Podróż do Paryża samochodem: parkowanie, ruch drogowy i 8 innych wskazówek

,

Przemieszczanie się po Paryżu samochodem może nie być najłatwiejszym sposobem. Ale są też plusy – do Wersalu czy Disneylandu można się dostać bez konieczności korzystania z transportu publicznego. Można też pojechać dalej, na obrzeża Paryża, do Normandii i Bretanii, a nawet na wielką wycieczkę po Francji. W takim przypadku mamy do dyspozycji kilka tras wycieczkowych.

» Czytaj takżeWielka podróż samochodem po Francji

Staraliśmy się zawrzeć w tym artykule wszystkie szczegóły dotyczące poruszania się po Paryżu, aby zawczasu ostrzec cię przed ewentualnymi pułapkami. Jeśli chcesz wynająć samochód w Paryżu, zapoznaj się z najlepszymi ofertami wynajmu samochodów dostępnymi pod tym linkiem.

Parking w Paryżu

Parking w Paryżu

Najważniejszą rzeczą dla zmotoryzowanych w Paryżu jest znalezienie parkingu. Bądźmy prostolinijni – wszystkie parkingi są płatne. W nocy, w niedziele i w sierpniu parkowanie może być bezpłatne, ale lepiej sprawdzić to indywidualnie na parkingu. Na słupie parkingowym zawsze znajdują się wszystkie informacje. Można też zapłacić w parkomacie, który wyda pokwitowanie.

Parkować można zarówno na parkingach podziemnych, jak i naziemnych. Parking naziemny jest nieco tańszy, ale trudniej jest znaleźć wolne miejsce. Można spędzić wiele godzin, chodząc po okolicznych ulicach w poszukiwaniu wolnej przestrzeni.

A tak przy okazji, zobaczcie, jak pakują się paryżanie. Są tak oszczędni, że trzymają się razem… Dobrze by było, gdyby twój zderzak wyszedł z tego cało.

Parking podziemny jest droższy, ale często stanowi najlepsze rozwiązanie. Jest tam więcej miejsca, samochód jest bezpieczny i nie trzeba martwić się automatami.

» CZYTAJ TAKŻEParkingi w Paryżu: ile kosztują i jak je znaleźć

Jak znaleźć miejsce parkingowe?

Jak znaleźć miejsce parkingowe?

Jest jeden sposób, aby mieć stuprocentową pewność, że we właściwym miejscu będzie dla ciebie dostępne miejsce parkingowe. Trzeba je zarezerwować z wyprzedzeniem. Prywatne firmy parkingowe oferują wygodną usługę online. Na tej stronie internetowej można na przykład wybrać na mapie, gdzie chce się zaparkować i na jak długo. Jeśli potrzebujesz zaparkować na kilka dni, możesz uzyskać tańsze miejsce parkingowe. Wejdź na stronę i poszukaj wolnych miejsc.

Jeśli wybierasz się do Paryża samochodem, przy wyborze hotelu sprawdź, czy oferuje on bezpłatny parking dla klientów. Tutaj można znaleźć opcje w centrum miasta.

Centrum Paryża: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Paryża – w których warto się zatrzymać?

Czy parkowanie w Paryżu jest bezpłatne?

Niestety, nie. W samym mieście i na najbliższych przedmieściach parkowanie jest płatne. Radzimy, aby nie zostawiać samochodu w niewłaściwym miejscu, nawet jeśli zapłacisz za parking. Grozi za to mandat w wysokości 35 euro.

Ruch drogowy w Paryżu

Ruch drogowy w Paryżu

Paryż ma wiele wąskich, jednokierunkowych ulic. Do tego jest wiele dzielnic, do których nie wolno wchodzić nikomu poza mieszkańcami. W ramach nowego programu burmistrza Paryża niektóre obszary są zamykane dla ruchu w weekendy. W takich warunkach poruszanie się po mieście samochodem jest bardzo trudne. Być może nie będzie można nawet podjechać do hotelu.

Na paryskich ulicach trzeba być bardzo ostrożnym. Jest tam wydzielony pas dla autobusów, szerokie pasy dla rowerzystów i skuterów, mnóstwo pieszych i motocyklistów. Piesi zwykle przechodzą przez jezdnię w dowolnym miejscu i na czerwonym świetle. Paryżanie uważają, że jest to wyjątkowy szyk.

Ogólnie rzecz biorąc, ruch uliczny w Paryżu jest bardzo chaotyczny i trzeba cały czas uważać. Trzeba być bardzo ostrożnym.

» CZYTAJ TAKŻEZakwaterowanie na przedmieściach Paryża: przydatne informacje

Jakie prawo jazdy do wypożyczenia samochodu w Paryżu?

Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu, najlepiej zrobić to tutaj. Każda firma ma swoje własne zasady, a na tej stronie internetowej są one szczegółowo opisane.

Oto kilka podstawowych wymagań:

  • wystarczy każda europejska lub międzynarodowa licencja zawierająca informacje w języku angielskim lub francuskim;
  • musisz mieć ponad 1 rok doświadczenia w prowadzeniu pojazdów;
  • wiele firm wynajmuje samochody tylko osobom powyżej 25 roku życia.

Ogólnie rzecz biorąc, należy wybrać opcję odpowiednią dla danej klasy samochodu i ceny. Wszystkie informacje zostaną przekazane w twoim języku ojczystym.

Ulice dla pieszych

Ulice dla pieszych

W centrum Paryża pojawia się coraz więcej ulic dla pieszych. Niektóre ulice (np. Rivoli) zostały zamknięte dla samochodów i otwarte dla rowerów i autobusów. Po takiej ulicy samochodem może poruszać się tylko mieszkaniec dzielnicy lub pracownik lokalnego sklepu.

Ograniczenie prędkości w Paryżu

Od 2021 r. ograniczenie prędkości w centrum Paryża wynosi 30 km/h. Pozostało kilka bulwarów i obwodnica, gdzie dozwolone są prędkości 50 i 80 km/h. Wystarczy patrzeć na znaki drogowe. Jeśli nie ma takiego znaku, należy trzymać się ograniczenia prędkości do 30 km/h.

Paryż na rowerze

Obecnie wydaje się, że łatwiej jest poruszać się po Paryżu na rowerze niż samochodem. Mamy obszerne artykuły na temat tego, jak wypożyczyć rower lub skuter. Gotowe trasy można znaleźć tutaj. Można również zarezerwować wycieczkę rowerową po Paryżu. Jest to szybsze niż chodzenie pieszo, ale też bardziej interesujące i satysfakcjonujące niż jazda samochodem.

» CZYTAJ TAKŻEVelib’. Jak wypożyczyć rower w Paryżu? Instrukcja ze zdjęciami

Paryż na piechotę

Paryż jest niewielkim miastem i zamiast stać w korkach w samochodzie lub jeździć niezbyt czystym metrem, możesz zdecydować się na spacer po Paryżu. Mamy specjalną pieszą mapę Paryża, dzięki której możesz obliczyć, ile czasu zajmie ci przejście z jednego interesującego miejsca do drugiego.

Jeśli wybierzesz hotel w centrum miasta (tutaj znajdziesz link), w ciągu niecałej godziny możesz dojść pieszo do każdego interesującego miejsca w Paryżu. A jak zauważyliśmy, jest coraz więcej ulic dla pieszych.

Jeśli jesteś tu tylko przejazdem lub masz własny samochód, zostaw go na parkingu i wybierz inny sposób przemieszczania się. Jest to wygodniejsze, tańsze i często szybsze.

Życzymy miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *