymskich w mieście.

Zabytki architektoniczne Orange z okresu średniowiecza i późniejsze obejmują piękne rezydencje, wśród których znajduje się ratusz zbudowany w XVII wieku. Spośród budowli sakralnych najbardziej godna uwagi jest katedra Notre-Dame de Nazareth, która pochodzi z VI wieku, a w XII została przebudowana. Jeśli zdecydujesz się zostać w Orange na kilka dni, możesz zarezerwować odpowiedni hotel tutaj.

Orange: Wybierz hotel

Arles

Arles

Arles leży w miejscu, gdzie znajdowała się starożytna osada liturgiczna. Rzymianie zbudowali budynki użytku publicznego, mur obronny i domy mieszkalne. Dzięki starożytnemu i średniowiecznemu dziedzictwu miasta zachowało się tu wiele zabytków. Głównym z nich jest znany amfiteatr mieszczący 25 tys. widzów. W średniowieczu budynek został przebudowany dla celów fortyfikacyjnych i dopiero w XIX wieku przywrócono mu pierwotny wygląd. Oprócz amfiteatru zachowały się także inne budowle rzymskie, ale nie tak dobrze zachowane – teatr antyczny, nekropolia Alyscamps i wiele innych.

Kolejnym ważnym zabytkiem w Arles jest Cathédrale Saint-Trophime. Został zbudowany na miejscu katedry św. Szczepana (V wiek). Katedra została przebudowana w XII w. i przeniesiono tu relikwie św. Trophimusa, dlatego też zmieniono jej nazwę.

Dla fanów Vincenta van Gogha, Arles jest miejscem szczególnym, ponieważ było ono świadkiem znaczącej części życia artysty. Tutaj znajdziesz przytulne zakwaterowanie w Arles.

Arles: Wybierz hotel

Nîmes

Nîmes

Na skraju Prowansji leży Nîmes, kolejne stare miasto bogate w zabytki z czasów rzymskich. Przed podbojem rzymskim w 121 r. p.n.e. było stolicą Galów. Do dziś zachował się amfiteatr zbudowany w I wieku n.e. Był on wzorowany na Koloseum w Rzymie. W centrum miasta znajduje się Maison Carrée, starożytna rzymska świątynia, która później została wykorzystana jako kościół chrześcijański. Obecnie w budynku mieści się muzeum sztuki rzymskiej.

Podziwiać można także zniszczoną świątynię Diany (Temple de Diane, II w. n.e.). Obecnie widoczna jest tylko hala centralna. Na szczycie wzgórza znajduje się kolejny starożytny zabytek – Wieża Magne (Tour Magne, III w. p.n.e.). Miasto jest pełne ciekawostek i ma szczególny urok dzięki mieszance trzech kultur śródziemnomorskich. Skorzystaj z wycieczki z przewodnikiem po Nîmes (kliknij tutaj), podczas której doświadczony przewodnik pokaże ci wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Dobre hotele w mieście można zarezerwować tutaj.

Nîmes: Wybierz hotel

Le Baux-de-Provence

Le Baux-de-Provence

Les Baux-de-Provence to mała miejscowość, która jest wymieniana jako jedna z najładniejszych miejscowości we Francji. Położona jest na klifie, 245 metrów nad poziomem morza. Alpejska sceneria, widoki na Arles i inne miasta z tego miejsca są niezapomniane. Tutaj znajduje się zapierający dech w piersiach zamek Château des Baux. Nie zachował się w całości, ale i tak robi wrażenie. Zamek został zbudowany w X wieku jako budowla obronna. W dosłownym znaczeniu tego słowa, jego wzniesienie czyniło z niego fortecę nie do zdobycia. Dzięki doskonałej widoczności można było dostrzec zbliżających się wrogów na długo przed tym, jak zdołali podejść do klifu.

Liczni turyści odwiedzający des Baux są również zainteresowani wystawą broni średniowiecznej i działającym modelem trebusza. Tutaj można zatrzymać się w Les Baux-de-Provence.

Les Baux-de-Provence: Wybierz hotel

Saint-Rémy-de-Provence

Saint-Rémy-de-Provence

Saint-Rémy-de-Provence to kolejne miejsce, którego historia sięga czasów starożytnych. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z VI w. p.n.e. Kupcy feniccy zbudowali tu sanktuarium przy szlaku handlowym. Rzymianie przekształcili ją w brukowaną drogę, którą nazwali Via Sanktuaria, a na miejscu sanktuarium wznieśli ołtarz i ołtarz ku czci Herkulesa. Miasto zostało zbudowane wokół niego.

W Saint-Rémy-de-Provence można zobaczyć dobrze zachowany Łuk Triumfalny i Mausolée dit Tombeau des Jules. Szczególnie interesujący jest cokół Mauzoleum, na którym znajdują się płaskorzeźby o tematyce mitologicznej. Oprócz starożytnych zabytków miasto jest bogate w średniowieczne budowle, takie jak klasztor św. Pawła, w którym zmarł Vincent van Gogh, oraz urocze barokowe budynki. Znajdź odpowiednie zakwaterowanie w Saint-Rémy-de-Provence korzystając z poniższego linku.

Saint-Rémy-de-Provence: Wybierz hotel

Aix-en-Provence

Aix-en-Provence

Średniowieczne miasto Aix-en-Provence jest kojarzone ze słynnym malarzem impresjonistą Paulem Cézanne’em. W dzielnicy Mazarin można zwiedzić Atelier Cezanne’a, gdzie wszystko pozostało tak, jak za jego życia. W centrum tego pięknego miasta znajduje się zbudowany w XII wieku kościół Cathédrale Saint-Sauveur, którego wnętrze zdobią wybitne dzieła sztuki średniowiecznej. Eglise de la Madeleine może się również poszczycić innymi wspaniałymi dziełami, od średniowiecznego tryptyku „Zwiastowanie” po dzieła Pietera Paula Rubensa.

Do innych atrakcji miasta należy dawny pałac biskupi, w którym obecnie mieści się Muzeum Tapiserii. Zatrzymaj się w mieście w komfortowych hotelach, których rezerwacje dostępne są tutaj.

Aix-en-Provence, Aix-en-Provence: Wybierz hotel

Saintes-Maries-de-la-Mer

Saintes-Maries-de-la-Mer

Saintes-Maries-de-la-Mer to urocze miasteczko, które przyciąga turystów zarówno jako kurort, jak i przyjemny cel wycieczek. Doskonałe zaplecze stanowi wspaniała plaża, liczne hotele (odpowiednie zakwaterowanie można zarezerwować tutaj) i restauracje. Co roku w mieście odbywa się festiwal poświęcony świętej Sarze, szczególnie czczonej przez Romów.

Posąg tego świętego znajduje się w eleganckim kościele Świętej Marii, który może poszczycić się wspaniałą akustyką. Ta średniowieczna budowla nie raz uratowała mieszkańców przed najazdami Saracenów w czasie wypraw krzyżowych. Mogli mieszkać w kościele-fortecy przez dłuższy czas, ponieważ wewnątrz znajdowała się studnia z wodą pitną.

Saintes-Maries-de-la-Mer: Wybierz hotel

Vers-Pont-du-Gard

Vers-Pont-du-Gard

Vers-Pont-du-Gard to ciekawe miasteczko. Chociaż leży w Oksytanii, warto je odwiedzić ze względu na jego główną atrakcję – pobliski akwedukt Pont du Gard. Robi ogromne wrażenie i jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z okresu rzymskiego. Most ma prawie 50 metrów wysokości i 275 metrów długości. Obecnie jest przeznaczony dla pieszych, ale jeszcze niedawno służył także do transportu. Jego głównym zadaniem było dostarczanie wody do Nîmes. Służył jako akwedukt do końca panowania rzymskiego. Uderzające jest to, że tak ogromna konstrukcja jest podtrzymywana bez żadnych zapraw, wyłącznie własnym ciężarem. Aż sześć łuków nadaje mostowi jego ażurowość i zwiewność, podczas gdy tylko jeden łuk podtrzymuje konstrukcję. Aby zobaczyć hotele w Ver-Pont du Gare kliknij link.

Vers Pont du Gard: Wybierz hotel

Marsylia

Marsylia

Marsylia (Marseille)została założona w VI w. p.n.e. przez Greków jako port morski. W związku z tym do dziś pozostaje portem morskim. Dlatego też stary port (Vieux Port) – jest najważniejszą atrakcją miasta.. Obecnie jest on używany głównie przez żeglarzy. Przy okazji, statek, na którym Edmund Dantes przybył do Marsylii, bohater powieści Dumasa, nazywa się Vieux Port. Można też zobaczyć zamek d’If, inne miejsce wspomniane w powieści. Château d’If został zbudowany w XVI wieku i był najpierw twierdzą wojskową, potem więzieniem, a obecnie muzeum.

» Czytaj także10 pomysłów co robić w Marsylii

W Marsylii nie zachowały się prawie żadne starożytne budowle, a najbardziej znaczące zabytki architektoniczne pochodzą głównie z XIX wieku. Ale istnieje średniowieczne opactwo (Abbaye Saint-Victor), założone w V wieku. Stary jest także okazały barokowy ratusz – zbudowano go w XVII wieku. Odkryj prawdziwego ducha Prowansji, zwiedzając z przewodnikiem Marsylię, przytulne miasteczko uzdrowiskowe Cassis oraz Park Narodowy Calanques. Wycieczkę po tych miejscach można zarezerwować tutaj.. W Marsylii jest wiele doskonałych hoteli (zobacz różne opcje i zarezerwuj odpowiedni tutaj).

Marsylia: Wybierz hotel

» Czytaj takżeWycieczka rowerowa po Prowansji. Trasa, mapa

Życzymy baśniowej wycieczki po Prowansji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *