Koloseum: wszystko o czym muszą wiedzieć turyści

,
Koloseum

Koloseum to ogromny amfiteatr znajdujący się w pobliżu Forum Romanum i uważany jest za jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych zabytków na świecie. Dla wielu osób Koloseum jest symbolem Rzymu, nic więc dziwnego, że każdego roku przyjeżdżają tam miliony turystów z całego świata.

» Czytaj także10 głównych zabytków Rzymu

Zwiedzanie Koloseum

Planując wizytę w Koloseum, musicie pamiętać o tym, że jest to jedna z głównych atrakcji Rzymu, więc przy wejściu na nie zazwyczaj są ogromne kolejki, szczególnie w sezonie turystycznym od maja do września. Mając nadzieję na kupno biletów w pobliżu Koloseum, na pewno stracicie masę czasu. Istnieją trzy sposoby na zakup biletów bez czekania w kolejkach:

  • Zakup karty dla turystów Roma Pass przez 48 godzinna (32€) lub 72 godziny (52€). Karta taka daje posiadaczom pierwszeństwo wstępu podczas zwiedzania większości rzymskich zabytków. Ponadto Roma Pass pozwala także na zwiedzanie niektórych muzeów i atrakcji bezpłatnie lub ze zniżką, a także w okresie ważności karty obejmuje bezpłatne przejazdy środkami transportu publicznego.
  • Jeśli nie chcesz płacić dodatkowo za rezerwację online, istnieje jeszcze jedna sztuczka, która pomoże ci kupić bilet do Koloseum na miejscu i bez kolejki. Chodzi o to, że zwiedzając Koloseum, Forum Romanum i Palatyn, mimo że w miejscach tych za 16€ kupuje się bilet jednorazowy, to uprawnia on posiadacza do wejścia na wszystkie te 3 atrakcje. Ponieważ tam kolejki w kasach biletowych są znacznie mniejsze, możesz więc kupić bilet do Forum Romanum lub Palatynu, a następnie skorzystać z niego aby odwiedzić Koloseum. Możesz także kupić bilet z przewodnikiem.

Koloseum

Pamiętajcie też o tym, że pojedynczy bilet do Koloseum, Forum Romanum i Palatynu jest ważny przez dwa dni, ale każdą z tych atrakcji odwiedzić z nim można tylko raz. Dla dzieci poniżej 18 lat wstęp jest bezpłatny. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wejście do Koloseum jest darmowe dla wszystkich odwiedzających, dlatego niemożliwe jest zarezerwowanie biletów na te daty.

» Czytaj takżeBezpłatne wycieczki po Rzymie

Warto też zwrócić uwagę na to, że na zwykłym bilecie za 16 € można odwiedzić tylko część Koloseum, a mianowicie jego pierwszą i drugą kondygnację. Wizyta na arenie, trzecia kondygnacja i lochy jest możliwe jedynie w ramach wycieczki grupowej, do tego trzeba kupić osobny bilet za 22 euro.

Koloseum: Wybierz hotel

Przydatne informacje

Adres: Piazza del Colosseo.

Stacja metra: Colosseo.

Godziny otwarcia: otwarte od 10:30 do 19:00 od 1 do 30 września 2020, od 9:30 do 18:30 od 1 do 24 października 2020, od 8:30 do 16:30 od 25 do 31 października 2020. Zamknięte 25 grudnia i 1 stycznia.

Warto zauważyć, że od kwietnia 2016 r. w Koloseum zwiększyły się środki bezpieczeństwa. Oznacza to, że wszyscy goście muszą przejść kontrolę, co generuje dodatkowe kolejki. Dlatego planując wizytę w Koloseum, należy zakładać, że inspekcja może zająć nawet do godziny.

Jeśli macie ze sobą bagaż, polecamy pozostawienie go w hotelu lub w przechowalni, ponieważ odwiedzający nie mogą wnosić na teren zabytku obszernych plecaków, dużych toreb ani walizek.

Ważne wskazówki: 

  • Pamiętaj, że w Koloseum podobnie jak w innych popularnych atrakcjach turystycznych łatwo paść ofiarą kradzieży, dlatego nie traćcie czujności, pilnujcie swoich toreb i portfeli i nie zostawiajcie cennych rzeczy bez opieki.

» Czytaj takżeNiebezpieczne miejsca i dzielnice Rzymu

  • Trzymajcie się z daleka od przydrożnych sprzedawców, których w pobliżu Koloseum zobaczycie na pewno całą masę. W żadnym wypadku niczego od nich nie kupujcie. Jakość ich towarów pozostawia wiele do życzenia, a ceny są zdecydowanie zawyżone.
  • Załóżcie najwygodniejsze buty jakie macie, aby móc bezboleśnie przechadzać się po nierównych ścieżkach i stromych schodach Koloseum.

Koloseum

  • Zwłaszcza jeśli planujecie szczegółowe zwiedzanie Koloseum, zabierzcie ze sobą przynajmniej jedną butelkę wody. Nawet wiosną i jesienią w Rzymie może być bardzo gorąco. Ponieważ spacer po Koloseum może zająć nawet kilka godzin, nie warto też rezygnować z jakiejś małej przekąski!
  • Jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów, najlepszym okresem na odwiedzenie Koloseum będzie okres od listopada do lutego.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Rzymie w ciągu 3 dni

Historia Koloseum

Koloseum

Koloseum zostało zbudowane w latach 70-72 jako dar dla Rzymu od zakonu cesarza Wespazjana z rodziny Flawianów. Niestety cesarz nigdy nie zobaczył swojego dzieła w pełni chwały, ponieważ zmarł jeszcze przed ukończeniem jego budowy. Uroczystości na cześć wybudowania amfiteatru Flawiuszów – tak początkowo nazywane było Koloseum – zostały odprawione przez syna Wespazjana – cesarza Tytusa, który zorganizował 100-dniowy uroczysty maraton, składający się z gier, walk gladiatorów i potyczek między ludźmi i zwierzętami. W ceremonii otwarcia Koloseum brał udział cały Rzym; podczas gdy amfiteatr był w stanie pomieścić 50 000 osób, wszystkie miejsca były zajęte, a goście usadawiani byli na różnych jego sektorach – w zależności od klasy społecznej.

Amfiteatr Flawiuszów stał się ulubioną areną rozrywkową Rzymian, którzy z radością obserwowali zacięte pojedynki. Niektórzy lubili też oglądać walki między dzikimi zwierzętami, inni woleli potyczki zwierząt i ludzi, ale najbardziej popularną dyscypliną były wciąż walki gladiatorów.

Koloseum

Jako arena bitewna Koloseum przetrwało 450 lat, ale walki gladiatorów i bitwy zwierząt stopniowo traciły na świetności – w jakimś stopniu na pewno z powodu rozprzestrzeniającego się chrześcijaństwa. Od tamtych czasów amfiteatr zaczął być wykorzystywany do różnych celów: jako kościół, cmentarz, twierdza, a nawet skarbiec. W połowie 14 wieku z powodu silnego trzęsienia ziemi południowa część Koloseum całkowicie runęła w gruzach, a odzyskane po tej katastrofie kamienie i marmur wykorzystane zostały do konstrukcji innych budynków.

Jak już wspominaliśmy, Koloseum było pierwotnie znane jako amfiteatr Flawiuszów. Skąd pochodzi jego obecna nazwa? Wiąże się z tym ciekawa legenda. W latach sześćdziesiątych pierwszego wieku cesarz Neron nakazał stworzenie w swojej cesarskiej rezydencji wielkiej rzeźby, zwanej kolosem Nerona. Los posągu był bardzo nietypowy: po śmierci Nerona każdy nowy cesarz uważał za swój obowiązek wprowadzanie w nim poprawek: zmieniali jego ​​głowę, nazwę, a nawet wszystko na raz. Następnie, gdy nadszedł czas panowania cesarza Hadriana, ten postanowił nie zmieniać żadnych elementów rzeźby, a jedynie jej lokalizację – zlecił wyprowadzenie jej z cesarskiej rezydencji i postawienie na cokole w pobliżu Amfiteatru Flawiuszów. Wielu historyków uważa, że nazwa „Koloseum” wzięła się właśnie od owego posągu Kolosa.

» Czytaj takżeW jakim rejonie Rzymu najlepiej się zatrzymać

Życzymy miłego pobytu w Rzymie!