» Europa » Chorwacja » Dubrownik » Co zobaczyć w Dubrowniku? 3 obowiązkowe spacery

Co zobaczyć w Dubrowniku? Na pewno musisz zaliczyć spacer po starym mieście, wspinaczkę na mury twierdzy oraz rejs statkiemCałe miasto jest czarujące! Mamy tu fortecę, nigdy nie zdobytą przez najeźdźców i wodę ze starożytnej fontanny. Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 obowiązkowe spacery po Dubrowniku. Gotowy na zwiedzanie?

Ciekawostka

W Dubrowniku kręcono „Grę o tron”

Trasa pierwsza – wspinaczka na górę Srd

Na szczycie góry Srd znajduje się najlepszy punkt widokowy, z którego można podziwiać stare miasto z murami twierdzy, błękitny Adriatyk i pełną tajemnic wyspę Lokrum. Można nawet zobaczyć sąsiednią Czarnogórę, do której organizowane są wycieczki z Dubrowika. Na górze znajduje się również fort zbudowany ponad 200 lat temu przez Francuzów. Obecnie mieści się w nim muzeum poświęcone wydarzeniom z 1991 roku.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Czeskim Krumlovie?

Jak dostać się na Srd?

Jak dostać się na górę? Istnieją trzy sposoby:

Szczególnie polecamy ten pierwszy i ostatni sposób. Ponieważ towarzyszyć Ci będą oszałamiające widoki, które pozwolą Ci zobaczyć Dubrownik z nowej perspektywy. Długość szlaku wynosi 2 kilometry, a zawieszona droga ma 800 metrów długości. Dla tych, którzy lubią dreszczyk emocji, przygotowano zjazd Zip Line. To wyjątkowa okazja, by docenić piękno przyrody z lotu ptaka oraz poczuć prędkość i wiatr.

Panoramiczna wycieczka górska

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Pradze?

Trasa druga – rejs na wyspę Lokrum

Na wyspie Lokrum jest wiele do zobaczenia – francuski fort w najwyższym punkcie wyspy i pozostałości klasztoru benedyktynów. Jest też ogród botaniczny. Ponadto są tutaj wspaniałe plaże (wśród nich jest też ta dla nudystów). A jeśli jesteś ciekawy, co wspólnego z wyspą ma król Ryszard Lwie Serce, pobierz nasz audioprzewodnik, o którym już wspominaliśmy.

Uwaga

Pospiesz się, aby złapać ostatni prom, ponieważ nocowanie na Lokrum jest zabronione! Można za to dostać wysoką grzywnę.

Istnieje straszna legenda o klątwie nałożonej na wyspę Lokum. Dowiesz się o niej podczas tej wycieczki.

Pamiętaj, że:

  • promy na wyspę odpływają z portu w Dubrowniku co pół godziny;
  • ostatni prom na stały ląd odpływa o 17:00.

Wycieczki i rejsy odbywają się od końca marca do końca października

» CZYTAJ TAKŻEJakie zamki w Czechach warto zobaczyć?

Trasa trzecia – zwiedzanie miejsc, w których kręcono Grę o Tron

Na początek wybierz się nad zatokę Stara Luka, lepiej znaną jako West Harbour. Jest uważana za najstarszy port w Dubrowniku i znajduje się najbliżej Bramy Pile. Pojawia się w „Grze o tron” więcej niż raz, a miejsce jest bardzo piękne! To tutaj na przykład nakręcono Bitwę nad Czarną Wodą. 

Nad zatoką Stara Luka wznosi się forteca Lovrijenac, inaczej twierdza Świętego Wawrzyńca. Historia głosi, że mieszkańcy Dubrownika zbudowali ten fort w zaledwie 3 miesiące, aby oprzeć się weneckiej flocie, która zagrażała miastu. Po licznych modyfikacjach powstała potężna fortyfikacja, której zadaniem była ochrona portu i bramy Pile. Przy wejściu do Lovrijenac do dziś zachowało się kamienne motto obrońców twierdzy: «Wolność nie jest na sprzedaż za wszystkie skarby świata»‎.

W forcie nakręcono wiele scen z „Gry o tron” w tym ostatnią ucztę króla Joffreya i rozmowę Cersei z Littlefingerem, kiedy powiedziała: «Władza to siła»‎. Jeśli pójdziesz trochę dalej, dojdziesz do parku Gradac, gdzie odbyło się serialowe Purpurowe Wesele. Lovrienac zagrał też rolę Czerwonego Zamku – siedziby rodu Baratheonów. Wszystkie te miejsca można odwiedzić z przewodnikiem podczas wycieczki po miejscach z Gry o tron. Zarezerwuj ją z wyprzedzeniem, ponieważ jest bardzo popularna!

» CZYTAJ TAKŻEBudapeszt w jeden dzień: plan podróży

Inne miejsca, które powinieneś zobaczyć w Dubrowniku

Jeśli planujesz spędzić wakacje w Dubrowniku, koniecznie wybierz się też na Wyspy Elafickie. Odwiedź Lopud, Shipan i Kolochep podczas tej wycieczki. Następnie wybierz się do jaskini na Wyspach Elafickich.

» CZYTAJ TAKŻEZamek Karlštejn - największa atrakcja Czech

Teraz już wiesz, co warto zobaczyć w Dubrowniku. Dobrej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *